Serie A

VIDEO Giuseppe Meazza, la picioarele lui Chivu/ Romanul aplaudat la scena deschisa

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2010, 10:40 Sport | Fotbal

Chivu si cicatricea imensa de dupa accidentare
Foto: Captura Youtube.com
Chivu a revenit la Inter, fundasul roman fiind folosit titular de Jose Mourinho in partida cu Livorno. Dupa o evolutie apreciata, romanul a fost schimbat in minutul 77, moment in care capitanul tricolorilor a fost aplaudat la scena deschisa de intreg stadionul Giuseppe Meazza.

Dupa doua luni si jumatate de chin, Chivu a revenit in randul titularilor de la Inter, Cristi fiind laudat de presa din Italia pentru evolutia sa din partida cu Livorno (victorie cu 3-0).

Intreg stadionul a fost la picioarele romanului in minutul 77, atunci cand Chivu a fost inlocuit. Fundasul si-a scos casca de protectie in momentul in care parasea terenul, aratand intregii asistene o cicatrice imensa.

"M-am simtit mai emotionat ca de obicei. Ultima data cand am trecut printr-o situatie asemanatoare a fost la Euro 2000, cand am jucat primul meci la echipa nationala. Colegii m-au ajutat, au fost aproape de mine atat in teren, cat mai ales in afara lui" - Cristi Chivu.

Serie A, Etapa XXX:

Atalanta - Cagliari 3-1
Bari - Sampdoria 2-1
Bologna - AS Roma 0-2
Catania - Fiorentina 1-0
Genoa - Palermo 2-2
Inter - Livorno 3-0
Lazio - Siena 2-0
Parma - Milan 1-0
Udinese - Chievo 0-0
Napoli - Juventus (joi, 21.45)

Clasament:

1 Inter 63 puncte
2 Roma 59 puncte
3 Milan 59 puncte
4 Palermo 48


Vezi aici momentul schimbarii lui Chivu:







Citeste mai multe despre   



















12076 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Romani (Joi, 25 martie 2010, 11:02)

    nano2k [utilizator]

    Unul dintre romanii care ne dau din cand in cand cate o lectie de caracter... si de viata.
  • +9 (11 voturi)    
    frumos ... (Joi, 25 martie 2010, 11:41)

    bustiuci [anonim]

    Mare caracter .... foarte rar găseşti în lumea fotbalului ... la voaloarea lui demult putea să pice în tot felul de aroganţe ...
  • +8 (10 voturi)    
    Bravo Chivu (Joi, 25 martie 2010, 11:43)

    ik [anonim]

    daca am avea macar vreo 2-3 fotbalisti ca tine la nationala ar fi mare lucru
  • +7 (9 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 25 martie 2010, 12:54)

    Audit [utilizator]

    Asa mi-as dor sa fie romanii: bun simt, caracter, putere de munca, de a depasi obstacole.
    Multa sanatate si tot ce iti doresti!
  • +6 (8 voturi)    
    caracter (Joi, 25 martie 2010, 12:57)

    cezar [anonim]

    Cristi Chivu ne-a dat o lectie de caracter.Bravo Chivu !
    • 0 (0 voturi)    
      daca te numesti (Duminică, 11 aprilie 2010, 13:40)

      visio [anonim] i-a raspuns lui cezar

      Mutu chiar ti-a dat o lectie de caracter; in rest, este exemplu tipic de roman care isi vede de treaba la fel ca orice alt profesionist care se respecta pe sine, isi respecta colegii, antrenorul, etc...deci, te numesti Mutu?
  • +1 (1 vot)    
    visul meu (Joi, 25 martie 2010, 16:25)

    dragos [anonim]

    Am vazut filmuletul asta http://www.youtube.com/watch?v=QUcf885i2_o&feature=related si ma gandeam ca ei acum indeplinesc visul generatiei mele, acela de a schimba macar o pasa cu un Tudorel Stoica sau un Belodedici.
  • +1 (1 vot)    
    BRAVOOOO....Mare caracter... (Vineri, 26 martie 2010, 1:47)

    Geo [anonim]

    Cuvintele sunt de prisos...BRAVO Chivu! Tatal tau , acolo de sus, este mandru de tine! Pacat ca nu te-ai nascut in generatia lui Hagi...mare pacat...ce aparare aveam cu Dan Petrescu, Gica Popescu...era prea frumos...
  • 0 (0 voturi)