The Guardian: Constantina e precum vinul - devine mai buna odata cu trecerea anilor

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 17 august 2008, 9:42 Sport - J.O. Beijing 2008

Constantina exulta
Foto: Ager Press
Presa internationala exulta in timp ce Constantina Dita Tomescu se bucura pentru medalia de aur cucerita la proba de maraton, am putea spune cea mai importanta de la Olimpiada. Atleta noastra devine cea mai varstnica invingatoare in proba maratonului la Olimpiada!


Ce spun principalele publicatii online:


Associated Press: "Romania fuge cu aurul Olimpic"
Constantina Tomescu a patruns in Bird's Nest de pe prima pozitie, transformand maratonul intr-o cursa solitara. Ea s-a desprins de pluton la jumatatea distantei si a castigat cu 22 de secunde in fata locului doi.

Los Angeles Times: "Mamica de 38 de ani, cucereste aurul la maraton"
Constantina a ajuns in stadion uitandu-se inapoi. Nu era nimeni acolo. Zambea si saluta multimea. Cursa ei din stadion a fost, practic, turul de onoare.

Guardian.co.uk: "Tomescu e ca vinul: e mai buna cu trecerea anilor"
Nimeni nu credea ca la varsta ei ar putea sa castige maratonul. Kenyana Catherine Ndereba si chineza Chunuxiu Zhou nu au avut nici o sansa, asa ca au trebuit sa se multumeasca doar cu locurile 2 si 3.

La Repubblica: "Aur pentru romanca Tomescu Constantina"
Protagonista unui sprint solitar, romanca Dita Constantina Tomescu a castigat medalia de aur la maratonul olimpic.

France Press: "Varsta de aur pentru Tomescu"
Atleta romana Constantina Dita Tomescu a contrazis dictonul potrivit caruia valoarea nu asteapta numarul anilor, oferindu-si, la 38 de ani, titlul olimpic la maraton.























3424 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO (Duminică, 17 august 2008, 10:45)

    Dragos [anonim]

    Uluitoare performanta!

    Ma bucur enorm pentru Constantina si pentru restul conationalilor care inca mai au in ei Inima de Roman!
  • 0 (0 voturi)    
    Iuhuuu! BRAVO!!!! (Duminică, 17 august 2008, 10:57)

    Gepetto [anonim]

    Ma inclin in fata ta, DOAMNA! Felicitari! Felicitari! Felicitari! Am auzit des in ultimele zile "atat se poate" - si la gimnastica, si la inot, si la altele -, unde sunt sportivi care aproape ar putea fi copiii tai. Poate ne spui candva cat ai alergat , cat te-ai antrenat, dar mai ales cate sacrificii ai facut, cata vointa ai avut ca sa lupti, sa perseverezi si sa cuceresti titlul olimpic la maraton - proba probelor - la o varsta demna de Cartea Recordurilor. Bravo, Doamna Tomescu Dita, multumesc pentru aceasta bucurie, ne-ai invatat din nou ca atunci cand vrei, se pot realiza lucruri deosebite. Sincere felicitari!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari pentru AURUL Olimpic (Duminică, 17 august 2008, 11:35)

    EP [anonim]

    Felicitari !!!!!!!!!

    Sunt mandra ca ati realizat o asemenea performanta pentru Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 17 august 2008, 13:18)

    Un roman oarecare [anonim]

    Tenacitate si daruire pana la sacrificu, exemplu de daruire, o mana de om, toata de aur!

    Laudele si multumirile mele, inca o ocazie sa fiu mandru de romanii mei... sper sa fie tot mai multi!
  • 0 (0 voturi)    
    maratonul proba probelor (Duminică, 17 august 2008, 13:31)

    acidutzu [anonim]

    Fabuloasa comportarea atletei din Romania.Ce superba a fost evadarea din pluton si ce frumos a continuat.Fara a se bucura de o presa favorabila precum loturile de gimnastica ori ori cele din canotaj,dovedeste ca lumea sportiva "se misca ".BRAVO!
  • 0 (0 voturi)    
    aur la maraton (Duminică, 17 august 2008, 15:13)

    Diaconescu Maria [anonim]

    Se dovedeste inca odata.daca mai era nevoie, ca munca tenace bazata pe aptitudini si insotita de modestie ,bun simt ,da REZULTATE.. .FELICITARI si mult noroc ,putere de munca ,poate si in incercarea de a atrage noi talente spre proba-regina, a olimpismului-maratonul! Ne-ai facut pentru cateva momente sa ne simtim mandri ca suntem compatriotii tai,CONSTANTINA DITA TOMESCU !
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVOOO! (Luni, 18 august 2008, 3:02)

    konu [anonim]

    Asa ma bucur de tare cind le aratam tzarior mari si tari, ca nu suntem "fitecine".
    M-a deranjat f tare comentariul lui Bella, ca atit putem, pai el nu a putut sa mai stea cu Romanii si a fugit la altii si acu da verdicte...
    Pacat ca nu il felicitam si pe Bellu, ca el a continuat munca abandonata de altii. Mai ales ca a refuzat sa antreneze pe altii impotriva noastra!
    Asta DA ROMAN!
    • 0 (0 voturi)    
      mim (Luni, 18 august 2008, 13:06)

      mim [anonim] i-a raspuns lui konu

      si cand te gandesti ce rusinos a fost schimbat Bellu dupa ce se intorsese plin de medalii... e foame mare. acum ma intreb ce or sa mai imparta.
      dar ce este mai important: ESTI TARE, PUSHA! FELICITARI! sa ti se intoarca in viata toata bucuria care le-ai dat-o romanilor atunci cand te-au vazut castigand.
  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE TARE (Luni, 18 august 2008, 9:34)

    tinichea [anonim]

    Foarte tare, daca vrei ceva cu adevarat se pare ca se poate, indiferent de varsta, sau orice alt impediment.
    Felicitari, acum sa vedem cine v-a sari sa-si asume meritul acestei campioane olimpice ( la politicieni si oameni de afaceri, ma refer).
    ESTI CEA MAI TARE, TU SI TOTI CARE ATI PARTICIPAT LA ACEASTA OLIMPIADA SI ATI FACUT CEVA DE VALOARE.