Liga 1

Steaua vrea sa inchida portile/ Fara suporteri pe Ghencea

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2009, 11:54 Sport | Fotbal

Steaua, fara suporteri pe propriul teren
Foto: HotNews.ro
Razboiul dintre suporteri si Gigi Becali trece la un nou nivel, Valeriu Argaseala (presedintele ros-albastrilor) precizand ca formatia din Bulevardul Ghencea ia serios in calcul disputarea partidelor considerate acasa fara spectatori. De pierdut are numai echipa, Ghionea, Zapata si compania resimtind din plin lipsa incurajarilor la ultimele dispute din Liga 1.

"De-acum, cine vine la meci trebuie sa prezinte si un act de identitate. Daca nu gasim nicio solutie sa scapam de huligani, vom inchide portile stadionului! Nu ne obliga nimeni sa jucam cu spectatori. Chiar daca vor fi si victime colaterale, oameni care nu ne injura, nu ne intereseaza. In momente exceptionale, trebuie sa luam decizii exceptionale", Valeriu Argaseala (Evz).

La ultima partida din Ghencea, cea cu Gloria Bistrita, jucatorii stelisti s-au plans de faptul ca suporterii nu i-au sustinut deloc, acestia multumindu-se doar sa-l injure pe Gigi Becali pe toata durata disputei.

"Ce au facut fanii se numeste huliganism! Eu nu voi mai plati taxe si impozite pana statul nu rezolva problema huliganilor! Asa nu se poate! Am inchis geamul sa nu-i mai aud, dar nu e o problema pentru mine! E problema Romaniei! Eu voi lua niste masuri, nu se poate sa injuri in halul asta! O sa anulam abonamentele de la peluze!" - Gigi Becali (sport.ro).

Daca patronul din Ghencea a amenintat in mai multe randuri ca va inchide peluzele, acum Steaua ia in considerare varianta de a juca toate partidele de acasa fara spectatori, din dorinta de a evita scandalul dintre suporteri si conducere.


Citeste mai multe despre   



















2443 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    "nu se poate sa injuri in halul asta" (Marţi, 6 octombrie 2009, 12:10)

    marius [anonim]

    Si "pe partea economica" cum ramane, ciobane?
    • +7 (11 voturi)    
      Abia astept (Marţi, 6 octombrie 2009, 12:24)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui marius

      Am abonament la tribuna 1. Sa inchida portile... O sa ne vedem in tribunal!
    • +8 (10 voturi)    
      Partea economica... (Marţi, 6 octombrie 2009, 12:38)

      Mariusz [anonim] i-a raspuns lui marius

      Nu vezi ca Becali zice ca are 1.4 miliarde de euro avere, iar Forbes il estimeaza la 200 milioane.
      El vede doar ce il intereseaza.. dar nu se intreaba cine e vinovatul pentru aceste demersuri ale fanilor.
  • +10 (12 voturi)    
    CIOBANEEE.... (Marţi, 6 octombrie 2009, 12:19)

    CIOMBE [anonim]

    O sa te omoare lumea cu pietre ca pe caini! Abia astept!
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 6 octombrie 2009, 12:20)

    Opposite [anonim]

    Mult succes suporterilor stelisti. Pana la urma si un cioban ca jiji aude si in marlania lui se simte. Perseverati si o sa reusiti.
    • +9 (11 voturi)    
      asa e (Marţi, 6 octombrie 2009, 12:36)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      nu va avea de ales, nu va lasati numa'. mai bine in B un an decat pe veci cu ciobanu "carismatic".
  • +10 (12 voturi)    
    pleaca din Ghencea! (Marţi, 6 octombrie 2009, 12:43)

    alex [anonim]

    Nu puteti inchide portile celui mai iubit club din Romania! Voi, trebuie sa plecati!

    Are dreptate colegul de mai sus. Cum sa-ti interzica un serviciu penrtu care deja ai platit?! Gigi, pleaca din Ghencea!
  • +8 (10 voturi)    
    Dar (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:04)

    konkx [anonim]

    Steaua a fost echipa Armatei pe care bek-ali a sustras-o ilegal.Chiar nu se poate retroceda in mod legal ?Oricum sunt de admirat sustinatorii Stelei .Pina asa zisul cioban bisnitar nu pleaca nu o sa fie liniste.
  • +10 (12 voturi)    
    Adevarata prospetime (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:05)

    don [anonim]

    Baietii super...
    Ideea mea suna cam asa:
    La meciurile Stelei de acasa UEFA sau LIGA1 prezenta cat mai mica sau zero. Acest fapt, plus altele, pot genera o debarcare mult dorita.
    Lipsa suporterilor la meciurile Stelei, implica un minus la bugetul cioabnului de minim 2 mil eur pana in primavara. Ciobanu o duce din ce in ce mai porst cu bisnita (vezi topurile care-l trimit la gara) lui imobiliara iar la alegeri o sa-l voteze 0.01 % cu fraudare cu tot. Aceste lucruri, plus TVA 22 % , care se anunta , o sa-l bage si mai tare in corzi pe cioban si poate o sa ajunga un Copos mic. Stiu ca asta o sa insemne rezultate zero si lipsa jucatori la nationala (ca Lucescu nu e fraier si nu e pretenar cu Varu' Victor) deci transeferuri zero buget zero. Stiu ca e dureros sa avem si o sa avem cel mai prost an din istoria Stelei dar pe de alta parte, daca scapam de Cioban e ca si cum am fi jucat o finala de Europa League.
  • -10 (14 voturi)    
    Nu ii inteleg pe baietii astia... (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:21)

    Creator [utilizator]

    Ei doresc cu orice pret raul echipei doar pt a-si sadisface orgoliul lor prostesc. Oare ce va face Steaua fara banuti?Ca nu vad vreun doritor s-o preia.De cand se chinuie Copos sa dea Rapidul si nu gaseste un client? Cine naiba sa mai bage bani in vremurile astea?
    Si cum naiba sa vii la stadion cu arme albe?!? Adica chiar trebuie sa fii dobitoc sa te gandesti sa omori pe cineva...
    De aia nu mai vine lumea la stadion,nu vrea sa fie partasa cu astfel de specimene grotesti...
    • +8 (8 voturi)    
      wrong... (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:39)

      alexmd [utilizator] i-a raspuns lui Creator

      ...Lumea nu mai vine la stadion din cauza ciobanului! Sincer, daca nu cumva esti un angajat al lui, nu-mi pot da seama cum exista oameni care gandesc asemenea tie.
  • +6 (6 voturi)    
    Promit! (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:20)

    xyz [anonim]

    Promit ca imi fac abonament scump la anul daca Steaua ajunge in B dar este cumparata de un investitor serios (preferabil strain). Sambata dimineata e chiar frumos sa te plimbi pe la soare si sa vezi si un meci castigat lejer de Steaua. Apoi o bere cu prietenii si uite-asa un an de zile m-as trata de maladia becaliota. Sper sa nu fie doar un vis.
  • +5 (5 voturi)    
    astia sunt huliganii lui gigi (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:03)

    petrica [anonim]

    gigi spunea ca cei care-l injura sunt drogati, betivi etc si ca el vrea stedenti si tineri la meciuri.
    suporterii adevarati sunt cei care au comentat aici si dupa limbaj iti dai seama ca au zeci de clase peste gigi, oameni de calitate.
    Ironia soartei e sa fii cioban si sa ajungi bogat, sa cumperi steaua si sa ai bani ca sa poti face orice. Totusi caracterul nu se cumpara cu bani si chiar cu toata averea lui gigi nu se poate bucura la meci, ba dimpotriva il chinue sufletul cand este injurat non-stop. Sa vedem cat mai rezista pana face poc.
  • 0 (2 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 6 octombrie 2009, 17:09)

    kronk [anonim]

    De ce la Dinamo un securist recunoscut:Nicu Badea cumnatul lui Puiu Popoviciu amindoi ginerii lui Dinca teleaga rezista la echipa politiei,iar la Steaua echipa Armatei nu e nici-un general ?Sau imbecilul de pipera se crede general?Astept raspuns calificat.
  • +4 (4 voturi)    
    metafora (Marţi, 6 octombrie 2009, 20:05)

    kayros [anonim]

    Un teatru fără spectatori se mai numește teatru?

    Ca atare Federația ar trebui să constate că licența de club nu mai are acoperire pentru că ceea ce vrea să practice Becali se îndepărtează simțitor de definiția modernă a fotbalului și să o retagă!
  • -4 (4 voturi)    
    "Suporteri" (Marţi, 6 octombrie 2009, 21:13)

    cristoiu [anonim]

    Este adevarat ca Becali nu stie carte. Problema
    este insa ca si daca dispare Becali precum si ceilalti patroni fara carte dar cu bani, bagabontii care
    se numesc suporteri, tot asa se vor comporta.
    Ei nu injura si nu se bat pentru ca patronii sunt
    semianalfabeti ci pentru ca asa inteleg sa fie suporteri.
  • +1 (1 vot)    
    sa vedem daca se poate (Miercuri, 7 octombrie 2009, 1:28)

    Petrache [utilizator]

    Nu sant mare microbist, dar sant curios daca masele de suporteri vor avea curajul si hotararea sa insiste in protestul lor pana pleaca parvenitul care si-a batut joc de toti si de toate. Sper ca vorba cu "mamaliga care nu explodeaza" sa nu se confirme.
    • -1 (1 vot)    
      Mare microbist (Miercuri, 7 octombrie 2009, 10:27)

      Sam [anonim] i-a raspuns lui Petrache

      Nu esti microbist STEAUA, esi microbist Dinamo sau Rapid?
  • +1 (1 vot)    
    Ciobanu asta cu 3 clase (Miercuri, 7 octombrie 2009, 10:16)

    Cristi [anonim]

    ciobanu asta cu 3 clase si-a batut joc de echipa si de spectatori; pe hagi l-a umilit si nu i-a dat pace sa ishi faca treaba, defapt asha a facut cu toti.
    baaa ciobanilor ---- steaua ---- nu e o agentie imobiliara , steaua nu exista fara suporteri.


    cei drept ar trebui gasit metode si solutii acceptate de ambele parti sa nu mai vedem batai si tot felul de kakaturi prin stadion.
  • -1 (1 vot)    
    "Derbedeii" Stelei nu trebuiesc incurajati ... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:27)

    eugenb [anonim]

    Daca sunt printre dumneavoastra "suporteri" Stelisti ar trebui mai intai sa-i "demascati" singuri pe cei care se dau "Armata Ultra" dar care sunt niste "Armata Ultra de ... DERBEDEI". Cine merge cu mijloacele de transport la (si de la) Stadionul pe care Steaua a jucat, stie la ce ma refer. Oamenii in varsta sunt "facuti albie de porci" daca le atrag atentia cumva ca modul cum se comporta in public (de, pe ei nu pot sa-i potoleasca nici parintii, darmite strainii), Ce ramane in urma lor in mijlocul de transport (public) ? O mizerie de nedescris (hartii, sticle de bautura - si ei sunt majoritatea de varsta scolara, scaune rupte, geamuri (uneori) sparte, etc.). Se canta si se striga toate obscenitatile invatate in cartierele "rau famate" ale Bucurestiului, in loc sa-si incurajeaza echipa ei preferata, ei gasesc prilejul sa arate "colegilor", cat de "derbedei" pot fi ei. Mai este o "sarbatoare a Sportului" acum, sau este un alt fel de "sarbatoare". Acum este o sarbatoare a celor pe care Politia are mereu de lucru cu ei. Si asta din cauza ... banilor "pompati" de parintii-"suporteri" ai diferitelor Partide. Legile in loc sa fie in favoarea Sportului, acum, este in favoarea ... "derbedeilor". Nu mai poti sa vii pe Stadion cu un copil sau o fata, ca ce aud acolo ... te apuca "durerea de cap".

    Asa ca eu, suporter al echipa Steaua, CU CARNET DE SUPORTER DIN 1967 (eram elev de scoala generala atunci), SUNT DE ACORD CU MASURA LUATA DE CLUB. Pana cand noi, adevaratii suporteri ai ecgipei, nu intelegem ca acesti derbedei nu au ce cauta pe Stadion nu meritam sa ne declaram SUPORTERI AI ACHIPEI STEAUA. Sa dam vina pe Conducerea echipei cand avem dreptate, dar acum si asa nu procedam corect. Chiar daca nu ne convina Patronul echipei si vrem sa plece, dar nu asa trebuie procedat. Incurajand si ne luand nici o masura impotriva derbedailor ca sa-i scoatem dintre noi, de fapt noi il incurajam pe Becali sa procedeze asa. Si are Legea de partea lui. Armata nu o sa se bage!
  • 0 (0 voturi)    
    Pleaca Becali, pleaca (Miercuri, 7 octombrie 2009, 14:06)

    r [anonim]

    nu agreez injuraturile galeriei la adresa lui becali, insa sunt de acord cu un lucru:

    ciobanul trebuie sa plece cu toata gasca lui de nemernici !!!!!

    de cand e patron la steaua a tarat clubul in jos, i-a patat istoria, a umilit continuu toti antrenorii care s-au perindat pe banca (hagi, lacatus, d munteanu etc), si-a arogat abilitati de antrenor si a facut primul 11, steaua a decazut in timpul lui.

    sunt de parere ca e vremea sa se intoarca la oitele lui si poate in locul lui o sa aibe si steaua un patron civilizat gen ala cel de la urziceni.

    in concluzie pleaca ciobane...lasa steaua in pace ca e evident ca faci numai rau numelui si istoriei acestui club...pleaca si o sa iti apreciem absenta!!!

    adio
  • 0 (0 voturi)    
    El bek.ali (Miercuri, 7 octombrie 2009, 15:38)

    konkx [anonim]

    Oricit ati striga voi el nu pleaca.Trebuie gasita o formula legala sau letala si atunci acest cioban bisnitar ca nici macar cioban nu este va fi indepartat.Una ar fi sa fie tirit prin procese si bulauri pina isi perde banii.Cit timp are bani isi face de cap
  • 0 (0 voturi)    
    stelisti prosti! (Miercuri, 7 octombrie 2009, 20:18)

    un ardelean destept [anonim]

    in loc sa va bucurati ca in zilele astea de criza finanaciara aveti un patron cae se implica pt fotbal,voi ca niste habndicapati ce sunteti v-ati gasit sa protestati.... stelisti prosti...Huligani.. bine zice George Becali... handicapatil!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      mai ardelean dashtept (Miercuri, 7 octombrie 2009, 20:48)

      r [anonim] i-a raspuns lui un ardelean destept

      ia zi tu mai dashteptule, care te crezi, cum e treaba cu "domnul George Becali"??
      poate traiesti pe alta planeta mai dashteptule daca nu ai ochi de vazut si urechi de auzit , sa vezi ce a facut un "domn" cioban dintr-un club cu istorie....
      ori poate jucai in deplasare cand il umilea pe Hagi??? pe Lacatus?? cand se crede antrenor si face el echipa dupa cum ii soptesc seara mioarele???
      pe astea nu le-ai vazut??

      ce folos ca are bani daca nu ii foloseste sa ridice acest club...

      din toate aceste motive, mai draga dashteptule, eu cred ca tu in esenta esti doar un prostanac care se banuieste dashtept doar pt ca are un cap mare ..(ala de pe umeri)

      ce-n ti doresc eu tie, mai dashteptule, este sa iti cumperi si un pic de IQ, istetime, un ochi si o ureche sa fii si tu in contact cu realitatea...

      pana atunci stai in bezna dashteptaciunii ctale, mai draga intunericitule...

      adio si tie micule cioban