Atac la selectioner: Piturca a jignit toti antrenorii din Liga 1

de A. S.     HotNews.ro
Joi, 11 august 2011, 23:17 Sport | Fotbal

Grigoras, acid cu Piturca
Foto: AGERPRES
Antrenorul echipei Pandurii Tg Jiu, Petre Grigoras a comentat joi observatia selectionerului referitoare la lipsa de pregatire a catorva dintre fotbalistii convocati pentru actiunea San Marino.

"Din cate stiu, la nationala se face omogenizare, tacticizare. Pot sa fiu si eu rautacios si sa intreb ce rost aveau trei antrenamente pe zi? Ne-a jignit pe toti antrenorii din Liga 1", a spus Grigoras.

Tehnicianul Pandurilor a explicat situatia lui Pintilii (debut la nationala) care abia a revenit dupa o accidentare, motiv pentru care nu avea cum sa fie la nivel optim de pregatire fizica.

Piturca a mai fost criticat, saptamana trecuta, de tehnicianul Viorel Hizo care i-a sugerat ca este de vina pentru accidentarea grava a lui Papp: a doua zi dupa ce jucase in partida Vaslui - Twente, Papp a venit in cantonamentul tricolor, iar la primul antrenament a suferit o accidentare la menisc.
























3240 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    piturca si degajarea portarului (Joi, 11 august 2011, 23:38)

    taranistu [utilizator]

    asta vrea sa-i antreneze pe toti in asa fel incat sa fie toti capabili sa fie loviti de portarii adversi in ceafa! alta arma "secreta" nu are!
  • +8 (10 voturi)    
    Hai sa-ti iesplic io (Vineri, 12 august 2011, 0:07)

    Gigell [anonim]

    de ce Piturca are dreptate: daca te uiti la cel mai tare meci de liga I, constati ca marii fotbalisti din RO alearga mai putin in 90 de min decat cei din insulele Feroe sau San Marino intr-o singura repriza. Problema e ca aia din Feroe si San Marino mai au si un job adevarat zi de zi.
    Altfel spus, astia din liga I n-au decat kkt in cap.
  • +4 (8 voturi)    
    deci mai taceti domnu' .... (Vineri, 12 august 2011, 3:10)

    discutabil.indiscutabil [anonim]

    si eu zic ca voi sunteti comentatori de talk-show-uri si nicidecum antrenori.
    antrenorii se numesc cei care obtin performante internationale. nici in Leaga Lu' Mitica si nici la echipa nationala nu s-au obtinut nici un fel de performante.
  • +2 (4 voturi)    
    Stimati microbisti ! (Vineri, 12 august 2011, 6:57)

    banateanul. [utilizator]

    Cuvantul selectioner va spune ceva ? deci Piturca selecteaza din ce are ! Daca nu stie ca un jucator este accidentat si il cheama la echipa,ma intreb cinei prost ? selectionerul sau jucatorul !
  • +6 (6 voturi)    
    gigel (Vineri, 12 august 2011, 7:03)

    menandy [utilizator]

    ai dreptate, cu o sg completere: si piturca tot numai kkt are in cap...
  • +3 (3 voturi)    
    @don pedro (Vineri, 12 august 2011, 8:04)

    pele-rinul [anonim]

    Ai mare dreptate insa ar trebui sa facem o mica inventariere a problemelor din fotbal intai:
    - conducerea ligii profesioniste este reactiva si corupta prin urmare are un foarte mic rol in formarea unui fotbal de calitate
    -conducerea FRF nu are nici un fel de scopuri clare si precise iar asta se repercuteaza asupra viitorului in fotbal...nu are rol formator,nu sustine performanta in fotbal si nu face nici un fel de preagtire a terenului pentru viitoare performante.Nu are viziune .
    -Piturca este un foarte bun tactician insa are probleme cu caracterul( vorbeste rar si ce nu trebuie ...eu in locul lui as tacea din gura).Nu se va putea impune in fata jucatorilor atita timp cat el ca persoana nu este un reper in fata altora.Referitor la Mutu si Tamas stia si el si stiam si noi ca baietii astia doi sunt stricati din cauza banilor si fac chestii din astea cu spritul( ce rost avea sa-i mai cheme la convocare !?)
    -Si in final despre lipsa de pregatire a fotbalistilor:
    Cei care pregatesc fotbalistii de astazi nu inteleg multe din dilemele jucatorilor(pe timpul lor competitia era mai mult interna si cu blaturi la greu).
    Un fotbalist care vrea sa faca pregatire poate fi asemuit cu Isus pe cruce pentru ca va trebui sa renunte total la anturaj,consum de alcool,tutun,distractii ,etc...sa fie un fel de calugar in forma fizica maxima.
    Imaginea asta nu se vede decat la foarte putini jucatori.
    Majoritatea sunt ca un caine scapat din lesa...cum dau de bani si apar pe ecran...e grav...rezulta->fete+tatuaje+masini+etc,etc...si incep problemele.
    Nu altfel de probleme decat cele de performanta si lupta continua cu propriile frustari care ii imping inafara performantei.
    Nu mai avem valori adevarate...nimeni nu se uita in spate sa inteleaga ( vorbesc de astia mici) cum se juca fotbalul inainte si ce conditii le-au fost create acum....e destul de rusinos...si trist.

    Sa ai o zi buna don Pedro
  • +4 (4 voturi)    
    BRV. Grig (Vineri, 12 august 2011, 8:13)

    ChaveZ [anonim]

    Are dreptate Grig ,un om care stie cit de greu este cu buget subtire si totusi sa tremure echipele adverse cind aud numele lui.
    Ce rahat a facut piturca asta in liga 1 de a fost miruit de NASU cu bani si ZARURI.
    Macar sa respecte munca celorlalti MUCLES
  • +1 (3 voturi)    
    nu poti selectiona o echipa competitiva (Vineri, 12 august 2011, 8:41)

    ploiesteanu [utilizator]

    daca n-ai de unde face selectia. Daca toti antrenorii ar impune o conduita de fier jucatorilor la echipele de club, in sensul: ori bautura, nopti pierdute si zeci de femei, ori fotbal, altfel ar arata fotbalul romanesc. Pentru "stranieri" acelasi tratament. Fara vedetisme ca n-avem vedete, suntem undeva jos de tot. La ora actuala liga profesionista de fotbal inseamna vedetism, bautura, nopti pierdute in baruri , femei usoare, distractie si bani multi. Daca nu se schimba mentalitatea asta cat mai curand si nu se pune piciorul in prag in sensul impunerii responsabilitatii si seriozitatii in antrenamente, in jocuri oficiale, dar si in timpul liber, la toate echipele de club , indiferent de liga, atunci vai de fotbalul romanesc. E o chestiune de mentalitate. Si asta trebuie sa vina cu masuri de sus , vezi LPF si FRF. Mircea Sandu zice: faceti cum vreti numai sa ne vedem calificati, e, nu e chiar asa Sandule, tu ce faci? Ai luat vreo pozitie oficiala? Ai propus sanctiuni ? Vizitezi stadioane noi dar nu te intrebi cine va juca in ele. Niste amatori de betii, de chefuri, de manele, de jocuri de noroc, de femei usoare, de droguri, pentru care antrenamentele si jocul de fotbal in general au devenit o corvoada !
    • 0 (0 voturi)    
      Pe undeva ai dreptate; (Vineri, 12 august 2011, 14:46)

      giga [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      dar cind te inhami la o treaba se presupune ca stii situatia. Daca nu o stii inseamna ca esti sau dobitoc sau tepar. Oricum am da-o, piturca nu are ce cauta pe la lot. Ma duceam si eu (ma rog...) pt jumate din suma ca sa spun ca nu am ce face si sa-i dau afara din lot pe toti pa cere ii aduceam si nu faceau sluj (nu ca i-as scuza pe aia care tot nu stiu ce au facut - baut sau intirziat)