Echipa nationala

Maximilian Nicu, roman cu acte in regula/ Piturca il poate folosi cu Serbia

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2009, 14:09 Sport | Fotbal

Maximilian Nicu, mijlocasul echipei Hertha Berlin, a primit cetatenia romana, informeaza Ministerul Justitiei. Decizia acordarii cetateniei va fi publicata, cel mai probabil, miercuri, in Monitorul Oficial. Astfel, Victor Piturca va putea sa se bazeze pe serviciile fotbalistului la dubla de foc cu Serbia si Austria.

Nascut pe 25 noiembrie 1982 la Prien am Chiemsee (in Bavaria), Nicu are ambii parinti romani. A debutat in fotbalul de la nivel de seniori la SpVgg Unterhaching, iar apoi a mai trecut de-a lungul timpului pe la FC Rot-Weiss Erfurt, SV Wehen Wiesbaden si Wacker Burghausen.

Fotbalistul a depus actele pentru a deveni cetatean roman in data de 23 februarie, la Consulatul Romaniei de la Berlin.

Maximilian Nicu a bifat 23 de prezente in tricoul Herthei (liderul din Germania, cu 49 de puncte acumulate) in Bundesliga, doua in Cupa Germaniei si patru in Cupa UEFA. De asemenea, mijlocasul a reusit trei goluri si sapte pase de gol pentru Hertha Berlin.


Citeste mai multe despre   























1613 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    il asteptam... (Marţi, 17 martie 2009, 14:25)

    liviu_ [utilizator]

    avand mentalitatea germana, probabil o sa ii pese mai mult de nationala decat celorlalti romani
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo, un succes pt. Romania (Marţi, 17 martie 2009, 15:48)

      Romanescu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      majoritatea statelor vestice practica in sport o forma de neo-sclavagism, cumparand ieftin negri, arabi, asiatici. Procesul se numeste eufemistic "naturalizare" si are ca scop intarirea performantelor "nationale" occidentale in detrimentul natiunilor mai mici si mai sarace.
      Fenomenul de exploatare din fotbal a fost denuntat si de conducerea FIFA, pentru ca distruge orice speranta pentru statele mai mici si descurajeaza tinerii din tarile bogate, iar UEFA se pregateste sa propuna o limitare stricta a numarului de jucatori straini "de import".

      Interesele financiare sunt foarte mari si uneori lacomia cluburilor vestice e sustinuta de politicieni occidentali avizi sa "aduca" tarii lor niste performante sportive "de imagine".

      E prima oara dupa multi ani cand are loc in Romania un fenomen invers de "naturalizare", un roman nascut in Vest "redevine" roman!

      Succes lui Nicu Maximilian Stefan si hai Romania !
  • 0 (0 voturi)    
    mooaaa (Marţi, 17 martie 2009, 14:32)

    gigi [anonim]

    fraateee, cupa mondiala ne asteapta, e a nostra !!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Ce nerushinare!!!! (Marţi, 17 martie 2009, 14:47)

    Andrei H. [anonim]

    Adica eu stau in asteptarea procesarii dosarului meu de cetatzenie 5,5 ani, iar cretinului ista i se da cetatenia in 2 saptamani?

    Eu platesc impozite (sustin pensionarii astia de aici si cei cu venituri reduse) , el traieste in Germania lui... si lui i se da cetatenia cu prioritate?

    Ce tziganie!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Interesul national.. (Marţi, 17 martie 2009, 15:42)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Andrei H.

      ... inainte de toate? Ajutorarea batrinilor? Bleah, fotbalul primeaza!
      • -2 (2 voturi)    
        Interesul national.. (Marţi, 17 martie 2009, 17:43)

        Ardys [anonim] i-a raspuns lui Claude

        Romania - Sirbja 0-3 !!!!
        A se vedea Cazul Saviola care si-a dobandit cetatenie spaniola -> cariera lui Javier a luat-o in jos... ii uram tynarului sfidator al principiilor morale sa-i urmeze calea !!!
        @ Claude: sukin syn, tzygan te-ai facut?
  • +2 (2 voturi)    
    uite ca se poate... (Marţi, 17 martie 2009, 15:02)

    mark [anonim]

    prin multitudinea de stiri rele, a aparut si una buna...
    si chiar daca anul trecut echipa nationala a Romaniei m-a dezamagit....le urez succes baietilor in meciurile cu Serbia si Austria!
  • -3 (3 voturi)    
    nu va scapa de justitia suporterului roman (Marţi, 17 martie 2009, 15:14)

    Luis Lazarus [anonim]

    acest copil al unor fugari crede ca este mai bun decat noi? crede ca doar pentru ca daca vorbeste germana poate sa nu dea gol pentru nationala Romaniei?
    nu vom permite nici o deviere de la justa cauza!
  • -1 (1 vot)    
    Sa vezi ce-l mai lucreaza astia... (Marţi, 17 martie 2009, 15:41)

    Claude [anonim]

    ... saracu', nu cred sa pupe vreo pasa de la Mutu &co.
  • -2 (2 voturi)    
    pai si ce ... (Marţi, 17 martie 2009, 15:55)

    asd [anonim]

    nationala se bazeaza pe un singur jucator ?
    si acum ca a venit si acesta o sa se schimbe ceva in jocul echipei ?
  • -2 (2 voturi)    
    ioi (Marţi, 17 martie 2009, 16:31)

    io [anonim]

    asa de disperat e piti ca a facut loby pentru
    cetatenia unui no-name in fotbal?
    • 0 (0 voturi)    
      no-name (Miercuri, 18 martie 2009, 13:02)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui io

      Baiatu', vezi ca no-name acesta este titular la echipa ce ocupa in prezent primul loc din Bundesliga, are alta mentalitate decat briliantele ratate de la lot, acest baiat practica fotbalul, nu este folbalist ca alde contra, petre si alti betivi de la nationala...
  • 0 (0 voturi)    
    ESTE O MARE ONOARE SA JOCI PENTRU NATIONALA ROMAN (Marţi, 17 martie 2009, 22:02)

    GOTESMAN RUBIN [anonim]

    ESTE O MARE SPERANTA A FOTBALULUI DIN TARA NOASTRA . DORESC SA DEBUTEZE CU O VICTORIE.
    • 0 (0 voturi)    
      TREZITI-VA!!! (Miercuri, 18 martie 2009, 10:09)

      io [anonim] i-a raspuns lui GOTESMAN RUBIN

      speranta la 27 de ani?
      mai un pic si se pensioneaza.
      pina acum nu a auzit nimeni de el,
      marea speranta de la nationala!
      numai prostii debitati !
      • 0 (0 voturi)    
        Max Nicu = o revelatie (Miercuri, 18 martie 2009, 17:00)

        Patrick [anonim] i-a raspuns lui io

        Are 26 de ani si este in plina forma sportiva. Hai sa nu fim defetisti. L-am vazut jucând, este excelent, are o mare capacitate de efort si este extrem de util la mijlocul terenului, acolo unde se decide rezultatul. Este tehnic, are pase precise si este altruist în joc. Avem nevoie de un astfel de jucator cu mentalitate de castigator. Hai Maxi, hai Romania !