Liga Campionilor, 21:45, Pro Tv

FOTOGALERIE CFR Cluj - Bordeaux 1-2 / Au revoir?

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2008, 11:34 Sport | Fotbal

FOTO: CFR Cluj - Bordeaux
Bordeaux a inceput tare meciul de la Cluj si Gourcuff a deschis scorul in minutul 8. Dani a egalat dupa doua minute cu o reluare superba cu capul din interiorul careului, insa Wendel a transformat magistral o lovitura libera in minutul 38. Nimic notabil dupa pauza, asa ca scorul final a fost CFR Cluj-Bordeaux 1-2. Pe Olimpico, AS Roma s-a impus lejer in fata lui Chelsea (3-1), iar CFR pastreaza doar sanse teoretice de calificare in optimi.


Clasament Grupa A dupa a patra etapa:
1. Chelsea 7p, 2. Roma 6p, 3. Bordeaux 6p, 4. CFR 4p

Meciuri de jucat pentru echipa lui Trombetta:

26 nov 2008: CFR Cluj - AS Roma
9 dec 2008: Chelsea - CFR Cluj

Pentru a spera macar la Cupa UEFA, jucatorii lui Trombetta trebuie sa invinga pe AS Roma pe 25 noiembrie.

Jucatorii CFR-ului au glumit si s-au harjnoit la antrenamentul oficial, incercand sa ascunda oboseala acumulata pe cele trei fronturi: campionat, Cupa Romaniei si Champions League. Rutina meciurilor si efortul depus in ultima perioada si-au spus insa cuvantul, elevii lui Trombetta cazand fizic in a doua repriza.

Italianul a trimis in teren "11"-le clasic, minus Trica, suspendat. Blanc a stiut acest lucru si a schimbat "aripile": au intrat Wendel si Gouffran in locul lui Bellion si Obertan, care au evoluat in tur. Iar francezului i-a iesit. Nu numai ca cei doi au blocat actiunile lui Dubarbier si Culio, dar primul i-a centrat lui Gourcuff la gol iar al doilea a inchis tabela.

Clujenii au dat senzatia in prima repriza, dupa golul egalizator reusit de Dani, ca pot sa intoarca rezultatul insa executia lui Wendel a pus capac sperantelor si calculelor pe care conducatorii CFR-ului si le-au facut inainte de acest meci. Valverde a fost ingerul pazitor al francezilor, respingand in a doua parte doua mingii grele de langa bara din dreapta trimise de Peralta si Dubarbier.

Jucatorii lui Blanc s-au rezumat sa conserve avantajul dar puteau sa dea lovitura de gratie in final, cand Stancioiu a respins in bara sutul lui Obertan. CFR trebuie sa invinga AS Roma pentru a mai spera la o calificare. 


Clasament Grupa A:
1. Chelsea 7p
2. AS Roma 6p
3. Bordeaux 6p
4. CFR Cluj 4p

'90+5 Final de meci: CFR - Bordeaux 1-2
'86 Stancioiu respinge sutul puternic trimis de Obertan
'79 Valverde respinge senzational sutul lui Dubarbier
'72 Panin trimite pe langa poarta din interiorul careului
'70 Francezii se rezuma la a se apara, CFR construieste cu greutate
'60 Gouffran a sutat de la 20 de metri pe langa poarta
'58 Valverde respinge de langa bara mingea trimisa cu capul de Peralta
'56 Clujenii incearca sa construiasca, dar pasele sunt imprecise. Nici francezii nu reusesc prea multe.
'47 Pereira a tras mult peste poarta
'45 a inceput a doua repriza

'45+1 Pauza. CFR - Bordeaux 1-2
'42 Dani ia galben
'39 Diawara ia galben
'38 Gol Bordeaux! Wendel transforma magistral o lovitura libera de la 18 metri, lateral dreapta: CFR - Bordeaux 1-2
'36 Valverde retine sutul lui Kone
'26 Chalme respinge dintr-o situatie foarte grea pentru francezi in corner. Lovitura de colt e batuta si CFR trece pe langa gol
'23 Fernando a trimis puternic putin pe langa poarta
'20 Wendel a luat galben
'19 De Sousa trimite peste poarta cu capul
'17 Gourcuff ia galben pentru simulare
'14 Gouffran trage de la marginea careului peste poarta
'11 Gol CFR! Dani restabileste egalitatea. Culio centreaza de pe dreapta pentrru Kone, ivorianul recentreaza si Dani inscrie din careu cu o lovitura de cap imparabila: CFR - Bordeaux 1-1
'10 Muresan a tras peste poarta de la 20 de metri
'7 Gol Bordeaux! Gourcuff a deschis scorul cu o reluare din cadere, din apropierea portii, fructificand o centrare pe jos primita de pe partea dreapta de la Gouffran: CFR - Bordeaux 0-1
'2 Stancioiu retine din fata unui atacant francez
'1 a inceput partida




21:10 Cele doua echipe au iesit la incalzire

21:00 Formatiile de start:


CFR Cluj:
44. Stancioiu - 2. Tony (4. Panin '64), 20. Cadu (cpt.), 27. De Sousa (22. Deac '76), 33. Pereira - 31. Dani, 6. Muresan - 7. Dubarbier, 8. Peralta (28. E. Kone '68), 19. Culio - 17. Kone
Rezerve: 1. Nuno Claro, 4. Cristian Panin, 11. Prette, 15. Alcantara, 22. Deac, 28. E. Kone

Bordeaux:
30. Valverde - 21. Chalme, 27. Planus, 14. Diawara, 6. Jurietti - 4. Diarra (cpt.), 5. Fernando - 7. Gouffran (11. Bellion '78), 8. Gourcuff, 17. Wendel - 29. Chamakh
Rezerve: 1. Olimpa, 3. Henrique, 9. Cavenaghi, 11. Bellion, 13. Placente, 24. Traore, 26. Obertan

20:35 Jucatorii au iesit la inspectia gazonului

19:39 UEFA.com: A fost nevoie de un autogol pentru ca Bordeaux sa se impuna pe 22 octombrie. Intre cele doua puncte este o diferenta doar de un punct si sunt atatea puse in joc. Se pare ca va fi din nou un meci strans

19:28 Iuliu Muresan: Sper sa invingem si noi cu un autogol. Cred ca exista o lege a compensatiei. Jucam pentru o calificare istorica in fotbalul romanesc - Gsp Tv
























8311 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    in mod normal (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:56)

    cristi [anonim]

    m-as fi gandit, eh e ok, care au vin cu laptopul... dupa care m-am speriat de ce idiotenie am spus... dupa care m-am gandit, dar cum ar fi?!
    • 0 (0 voturi)    
      :D (Marţi, 4 noiembrie 2008, 17:21)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui cristi

      La ce sa iei laptopul la meci? Cred ca de-abia l-ai luat si nu te poti desprinde de el... :) Trece... acuma am filme, muzica, net pe PDA daca chiar imi trebuie oriunde.
  • 0 (0 voturi)    
    Jucati fotbal si castigati... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 19:41)

    Francois [anonim]

    ... lasati premonitiile, istericalele, infatuarea, susceptibilitatea si balcanismele altora.

    Hai Cluj, hai Bordeaux, pentru un meci de antologie. Cu goluri, cu fair-play, cu spectacol.
    (cu un + pentru Cluj, ca merita...).
  • +4 (4 voturi)    
    J'adore Bordeaux, mais... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 19:57)

    S [anonim]

    Eu traiesc la Paris, de vre-o 20 de ani. O parte din familia mea franceza vine din zona Bordeaux-ului, o mare parte din Marseille si o alta din Lorena. Iubesc Bordeaux-ul pentru cultura sa, oras patrimoniu UNESCO, pentru vin si mai ales sutele de "minunatii" culinare. Imi place si echipa de fotbal de la epoca Zidane, Dugary, Lizarazu, niste pusti care au ajuns in finala UEFA.
    Dar astazi sunt clujean asa cum maine voi fi Lyonnais.
    Hai Cluj ! 3-2 pentru spectacol. Intreaga Franta va respecta si va admira !
    • -3 (3 voturi)    
      mdeah (Marţi, 4 noiembrie 2008, 21:42)

      francezule [anonim] i-a raspuns lui S

      familia ta franceza vorbeste la fel de bine romana ca tine? sau tu esti cumva adoptat?
      maine vei fi Lyonnais .. bravo stimabile sa nu tii cu echipele romanesti.
      de altfel mentalitate de roman: familia e din bordeaux dar tii cu clujul, dar maine vei fi cocos si vei cotcodaci pt Lyo cu care n-ai nicio legatura.
      decat asa familie mai bine printre straini.
      • +1 (1 vot)    
        stupid bastard (Marţi, 4 noiembrie 2008, 23:57)

        un roman [anonim] i-a raspuns lui francezule

        da prost mai esti, mai!

        "S" a scris frumos, asa cum intelege el nostalgia generata de "genele" lui "romanesti". Ce ai tu cu el, mitocanule?

        Pai cineva ca S ne face mai multa cinste decat faci tu umbra pamantului. Tu esti un "strain" pentru mine, nu "S".

        draga S, imi cer scuze pentru animalu cu "mdeah". Majoritatea din Romania nu sunt ca el! Insa padure fara uscaturi nu exista!
        • 0 (0 voturi)    
          romanule (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 9:40)

          revin [anonim] i-a raspuns lui un roman

          nu tin minte sa ma fi tras de sireturi cu tine ca sa iti permiti sa ma faci bastard sau animal. hai du-te la mamica poate te primeste inapoi...
          intrebarea mea era simpla dar poate nu ai reusit sa o intelegi: de ce nu tine si cu cealalta echipa romaneasca ci va fi lyonnais?
          ce ti se pare asa de stupid in asta?
          avem 2 echipe romanesti in cupele europene si romanii tin cu una singura, fie cu cfr fie cu steaua dar nu cu amandoua.
          desi sunt din cluj azi voi tine cu steaua, nu voi fi lyonnais.
          si imi mentin parerea ca decat printre romani muuuult mai bine printre straini.
          • 0 (0 voturi)    
            pentru mdeah/revin (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 10:51)

            sile [anonim] i-a raspuns lui revin

            Mai nene:

            Primul lucru pe care il scrii este o jignire de rude aduse omului ala din Franta:
            "familia ta franceza vorbeste la fel de bine romana ca tine? sau tu esti cumva adoptat?...decat asa familie mai bine printre straini. "

            Apoi te umfli ca un cocos: da' ne cunoastem de undeva? cum iti permit sa ma faci tu pe mine mitocan si bastard..

            Pai e simplu: ce dai aia primesti, ori poate te asteptai sa iti vorbeasca cineva cu "dumneavoastra" dupa mizeriile pe care le scrii acolo..
            • 0 (0 voturi)    
              Precizari (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:35)

              S [anonim] i-a raspuns lui sile

              Sotia mea e frantuzoaica si familia ei e si a mea. Copii nostri un fost "clujeni" ieri sera.
              Cand e un meci intre o echipa romaneasca si una franceza, citesc comentariile din presa si tin cu echipa mai putin infatuata. Nu e cazul Stelei.
              A fost un meci frumos ieri sera. Clujenii au jucat excelent dar s-a simtit oboseala acumulata. Ar fi meritat totusi un egal.
              Clujul e o echipa venita de nicaieri, cladita de oameni profesionisti si alcatuita din profesionisti care in plus isi adora tricoul. Au toata stima microbistilor francezi si comentariile de ieri seara au fost elogioase. Bravo!
  • +1 (1 vot)    
    MINUNILE TIN 3 ZILE (Marţi, 4 noiembrie 2008, 20:34)

    MIHAI 2 [anonim]

    ...este un principiu pe care foltbalistii romani il respecta cu sfintenie.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 20:42)

    pilulu [anonim]

    HT: CFR Cluj 1 - 1 Bordeaux
    FT : CFR Cluj 2 - 1 Bordeaux
  • 0 (0 voturi)    
    Online Romanian UCL Games (Marţi, 4 noiembrie 2008, 21:32)

    The Free Tv [anonim]

    Romanian UCL games can be seen online @ http://www.thefreetv.net/view/Entertainment/channel/Pro%20TV.html
  • 0 (2 voturi)    
    DIN PACATE (Marţi, 4 noiembrie 2008, 21:37)

    fgh [anonim]

    CFR 0-3 Bordeaux
  • 0 (0 voturi)    
    Liverpool - Atletico Madrid (Marţi, 4 noiembrie 2008, 22:02)

    The Free Tv [anonim]

    Liverpool - Atletico Madrid is live @ http://www.thefreetv.net/view/News/channel/ESPN.html
  • 0 (0 voturi)    
    pliiizz (Marţi, 4 noiembrie 2008, 22:27)

    ioo [anonim]

    CFR Cluj - Bordeaux 1-2

    '38 Gol CFR!


    cum vine asta??

    dati un stream sa vad si eu meciul, plizzz...
    • 0 (0 voturi)    
      live (Marţi, 4 noiembrie 2008, 22:34)

      starchaser [utilizator] i-a raspuns lui ioo

      http://tv.vanelus.com/v0021.php
      • 0 (0 voturi)    
        live (Marţi, 4 noiembrie 2008, 23:49)

        ioo [anonim] i-a raspuns lui starchaser

        merci

        comentariul tv a fost de-o penibilitate rara.. pro-capitala si mistouri de 3 lei
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariul (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 9:49)

          Alexandru [anonim] i-a raspuns lui ioo

          Perfect de acord cu tine amice, comentariul a fost de toata jena. Imi pare rau ca trebuie sa asistam la astfel de situatii in care niste indivizi care se pretind comentatori sunt atat de partinitori si de pro-capitala cum ai spus tu.
          Oricum felicitari CFR-ului pentru ca inca o data au jucat fotbal si nu bambilici. Francezii au fost mai buni, asta e felicitari si lor
  • 0 (2 voturi)    
    tipic romnesc... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 22:29)

    liviu [anonim]

    inceput furtunos cu roma...
    continuare dezastruoasa cu bordeaux... se prevad 0 puncte cu francezii... si ma umple de nervi ca mai sunt si plini de aere ciorile (pardon franezii))
    trist... asa fac romani la fotbal...
  • +3 (3 voturi)    
    sa impuste cineva comentatorii!! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 22:55)

    mozzy [anonim]

    sunt penibili si ma umplu de nervi.

    Baietii lupta frumos.Hai Cluju!! Se poate baieti!
    • +3 (3 voturi)    
      de acord (Marţi, 4 noiembrie 2008, 23:59)

      anti-comntatori [anonim] i-a raspuns lui mozzy

      ca avem niste comentatori prosti!

      dar abia acum ai observat asta!

      cred ca dupa Topescu, caruta cu destepti nu s-a mai oprit pe la noi!
  • -4 (4 voturi)    
    Muresan a vandut meciul (Marţi, 4 noiembrie 2008, 23:10)

    ghita [anonim]

    Prima repriza pase la adversari, a doua repriza a lasat-o mai moale, da pase inapoi cat sa incetineasca atacurile, sau sa puna fundasii in pozitie dificila. Ma uit de 30 minute la meci si cum ajunge mingea la Muresan ori e pierduta ori strica faza...
  • -1 (1 vot)    
    trebuie schimbat antrenorul! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 23:47)

    metronom [utilizator]

    Trombetta nu face fata la acest nivel! S-a zvonit ceva cu Topmüller... i-a dus pe Leverkusen in finala UCL
  • -2 (4 voturi)    
    Hopa baietii (Marţi, 4 noiembrie 2008, 23:54)

    Macarie [anonim]

    Ce tare era Muresan. Se umflase orezu in el de la o victorie si un egal. Incepuse sa dea sfaturi.
    Ti-ai revenit taticu?
  • +6 (6 voturi)    
    bravo, fruntea sus! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 23:59)

    mozzy [anonim]

    A fost un meci frumos, clujenii au jucat bine, dar francezii au fost mai buni. nu cu mult, doar un pic, suficient cat sa faca diferenta. Oricum, CFR Cluj ramane cea mai frumoasa echipa din fotbalul romanesc.
    Bravo!
  • -1 (1 vot)    
    exista intotdeauna la anu... (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 10:20)

    liviu [anonim]

    de vreo 20 de ani mai exact...

    nu pot sa sufar CFR in campionatul intern, dar in europa e altceva, si ma doare sa-i vad aproape eliminati, si de francezi :((

    exista intotdeauna inca o sansa... da speram la sansa asta de mult prea mult timp (si aici intra si echipele de club si nationala)