Liga 1

Steaua va juca la Buzau/ Adio, Ghencea!

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 16:00 Sport | Fotbal

Stadionul "Steaua"
Foto: Hotnews
Steaua a anuntat, prin vocea presedintelui Valeriu Argaseala, ca va evolua, incepand cu sezonul viitor, pe stadionul "Gloria" din Buzau. In aceste conditii, ros-albastrii vor parasi arena din Bulevardul Ghencea, una pe care formatia bucuresteana a trait cele mai importante momente din istorie.

"Ne-am inteles cu Buzaul, mergem acolo. Suma de bani ceruta de ei este incomparabil mai mica decat cea solicitata de MApN. Maine (nr. joi) mergem in inspectie la Buzau" - Valeriu Argaseala (gsp).

"Suntem ca Milano, avem cel putin doua echipe care joaca pe terenul nostru. E o pleasca pe capul nostru" - Constantin Boscodeala, primarul Buzaului (evz).

"Acolo jucam sigur. Am prezentat si contractul cu stadionul. Arena este omologata, nu este o problema. In Ghencea nu mai puteam sta din moment ce mi-au facut chirie 25.000 de euro si cu cei 40.000 de euro impozit, nu mai am cum sa stau. Pe Stadionul Steaua nu se mai poate juca, asa au vrut ei, au umflat evaluarea ca sa ma coste mult impozitul pe cladiri. Nu o sa mai fie nicio problema cu suporterii. Ei mi-au zis sa plec din Ghencea si i-am ascultat. Ce mai vor de la mine? Sa plec de la Buzau nu se poate, ca trebuie sa ma goneasca buzoienii, iar buzoienii nu fac asta, ei ma iubesc " - Gigi Becali pentru Mediafax.

Contractul de inchiriere dintre clubul de fotbal Steaua si Ministerul Apararii Nationale pentru arena din Bulevardul Ghencea a fost reziliat, formatia bucuresteana inregistrand intarzieri la plata mai mari de 60 de zile (intelegerea prevede ca in cazul unei intarzieri de peste 60 de zile contractul se reziliaza automat), informeaza M.Ap.N. intr-un comunicat de presa. Pe langa chirie, Steaua mai are de achitat si utilitati restante de aproximativ 20.000 lei.

In cazul in care nu prezinta (pana cel tarziu pe 31 mai) un contract cu un stadion care sa respecte normele pentru disputele din Liga 1 si Europa League, Steaua ar putea sa nu primeasca licenta pentru viitorul sezon competitional.


Citeste mai multe despre   



















8552 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Becali (Miercuri, 19 mai 2010, 15:04)

    Cryaso [anonim]

    Patronul asta e un ticalos cum nu s-a mai vazut!
    • 0 (22 voturi)    
      Sa plece doar Ciobanu' la Buzau! (Miercuri, 19 mai 2010, 16:07)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui Cryaso

      Idiotu' nu pricepe ca Steaua nu e a lui ci e celor 4 milioane de suporteri?

      Sa investeasca la Gloria Buzau si sa castige cu ea Champions League ii urez! Dar sa ne lase pe noi celalti in pace...
      • +4 (4 voturi)    
        pai daca nu-i da nimeni banii (Miercuri, 19 mai 2010, 17:01)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        cum vrei sa plece daca nu-i da nimeni banii? aia pe care are chitante. ca ar fi bucuros in vremurile astea de criza sa scoata cat a bagat cu chitante in perioada cadn duduia economia. adevarul este ca a cheltuit si fara rost dar tot banii lui sunt.
        am inteles ca a facut 2000 de locuri de parcare cu 3 milioane de euro. aici nu este o exagerare. daca mai adaugi terenurile artificiale, nocturna si lojele ai sa vezi ca ajungi la o suma foarte mare.
        din pacate, cu furaciune sau nu (la fel ca in cazul dinamo, rapid, etc), steaua este a lui. cu acte.
        este prost ca nu o face societate pe actiuni. eu as face-o societate pe actiuni, as considera ca ce-am bagat eu acolo inseamna 40% si apoi as lista-o la bursa. sa cumpere liber actiuni cine vrea si apoi sa o conduca.
      • +6 (6 voturi)    
        cei 4 milioane de "suporteri"... (Miercuri, 19 mai 2010, 17:19)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        ...trebuiau sa puna mana de la mana, sa infiinteze o societate comerciala si sa cumpere echipa. Daca fiecare dadea 10 euro se strangeau 40 de milioane. 10 ii dadeau lui Becali si de 30 faceau superechipa.
        • +3 (5 voturi)    
          ahahahah (Miercuri, 19 mai 2010, 17:27)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui gimini

          corect...
          auzi, mah, 4 mil de suporteri..uhaaa
      • +4 (4 voturi)    
        de fapt (Miercuri, 19 mai 2010, 22:52)

        leo [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        de fapt steaua e afacerea lui, nu a ta si a tuturor oitelor din Romania...dar ce sa intelegeti voi
  • +14 (14 voturi)    
    Isi schimba si numele? (Miercuri, 19 mai 2010, 15:09)

    Radu [anonim]

    Isi schimba si numele? In Steaua Buzau sau altceva?
    Nu de alta dar Steaua Bucuresti nu mai e demult!
    • +13 (13 voturi)    
      da (Miercuri, 19 mai 2010, 17:18)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      abia astept derby-ul Steaua Buzau contra Universitatea Turnu-Severin.
  • -8 (14 voturi)    
    forza steaua! (Miercuri, 19 mai 2010, 15:16)

    radu [anonim]

    steaua va ramane steaua oriunde va juca!
  • +9 (11 voturi)    
    25000 Euro Chirie???!! pe ditai stadionu...frauda (Miercuri, 19 mai 2010, 15:28)

    Kreli [anonim]

    Chirie pe un stadion de 25000 de euro????!!! Asta e o super frauda????!!! Cum isi permite armata asa ceva sa inchirieze cu 25000 Euro unu din cele mai mari stadioane din Ro, si probabil cel mai faimos cu asa o suma ridicola. Sunt case sau vile care se inchiriaza cu asa sume!!! si asta asa ca sa bage in buzunar niste golani proprietari de echipe bani cu sume uriase...in timp ce armata cere babi de la Bugetul National.
    • +7 (7 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 19 mai 2010, 16:38)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Kreli

      Eu propun sa-l inchirieze lui FC Barcelona pe 1milion de EURO. Asa fac si bani multi, vine si Barcelona la Bucuresti. Nu-i asa ca-s genial?

      Lasand gluma la o parte, il inchiriaza cu cat poate. Nu-l apar pe Becali, dar mie mi se pare ca el a modernizat stadionul, nu armata.

      Tu ce crezi, daca fac licitatie, ce echipa din Romania vine sa-l inchirieze cu... 40.000EUR sa spunem?
    • +6 (6 voturi)    
      culmea este ca ... (Miercuri, 19 mai 2010, 16:53)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Kreli

      aceasta chirie este cat toate celelalte la un loc. adica este frauda, dar cat de mari sunt fraudele in celelalte cazuri?
  • +17 (19 voturi)    
    Bravo, Becali! (Miercuri, 19 mai 2010, 16:15)

    nano2k [utilizator]

    Dupa atatia ani in care echipele Bucurestene nu au luat niciun titlu (nici macar Cupa Romaniei), iata ideea geniala a stelistilor in frunte cu Razboinicul lor: se fac echipa de "provincie".
  • +12 (12 voturi)    
    sa mai zica cineva... (Miercuri, 19 mai 2010, 16:18)

    egroeg [anonim]

    ca n-a facut ceva si Becali pentru Steaua...
    • -3 (5 voturi)    
      nu ma pot abtine sa nu adaug ceva..... (Miercuri, 19 mai 2010, 18:05)

      egroeg [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      daca as avea banii lui Becali,as cumpara si termina stadionul Lia Manoliu,as aduce si vreo 3-4 jucatori de clasa si as face din Steaua o STEA cu adevarat...sa vedeti atunci ce erou ar deveni Becali.Hai,dle Becali,incearca asa o varianta si sa vezi cum vei intra in istorie.
      • +4 (4 voturi)    
        hahahaha (Miercuri, 19 mai 2010, 18:28)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

        tu chiar crezi ca becali are banii cu care se lauda? asta e varza a speculat cu terenuri si treaba nu mai merge. averea lui e de carton, in plus in spatele lui sunt altii ca alde hrebe, ele doar un paravan ridicol
        • +1 (1 vot)    
          desi pare o fantezie... (Joi, 20 mai 2010, 10:17)

          egroeg [anonim] i-a raspuns lui minos

          am aruncat nada poate prinde la Gigi sau grupul Becali,chiar daca ar fi 1/1000000 sanse, si astfel s-ar realiza trei lucruri:fondurile necesare pentru finalizarea stadionului,ca si asa nu stiu cat mai are federatia disponibil,un stadion de clasa si o echipa pe masura.Ca o fi,ca nu o fi,la urma urmei visele sunt gratuite.
  • +9 (11 voturi)    
    Asa e domn primar (Miercuri, 19 mai 2010, 16:20)

    ik [anonim]

    cu o mica diferenta, intre Inter si Milan a fost tot timpul o mare rivalitate in timp ce intre Steaua si Gloria a fost tot timpul o mare prietenie.
    • +2 (2 voturi)    
      primarul vorbea de Victoria Baranesti (Miercuri, 19 mai 2010, 18:29)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui ik

      nu de Gloria Buzau. Deci Interul si Milanul Buzaului sunt Branestiul, care este ca si promovata si si-a depus licenta sa joace la Buzau si Steaua :))))))))))))))
    • +2 (2 voturi)    
      Branesti (Joi, 20 mai 2010, 11:34)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui ik

      De Victoria si Steaua e vorba , caci ele sunt in prima liga(Branestiul e ca si promovata!!),mai e si Gloria dar va juca la matinal.........
  • +5 (17 voturi)    
    Nu e bkl vreun intelectual de marca (Miercuri, 19 mai 2010, 16:21)

    gigi [anonim]

    ...dar il inteleg.
    Omul baga bani la Steaua an de an iar derbedeii il injura meci de meci.

    Foarte bine a facut. Sa mute echipa la Buzau.

    Cred ca cei mai multumiti sunt acum bucurestenii care locuiesc in preajma stadionului Ghencea.
    S-au saturat oamenii de toti golanii drogati care fac scandal in fiecare etapa.

    Hai Steaua Bu....zau!
    • +1 (11 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Miercuri, 19 mai 2010, 16:58)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Cine baga bani la Steaua? Ce bani a bagat el la Steaua? Nu mai veni cu prostii din astea pe aici, el scoate bani de la Steaua. In contul clubului au intrat zeci de milioane de Euro in ultimii ani, poti sa-mi spui unde sint? Anul trecut chiar jj a zis ca se "imprumuta" cu 5 milioane de la club pentru el personal si ca e clubul lui si face ce vrea el. Bani de la UEFA, vinzari jucatori, bilete meciuri, sponsorizari, drepturi TV, etc. Unde sint? JJ, in ultimii ani nu a bagat 1 leu din buzunarul lui, poate a bagat la inceput cind a preluat clubul, dupa care si-a recuperat banii, si-a facut imagine gratuit, iar acum cind nu mai poate sa scoata bani, a inceput sa dea afara pe cei din club si sa-si aduca nepoti si familie...ia spune-mi pe cine a mai cumparat Steaua in ultimii ani?
      Ahh, pardon, cred ca esti vreun nepot de-al lui ca altfel nu inteleg sa-i ie-i apararea.
    • +1 (3 voturi)    
      clasic (Miercuri, 19 mai 2010, 18:05)

      paul [anonim] i-a raspuns lui gigi

      esti un exemplu bun de "roman" veritabil ... du-te la intins mana , poate iti da ciobanul incult de un paharel de tarie....
  • +4 (8 voturi)    
    pacat (Miercuri, 19 mai 2010, 16:23)

    farty [utilizator]

    vina apartine celor care l-au sustinut, si care din pacate inca il sustin, adica a acelor oameni fara pic de educatie si cultura... pacat.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce duet frumos.. (Miercuri, 19 mai 2010, 16:27)

    ion [anonim]

    Becali si Mititelu, un oier si un chelner. Astia au distrus doua echipe legenda din fotbalul romanesc. Asa se intampla cand lucrurile de valoare cad pe mana unor neispraviti.
    • 0 (0 voturi)    
      Si pretenele, si nepotii? (Joi, 20 mai 2010, 16:58)

      ma [anonim] i-a raspuns lui ion

      idee e alta ca ciobanu e mandru si tot neamul lui la fel. Va dati seama de altceva? Cum vor mai zice nepotii lui Becali la vreo mandruta d-aia de-a lor sau fotbalistii mari ai Stelei vreunei mandre de-a lor: ”Papusa vi cu mine la meci”. La care ea ”DADADADA, dar unde stau?”. Urmeaza replica finala ”LA loja la Buzau” :)))))))))))))))) f tare. Deschid pariurile. Cati dintre fotbalisti mai vor sa vina la Steaua, cati mai credeti ca vor sa ramana, cati nepoti va mai avea in juru-i Becali? Hai ca-i frumos
  • +5 (7 voturi)    
    ...gloria buzau e satelitul stelei !!! (Miercuri, 19 mai 2010, 16:31)

    S-a demonstrat prin gestu acesta ca... [anonim]

    Alta explicatie eu nu gasesc !!! Iar pentru suporterii anti-berbecali am un mesaj: Fiti multumiti pentru ca ati scapat de oier !!!
  • +7 (9 voturi)    
    Nu Steaua, ci steaua lui Becali apune (Miercuri, 19 mai 2010, 16:32)

    CezarN [utilizator]

    Un biet cioban care s-a jucat de-a puterea. Sincer, mi-e mila de el. Becali este victima propriei lui inculturi, a propriei lui incapacitati de a intelege mecanismele puterii, a neputintei sale de a se ridica peste conditia sa de cioban, eliminand din "cioban" toate conotatiile peiorative ale termenului.

    Iar vanitatea, cea mai dulce si puternica otrava a sufletuliu uman, l-a impiedicat sa inteleaga si adevaratul mesaj al credintei ortodoxe, credinta care l-ar fi ajutat, tinandu-l pe partea carosabila a drumului sau in viata.

    Insa el nu s-a multumit cu ceea e a putut dobandi pe cai legale si ilegale, nu s-a invrednicit sa transforme raul in bine, iar apoi sa inmulteasca binele, ci s-a inghesuit cu polonicul in mana la oala cu rahat cu miros de trandafir a puterii, a notorietatii, a politicii. Si nimic nu a fost mai usor pentru profesionistii raului decat sa se foloseasca de cioban pentru a-l arunca apoi ca pe un pempars folosit.

    A avut nenumarate ocazii de a se retrage, a fost fortat chiar sa faca ceea ce trebuie(caci asta este, de fapt, protestul suporterilor), insa el nu a vrut sa vada, nu a vrut sa asculte, nu a putut sa inteleaga, si-a urmat destinul de cioban scapatat, iar criza in care a intrat nu este nici in forma de "V", nici de "W", ci in forma de "I".
    • +1 (1 vot)    
      fina observatia... (Miercuri, 19 mai 2010, 16:59)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      bravo... un comentariu inteligent...si subtil...mi-a placut
  • +5 (7 voturi)    
    Strategia Stelei (Miercuri, 19 mai 2010, 16:33)

    Bogdan [anonim]

    Se pare ca Jiji a inteles ca provincia e la putere si singura lui sansa sa castige campionatul este sa nu mai joace in Bucuresti :)))) =))
  • -2 (8 voturi)    
    vi s-a indeplinit dorinta (Miercuri, 19 mai 2010, 17:03)

    ghita [anonim]

    Tot campionatul ati strigat PLEACA DIN GHENGHEA ... a plecat .. cu tot cu echipa. Unde-i atmosfera de anii trecuti!! Voi sunteti STEAUA ... de pe cer ...
  • +2 (4 voturi)    
    Steaua vs Craiova... (Miercuri, 19 mai 2010, 17:10)

    Geo26 [anonim]

    Ha ha ha...sper sa nu aiba soarta Craiovei care s-a mutat la Severin si o sa retrogradeze :P...super tare nu?
  • -2 (4 voturi)    
    "vrajeala" (Miercuri, 19 mai 2010, 18:03)

    paul [anonim]

    Nu se muta la Buzau , vor sa faca presiuni pentru a obtine un pret mai bun in Ghencea... daca pleaca , no regrets...ASTA NU E STEAUA !
  • -1 (3 voturi)    
    Pentru toti cei care (Miercuri, 19 mai 2010, 18:41)

    eu [anonim]

    vorbesc de banii care i-a bagat Becali in Steaua, bla, bla, si ce nedreptate i se face acum. Trebuie sa va spun ceva: NU AVETI MINTE!

    Voi va ganditi cati bani a scos si putea sa scoata (daca ar fii un om normal, bineinteles), a ajuns parmentar european, celebritate nationala, proprietarul celui mare mare BRAND din Romania.

    Daca Becali avea minte, ar fii trebuit sa aiba o gramada de bani si performanta cu Steaua.

    Adevarul intotdeauna iese la iveala, ca si criza romaneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    BUCURESTENI BUCURATIVA, ATI SCAPAT DE STEAUA ! (Miercuri, 19 mai 2010, 19:09)

    cornel [anonim]

    Bravo bucuresteni, va meritati numele ;bucurosilor.
    In sfarsit, cei supranumiti "suporterii Stelei",au scapat,ii aveti insa pe dinamovisti, avem traditie in sensul asta, doar am trait inainte de "89.
    FELICITARI DOMNILOR !
  • -1 (3 voturi)    
    Dar are dreptul sa faca asta? (Miercuri, 19 mai 2010, 20:00)

    Daniel [anonim]

    Nu ma refer la cel legal. Acola are (din pacate!). Dar cel moral?

    Nu sunt microbist, nu-mi place fotbalul pentru ca nu mai este demult sport, ci bussiness. Si bani, prea multi bani ca sa mai fie respectat.

    Dar imi aduc aminte cum copil fiind tremuram pentru Universitatea CRAIOVA (si nu Dr.Tr. Severin) in cupa UEFA sau pntru Steaua BUCURESTI (nu Buzau!). Aceste echipe erau simboluri nationale si eu cred ca cei care le-au intinat ar trebui sa fie acuzati de "crima de les-majestate impotriva Poporului Roman." Ca si toti ceilalti care cartesc impotriva celorlalti sportivi Romani care au facut cinste Romaniei!
  • 0 (2 voturi)    
    Steaua? (Miercuri, 19 mai 2010, 20:37)

    Murphy [anonim]

    Se va forma o noua echipa cu numele de "Campionii" si va juca in Ghencea. Ciobanul va ramane cu 2 - 3 oi ratacite si va juca in ...Divizia 3; 4 sau ....sa nu mai auzim de becali (toti)
  • -1 (1 vot)    
    un pretext (Miercuri, 19 mai 2010, 21:47)

    d [anonim]

    abia astepta sa scape de suporterii din ghencea, e doar un pretext chiria.
  • -1 (1 vot)    
    Voi chiar il credeti pe beee-cali ??? (Miercuri, 19 mai 2010, 23:12)

    Motanul Danila: pt toti cei de mai sus !!! [anonim]

    De cate ori a mai spus beee-cali ca paraseste steaua si s-a razgandit ??? Deci pentru fanii Anti-Beee-cali am urmatorul mesaj: Daca la-ti crezut pe beee-cali sunteti naivi rau de tot !!!
  • -2 (2 voturi)    
    plecarea (Joi, 20 mai 2010, 11:09)

    DORU [anonim]

    Este o CATASTROFA NATIONALA plecarea la Buzau.
    Mai mare chiar si decat actuala criza.
    Sa ne rugam sa nu plece.