Finala Cupei Romaniei

CFR Cluj - Vaslui 0-0 (5-4 dupa l.p.)/ Event in "Gruia"

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2010, 20:43 Sport | Fotbal

CFR Cluj ia tot in 2010
Foto: cfr1907.ro
Pentru al treilea an consecutiv, Cupa Romaniei merge in "Gruia": CFR Cluj a castigat finala cu FC Vaslui la lovituri de departajare si contabilizeaza al doilea event din istorie.

Dupa 120 de minute in care au traversat si momente de suferinta, ardelenii si-au stapanit nervii la loviturile de departajare - niciunul dintre fotbalistii lui Mandorlini nu a ratat tinta, spre deosebire de Milisavljevici, responsabil de unica ratare a vasluienilor de la "punctul cu var".

Frustrare si amaraciune in tabara moldoveana: Vasluiul a dominat finala, reusind sa-si inghesuie adversarul in propria jumatate, a avut si o bara (minutul 66, Pavlovici), putea primi si un penalty la aceeasi faza, etc.

In acest timp, CFR Cluj si-a vazut de filosofia "italiana" a jocului: Mandorlini a sacrificat posesia pentru un joc de contraatac. Ardelenii au si avut cateva sanse, in finalul primei reprize, prin Deac, Cadu si De Zerbi, insa in ansamblu marele merit al CFR-ului a fost ca a izbutit sa trimita meciul la loteria loviturilor de departajare, acolo unde calitatea executantilor nu s-a dezmintit (Muresan, Dica, Deac, Bud si Cadu).





Citeste mai multe despre   



















8769 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    e inmormantare???? (Miercuri, 26 mai 2010, 21:03)

    tsunami [anonim]

    momentul imnului e de rasul curcii. te invita la somn. de fapt ne caracterizeaza, ce ma mai mir?
    • -10 (20 voturi)    
      tsunami esti nesimtit !!! (Miercuri, 26 mai 2010, 20:10)

      motanul [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      cum poti spune ca ,,momentul imnului e de rasul curci''??? Poate invita la somn pe un asa-zis roman din cluj ca tine dar pe mine ma invioreaza !!! si poate te caracterizeaza pe tine nu pe altii !!!
      • +12 (12 voturi)    
        Concetrati-va la fotbal, (Miercuri, 26 mai 2010, 20:16)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui motanul

        nu la imn ca si asa nu stiti versurile!hai CFR!
      • +10 (10 voturi)    
        mersi pentru aprecieri (Miercuri, 26 mai 2010, 21:36)

        tsunami [utilizator] i-a raspuns lui motanul

        tu ai auzit imnul?
        parca plangeau!!! asa se canta imnul romaniei? ca gainile?
        ma refer la modul interpretarii nu ma refer la imn.

        ma rog, sper sa intelegi, cu toate ca-s cam circumspect asa cum te arunci la "bataie"
        • +1 (9 voturi)    
          catre tsunami (Miercuri, 26 mai 2010, 22:00)

          Motanul [anonim] i-a raspuns lui tsunami

          pai de ce nu ai zis ma clar la ce te referi??? eu am inteles ca ai zis ca imnul Romaniei e de RASUL CURCILOR !!! trebuia sa spui asa: felul in care jucatorii canta imnul e de rasul curcii !!!
          • +3 (3 voturi)    
            mersi motane (Joi, 27 mai 2010, 0:41)

            tsunami [utilizator] i-a raspuns lui Motanul

            foarte pertinenta interventia.
          • +2 (2 voturi)    
            Imnul Romaniei (Joi, 27 mai 2010, 7:06)

            MOTANEL [anonim] i-a raspuns lui Motanul

            Draga Motane,
            Tu la ce meci ai privit aseara?Daca vedeai finala Cupei Romaniei poate ai fi realizat ca NU JUCATORII AU CANTAT IMNUL, ci 2 ( DOI ) copii, probabil din Iasi,de aici si felul in care l-au interpretat!Inainte de a posta ceva, documenteaza-te !
        • +3 (3 voturi)    
          mai nu esti in america (Miercuri, 26 mai 2010, 23:41)

          dipa [anonim] i-a raspuns lui tsunami

          filisofia romanului e traditionalismul de dobitoace, pe cind inventivitatea e doar in sfera furtisagurilor....in rest...aia care vor si mai pot, parasesc corabia...
        • -1 (3 voturi)    
          patriotism de 2 lei (Joi, 27 mai 2010, 6:33)

          gigel bucu [anonim] i-a raspuns lui tsunami

          eu sunt roman din cluj dar cam fac ceva pe imnu tarii.care tara ma? asta unde ne dam mari si tari frumosi si destepti si suntem condusi ca niste oi de o gasca de hoti de drumul mare ???
          numa un retardat mai crede in imnul tarii.care tara? aia in care in spital nu mai avem vata si le cumparam pacientilor cele mai banale medicamente.noi doctorii spagari pe care statul roman ne umileste zi de zi si in care orice manelist care nu stie sa scrie corect se pricepe la tot mai putin la cum il cheama.
          asta e ma patriotismul ?
          ma faceti sa rad.
  • -11 (15 voturi)    
    Valiza !!! ... unde-i VALIZA, CARTONARILOR de la c (Miercuri, 26 mai 2010, 21:07)

    SILE [anonim]

    Cred ca acum in pauza ... VALIZA rezolva CUPA !!!
    CARTONARI si doar atat !!! ... sunteti cfr cluj !!!
    ... mai este o speranta : poate VALIZA-i ... GOALA !!!
    Ar fi cazul !!!
    • +6 (16 voturi)    
      ... (Miercuri, 26 mai 2010, 22:53)

      Motanul [anonim] i-a raspuns lui SILE

      bai sile, tu in afara de ,,CARTONARI'' mai ai ceva in cap ??? nu sunt fan CFR dar pana la urma CFR a luat al doilea titlu din istorie!!! e CAMPIOANA ROMANIEI 2010 !!! Si totusi fata de CFR care in precedentele doua sezoane a luat un titlu si doua cupe, Vasluiul nu a castigat niciodata niciun trofeu, asa ca...CFR CLUJ este la momentul de fata CEA MAI TARE ECHIPA DIN ROMANIA !!! si nu ar trebui sa surprinda pe nimeni deoarece este CAMPIOANA ROMANIEI !!! asa ca sile...AVEM NUME DE RENUME, FORTZA FORTZA CFR !!!
      • -13 (17 voturi)    
        Adevarul este unu' SINGUR :cfr cluj=CARTONARI !!! (Miercuri, 26 mai 2010, 23:05)

        SILE [anonim] i-a raspuns lui Motanul

        Adevarul este unu' SINGUR !!! Restu' e ... MINCIUNA !!!
        Eu nu pot spune decat ADEVARUL : cfr cluj este cea mai de RUSINE echipa campioana din istoria fotbalului romanesc !!!
        De astfel de echipe NU avem nevoie aici la noi in Ardeal !!!
        NU cu asa echipa vreau sa ma mandresc ca ARDELEAN !!!
        Poate la vecinii ("prietenii")de la VEST !!!
        Asa ca motanele, vezi-ti de pisicile tale !!!
        • +5 (7 voturi)    
          de acord (Joi, 27 mai 2010, 9:52)

          none [anonim] i-a raspuns lui SILE

          CFR o fi campioana de carton, dar atunci restul echipelor din Romania sunt de hartie igienica.
      • 0 (8 voturi)    
        liar, liar, pants on fire (Miercuri, 26 mai 2010, 23:10)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Motanul

        Pai incepi prin a zice ca nu esti fan CFR si termini cu 'FORTZA' CFR?
  • +8 (12 voturi)    
    bravo lacatus (Miercuri, 26 mai 2010, 21:38)

    tsunami [utilizator]

    se vede unde-s oamenii de valoare ai romaniei. fotbailstii care ne facea sa ne sara inima din piept, cei care ii eliminau pe argentinieni.
    n-au avut noroc de antrenori de talie mondiala, altfel avea si romania o cupa in vitrina
  • -8 (14 voturi)    
    Atat se poate ??? ... campioana de CARTON ? (Miercuri, 26 mai 2010, 23:37)

    SILE [anonim]

    RUSINE cfr cluj !!!
    S-a vazut inca o data ca sunteti o echipa de CARTONARI.
    Ati fost dominati aproape tot meciul !!! Hal de campioana ....
    Scuze si pardon : am uitat ca sunteti de CARTON !!!
    • +5 (7 voturi)    
      ia un distonocalm (Joi, 27 mai 2010, 9:53)

      pt SILE [anonim] i-a raspuns lui SILE

      urla frustrarea in tine, comentatorule de hartie igienica
  • +5 (11 voturi)    
    Bate Cfr cluj la penalty-uri !!! (Miercuri, 26 mai 2010, 23:38)

    dan92 [anonim]

    La penalty-uri CFR CLUJ va castiga sigur !!! Fortza CFR !!! Nu sunt fan al CFR-ului dar ar merita pe deplin cupa pentru ar treilea an la rand !!!
  • +3 (11 voturi)    
    CFR Cluj cea mai TARE echipa din 2010 (Miercuri, 26 mai 2010, 23:53)

    Motanul [anonim]

    Bai sile...nu sunt ardelean...ba din contra nici nu sunt fan al CFR-ului dar am vrut ca ei sa ia titlul imediat dupa ce am vazut cat de clar au fost dezavantajati in meciul cu timisoara !!! i-auzi nesimtire la iancu !!! dupa ce ca arbitrul a prelungit PRELUNGIRILE doar ca sa egaleze timisoara..tot iancu a fost cel care a avut reprosuri la adresa arbitrajului !!!
    • -5 (11 voturi)    
      cfr cluj ... si fanii acesteia ( arbitrii !!! ) (Joi, 27 mai 2010, 0:15)

      SILE [anonim] i-a raspuns lui Motanul

      -Si la Timisoara cfr cluj a jucat la fel de "BINE" ca acum la Iasi !!!
      -Si la Timisoara in primele minute de joc arbitrii au "avantajat" echipa adversa cu neacordarea unui penalty la fel ca la Iasi.
      Asa ca motanele nu ma face sa repet : TU te pricepi doar la ... pisici !!!
      Lasa-ne pe noi ceilalti care ne pricepem la FOTBAL !!!
      Nu mai trebuie sa-mi raspunzi, EU nu ma pricep la pisici ...
  • -8 (14 voturi)    
    Hal de castigatoare a Cupei Romaniei ... (Miercuri, 26 mai 2010, 23:57)

    SILE [anonim]

    RUSINE !!! RUSINE !!! RUSINE !!! ... cfr cluj
    Ce sa mai zic :
    -eventual ca datorita unor astfel de echipe gen cfr cluj suntem "fruntasii" Europei la fotbal ;
    -ca trebuie sa-i dam crezare ex-doctorului Muresan ca echipa de CARTONARI este la nivelu' Barcelonei si ca doar EI sunt demni sa joace contra unei astfel de echipe ;
    -ca "ardelenii" echipei de prin toate coclaurile Europei sunt cei mai "buni" ;
    -ca-mi este scarba de faptul ca o astfel de echipa ne reprezinte pe noi ardelenii ...etc.
    • -1 (1 vot)    
      5,6,7,8 (Joi, 27 mai 2010, 22:44)

      lol [anonim] i-a raspuns lui SILE

      ...5,6,7,8 Clujul e pe primul loc!!!
  • -8 (14 voturi)    
    Nedrept (Joi, 27 mai 2010, 0:16)

    Stejarel [anonim]

    Vasluiul merita cupa! Fotbalul practicat de Cfr e anost si nu bucura absolut deloc. Iar dr Muresan e un securist care nu a tratat decat securisti.
  • +8 (12 voturi)    
    Cati frustrati :)) (Joi, 27 mai 2010, 0:38)

    Campionii Transilvaniei [anonim]

    Gata frustratilor . La culcare . Cluj-ul a castigat .
  • +7 (11 voturi)    
    La mai mare (Joi, 27 mai 2010, 4:16)

    Carpathian Hunter [anonim]

    Sincere felicitari Clujului. ...parca era cam plictisitor pana acum vreo 3 ani, cu cupa si campionatul plimbandu-se pe la "departamentalele" din capitala de la "pod" la "bulevard" trecand prin "sosea".
    Multa bafta in UCL, la toamna.
  • -1 (3 voturi)    
    Furt Televizat (Joi, 27 mai 2010, 10:04)

    Gabi [anonim]

    Din pacate, CFR-ul nu a luat pe drept Cupa. Sincer, m-as fi bucurat, dar au fost clar avantajati de arbitru. Nu a dat nimic d-l arbitru : nu tu cartonase , nu tu penalty clar pt. Vaslui cel putin in doua faze...aiurea total. Pacat ca asa meciuri se decid la penalty-uri.
  • 0 (2 voturi)    
    felicitari CFR! (Joi, 27 mai 2010, 10:09)

    dj [utilizator]

    ...
  • -1 (1 vot)    
    FELICITARI CFR !!! (Joi, 27 mai 2010, 21:14)

    gigi [anonim]

    Bravo CAMPIOANEI ROMANIEI !!!
    La cat mai multe puncte in Liga !!!
  • 0 (0 voturi)    
    cfr - campioana de carton !!! (Joi, 27 mai 2010, 23:37)

    Un fan U cluj !!! [anonim]

    cfr RUSINE cfr !!! cfr RUSINE cfr !!! etc etc si etc !!! pentru ca mi-e lene sa mai scriu !!!