Otelul Galati revine pe prima pozitie a Ligii 1 (dupa o pauza de cateva zeci de ore), echipa lui Dorinel Munteanu invingand, scor 2-1, pe Gloria Bistrita. Moldovenii au avut marele merit de a reveni pe tabela de la 0-1 cu un jucator mai putin pe teren (Sarghi a fost eliminat in minutul 19).

Gazdele au ramas in inferioritate numerica inca din minutul 19, atunci cand Sarghi a fost eliminat pentru un fault in calitate de ultim aparator.

Scorul a fost deschis de Moraes (20') dintr-o lovitura de la 11 metri (obtinuta dupa faultul lui Sirghi), pentru ca Antal (67') si Viglianti (83' penalti) sa duca Otelul din nou pe primul loc in Liga 1.

Click aici pentru rezultate si clasament.

Otelul Galati: 12. Grahovac - 3. Rapa, 16. Sarghi, 18. Costin, 23. Salageanu - 26. Neagu (11. Ochirosii '52), 29. Giurgiu - 8. Antal (7. Iorga '78), 37. Viglianti, 14. Ilie (30. Perendija '23) - 10. Paraschiv. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Gloria Bistrita: 22. Albut - 3. Tudose, 18. Frasinescu (25. Predescu '80), 27. Szukala, 5. Velcovici - 14. Achim, 15. Nalati (14. Nastase '61), 6. A. Muresan, 2. C. Petre - 9. B. Moraes, 10. J. Moraes. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Cartonase galbene: Salageanu '33, Ochirosii '53 / Achim '34, Szukala '46, Albut '83.

Cartonas rosu: Sarghi '19.

Arbitri: Teodor Craciunescu (central) - Gabriel Barjac, Florin Stanescu (asistenti) - Cristian Sava (rezerva).

Observatori: Constantin Gheorghe, Nicolae Pantea.

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori (conform Mediafax).