VIDEO Germanii au inceput duelul psihologic: Argentina nu are respect

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 30 iunie 2010, 16:00 Sport | Fotbal

Bastian Schweinsteiger (stanga)
Foto: Reuters
Mijlocasul german Bastian Schweinsteiger a deschis razboiul psihologic impotriva Argentinei, echipa cu care Germania se va infrunta pentru a doua oara consecutiv in sferturile de finala ale Cupei Mondiale. Judecand dupa incidentul din 2006, jucatorul german a declarat ca Argentina nu are respect pentru adversari sau arbitri.

"Stim cum joaca Argentina. Au o echipa mare si sigur se vor folosi de artificii, incercand sa influenteze arbitrii. Argentina nu are respect pentru adversari si arbitri", a declarat Schweinsteiger, invocand binecunoscutul antijoc (catimba) al sud-americanilor.

Germania si Argentina s-au intalnit si la Mondialul din 2006 in aceeasi faza a competitiei. Dupa 1-1 la finalul meciului, tara gazda s-a impus in fata sud-americanilor in urma loviturilor de departajare. Bucuria nemtilor nu a durat insa prea mult deoarece terenul de joc s-a transformat intr-unul de lupta, jucatorii si oficialii celor doua selectionate impartindu-si lovituri cu darnicie.

Schweinsteiger a adaugat ca incidentul din 2006 "inca mai cantareste greu" in mintea jucatorilor germani si spera ca el impreuna cu ai sai colegi sa nu mai fie provocati.

Mijlocasul german a avut insa si cuvinte de lauda la adresa unor adversari: "Ei il au pe Messi, dar si alti jucatori importanti. Dupa mine, Veron este in top 5 al celor mai buni jucatori din lume".

Germania si Argentina se intalnesc, sambata, de la ora 17:00 (ora Romaniei), in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Africa de Sud. Castigatoarea din aceasta partida va intalni in semifinale Spania sau Paraguay.


Incidentul dintre Germania si Argentina din sfertul de finala a CM 2006:




Citeste mai multe despre   























2918 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    vai, dar cum se poate... (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:04)

    oake [anonim]

    n-ai zis nimic de pume si de panzere ? wow
    • +2 (2 voturi)    
      jurnalisti sportivi (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:34)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui oake

      L.A. si A.I. produc cat mai multe articole pentru ca dupa ce se termina campionatul iar fac foamea.

      cat despre limbajul de lemn si expresiile sablon, se stie ca doar cei mai eruditi dintre jurnalisti ajung "jurnalisti sportivi" ;)
    • +2 (2 voturi)    
      urmeaza :) (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:41)

      asf [anonim] i-a raspuns lui oake

      Stai sa inceapa meciul si sa se incalzeaca..
    • +2 (2 voturi)    
      ia de-aici (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:26)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui oake

      "Mijlocasul german Bastian Schweinsteiger a deschis razboiul psihologic impotriva pumelor, cu care panzerele se vor infrunta pentru a doua oara consecutiv in sferturile de finala ale Cupei Mondiale"

      Sunt sigur ca va fi o partida de o buna factura tehnico-tactica, cu faze spectaculoase la ambele porti, la finanul careia echipa care isi va dori mai mult victoria va castiga. Cine va fi aceea, numai arbitrul intalnirii ne poate spune :)
  • -1 (3 voturi)    
    Catre toti cei de mai sus... (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:02)

    Motanu [anonim]

    Va bate germania !!! In istoria Campionatului Mondial mereu la orice turneu s-a descurcat mai bine decat argentina !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:47)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      Mai ales la alea din '78 si '86
    • +1 (1 vot)    
      mai putin in (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:57)

      crisis [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      86. si inca unele
  • +4 (4 voturi)    
    sa bata germania (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:12)

    george [anonim]

    de la inceputul CM am vrut ca argentina sa fie CM dar dupa meciul de duminica cu mexicul imi doresc ca argentina sa piarda
  • +1 (1 vot)