Champions League

CFR Cluj - Basel 2-1/ Urmeaza "Olimpico"

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:46 Sport | Fotbal

Rada, felicitat de Cartu, pentru golul din Champions League
Foto: Reuters
Sorin Cartu a schimbat din temelii primul "11", pentru jocul cu Basel - a folosit o distributie cu 5 romani in teren, o raritate pentru multinationala din Gruia.

Antrenorul a avut prima satisfactie foarte repede: Rada, fundasul pe care il titularizase, a deschis scorul in minutul 9, cu o lovitura de cap, din mijlocul unei defensive superficiale a elvetienilor. 4 minute mai tarziu, o noua confirmare pentru inspiratia lui Cartu - Lacina Traore a majorat, tot cu o lovitura de cap, pentru un debut perfect al CFR-ului in grupa E din UCL.

Si... cam atat. Dupa cateva minute de soc, Basel s-a instalat in jumatatea ardelenilor si a inceput sa preseze. In minutele de prelungire, elvetienii reduc din handicap prin Stocker, la o faza in care marcajul individual la faza fixa practic nu a existat.

Senzatia ca CFR s-a retras cam devreme a persistat si in debutul partii secunde - Cartu a asteptat 10 minute, apoi a efectuat o schimbare dubla, prin care a reechilibrat usor-usor disputa.  De Zerbi, foarte tehnic si iute, a semanat panica la cateva sanse de contraatac, marea ocazie a reprizei fiind irosita in minutul 70: Culio il scoate pe portarul elvetienilor dintre buturi, dar Kone intarzie prea mult momentul finalizarii.

Ultimele minute au adus un mic asediu la poarta CFR-ului, o interventie exceptionala a lui Muresan, dupa o gafa a lui Nuno Claro, apoi si o parada de senzatie a portarului ardelenilor.

Cu emotii, ceva chin si... un pic de autobaza, CFR Cluj si-a aparat aceasta victorie care este de asteptat sa ii ofere mai mult optimism, in tentativa de a salva stagiunea interna.



Citeste mai multe despre   























12750 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    link (Miercuri, 15 septembrie 2010, 21:37)

    olea [anonim]

    are cineva un link sa vad meciul? ms
    • +1 (3 voturi)    
      link (Miercuri, 15 septembrie 2010, 21:55)

      galautas [utilizator] i-a raspuns lui olea

      http://www.mufa-tv.ro/romanesti/tvr1.html

      insa trebuie sa ai sopcast instalat si sa te uiti de pe internet explorer
      • -4 (10 voturi)    
        bravo boc bravo pdl (Miercuri, 15 septembrie 2010, 23:14)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui galautas

        iata ca se poate si in fotbal
  • +20 (22 voturi)    
    bv cfr (Miercuri, 15 septembrie 2010, 22:04)

    montgomery wick [anonim]

    asa mai, aratati le la elvetieni ca romani nu-s asa prapaditi cum cred ei! F***K BLICK
    • +12 (14 voturi)    
      Super CFR! Le-ati dovedit-o... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 23:55)

      com [anonim] i-a raspuns lui montgomery wick

      Foarte bine CFR! Bravo voua! Nici nu se putea un raspuns mai bun elvetienilor rautaciosi de la Blick. Sa vedem acum ce-or sa mai spuna? Or sa se recunoasca batuti de cei din Cluj "unde apa si lumina e un lux"?
      Sau stai... poate ei au jucat pe intuneric si de-aia n-au nimerit poarta decat odata... pe cand la noi a fost lumina din belsug!
      Hahaha, elvetieni tampiti si xenofobi....

      P.S.: Dar oare de ce/de la cine ai primit minus?
  • +12 (16 voturi)    
    Uraaa (Miercuri, 15 septembrie 2010, 22:05)

    mihai [anonim]

    Sa suga Milka fraierii de la Blick.
  • +6 (12 voturi)    
    Stie careva un site de stiri elvetian... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 23:08)

    Motanu [anonim]

    cum este de exemplu hotnews pentru noi ???
    Vreau sa le fac in ciuda elvetienilor !!!
    • -3 (13 voturi)    
      ...site de stiri elvetian. (Miercuri, 15 septembrie 2010, 23:47)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      Actiunea ta e penibila si adolescentina. Calmeaza-te.
    • +3 (5 voturi)    
      Sper ca stii germana :D (Joi, 16 septembrie 2010, 0:24)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      http://www.blick.ch/sport/fussball/championsleague/champions-league-tote-hunde-abfall-und-muell-156554
  • +18 (22 voturi)    
    . (Miercuri, 15 septembrie 2010, 23:48)

    radukku [utilizator]

    nu se poate! I-au batut niste inapoiati din lumea a 3-a. Pacat ca nimeni din tara n-a vazut meciul pentru ca n-avem electricitate, e doar un lux. Gata, acum puteti pleca de aici. Iar noi vom bea linistiti apa din rauri, vom urca in casele noastre din copaci, vom aprinde lampa si vom rade pe sub mustata: "ce boi sunt vacile de la milka!"
  • +18 (18 voturi)    
    . (Miercuri, 15 septembrie 2010, 23:49)

    radukku [utilizator]

    apropo: fulga vs milka = fulga always win!
    • +3 (5 voturi)    
      excelent (Joi, 16 septembrie 2010, 0:35)

      :) [anonim] i-a raspuns lui radukku

      am ras cu lacrimi la commentul asta
  • -1 (17 voturi)    
    Asa-i romanul.... (Joi, 16 septembrie 2010, 0:22)

    Cosmin [anonim]

    ...cand se dusmaneste! In loc sa-i felicitati pe invingatori,voi ii injurati pe TOTI elvetienii. Aveti clasa, ce sa zic?
    • +3 (3 voturi)    
      Asa-i elvetianul (Joi, 16 septembrie 2010, 8:15)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      Inainte de disputarea meciului gaseste niste imagini "reprezentative" pentru Cluj-Napoca si Romania.

      Ia mai vezi si paiul din ochiul altora nu numai bârna din ochiul nostru.
  • +4 (4 voturi)    
    hehe (Joi, 16 septembrie 2010, 1:27)

    pamplonica [anonim]

    Well.... we win. You lose Basel/Blick.
    You can keep the dog. And the gypsies :)
  • +2 (2 voturi)    
    macaroana (Joi, 16 septembrie 2010, 5:38)

    Gelu [anonim]

    Asa...mai taiati-le macaroana...ca se credeau zeii fotbalului..

    http://www.uefa.com/uefachampionsleague/matches/season=2011/round=2000118/match=2002818/postmatch/report/index.html#cfr+catch+basel+cold
  • -5 (5 voturi)    
    Rugaminte (Joi, 16 septembrie 2010, 8:30)

    Daniel [anonim]

    Voi astia care injurati strainii nu credeti ca ar trebui sa fiti mai civilizati si mai putin grobieni?

    Ca de eleganta nu poate fi vorba.

    sa recapitulam rautaciosii:
    - elvetienii (v. articolul de cacao hotnews)
    - francezii (v. povestea cu salutul romanesc,...)
    - nemtii (nenumarate ocazii, tiganii,..)
    - spaniolii (nici n-are rost sa enumar)
    - italienii (....)
    - englezii (idem)

    Intreb si eu: daca mai multi te trimit la culcare n-ar trebui sa te gandesti de ce si sa te corectezi?
    • +4 (4 voturi)    
      sa re-recapitulam (Joi, 16 septembrie 2010, 9:33)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      - elvetienii: niste infumurati carora nici o natie din lumea asta nu l;e ajunge la nas;
      - francezii: niste jegosi xenofobisti
      - nemtii s-au lamurit ca nu toti romanii sunt tigani si nici toti tiganii romani asa ca nu-i mai vezi latrand
      - spaniolii urla ca mor de foame din cauza crizei si romanii le iau locurile da munca
      - italienii erau exact in aceasi oala ca si noi acum vreo 60-70 de ani in SUA
      • 0 (0 voturi)    
        Mituri romanesti (Joi, 16 septembrie 2010, 11:50)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

        Romanii cei:
        - harnici (v. tara in care traim, curatenia din fata blocurilor/caselor)
        - primitori (v. nr. de turisti straini)
        - iubitori (v. copiii strazii, tipul de dialog de pe strada). Vrei exemple?
        - viteji (v. lasitatea concetatenilor/implicarea lor in cotidian)

        In alta ordine de idei:
        Eu am fost in Franta de multe ori. Vorbesti ca sa te afli in treaba.
        Se pare ca ai exclusiv repere nemtesti. Apropo, ai mai fost in Germania ca sa confirmi cele spuse?

        Ai uitat: olandezii, englezii, suedezii, portughezii,....

        Ti-as propune sa meditezi la 2 proverbe romanesti:
        1. Prostul daca nu-i fudul parca nu e prost destul
        2. vezi paiul din ochiul vecinului dar nu vezi barna din ochiul tau
  • +3 (3 voturi)    
    pt radukku si pamplonica (Joi, 16 septembrie 2010, 8:59)

    cici [anonim]

    barva fratilor..am ras de m-am pradit la cele 2 comentarii ale voastre...si subscriu in totalitate...ash mai aduga doar ca mai era ceva ce astia nu au stiut de la blick:...cand au baut apa din fantani negasind apa la canal potabila..nu au stiut ca erau otravite in urma teraditiei de a otravii fantani/arde averea/pune femeia la inantare specifica luptei de gherila romaneasca...si de aia erau cam subrezi pe teren ai lor precum si ziaristii lor...adica putin cam verzi la fata!:D
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari (Joi, 16 septembrie 2010, 9:05)

    un stelist [anonim]

    Feicitari Cluj-ului pentru rezultatul obtinut si le doresc multe altele de acum incolo insa numai in LC. In divizia A, ramane ca pana acum, Da?
    • 0 (0 voturi)    
      CFR Cluj-"Basel" (Joi, 16 septembrie 2010, 9:40)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui un stelist

      CFR-ul a jucat de parca nu ar fi avut voie sa'i bata la 5-6 goluri diferenta ....
      I'a batut , da' cu menajamente...
      S'o fi bagat politichia si aici ?
    • +1 (1 vot)    
      Da! (Joi, 16 septembrie 2010, 9:55)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un stelist

      Asa ramane!
      Clujul campioana, steaua... blat cu urzicenii ca sa ajunga in europa league!
      Sau alegi... prostii prostilor!?
  • -2 (2 voturi)    
    Lasind la o parte timpitii (Joi, 16 septembrie 2010, 10:18)

    giga [anonim]

    si vorbind de fotbal, voi nu aveti impresia ca CFR-ul nu joaca nimic ? Cirtu e un antrenor perfect pt evitarea retrogradarii, dar sa cistige ceva e greu de presupus. El ciuguleste cite nitel si toata lumea e fericita. Asta o fi vrut Paszkany ?
    p.s. Nu tin cu nicio echipa de fotbal si evident ma bucur de victorie. Dar mi se pare 'ciugulita' nu obtinuta si ma gindesc la echipe serioase care o sa vina.
  • +2 (2 voturi)    
    Returul va fi dureros (Joi, 16 septembrie 2010, 10:45)

    vasilica [anonim]

    CFR-ul, pt ofensa pe care le-o adreseaza aproape toti jucatorii oaspeti, trebuie sa le-o coaca la Basel. Au destul de timp pana la retur, Sorin C. trebuie sa aiba grija de aportul sub-mediocru al lui Traore, Dica, Bastos si inca vreo 2. Echipa va fi cu totul alta in sensul aportului la joc. Am incredere in ei si-n conducerea tehnica. Sunt foarte bune cele 3 puncte. Bravo.