Dinamo castiga clar partida de la Constanta, scor 4-1, si se mentine lider solitar in clasamentul Ligii 1. Farul a inceput mai bine disputa, iar autogolul lui Simao (26') le dadea sperante intr-un rezultat bun. Cainii au intors meciul in numai doua minute (Cristea 38', Danciulescu 40'), iar golurile lui Torje (53') si Niculescu (80') aveau sa inchida tabela. Pentru gazde, evitarea retrogradarii devine din ce in ce mai mult o utopie.

Dinamo a inceput ezitant partida de la malul marii, iar autogolul lui Simao (26') parea sa le dea mari batai de cap. Liderul da dovada de multa tarie de caracter, iar elevii lui Rednic intorc partida in numai doua minute (Cristea 38' si Danciulescu 40').

A doua repriza avea sa fie controlata aproape in totalitate de bucuresteni, Torje (53') aducand linistea in tabara alb-rosie.

Pe fondul unei ratari imense a lui Alibec (80'), cainii dau ultima lovitura prin Claudiu Niculescu, minutul 80, (de-abia intrat pe teren) si castiga clar o partida pe care au inceput-o cu mari probleme.

Meciul Live Text:

Fluier final de partida. Farul - Dinamo 1-4

92' Alibec scapa singur cu Dolha, dar sutul este unul foarte slab

Se arata doua minute de prelungire

90' Alibec suteaza in plasa laterala din unghi

83' Zicu suteaza de la aproximativ 11 metri, Curca respinge in corner. Ocazie mare pentru oaspeti

82' Iese Niculae si intra Miranda

80' Niculescu intercepteaza o pasa catre Curca a lui Teekloh, il dribleaza pe portarul constantean si inscrie in poarta goala. Farul - Dinamo 1-4

80' Alibec reia cu capul din 6 metri, Dolha respinge cu un reflex deosebit

79' Iese Malick si intra Claudiu Niculescu la Dinamo

78' Alibec trimite cu capul pe langa tinta dinamovista

78' Goian respinge cu greutate o minge care era asteptata in careul de 6 metri de Alibec

73' Cristea suteaza periculos dintr-o lovitura libera, Curca respinge cu greutate

68' Gerlem il intoarce pe Malick, dar suteaza putin pe langa poarta lui Dolha

68' A iesit Torje si a intrat Zicu la Dinamo

67' A intrat Alibec si a iesit Voiculet la Farul

59' A intrat Bacila si a iesit Pantelie la Farul Constanta

58' Voiculet scapa singur cu Dolha, dar se incurca in minge si este blocat de portarul dinamovist. In faza urmatoare, Adrian Cristea suteaza in peluza dintr-o pozitie favorabila

57' Torje este angajat in adancime, dar Curca intuieste faza dinamovistilor si il blocheaza pe mijlocas

53' Torje inscrie cu un sut la coltul lung de la aproximativ 8 metri. Pasa de gol la limita offside-ului i-a apartinut lui Danciulescu. Farul - Dinamo 1-3

49' Dolha respinge o minge care ii era adresata lui Chico. Interventie deosebita a portarului dinamovist

A inceput repriza a doua

Dupa un minut de prelungire se fluiera finalul primei reprize. Farul - Dinamo 1-2

45' Lucian Goian vede cartonas galben

44' Matel cere 11 metri dupa o interventie a lui Simao, centralul lasa jocul sa continue

42' Gerlem suteaza de la cativa metri, Moti il blocheaza printr-o alunecare la sacrificiu

40' Danciulescu suteaza superb cu exteriorul din afara careului mare, mingea se opreste in poarta lui Curca. Farul - Dinamo 1-2

38' Cristea suteaza cu stangul pe coltul lung de la aproximativ 20 de metri, Curca atinge mingea dar nu o poate opri. Farul - Dinamo 1-1

32' Torje centreaza de pe dreapta, Curca intervine salutar in fata lui Niculae

30' Bostina expediaza un sut puternic, dar mingea trece peste poarta lui Curca

28' Voiculet primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Malick

26' Lovitura libera pentru Farul, Voiculet executa pe coltul lung, iar Simao deviaza in propria poarta. Farul - Dinamo 1-0

22' Gerlem primeste o pasa la 25 metri, suteaza, dar mingea ocoleste poarta dinamovista

21' Marius Niculae care in careul de 6 metri, centralul lasa jocul sa continue

20' Gerlem trimite puternic dintr-o lovitura libera, balonul trece departe de poarta lui Dolha

17' Teekloh suteaza de la 16 metri, Dolha respinge in corner

Dupa un inceput mai timid, dinamovistii incep sa iasa la joc, elevii lui Rednic trecand mult mai des de centrul terenului

3' Lucian Goian respinge din fata portii o centrare periculoasa a lui Matel

2' Gerlem ii dribleaza pe Blay si Torje, dar sutul acestuia la coltul lung trece putin pe langa poarta lui Dolha

Partida a inceput

Farul: 1. Curca - 5. Vukomanovici, 23. Patrascu, 6. Pahor, 77. Matel, 20. Rusmir - 19. Teekloh, 18. Voiculet, 8. Pantelie - 13. Chico, 10. Gerlem

Dinamo: 12. Dolha - 16. Blay, 18. Goian , 4. Moti, 40. Simao - 22. Torje, 17. Malick, 8. Bostina, 20. Ad. Cristea - 10. Danciulescu, 9. M. Niculae