Record de goluri inscrise de un singur jucator intr-o singura partida in fotbalul olandez! Atacantul Johan Voskamp (Sparta Rotterdam) a marcat nu mai putin de opt goluri in poarta celor de la Almere City, intr-un meci pe care echipa sa l-a castigat cu 12-1. Cu serioase probleme la club, Almere are cu siguranta si serioase probleme in defensiva, deoarece sase dintre cele 12 goluri primite sunt marcate dupa acelasi tipar.

Sparta Rotterdam - Almere 12-1Foto: Captura Youtube.com

Johan Voskamp a marcat de cinci ori in prima repriza, la finalul careia Sparta Rotterdam, proaspat retrogradata in liga a doua olandeza (Jupiler League), conducea deja cu 6-0. Almere au jucat in inferioritate numerica din minutul 18 si pana la pauza au ratat si un penalty. Sparta a mai marcat inca sase goluri in repriza secunda, iar la 0-12, Almere a reusit in sfarsit sa inscrie.

Voskamp devine jucatorul cu cele mai multe goluri inscrise intr-un meci din fotbalul olandez, depasind recordul lui Afonso Alvez. Brazilianul, pe vremea cand activa la Herenveen, in octombrie 2007, a inscris sapte goluri in victoria cu 9-0 a echipei sale impotriva celor de la Heracles Amelo, dar in prima liga olandeza.​