Pilotul australian Mark Webber (Red Bull-Renault) a castigat Grand Prix-ul Marii Britanii, a noua etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, care s-a desfasurat duminica pe circuitul de la Silverstone, informeaza Reuters. Spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a terminat pe pozitia a doua, fiind urmat de pilotul german Sebastian Vettel (Red Bull-Renault).

Mark WebberFoto: Reuters

Alonso, castigatorul de anul trecut pe circuitul de la Silverstone, a plecat din pole position insa a fost depasit de Webber in ultimele sase tururi, pilotul australian ajungand la linia de finish cu un avans de trei secunde.

Victoria de la Silverstone este a doua obtinuta in acest sezon de pilotul australian in vasta de 35 de ani, dupa cea de la Monaco. Astfel, in clasamentul realizat dupa 9 din cele 20 de curse, Alonso conduce cu 129 de puncte, Webber clasandu-se pe pozitia a doua cu 116 puncte.

Sebastian Vettel, coechipierul lui Webber si dublu campion mondial, a terminat pe pozitia a treia.

Pe locul patru s-a clasat brazilianul Felipe Massa, pentru Ferrari, fiind urmat de finlandezul Kimi Raikkonen si francezul Romain Grosjean, ambii concurand pentru Lotus - Renault.

Ghinionul britanicului Jenson Button a continuat, pilotul echipei McLaren nereusind, a treisprezecea oara consecutiv, sa urce pe podium in cursa desfasurata acasa. Campionul mondial din 2009, care nu a terminat niciodata deasupra pozitiei a patra pe circuitul de la Silverstone, a plecat din pozitia a saisprezecea terminand pe locul zece.

Coechipierul Lewis Hamilton, campion mondial in 2008, a terminat pe pozitia a opta, in urma germanului Michael Schumacher (Mercedes). Hamilton este ultimul pilot britanic care a castigat Grand Prix-ul Marii Britanii in 2008.

Brazilianul Bruno Senna (Williams) a terminat pe pozitia a noua.

Urmatoarea etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Germaniei, se va desfasura in 22 iulie pe circuitul de la Hockenheim.

Clasamentul pilotilor dupa noua Grand Prix-uri (potrivit Infostrada Sports via Reuters):