Laurent Blanc: Diferenta a fost facuta de prospetimea noastra fizica

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 10 octombrie 2010, 1:20 Sport | Fotbal

Laurent Blanc, selectioner Franta
Franta incepe sa-si revina incet-incet dupa episodul negru de la Mondialul din Africa de Sud. Cu un antrenor nou, "Les Bleus" au bifat a doua victorie consecutiva in Grupa D a preliminariilor pentru EURO 2012, invingand cu 2-0 echipa Romaniei. Secretul victoriei? "Am avut rabdare", explica Adil Rami.

Laurent Blanc, selectioner Franta: "Echipa a crezut in victorie in fiecare minut, jucatorii nu s-au descurajat. Aceasta stare de spirit imi place. Imi felicit toti jucatorii. Am intalnit o echipa riguroasa care nu isi asuma riscuri. Ne-am creat ocazii destulei pana la pauza, insa le-am cerut jucatorilor sa aiba rabdare. Diferenta a fost facuta de prospetimea fizica a echipei".

Loic Remy: "Acesta este primul meu gol pentru nationala si sunt foarte fericit. Golul a venit intr-un moment al meciului in care romanii stateau bine in teren si era greu sa gasim brese. Acum am trecut pe primul loc si avem destule motive sa fim fericiti. Nu cred ca sunt salvatorul echipei".

Adil Rami: "Am stiut sa fim solizi, ne-am creat destule ocazii si am fost rabdatori. Am stiut sa dam dovada de maturitate, mai ales in cele 10-15 minute in care ei au fortat".

1540 vizualizari

hotie pe fata (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:13)

kalu [anonim]

ca de, va aparati unii pe altii !!! Cum sa aperi o tara prost cotata ca Romania? Asa ca domnu' arbitru a discriminat tara noastra stiind ca nu va pati nimic...penibililor ...
    mesaj pentru "dl" redactor (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:55)

de la butoane: nu inteleg ce conditii nu a intrunit comentariul meu de mai devreme referitor la acest articol astfel incat nu a fost postat? Nu este prima oara si datorita calitatii din ce in ce mai slabe ale acestui portal, incet incet ma indrept intr-acolo incat o sa va scot din lista mea de favorite. Asta am facut si cu realitatea.ro si asta o sa fac si cu voi. Oricum, deveniti din ce in ce mai mediocrii si pe cuvantul meu de onoare daca spun asta datorita ne-postarii mesajului meu. Va doresc mult noroc in continuare...
    SUA e mare, iar Romania e dragostea mea (Duminică, 10 octombrie 2010, 14:51)

Ionel [anonim]

Adevaratii hoti sunt francezii, nu tiganii nostri care cersesc.
    In SUA regulile jocului sunt respectate, de aceea au si introdus metoda ca la momente delicate dintr-o disputa sa se ia decizia in functie de reluarea inregistrari. Dar ipocritii din Europa nu vor asa ceva.
    Oricum sunt mandru ca sunt roman-dac si prefer sa pierd fiind furat decat sa fi castigat prin frauda.
    Poate sa nege cineva ca daca arbitrul nu ar fi fost cumparat(nu neaparat cu bani) altul poate ar fi fost rezultatul partidei?
    A fost furt deoarece statistic nu e posibil ca vicierea resultatului partidelor sa fie mereu defavorabile. Asa ca acea expresie "Iar dam vina pe arbitri" e gresita si ne blamam singuri si nu ar trebui deoarece arbitri chiar viciaza rezultatele.
    cauze infrangere cu franta: (Duminică, 10 octombrie 2010, 15:40)

baiatul tatii [anonim]

1.neputinta ducerii fizice a unui joc de 90 min minim.de prin min 60 s-a vz ca scartaim dpdv fizic.iar la final meci,jaloane.
    2.antrenorul nostru, in loc sa schimbe fundasul stanga rat cu nesu a bagat atacanti.pe partea stanga, am luat ambele goluri.
    de fapt de prin min 80 n-am mai avut aparare pe centru si stanga-erau jaloane.
    singurul care are a mers pana la sfarsit a fost sapunaru, pe dreapta.
    3.nu mai avem nici macar,ca pe vremuri ziaristi in specialitatea fotbal.emisiunile lor sau articolele din ziar ante si post meci nu mai ajuta concret antrenorul,jucatorii,publicul; sunt un fel de barfe-eseistice,pt marire rating.de ex: naum care era specializat pe ciclism,ce cauta la fotbal?practic din cei care se vad pe sticla niciunul nu face o analiza pertinenta,cu invataturi pt viitor.daca inainte de "90 am avut rezultate la fotbal,pornind de la 0,e ca atunci se faceau aceste analize dure.acum acestea sun indulcite,pt a justifica banii negri invartiti in fotbal: cluburi,nationala,federatie,liga,impresari,conducatori. si jurnalisti.
    pana si vechi antrenori si glorii sustin in prezent acelasi limbaj de barfa de lemn.
    singurul, care a facut o analiza cat de cat obiectiva,tehnica, aratand cauzele: slaba pregatire fizica,eroarea strategica a antrenorului care a continuat in ultima parte tot pe atac, nesimtind ca pt noi la valorile din teren era de aparat acel 0-0, a fost bolony, la gsp-tv.
    4.in plus,noi nu avem medicina sportiva.nu stiu ce le da medicul jucatorilor straini la pauza,ca in repriza a 2 au conditie fizica din ce in ce mai buna.de prin min 60 ei cresc,noi scadem.s-a vz si la meciurile din cl,ul cu liverpool,roma,napoli si acesta cu franta,sa.am luat goluri cam la fel(noi jaloane,ei iepuri de camp) si cam in ultimile minute
    5.daca nu se revine la obiectivitate in analiza tehnica a meciului,a fiecarui jucator pe post,a strategiei si tacticii antrenorului,frf,ligii,etc.cu oameni de specialitate nu jurnalisti care-i interseaza barfa pt rating, nu vom iesi din groapa
      Cauza infrangerii cu franta: (Duminică, 10 octombrie 2010, 18:29)