Mihai Marinescu, prima victorie in Formula 2

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 18:01 Sport | Motor

Marinescu, primul succes in F2
Foto: www.formulatwo.com
Pilotul roman Mihai Marinescu a obtinut prima sa victorie in Formula 2, dupa ce a castigat sambata cursa de la Monza. Marinescu, plecat din pole position, i-a devansat pe Mirko Bortolotti (Italia) si Alex Brundle (Anglia).

In clasamentul general, dupa 13 etape, conduce Bortolotti (205 puncte), iar Marinescu este clasat pe 8 (88 de puncte). In precendentele doua etape, desfasurate in Austria, romanul obtinuse doua locuri 3.

"A 13-a etapa a fost cu noroc pentru mine! Sunt foarte fericit si pentru ca s-a intamplat la Monza, pentru ca ma simt ca acasa, aici. La start, am pierdut o pozitie, Alex m-a depasit la prima sicana, dar am revenit in turul urmator si am mers in siguranta spre aceasta victorie" - Mihai Marinescu, la conferinta de presa, dupa cursa de la Monza.

Duminica, tot la Monza, se alearga pentru a 14-a etapa din Formula 2, cu Mihai Marinescu de asemenea pe prima pozitie a grilei de start.




















2952 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 19:13)

    alllx [anonim]

    tie! tine-o tot asa sa te vedem in F1!
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 19:55)

    m [anonim]

    Tinem pumnii sa ajungi in F1 !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Succes catre F1 ! (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 20:56)

    Romanii pot face fata in orice sport [anonim]

    Un baiat din Brasov care face cinste Romaniei prin talentul sau si prin munca, nu oricui i se da pe mana o masina de formula, extrem de scumpa.
    Bravo si bafta in continuare !
  • -1 (5 voturi)    
    Bravo Mihai!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 21:50)

    Remus&Rares [anonim]

    Bravo Mihai, maine tot asa sa ocupi prima treapta pe podium.Suntem mandri de tine si fanii tai , tu esti romanul nostru acolo printre cei tari.S-au uitat deja cred "Baietii" cei mari si hooooooooopa domnul "Marinesco" hai pe la noi pe la echipa,Williams,orice numai F1 scrie pe tine.Tine minte bate-i de cate ori poti, ca-ti sta bine.
    Hai BEEEEEEEEEEEEEUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
    Hai ROMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAANNNNNNNNIIIIIIAAAAAAAAAAAAAAAAAA

    Iti dorim "Beu" daca se permite alintul, sa ai parte de toata Romania, de tot sprijinul si buget maxim pentru participarile in F2 si mai departe in F1.
    Dacia Mioveni in loc de echipa de fotbal Sienna parca in Italia mai bine te-ar sponsoriza pe tine.

    Multi, multi , multi sponsori sa iti apara in cale si sa te bucuri de toate momentele tale pe pista.
    Intr-o zi de mare premiu chiar la Monza ne dorim sa iti strangem mana prin paddock, la prima noastra iesire la un mare premiu de F1sii ne vom aduce aminte de victoria ta de azi dar si de cea de maine , pentru care-ti tinem pumnii.

    Brasoveni, aveti cu ce va mandri, dar mai ales toata Romania.
    Asa sa ne ajute Dumnezeu!
    Nu suntem fanii tai de azi ci din anii trecuti, dar suntem fanii tai
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitări (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 22:08)

    MihaiMese [anonim]

    Felicitări pentru rezultat! În clasament e pe locul 4, cu 113 puncte (sursa http://www.formulatwo.com). Nu ați adăugat și punctele pentru proaspăta victorie
  • +2 (2 voturi)    
    Un articol plin numai de greseli (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 22:19)

    Matrixu [anonim]

    Marinescu e pe 4 cu 113 pct. Pentru cursa de maine calificarile se desfasoara tot maine. Nu zic ca ar fi superb sa obtina poll-ul din nou dar nu putem sti.
    Un pic de documentare nu strica inainte de publicarea unui articol.
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 2 octombrie 2011, 11:19)

    Alex [anonim]

    De cand am auzit de el asteptam o victorie si iata ca a venit! :) Bravo!!
  • 0 (2 voturi)    
    bla, bla, bla! (Duminică, 2 octombrie 2011, 13:29)

    io dixit [anonim]

    chiar nimic rau sau malitios despre baiatul asta? ma deceptionati romani. nu asa va stiam!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Luni, 3 octombrie 2011, 19:56)

    silcoa [anonim]

    l-am vazut si acum 2 ani la Monza cand a pierdut startul si a plecat ultimul, dar a facut o cursa de recuperare memorabila..... este talentat, fara indoiala!