Medalie de aur castigata cu infiltratii. Georgeta Andrunache: Sper ca maine sa luam a doua medalie de aur!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 august 2008, 13:30 Sport - J.O. Beijing 2008

Georgeta Andrunache si Viorica Susanu exulta
Foto: Rompres
Echipa de canotaj a Romaniei a obtinut astazi aurul olimpic la proba de 2 rame fara carmaci, cu un timp de 7 minute, 20 secunde si 60 sutimi. Romania a devenit astfel pentru a treia oara consecutiv campioana olimpica la aceasta proba. Echipajul roman, format din Viorica Susanu si Georgeta Damian-Andrunache, a concurat impotriva echipajelor Chinei (locul 2), Belarusului (locul 3), Marii Britanii, Noii Zeelande si Germaniei.

 „A fost o cursa echilibrata, iar echipele Belarusului si Chinei au fost intr-adevar puternice. Am fost cu ochii pe ele toata cursa. Ne asteptam ca Belarus sa fie principalul nostru competitor insa China chiar ne-a surprins pe toti. Psihologic, este o victorie foarte buna pentru canotajul romanesc acum, cu o zi inainte de finala de 8+1”, a spus Ioan Dospinescu, Presedintele Federatiei Romane de Canotaj.

Georgeta Andrunache a avut mari probleme la mana dreapta, ea purtand chiar o atela inainte de concurs. Ca sa evolueze in finala, si-a facut infiltratii si acelasi lucru se va intampla probabil si maine.

„Mi-a fost putin teama de aceasta finala, tinand cont ca am avut probleme la mana dreapta inainte de a ajunge la Beijing, dar dupa primii 500 de metri am stiut ca este cursa noastra. Am avut un start foarte bun si ne asteptam sa se termine asa. Personal, credeam ca Germania o sa evolueze mai bine. Speram ca maine sa luam al doilea aur la canotaj pentru Romania.”, a declarat Georgeta Andrunache, deja detinatoare a 5 medalii de aur la Jocurile Olimpice.

„Tot ce pot sa va spun este ca la ceremonia de premiere a fost superb, ca intotdeauna. Am avut o cursa grea, dar cand primesti medalia de aur, uiti de toate eforturile fizice si de toate sacrificiile. Am incredere ca si maine vom fi victorioase la proba de 8+1 pentru ca am muncit tot anul pentru asta.”, a spus Viorica Susanu, detinatoare a 4 medalii de aur la Jocurile Olimpice.




















1909 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Bravo x 2 (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:46)

    666 [utilizator]

    Şi pe mine m-au mirat nemţoaicele, care s-au clasat, parcă, imediat după românce în calificările de săptămâna trecută.

    Succes mâine!
  • +2 (2 voturi)    
    imensa bucurie (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:47)

    lili [anonim]

    sunt extraordinar de mandra de voi.
    m-ati impresionat pana la lacrimi.
    bravo, fetele noastre dragi.
  • +2 (2 voturi)    
    Respect (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:52)

    kin3zu78 [utilizator]

    Toata stima pentru fetele noastre ,(desi recompensele materiale sunt mult mai mici , iar despre ele nu auzim vorbindu-se decat odata la cativa ani ), comparativ cu alte sporturi , isi dau silinta si ne fac mandri si cunoscuti lumii intregi
  • +2 (2 voturi)    
    Sportive adevarate!!! Jos Palaria!!! (Sâmbătă, 16 august 2008, 14:01)

    dstb [anonim]

    Astia mai zic si eu sportivi, nu fotbalishtii lu' peshte prajit!

    Jos palaria!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 16 august 2008, 14:19)

    alex [anonim]

    Bravo fetelor! Hai Romania! :D
  • +2 (2 voturi)    
    Mandrie (Sâmbătă, 16 august 2008, 14:50)

    Agnes [utilizator]

    Bravo fetelor! Felicitari si multa sanatate!
  • +1 (1 vot)    
    noroc cu fetele la Oimpiada !super (Sâmbătă, 16 august 2008, 15:21)

    Olympos [anonim]

    baietii sunt la etc, la coada cozii,unul uita de concurs ca se masa cu antrenoarea sa scape de stres , dar fetele noaste sunt exceptionale ,vorba aia :"fi tare ca o stanca /si nu uita ca esti romanca "
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari din tot sufletul! (Sâmbătă, 16 august 2008, 15:56)

    Ingrid [anonim]

    Sunteti minunate, doamnelor, va multumim pentru tot ce faceti! Multa bafta maine si sanatate, ca sa ne putem bucura de inca o medalie de aur.

    Romanii din toata lumea sunt mandri de voi, felicitari inca o data!
  • 0 (0 voturi)    
    Abia va asteptam! (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:35)

    josephine [anonim]

    aaaaaaaaaa!!!! Felicitari! Mare bucurie pentru toti romanii. Bafta multa la 8+1!!! Va urmarim si acolo. Bravo, romancelor!
  • 0 (0 voturi)    
    lacul snagov (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:08)

    hai romania [anonim]

    bravo fetelor....ati dat o palma pe soriciul gros al politicienilor nostri. o tara fara o pista de canotaj profesionala pentru ca pe lacul snagov.."nu se poate face"...pentru ca acolo sunt viloaiele imbuibatzilor...IN CURAND LA JOCURILE OLIMPICE DE VARA VOM AVEA ACELEASI PERFORMANTZE CA LA CELE DE IARNA...O MEDALIE DE BRONZ LA FIECARE 50 DE ANI...