Echipa nationala

Razvan Lucescu: Trebuie sa plec daca nu vom castiga cu Bosnia, Olaroiu merita sa fie selectioner

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2011, 12:40 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu
Foto: Reuters
"Campionatul s-a terminat cu 10 zile inainte de acest meci cu Bosnia, de aceea ne-am intalnit atat de devreme. Nu am dorit sa riscam ca unii jucatori sa nu mai fie in priza. Chiar daca vom fi 14 insi, e bine sa lucram impreuna, sa pregatim asa cum trebuie meciul de saptamana viitoare".

Nu l-a putut convinge pe Chivu

"Cristi Chivu s-a retras, imi pare rau ca a luat aceasta decizie., este un jucator imens. Ii respect dorinta, a fost capitanul echipei nationale in acesti doi ani de cand am venit eu la prima reprezentativa. Este o mare pierdere, la fel precum si cea a lui Mirel Radoi".

Ii felicita pe Sapunaru si pe Dorinel Munteanu

"Il felicit pe Cristi Sapunaru, sunt mandru de el. L-am avut elev la Rapid, el face cinste fotbalului romanesc. De asemenea, vreau sa il felicit pe Dorinel Munteanu pentru titlul castigat cu Otelul. Prin seriozitate, organizare si disciplina de grup se poate obtine performanta. Va fi o experienta unica pentru ei in Champions League".

Vizeaza doar victoria cu Bosnia

"Nu s-a pus nici macar problema sa nu fiu pe banca tehnica la meciul cu Bosnia, astea au fost niste fantezii. Cred ca o atmosfera pozitiva ii poate ajuta pe baieti. Partida cu bosniacii este decisiva. Daca nu vom castiga, nu vom mai avea sanse, in schimb daca ne vom impune sansele noastre raman in picioare".

Nu e deranjat ca Mircea Sandu a vorbit cu Olaroiu

"Orice presedinte de federatie trebuie sa isi ia in calcul niste variante de rezerva. Nu ma deranjeaza ca s-a gandit la un nume. Olaroiu merita cu prisosinta, a facut multe pentru fotbalul romanesc. Este logic sa fie luat in calcul, dar mai este un meci".

Habar nu are ce va face dupa meciul cu Bosnia

"Este devreme sa discutam despre jucatorul care va purta banderola. O sa anunt saptamana viitoare. Habar nu am ce voi face dupa meciul cu Bosnia. Am preferat sa vad un meci de Liga Campionilor in loc sa fiu prezent la Comitetul Executiv. Nu am primit nici o instiintare ca ar trebui sa fiu acolo, drept urmare am preferat sa vad un meci de fotbal adevarat (nr. Barcelona vs Sahtior)".

Va pleca daca nu castiga impotriva Bosniei

"In cazul in care nu castigam cu Bosnia, nu vom mai avea sanse de calificare, iar eu trebuie sa plec. Sunt aici cu un obiectiv clar, sa ne calificam. Daca nu ne calificam, trebuie sa plec, este ceva normal. Noul antrenor va avea misiunea dificila de a crea o noua echipa nationala.".

Atmosfera pe Giulesti va fi incendiara

"Sunt sigur ca Giulestiul va realiza o atmosfera incendiara care va fi greu de suportat de catre jucatorii oaspetilor. Mizez pe dorinta de revansa a jucatorilor in partida cu Bosnia, ei stiu cel mai bine ce au trait acolo. Am avut in vedere jucatori de la Rapid, dar s-au accidentat. Nu inseamna ca daca vom evolua acolo trebuie neaparat sa fie fotbalisti giulesteni pe teren".

"Scandaluri au fost an de an, eu cred ca Otelul a meritat sa castige campionatul. Am avut relatii bune cu toti jucatorii de la echipa nationala, nu au fost scandaluri asa cum a aparut prin presa", a declarat Razvan Lucescu in cadrul unei conferinte de presa".

Grupa D, clasament:

1 Franta 12 puncte
2 Belarus 8 (+2)
3 Albania 8 (0)
4 Bosnia 7
5 Romania 5
6 Luxemburg 1.

Urmatoarele partide:

3 iunie/ Romania - Bosnia (21.00, Stadion Giulesti)
3 iunie/ Belarus - Franta (21.50, Stadion Minsk).


Citeste mai multe despre   























2907 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Noile obiective (Marţi, 24 mai 2011, 11:53)

    Andu [anonim]

    Probabil sa depasim Burkina Faso in clasament, ca de calificari nu o sa mai fie vorba cu asa antrenor.
  • 0 (6 voturi)    
    isi anunta demisia? (Marţi, 24 mai 2011, 12:50)

    me [anonim]

    cerandu-si scuze si returnand toti banii primiti pentru ca nu ii merita?
    as!
    cine stie ce prostii mai debiteaza baiatul tatei...
  • +1 (5 voturi)    
    si noi preferam sa vedem un meci de fotbal adevara (Marţi, 24 mai 2011, 13:03)

    ysoagar [anonim]

    atunci cand joaca nationala noastra.... insa de cand esti tu selectioner nationala joaca orice da numai fotbal nu. stilul tau de joc e: toate mingile bubuite in fata, si se joaca la marea ciupeala daca cade vreo minge pe marica poate o baga in ate... daca nu asta e am avut ghinion, terenu, arbitrii, vantu .... cunoastem deja repertoriul.... apropo daca tot nu stii ce sa faci dupa meciul cu bosnia, DE CE NU_TI DAI DEMISIA?
  • +3 (7 voturi)    
    Razvan (Marţi, 24 mai 2011, 13:06)

    Paesano [utilizator]

    Razvane, trebuia sa pleci de mult, da' e bine si acum. A, si cand pleci zi si lui Mircea Sandu sa vina cu tine, si in general cam tot cotetul de la FRF trebuie sa plece. Cu tine sau nu. Totul e sa plecati. Toti.
  • +1 (5 voturi)    
    Este selectioner nu antrenor! (Marţi, 24 mai 2011, 14:34)

    shuly [utilizator]

    Un selectioner trebuie sa aiba de unde sa selectioneze.Ori fotbalul romanesc este sub orice critica si nu neaparat datorita jucatorilor, ci datorita conducatorilor.Ori ce vreti sa faca un selectioner daca din campionatul intern nu poti sa convoci decat 2-3 jucatori.Cati jucatori avem noi in campionatele puternice din afara?Mutu,Chivu si cam atat....
    Ca sa nu mai vorbim ca Mutu are probleme mai tot timpul si mai nou si Chivu face fite.Radoi nu mai joaca in Europa si tot din cauza conducatorilor federatiei nu mai vine la nationala(sau ma rog asta este pretextul).Ca sa nu mai vorbim de presiunile pe care le fac verii Becali la nationala ca sa isi bage copilasii de suflet si mai apoi sa incaseze comisioane grase din transferuri.In momentul de fata poate sa vina orice selectioner ca vom fi tot varza.
    Pun pariu ca Olaroiu nu va veni in acest moment la nationala pentru ca este prea destept sa isi asume asa o responsabilitate.Hai Romania!
  • -2 (6 voturi)    
    Razvan Lucescu e un domn! (Marţi, 24 mai 2011, 15:35)

    Fan Romania [anonim]

    Intr-o tara in care domina tzoparlania, mojicia si lipsa de buna crestere, declaratiile lui Razvan Lucescu vin ca o adiere de aer proaspat, in preajma unei cocini! Nicio acuza, nicio frustrare, doar seninatate si profesionalism. Un astfel de om merita stimat si apreciat, nu balacarit, asa cum prea des o fac conationalii nostri, de care sunt foarte putin mandru. Nu spune ca, din punct de vedere al performantelor ca antrenor, Olaroiu e mult sub el. Dar readuce Nationala in Giulesti, dupa zeci de ani de suprematie a Ghencei comuniste! Bravo, Razvan, pentru buna crestere aratat! As vrea sa-l felicit si pe Mircea, tatal sau, dar dupa atitudinile lui din ultima vreme, inclin sa cred ca e mai mult meritul mamei lui Razvan...
  • -1 (5 voturi)    
    Dezgustator (Marţi, 24 mai 2011, 15:38)

    George [anonim]

    Razvan Lucescu, baiatu' lu' tata fara realizari notabile ca antrenor se agata in continuare de jiltul pe care i l-a oferit iresponsabila FRF. Aud acum ca este foarte probabil sa vina ca selectioner la "nationala" alt ilustru neica nimeni al fotbalului romanesc: Cosmin Olaroiu. Sunt informatii ca se inghesuie si Hagi. Oare nu mai scapam de mafia din fotbalul romanesc? Chiar trebuie ca la "nationala" sa ajunga toti neavenitii ca antrenori? FRF trebuie demisa in bloc!!! Iar mai apoi trebuie alungat in suturi Mitica Dragomir si toti mafiotii care conduc cluburile de fotbal din Liga I!!! Cu un fotbal plin de incompetenti nu vom avea niciodata realizari si nu vom face niciodata performanta. Rusine!!!
    • +1 (1 vot)    
      perfect !!!! (Marţi, 24 mai 2011, 16:28)

      perfect !!! [anonim] i-a raspuns lui George

      Si cine sa vina la FRF si Liga ca aici e buba cu puroiul mare ????!!!! Vei zice cei din generatia de "aur" !! Hagi si Popescu sunt pe mana cu fratii impresari si sunt manariti de ei -vezi si procesul lui Popescu !!! Lupescu e printre artizanii blaturilor cu arbitrii !!! Dorinel e si el dedulcit cu blaturile -vezi episodul Vaslui !!! Belodedici - n-are cap si minte de sef !! Dan Petrescu nu vrea , pentru el mai important sunt banii, nu conteaza de unde vin - rusi, arabi etc!!!! Altii nu cred ca mai ai in vedere din aia mari-Raducioiu, Viorel Moldovan, Galca, Mateut ??!! Ca sa nu mai vorbim de Andone si Rednic inraiti de toate relele din liga lui Mitica ??!!! Deci cine ???!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Toti cu tunurile pe Lucescu... (Marţi, 24 mai 2011, 16:01)

    Claude [anonim]

    ....dar despre Chivu care lasa echipa la greu nu scrie nimeni? Vrea sa se retraga? Foarte bine! Murea daca mai statea inca un meci?

    Aaa., daca e vorba ca ne spargem capetele doar pentru bani, atunci ok, ii respectam decizia, dar sa ne mai lase cu patriotismul....
    • 0 (2 voturi)    
      ...sau pe Chivu... (Marţi, 24 mai 2011, 17:46)

      edualC [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Dar ca datorita lui Lucescu si a bramburelii lui de selectie s-a retras Chivu nu zice nimeni nimic?

      Cat crezi ca rezista sa se arunce cu oua si rosii in el doar ca asta micu sa isi faca "selectia", acumuland numai infrangeri si sustinand mereu ca "nu e nimic pierdut, mai sunt sanse"?

      PS: Razvane, trebuie sa pleci oricum. Ai sanse reale daca vei candida in politica, la vorbe goale te pricepi de minune.
  • -1 (3 voturi)    
    Fa-ne un favor Razvanele: (Marţi, 24 mai 2011, 17:10)

    Motanu [anonim]

    Pleaca innainte de partida cu Bosnia, ca esti cel mai slab selectioner al Romaniei din 2000 incoace.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu trebuia sa acepti functia ! (Marţi, 24 mai 2011, 18:04)

    rov [utilizator]

    Daca tu si poporul asta mergea pe bun simt !
  • +1 (1 vot)    
    fotbal ? (Marţi, 24 mai 2011, 19:03)

    me [anonim]

    Ce sport e asta, fotbal ? Romania are echipa la asa ceva ? Poate de fotbal american sa ne apucam doar ...
  • -1 (1 vot)    
    sigur... (Marţi, 24 mai 2011, 23:17)

    mihai [anonim]

    si mama ta se pricepe mai bine la sportul asta decat tine.... fa un efort si lasa-ne... la rapid e de tine... toti bruneti....
  • 0 (0 voturi)    
    Olaroiu? (Miercuri, 25 mai 2011, 10:00)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Sa-si vada de oile lui, nu are ce sa caute la Nationala. Si asa nu avem jucatori, numai Olaroiu mai lipsea ...
  • 0 (0 voturi)    
    http://hazmate.wordpress.com/ (Miercuri, 25 mai 2011, 13:55)

    hazmate [anonim]

    Daca vom castiga atunci Olaroiu nu mai merita... Pai merita sau nu merita Olaroiu? O fi antrenor din umbra, tehnician fantoma? Of, va doresc sa aveti public si interes cam cat au campionatele de oina sau de curling din Ro. ceea ce se va intampla in curand dealtfel, si poate ca-i mai bine asa. Apucati-va de altceva, filatelie, de cresterea porumbeilor sau de confectionat ierbare, orice altceva, doar lasati fotbalul in pace.