Liga 1, locul 11 in lume/ Portugalia si Grecia, in urma noastra

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:21 Sport | Fotbal

Liga 1, locul 11 in lume
Foto: AGERPRES
Federatia Internationala pentru Istoria si Statistica Fotbalului (IFFHS) a facut publica ierarhia campionatelor din lume, Liga 1 Gamebookers.com aflandu-se pe locul 11. Clasamentul este condus de Premier League (Anglia), pe doi se afla Primera Division (Spania), in timp ce pe trei se gaseste Bundesliga (Germania).

Cu 673.5 puncte, Liga 1 se afla pe locul 11, campionatul din Romania fiind mai bine cotat decat cele din Portugalia, Grecia sau Belgia.

Ierarhia este dominata de Premier League, fotbalul din Anglia fiind cel mai puternic din lume in acest moment. Surprinde clasarea doar pe cinci a campionatului din Italia (Serie A), peninsularii fiind devansati, printre altele, de fotbalul practicat in Brazilia.

In fata Romaniei se afla Olanda, Ucraina si Turcia, campionate unde evolueaza nume importante si cu multi bani precum Ajax, Sahtior, Fenerbahce sau Galatasaray.

Cea mai buna clasare pentru Liga 1 a fost locul 10, ocupat in anul 2006. Demn de mentionat este faptul ca in 2007 si 2008 campionatul din Romania a fost doar pe pozitia a-21-a.

Clasament campionate:

1. Anglia 1187 puncte

2. Spania 1077

3. Germania 1031

4. Brazilia 941

5. Italia 920

6. Franta 899

7. Argentina 838

8. Olanda 799

9. Ucraina 746.5

10. Turcia 691.5

11. Romania 673.5

12. Portugalia 656.5

13. Grecia 625.5

14. Belgia 621

15. Mexic 610

16. Chile 579

16. Paraguay 579

18. Cehia 545

19. Austria 544.5

20. Rusia 525.


Citeste mai multe despre   



















2256 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    hihihi (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:32)

    gechi [anonim]

    da, ne-au aratat bravele noastre echipe din cupele europene cat de mult suntem in fata campionatelor din Grecia sau Cehia, si cat de aproape de Turcia.

    PS: chiar, campionatul brazilian e mai tare ca cel italian? Cred ca se compara mere cu pere, echipele italiene se intalnesc cu cele braziliene ca sinele de cale ferata.
  • +1 (1 vot)    
    sa fim seriosi! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 12:04)

    ordessos [anonim]

    un clasament care nu reflecta realitatea!
    • +1 (1 vot)    
      Bineinteles (Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:10)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui ordessos

      nici cand ne spun strainii ca nu stam rau, nu credem. Dar tu stii foarte bine ca TREBUIE sa fie rau daca e vorba de Romania.. Sa iti dea Dumnezeu sa fie pt tinr personal asa cum gandesti
  • 0 (0 voturi)    
    Criterii (Marţi, 5 ianuarie 2010, 12:38)

    eugen [anonim]

    Care sunt criteriile dupa care s-a facut clasamentul?
    Cred ca am putea fi mai sus daca am inlatura oamenii corupti din fotbal, gen Sandu, Dragomir, Becali, Borcea, etc. Nu peste noapte, dar procesul ar trebui inceput.
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:22)

    liviu_ [utilizator]

    clasamentul asta pare facut la misto...
    dupa ce criterii au comparat campionatul brazilian cu cel italian de exemplu??

    sincer sa fiu nusitu ce cauta romania pe locul 11...
    as vrea sa fim acolo (pe bune nu in astfel de clasamente), da cu oameni ca gigi, borcea, dragomir, giovanni, nasu ... slabe sanse
  • 0 (0 voturi)    
    Prostii (Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:36)

    Jimbo [anonim]

    (null)
  • 0 (0 voturi)    
    pentru "dupa ce criterii" (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:13)

    msrp [anonim]

    pentru Gechi si liviu:
    Esti de acord de exemplu ca Radoi s-a dus intr-un campionat mai puternic decat Premier League? Daca nu, cum iti dai seama?

    Dupa ce criterii compari sistemul de invatamant romanesc cu altele, sistemul de sanatate romanesc cu altele,etc?
    • 0 (0 voturi)    
      e relativ simplu... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui msrp

      sistemul de invatamant se compara dupa cat de bine sunt scoliti, la modu premii internationale/numarul de elevi scoliti...

      la sanatate e si mai simplu (si mai realist). se compara numarul de tratati cu succes/numarul de morti blablabla pe boli, sectii etc. mi personal mi se pare foarte obiectiv. sa calculezi la modul numarul de morti pe mia de internari (pe o boala blabla).

      la fotbal se calculeaza in functiile de performantele internationale. problema e ca echipele de club ale continentelor se intalnesc odata pe an. ceea ce nu este relevant pentru o statistica calumea.
      celelalte criterii de performanta ale echipei si jucatorilor nu sunt obiective datorita diferentei dintre campionate (dupa proverbul chiorul e rege in tara orbilor)
  • 0 (0 voturi)    
    Precizări... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:53)

    Paganel [anonim]

    @gechi zise: "chiar, campionatul brazilian e mai tare ca cel italian". Poate, aţi vrut să scrieţi: "chiar, campionatul brazilian este mai tare decât cel italian"... Fără cacofonii! Să ne respectăm pe noi, respectându-ne, în primul rând, limba!

    @eugen, @liviu: criteriile ar trebui să se găsească pe site-ul citat de HotNews. Abia după ce veţi fi căutat, dacă nu le găsiţi acolo, mai puteţi să îi luaţi la întrebări! Altfel, pare, vorba lui Anton Pann: "Haideţi să vorbim de geabă/ Că tot n-avem nici o treabă". Iar Anton Pann a trăit în secolul al XVIII-lea, ce când, pare-se "aflătorii în treabă prin vorbă" s-au (cam) înmulţit...
    • 0 (0 voturi)    
      si unde le gasesc? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Paganel

      le-am cautat si nu le-am gasit.

      si ca fapt divers. nu este un loc unde iti spui parerea? ati spune parerea cam este echivalent cu a vorbi degeaba atata timp cat nu poti schimba nimic. deci cam toti de aici vorbesc degeaba...
  • 0 (0 voturi)    
    Iluzionism (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 5:56)

    Feroviarul [anonim]

    Este o clasare surprinzător de bună, dacă ar fi reală, imaginea dezolantă a stadioanelor şi rezultatele echipei naţionale şi ale celor de club o contrazic pe deplin.