Gazzetta dello Sport: Adrian Mutu a fost depistat pozitiv la un control antidoping

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2010, 16:22 Sport | Fotbal

Mutu, depistat pozitiv
Foto: AGERPRES
Adrian Mutu a fost gasit pozitiv cu sibutramina (o substanta stimulanta care anuleaza partial oboseala) la un control antidoping inopinat care a avut loc dupa partida de campionat cu Bari, conform jurnalistilor italieni de la Gazzetta dello Sport. In respectiva disputa, Adrian a evoluat foarte bine marcand si un gol.

Fiind recidivist dupa episodul Chelsea (a fost suspendat 7 luni dupa consumul de cocaina), Adrian Mutu risca o suspendare intre unu si patru ani de zile. In aceste conditii, cariera de jucator profesionist a lui Mutu este pusa sub semnul intrebarii, tinand cont de faptul ca fotbalistul are 31 de ani.

Ce este sibutramina?

Sibutramina este o substanta care poate fi de obicei gasita in medicamentele care te ajuta sa slabesti, ea avand rol de a inhiba apetitul. Interesant este faptul ca acest medicament este prescris numai persoanelor care nu au reusit sa piarda din greutate cu ajutorul metodelor conventionale de slabire: dieta specifica si exercitii fizice.

Sibutramina poate fi periculoasa pentru persoanele care sufera de probleme renale, respiratorii sau hepatice.
Sibutramina
Sibutramina
Foto: Wikipedia

Pentru ca Decizia Comisiei Antidoping sa fie una finala este nevoie ca si proba B sa confirme acest test.

"CONI este in masura sa anunte ca a depistat rezultate pozitive printre substantele care au fost analizate in cadrul laboratoarelor de la Roma. Este vorba despre Sibutramina, iar ea a fost gasita in proba lui Adrian Mutu. Fotbalistul a fost testat la sfarsitul partidei dintre Fiorentina si Bari (scor 2-1), contand pentru etapa cu XIX din Serie A", se precizeaza in comunicatul de presa al CONI (Comitetul Olimpic Italian).

Adrian Mutu a fost titular in partida cu Bari (castigata de formatia Viola cu 2-1), a marcat in minutul 38 (a egalat situatia pe tabela de marcaj), iar in minutul 75 a fost schimbat cu Gobbi.

Mutu, indepartat deja din lotul Fiorentinei

"In asteptarea probei B, Mutu nu va mai putea juca fotbal. Este vorba despre o suspendare temporara din cadrul lotului echipei Viola. Astfel, Adrian Mutu nu mai este la dispozitia antrenorului Cesare Prandelli" - Firenzeviola.it.

"Sibutramina este pe lista substantelor interzise, fiind incadrata la stimulente. Creste travaliul inimii, duce la o irigare si la o oxigenare mai buna. Este interzisa numai in timpul competitiilor sportive. In ziua de astazi, chiar si la trei zile de la administrare ea poate fi depistata in corpul sportivului. I se va face contraexpertiza", a declarat Graziela Vajaiala, seful Agentiei Nationale Antidoping (gsptv).


Conform gazetarilor din Peninsula, Adrian Mutu a primit vestea dopajului sau la antrenamentul echipei Viola, romanul parasind terenul de joc alaturi de oficialii clubului din Serie A.

"Dupa ce a trecut prin ce a trecut, Mutu trebuia sa fie foarte atent daca tinea la cariera lui. Probabil ca nu a invatat ce trebuia sa invete, imi pare rau de el. Nu cred ca echipa ar putea fi de vina, doctorii sunt foarte atenti cu aceste detalii", a declarat Dorinel Munteanu (gsptv).

"Fiind recidivist, nu are cum sa scape. In aceste conditii, cariera lui Mutu este terminata. Daca s-a intamplat, este foarte rau. Sa nu uitam ca s-a intamplat in Italia, iar CONI nu iarta asa ceva" - Ilie Nastase (gsptv).

Stirea se actualizeaza.


Citeste mai multe despre   























16591 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    Mda... (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:24)

    Walter [anonim]

    Hahaha! Punct.
    • +6 (14 voturi)    
      te astepta la nationala (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:42)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Walter

      apuca-te de altceva! deziluzioneri mii de oameni!
      • -8 (14 voturi)    
        ma carcotasilor (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:40)

        macovei03 [anonim] i-a raspuns lui adrian

        de unde atata invidie...? rusine ma ca va manifestati mai rau ca animalele, A gresit, asta e, o sa suporte, dar nu trebuie pus la zid si hai ziceti-mi voi atotputernicii fotbalului care fotbalist roman este mai bun ca el acuma....??? este un lucru trist daca e asa, ar trebuii sa va para rau nu sa va bucurati ma
        • 0 (4 voturi)    
          pentru macovei (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:41)

          Cheques [anonim] i-a raspuns lui macovei03

          Oare este intamplator ca sustinatorii lui Mutu au facut gramatica la FF?
        • +1 (1 vot)    
          pentru macovei03 (Vineri, 29 ianuarie 2010, 0:34)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui macovei03

          Ma Mavovei, ma.. mai bine pune mana pe o gramatica a limbii romane si lasa-te de comentarii aiurea.
      • 0 (0 voturi)    
        Bai cu piatra.... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:14)

        Arthur [anonim] i-a raspuns lui adrian

        De la un fotbalist ce iluzii sa vrei : sa scrie poezii,romane,sa joace in filme de Oscar,sa compuna simfoonii etc.? Nu ,te astepti sa joace fotbal cat mai bine si daca da goluri cu care se castiga meciuri si bani cu atat mai bine. Si Mutu asta face de 10 ani atunci cand poate sau este lasat.
        Macar daca ar fi multi romani ca el experti in :CEEA CE SCRIE IN FISA POSTULUI !
        Restul cu caracterul sau comportamentul social e o gargara pe care numai romanii o clameaza!
    • +7 (23 voturi)    
      ce punct ? LINIUTA! (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:42)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui Walter

      Asta nu s-a saturat de povestea cu cocaina. Acum se dopeaza ca sa poata sta 90 de minute in teren.
      Un mitocan care persevereaza in prostie... e mult mai bine sa nu mai vina la nationala pentru ca ne face de ras.
    • +7 (9 voturi)    
      Dopaje (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:06)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui Walter

      Bine insa ca nu a murit din cauza dopajului asa cum s-a intamplat cu altii: Klein, Haldan samd. Toti se dopeaza insa numai unii sunt prinsi.
  • +9 (27 voturi)    
    De ce era pe val? (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:25)

    Adrian [anonim]

    De asta :)))
  • +8 (16 voturi)    
    mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:28)

    alpha [utilizator]

    din caine nu se face slanina...
  • +5 (19 voturi)    
    asa (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:32)

    robert [anonim]

    se vede defapt cine este si mai ales cine a fost Mutu
    • +1 (3 voturi)    
      mai ai rabdare (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:21)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui robert

      inca nu stim despre ce este vorba si in general chiar si la dopaje cu acte in regula exista un medic care coordoneaza administrarea.
      Substantele de genul asta pot fi de la inofensive pana la extrem de periculoase.
      Nu cred ca exista prea multi sportivi care sa se apuce de dopaj fara sa verifice in prealalabil la ce se expun.
      S-ar putea ca maie sa auzim o explicatie extrem de banala gen sirop de tuse sau antidepresiv (dau si eu un exemplu si nu ca ar folosi asta).
      Mai aveti rabdare pana deschideti sampania.
      Mutu nu este sportivul meu favorit si nici nu cred ca va fi, dar nu cred ca merita ca si om toata balacaria asta.
      Voi ati auzit de chestia aia ca toata lumea este nevinovata pana la proba contrarie?
      Mai aveti rabdare putin....
  • +4 (10 voturi)    
    Se mai intimpla! (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:32)

    Coca [anonim]

    Asa e cind scapi prima data...incerci si altceva.
  • +4 (16 voturi)    
    trisor odata si o data (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:34)

    adrian [anonim]

    trisor toata viata ...

    Sa-i traiasca anturajele Becaliene ...
  • +11 (19 voturi)    
    Rusine (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:36)

    Cris [anonim]

    Parca era candva comparat cu Hagi. La varsta lui, Hagi nu stia ce culoare avea berea, iar asta face baie in cocaina. RUSINE
  • +7 (11 voturi)    
    Si mai are pretentii? (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:36)

    ha ha ha [anonim]

    Se intreba de ce nu e convocat la nationala .....? Si iata cum a rezolvat singur problema .Mutuleeee.......... Degeaba ai talent daca nu ai invatat nimic din trecut asa iti trebuie.
  • +9 (17 voturi)    
    Erata (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:38)

    Captain Planet [utilizator]

    Sibutramina este substanta activa care se gaseste in medicamentele de slabit care inhiba apetitul.
    Va fi suspendat de la 1 la 4 ani. Adio, Mutu!
    Acum sa-l lasam pe Razvan Lucescu sa-si faca echipa in liniste...
  • +10 (14 voturi)    
    hm (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:39)

    vali [anonim]

    dacă e adevărat, și sper să nu fie adevărat, mutu va intra definitiv în găleata cu rahat a istoriei. doamne, vreau să nu fie adevărat. nu pentru el, pentru mine. îmi vine să vomit când mă gândesc cât l-am susținut pe acest om printre prietenii care îmi ziceau că e o cauză pierdută.
    • +1 (3 voturi)    
      si eu sunt in aceeasi.. galeata (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:58)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui vali

      si eu eram avocatul lui mutu... daca e adevarat, e pierdut pentru mine, ca si pentru multi dintre sustinatorii lui.
  • +5 (11 voturi)    
    :)))) (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:40)

    sosos [anonim]

    Si cand ma gandesc, ca erau tot felul de ...oameni cu idei...sa le zicem.....care sugerau sa donam fiecare cativa euro, sa-i achitam lu' Mutu amenda de 15mil euro....da sa o mareasca la 25, ca tot mi se falfaie de frustrarile lui de infumurat, mare superBriliant!
  • +10 (16 voturi)    
    Pe scurt (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:40)

    Walter [anonim]

    A mai facut-o, a fost oarecum iertat, treaca-mearga de la ei. Acum iar o face, sunt ferm convins ca trenul vietii lui a plecat din gara, cariera lui se va incheia aici. Si nu, nu trebuie sa ne fie mila de el. Fiecare dintre noi raspunde de actiunile sale.
    • +1 (7 voturi)    
      Jalnic (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:20)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Walter

      "sunt ferm convins ca trenul vietii lui a plecat din gara, cariera lui se va incheia aici"

      Si nu numai ca o crezi, dar asta te face si foarte fericit. De fapt, e normal, s-ar putea sa fie cea mai mare realizare a vietii tale.
  • +6 (10 voturi)    
    ceva nu se leaga (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:41)

    nu cred [anonim]

    daca vrei sa nu mananci, nu o faci
    de ce trebuie sa te folosesti de un medicament sa iti anuleze senzatia de foame.
    cred ca unii ne bucuram prea repede.
    sa lasam pe cei in masura sa ne dea explicatii autorizate
    stim ca...........uneori, presa calca in picioare la comanda
    • +2 (2 voturi)    
      daca vrei sa nu mananci, nu o faci :) (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:10)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui nu cred

      daca ar fi asa de simplu atunci cred ca ar fi sute de milioane de obezi mai putin. Se pare ca nu este asa de usor pt ca este o industrie de miliarde.
    • 0 (0 voturi)    
      pastila anti-sete (Vineri, 29 ianuarie 2010, 15:42)

      dan [anonim] i-a raspuns lui nu cred

      Sigur erau pastile care anulau setea de alcool !!
  • +5 (11 voturi)    
    muti de uimire (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:42)

    wwwwwwwwww [anonim]

    Nu0i mai dati atentie golanului
  • +6 (10 voturi)    
    Sibutramina? Bizar... (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:43)

    Dr. Moebius [anonim]

    Reductal in comert, e o molecula interzisa in Franta din 2007 pt ca provoaca efecte secundare de genul insomnie, tahicardie, palpitatii cardiace, constipatie, etc.
    Se folosea pt diabetici si obezi, insa nu prea are efectul scontat.
    De ce lua Mutu asa ceva, era hipotensiv cumva? cam ciudata chestie, sper sa fie ancheta..

    In rest, despre dopajul in fotbal se pot scrie tratate, Juventus si Zinedine Zidane pot da lectii oricui :)) Franta s-a chinuit mult cu presiunile la FIFA ca Zidane sa nu-si termine cariera in umilinta, a fost depistat pozitiv. De aia alerga de rupea..

    Mutu e fost cocainoman, pt el e deja bine ca a trecut la chestii mult mai putin nocive.
    E foarte talentat, pt ca nu e suficient sa poti fugi ca un dobitoc pe terne, mai trebuie sa si stii cu mingea..
    • -3 (7 voturi)    
      reductal ? (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:54)

      niko [anonim] i-a raspuns lui Dr. Moebius

      Cuvântul "reductal" nu a fost găsit. Nu există niciun cuvânt similar.

      "http://dexonline.ro/search.php?cuv=Reductal"

      Fi amabil te rog si spune-ne si nou ce ai vrut sa spui cu acesta insiruire de litere .

      Mutu nu e atat de valoros asa cum il ridica toti in slavi ...e doar un oportunist /smekeras ce profita de greseli ale jucatorilor slabi . in fata celor cu experienta e un jucator mediocru
      • +5 (5 voturi)    
        @niko (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:12)

        Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui niko

        Reductil este un compus chimic care scade apetitul culinar, asa ca n-o sa-l gasesti prin DEX. Asa ca nu mai face pe desteptul/desteapta
      • +4 (4 voturi)    
        Reductil (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:17)

        Dr [anonim] i-a raspuns lui niko

        Daca in loc sa cauti pe dexonline ai fi cautat pe Google, gaseai ca reductal sau mai bine zis Reductil, este un medicament.
        Dar asa sunt unii... se dau destepti
      • +3 (3 voturi)    
        daca tot faci pe desteptul: (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:20)

        asdsadsa [anonim] i-a raspuns lui niko

        Vocativul verbului "a fi" la persoana a doua singular este: "fii", nu cum ai scris tu: "Fi amabil te rog".
        Vocativul negativ este cu un singur i: "Nu fi ghiolban".
        E bine sa fim siguri pe cunostintele noastre macar atunci cand ii corectam pe altii.
  • +2 (12 voturi)    
    mda... (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:44)

    liviu_ [utilizator]

    si ai crede ca un om invata din greseli...
    asta e

    totusi un mic mesaj pentru cei de mai sus: sa il faceti prosti tampit etc pe mutu 9care e cand a facut asa ceva (a 2-a oara) e ok... da sa va bucurati ca e terminat ca fotbalist e , fara suparare, cel putin josnic. o sa incetam odata noi romanii sa ne bucuram de raul altora?
    • +1 (9 voturi)    
      Fotbaliator (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:51)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Principiul tau e gresit.

      Omul asta nu trebuie iertat. Sa plateasca pentru ce a facut si apoi sa ceara iertare. Oricum de fotbal nu ii mai pasa .. de femei are el nevoie

      PS: Si nu a invatat din nici o greseala. Astept victimizarea lui: din cauza lui Lucescu a luat substante interzise
      • 0 (2 voturi)    
        mi-ai inteles gresit comentariul (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:01)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        nu am zis ca trebuie iertat mutu pentru ca nu trebuie...
        o greseala este atmisa, aceeasi greseala repetata nu mai este...

        ceea ce spun este ca eventual ar trebui sa il condamnam pentru ca a gresit, dar sa nu ne bucuram de acest lucru.(editat de HotNews.ro)
        • 0 (2 voturi)    
          Sa nu plangem....! (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:03)

          vali_bob@usa.com [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          Liviu, tu ma stii cum gandesc !
          1. Nu tre' sa plangem ptr viitorul lui MUTU! Va putea castiga o bucata de paine prestand ca gigolo !
          2. Cand italienilor li se pune pata pe un fotbalist stranier care mananca paine din ograda lor, si care a umilit vreodata, oficial, nationala lor "azzurra", atunci , brusc, apar probele de "pozitiv " la un control "inopinant"!
          A patit-o si Maradona care, dupa ce a umilit nationala Italiei la un turneu final de Campionat mondial a fost gasit imediat "pozitiv" in campionatul Italian !
          Si Mutu & comp au trimis Italia acasa la ultimul turneu, daca va amintiti !
          • 0 (0 voturi)    
            Uau! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:46)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

            Si marmota? Esti bolnav de scenarita. Omul a trisat. Acea substanta este pe o lista neagra si atat.
          • 0 (0 voturi)    
            mda (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:40)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

            in principiu nu pot sa spun ca nu sunt de acord cu comentariul tau...

            oricum ceva e ciudat
            ori a fost bou si nu a stiut sa citeasca (sau s-a drogat cu ceva ce-i face mai mult rau decat bine)... ori cineva a fost ofticat ca este rea in forma...

            sa nu uitam ca la chelsea clubu l-ad at in gat... daca se impaca bine cu murinho si acum era curat ca lacrima...
            eu stau si ma intreb cati fotbalisti care se drogeaza scapa nepedepsiti... probabil foarte multi
  • +3 (9 voturi)    
    Ulciorul (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:48)

    Elimedia [anonim]

    Povestea cu ulciorul: de cate ori merge la apa? Raspuns: de putine ori
  • -4 (4 voturi)    
    aha... (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:49)

    popcorn monta [utilizator]

    invatatura de minte daca ai minte.la realitatea zice ca e bucuria lui lucescu ca nu tre sa-l mai convoace
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca mai trebuie cercetat... (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:50)

    Sssra [anonim]

    Din cate stiu substanta este o amfetamina ce are ca efect inhibarea poftei de mancare, se gaseste in medicamente gen regenon si reductil. Chiar a existat un mare scandal cu un produs naturist chinezesc denumit capsula de slabit unde reclama spunea 100% natutal si nu era trecut in compozitie dar se gasea intr-un dozaj foarte mare
  • +2 (6 voturi)    
    sunt alternative (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:57)

    mamacerghida [utilizator]

    Oricum ușile cluburilor de fițe îi rămân deschise. O perioadă, după care, fărașul istoriei.
  • +2 (10 voturi)    
    Tine-te tare Mutule! (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:00)

    Marius [anonim]

    Oameni buni

    Hai sa nu mai dam atata in Mutu. Substanta respectiva a fost interzisa cu cateva zile inainte de a fi descoperit. E o greseala omeneasca si nu e nimic rau intentionat.

    Tine-te tare Mutule.

    Eu nu cred ca ai terminat-o cu fotbalul
    • +2 (8 voturi)    
      Prea putin... (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:18)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Felicitari, ai avut reactia unui om normal. Dar ce inseamna aceasta picatura in oceanul imbecilitatilor de mai sus?
    • +3 (3 voturi)    
      Interesanta afirmatia ta. (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:34)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Poti da mai multe detalii?
      Cand a fost interzisa, de unde stii, chestii de-astea?

      Multumesc
    • +2 (4 voturi)    
      sa se tina de ce ? (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:44)

      tudor gabi [anonim] i-a raspuns lui Marius

      tu nu vezi ca asta este un drogat iremediabil ?
  • +4 (8 voturi)    
    hhhh (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:01)

    Popa [anonim]

    Cititi comentariile Italienilor de pe Gazzetta dello Sport si comparatile cu ale voastre. De ce oare altii ne apreciaza valorile, iar noi le denigram atat de usor?
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:02)

    liviu_ [utilizator]

    si ce te-a deranjat din ce am zis?
    sau esti prea destept ca sa raspunzi "prostimii"?
    mai usor cu jignirile te-as ruga.
  • +3 (5 voturi)    
    mut. (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:20)

    Jimbo [utilizator]

    toti cei care va bucurati de ceea ce a patit Mutu sunteti in cel mai bun caz defecti, dar e ceva tipic pentru prostimea din Romania sa se bucure de necazul altcuiva. intr-adevar Mutu nu a fost, din pacate, niciodata atat de serios pe cat ar fi trebuit pentru a reusi la un club foarte mare, insa nimeni nu trebuie sa-i conteste talentul incontestabil... daca va fi suspendat cu siguranta cariera lui s-a terminat. pacat, sper sa treaca peste asta.
    • -1 (1 vot)    
      Necaz ? (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:33)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Jimbo

      Necaz e cand gresesti. Cand o faci in cunostinta nu e necaz. E ca diferenta intre crima cu premeditare si ucidere din culpa.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred ca cineva se bucura (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:49)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Jimbo

      si am citit toate comentariile. Sunt persoane care nu sunt de acord cu ceea ce a facut, cum sunt si eu, dar asta nu inseamna ca ma bucur. Imi pare rau pentru el dar si-a facut-o cu mana lui.
  • 0 (8 voturi)    
    rusine //. (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:21)

    nu conteaza [anonim]

    Pe gazzetta.it sunt aproape numai mesaje de sustinere pt mutu, pe cand la noi tipa toti frustratii care nu au realizat nimic in viata.
    Voua chiar nu vi se pare nimic ciudat? Avea nevoie Mutu de o substanta pt slabit? Lasati profesionistii sa se ocupe de problema pana la verdictul final, nu mai tipati ca tatele.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (8 voturi)    
    cocoinaru mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:26)

    pusY_55 [anonim]

    o javra,in afara de cateva goluri bune la nationala cu care a salvat mai multe meciuri,alta performanta notabila nu a facut in fotbal. dar oare de cand mutu se dopeaza din nou,nu asta a influentat activitatea lui? are dreptate lucescu ca nu-l mai ia la nationala. nu ma bucur de necazul lui dar singur si-a facut-o si in anglia si acum in italia. Nu merita nici un fel de respect.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (4 voturi)    
    Ghinion (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:28)

    sorinlmz [anonim]

    De, dac n-a fost atent.
  • 0 (4 voturi)    
    Mi se pare incredibil ... (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:30)

    sorinlmz [anonim]

    ... Cum Mutu s-a comportat in toate aceste zile extrem de dezinvolt, desi stia ca a dat test pe 10 ianuari si, culmea, va iesi pozitiv si I se va termina cariera.
  • -1 (5 voturi)    
    facatura (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:32)

    facatura [anonim]

    cred ca e o facatura, asa cum sunt multe in sportul de azi. Cine isi inchipuie ca sportul din anul de gratie 2010 nu e o afacere pura, e un idealist. Cred ca mutu e o victima a acestui lucru. Chiar credeti ca mai mult de 1, 2 persoane au acces la pipi-ul lui mutu de dupa meci ? Si credeti ca daca anunta astia ca i-au gasit ceva, poate macar el sa-i contrazica ? Cum ? Te poti pisa din nou acum 2 luni ? Nu cred...si cred ca si proba B poate fi contaminata la fel ca si A, totul depinde pana la urma de 1-2 oameni, desi stirile sunt preluate de sute de mii de ziare. Asta e parerea mea, cel putin.
  • +1 (5 voturi)    
    hooo mah! (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:42)

    Dl. Gica [utilizator]

    Pana una alta am aflat ca e ceva substanta care ajuta la slabit. Lasati bre piatra din mana ca nu sunteti mai breji!
  • 0 (2 voturi)    
    recidiva lui mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:11)

    vincent [anonim]

    "ulciorul nu merge de multe ori la fantana"...iara a-i facut-o de ca-ca-o mutule.Te felicit si Adio del passato.Este o vorba la noi: esrti prost ca mutu. Punct.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (2 voturi)    
    Il Fenomeno ... de Dostoievski (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:15)

    gaga [anonim]

    Mutu a citit prea mult acel roman al lui Dostoievski, si a intrat in pielea personajului.
    Doar Geoana a mai facut o prostie mai mare ducandu-se la Vantu, dar Mutu va fi terminat, si nu se va mai putea redresa!
    Pacat de copii lui carora le vad un viitor sumbru.
    Sa nu uitam insa ca Mutu are scoala d la Pitesti , unde doar Dobrin se delecta cu "doi ochi albastri", ceilalti (vezi Neaga si ceilalti mai recent) doreau senyzatii mai tari.
    Eu cred ca si Razvan incepuse sa simta ceva despre el !
    Iar in 2010 a aparut un mare balon de sapun !!
    Iata ca s-a spart!(editat de HotNews.ro)
  • -1 (3 voturi)    
    despre Mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:17)

    perfil lucian [anonim]

    astea toate i se trag de la toate certurile cu lumea si faptul ca a venit sa joace la nationala doar pentru a iesi inainte de meciuri cu balerine.dumnezeu ia dat lui dupa suflet.a incercat in disperare de cauza sa se implice in cazul Haiti pentru as mai spala pacatele,isi merita soarta cu varf si indesat.adio Mutu, altii ca el sunt destui spre exemplu Tanase ce atat Mutu gata cu atata briliant la nationala(editat de HotNews.ro)
  • +2 (2 voturi)    
    Sa-l lasam pe Mutul cu ale lui (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:21)

    etre [anonim]

    Mai dar terminati-va cu Mutu.

    Omul a aratat un total dezinteres pentru nationala Romaniei, pt care nici nu mai tin minte cand a facut un meci bun.
    Tin sa va amintesc ca football-ul este un sport pentru public, care isi trage finantarile din popularitatea lui.

    La cata bataie de joc a practicat omul asta in relatia cu nationala Romaniei si prin extensie , cu suporterii nu merita simpatia noastra. Comentariile negative sunt de inteles.

    Sincer , Mutu imi este indiferent. E problema lui ce face , cum isi asterne asa doarme.

    Sa fie sanatos, noi cu ale noastre, el cu ale lui. Eu vreau sa ma uit la meciuri si sa vad oameni cu placerea de a juca si nu cancan pe subiecte gen "cine s-a drogat asta primavara"
    • -1 (1 vot)    
      asa e (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:33)

      george [anonim] i-a raspuns lui etre

      La Campionatul European a ratat intentionat penalty-ul impotriva Italiei pentru ca Italia ar fi fost eliminata si el ar fi fost huiduit pentru asta cand s-ar fi intors in Italia.
  • +1 (1 vot)    
    Dar daca Mutu a facut-o intentionat? (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:25)

    George [anonim]

    Daca Mutu este suspendat pe 4 ani Celsa nu va mai putea in nici un fel sa il forteze sa plateasca cele 14 milioane euro . Tribunalul Sportiv nu este si tribunal civil. El judeca dupa regulamentele sportive nu dupa legile civile. Daca Mutu nu mai joaca fotbal Celsa trebuie sa-l dea in judecata la un tribunal civil pentru a recupera banii numai ca la un tribunal civil nu prea au sanse. Daca nu exista in contract nici o clauza in care sa se mentioneze ca jucatorul trebuie sa plateasca clubului suma platita pentru transferul lui in caz ca se drogheaza sau altceva similar atunci Celsa nu are cum sa castige
    • 0 (0 voturi)    
      s-ar putea sa fie ceva adevar in ceea ce spui tu.. (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:55)

      luci [anonim] i-a raspuns lui George

      poate sa fie chiar ideea nasului gheara...
      una peste alta, mutu a fost copilul rasfatat al fotbalului romanesc, care a facut mai mult rau decat bine fotbalului...
      nu-mi amintesc ce meciuri mari a facut mutu, poate cateva momente dintr-un meci si asta daca apuca sa-si ia stimulentul, in rest presa il ridica in slavi, ca de, era produs de export si trebuia sa se ia ceva bani pe el...
      de cand a plecat, mai nimic nu a facut, in afara de rusinea adusa fotbalistilor romani, care isi dadeau sufletul pe teren si mutu era briliantul!
      eu in locul unora, nici nu as mai fi venit la nationala, sa vad cum unul este ridicat in slavi ca a reusit o faza si un gol, sa zicem , iar cei care au muncit 90 de minute, care au facut si aparare si atac, care au facut sa nu primim gol, erau pe locul doi, sau inexistenti...
      UN DROGAT, AFEMEIAT, GOLAN, PUSLAMA, asta a fost si este mutu!
  • -1 (1 vot)    
    precum fotbaliștii.... (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:59)

    rugby [anonim]

    ... și microbiștii sunt o adunătură de cocălari cretini. Cu cocălarul nr. 1 în frunte. Mutu.
    • 0 (0 voturi)    
      Divertisment (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:37)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui rugby

      Subestimezi nevoia de divertisment a oamenilor; ea este un puternic factor progresiv.

      Divertismentul a ajuns la apogeu pe vremea gladiatorilor. Este o satisfactie enorma ca personajul cu care te-ai contopit in minte sa iasa invangator.
  • +1 (1 vot)    
    despre mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:06)

    sttell.a [anonim]

    imi pare tare rau/ ne-au facut tiganii de rusine in italia chiar si Mutu trebuia ? eu il compatimesc ,il urasc , l-am iubit ,l-am aplaudat,...ce pacat///
  • +1 (1 vot)    
    mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:08)

    stroe [anonim]

    draga adriane de cate ori te-ai certat cu nicu gheara ai avut probleme cred ca de la el se trage si afacerea asta
  • 0 (0 voturi)    
    Mutu (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 15:34)

    Gavris [anonim]

    ADI daca bunul Dumnezeu iti mai da o sansa eu cred ca esti un om norocos roaga-te.Dar sper ca o sa treci bine si peste problema asta si sa o iei de la capat si sa nu uiti prin ce ai trecut (ai avut bani ,femei tot ce cred eu ca ti-ai dorit) ar trebui sa pui stop pina aici si sa ne faci bucurosi si pe noi romani in ciuda tuturor intamplate si sa te alaturi de Hagi si ceilalti de ai nostri ca eu cred ca acole tie locul.Fii tare iti sunt alaturi!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Adrian (Joi, 4 februarie 2010, 23:20)

    carmen [anonim]

    Domle eu cred sincer va spun ...in mutu mai si eu vreau sa slabesc ....si am cunoscut persoane caree au luat asa ceva....si nu neaparat sau drogat...si si ziaristi si televiziunea fac atata tam tam ca ma dispera ......eu il sustin in continuare si faceti voi suspendare ca vedeti pe dracu mai castiga echipa cand o sa zboare porci........nu ma voi lasa il voi sustine :X:X