Liga Campionilor, 21:45, Pro Tv

FOTOGALERIE CFR Cluj - Bordeaux 1-2 / Au revoir?

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2008, 11:34 Sport | Fotbal

Bordeaux a inceput tare meciul de la Cluj si Gourcuff a deschis scorul in minutul 8. Dani a egalat dupa doua minute cu o reluare superba cu capul din interiorul careului, insa Wendel a transformat magistral o lovitura libera in minutul 38. Nimic notabil dupa pauza, asa ca scorul final a fost CFR Cluj-Bordeaux 1-2. Pe Olimpico, AS Roma s-a impus lejer in fata lui Chelsea (3-1), iar CFR pastreaza doar sanse teoretice de calificare in optimi.

Clasament Grupa A dupa a patra etapa:
1. Chelsea 7p, 2. Roma 6p, 3. Bordeaux 6p, 4. CFR 4p

Meciuri de jucat pentru echipa lui Trombetta:

26 nov 2008: CFR Cluj - AS Roma
9 dec 2008: Chelsea - CFR Cluj

Pentru a spera macar la Cupa UEFA, jucatorii lui Trombetta trebuie sa invinga pe AS Roma pe 25 noiembrie.

Jucatorii CFR-ului au glumit si s-au harjnoit la antrenamentul oficial, incercand sa ascunda oboseala acumulata pe cele trei fronturi: campionat, Cupa Romaniei si Champions League. Rutina meciurilor si efortul depus in ultima perioada si-au spus insa cuvantul, elevii lui Trombetta cazand fizic in a doua repriza.

Italianul a trimis in teren "11"-le clasic, minus Trica, suspendat. Blanc a stiut acest lucru si a schimbat "aripile": au intrat Wendel si Gouffran in locul lui Bellion si Obertan, care au evoluat in tur. Iar francezului i-a iesit. Nu numai ca cei doi au blocat actiunile lui Dubarbier si Culio, dar primul i-a centrat lui Gourcuff la gol iar al doilea a inchis tabela.

Clujenii au dat senzatia in prima repriza, dupa golul egalizator reusit de Dani, ca pot sa intoarca rezultatul insa executia lui Wendel a pus capac sperantelor si calculelor pe care conducatorii CFR-ului si le-au facut inainte de acest meci. Valverde a fost ingerul pazitor al francezilor, respingand in a doua parte doua mingii grele de langa bara din dreapta trimise de Peralta si Dubarbier.

Jucatorii lui Blanc s-au rezumat sa conserve avantajul dar puteau sa dea lovitura de gratie in final, cand Stancioiu a respins in bara sutul lui Obertan. CFR trebuie sa invinga AS Roma pentru a mai spera la o calificare.

'58 Valverde respinge de langa bara mingea trimisa cu capul de Peralta
'56 Clujenii incearca sa construiasca, dar pasele sunt imprecise. Nici francezii nu reusesc prea multe.
'47 Pereira a tras mult peste poarta
'45 a inceput a doua repriza

'45+1 Pauza. CFR - Bordeaux 1-2
'42 Dani ia galben
'39 Diawara ia galben
'38 Gol Bordeaux! Wendel transforma magistral o lovitura libera de la 18 metri, lateral dreapta: CFR - Bordeaux 1-2
'36 Valverde retine sutul lui Kone
'26 Chalme respinge dintr-o situatie foarte grea pentru francezi in corner. Lovitura de colt e batuta si CFR trece pe langa gol
'23 Fernando a trimis puternic putin pe langa poarta
'20 Wendel a luat galben
'19 De Sousa trimite peste poarta cu capul
'17 Gourcuff ia galben pentru simulare
'14 Gouffran trage de la marginea careului peste poarta
'11 Gol CFR! Dani restabileste egalitatea. Culio centreaza de pe dreapta pentrru Kone, ivorianul recentreaza si Dani inscrie din careu cu o lovitura de cap imparabila: CFR - Bordeaux 1-1
'10 Muresan a tras peste poarta de la 20 de metri
'7 Gol Bordeaux! Gourcuff a deschis scorul cu o reluare din cadere, din apropierea portii, fructificand o centrare pe jos primita de pe partea dreapta de la Gouffran: CFR - Bordeaux 0-1
'2 Stancioiu retine din fata unui atacant francez
'1 a inceput partida

21:10 Cele doua echipe au iesit la incalzire

21:00 Formatiile de start:

CFR Cluj:
44. Stancioiu - 2. Tony (4. Panin '64), 20. Cadu (cpt.), 27. De Sousa (22. Deac '76), 33. Pereira - 31. Dani, 6. Muresan - 7. Dubarbier, 8. Peralta (28. E. Kone '68), 19. Culio - 17. Kone
Rezerve: 1. Nuno Claro, 4. Cristian Panin, 11. Prette, 15. Alcantara, 22. Deac, 28. E. Kone

Bordeaux:
30. Valverde - 21. Chalme, 27. Planus, 14. Diawara, 6. Jurietti - 4. Diarra (cpt.), 5. Fernando - 7. Gouffran (11. Bellion '78), 8. Gourcuff, 17. Wendel - 29. Chamakh
Rezerve: 1. Olimpa, 3. Henrique, 9. Cavenaghi, 11. Bellion, 13. Placente, 24. Traore, 26. Obertan

20:35 Jucatorii au iesit la inspectia gazonului

19:39 UEFA.com: A fost nevoie de un autogol pentru ca Bordeaux sa se impuna pe 22 octombrie. Intre cele doua puncte este o diferenta doar de un punct si sunt atatea puse in joc. Se pare ca va fi din nou un meci strans

19:28 Iuliu Muresan: Sper sa invingem si noi cu un autogol. Cred ca exista o lege a compensatiei. Jucam pentru o calificare istorica in fotbalul romanesc - Gsp Tv

8311 vizualizari

• 0 (2 voturi)
    in mod normal (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:56)

cristi [anonim]

m-as fi gandit, eh e ok, care au vin cu laptopul... dupa care m-am speriat de ce idiotenie am spus... dupa care m-am gandit, dar cum ar fi?!
      :D (Marţi, 4 noiembrie 2008, 17:21)

Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui cristi

La ce sa iei laptopul la meci? Cred ca de-abia l-ai luat si nu te poti desprinde de el... :) Trece... acuma am filme, muzica, net pe PDA daca chiar imi trebuie oriunde.
    Jucati fotbal si castigati... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 19:41)

Francois [anonim]

... lasati premonitiile, istericalele, infatuarea, susceptibilitatea si balcanismele altora.

Hai Cluj, hai Bordeaux, pentru un meci de antologie. Cu goluri, cu fair-play, cu spectacol.
    (cu un + pentru Cluj, ca merita...).
  • +4 (4 voturi)
    J'adore Bordeaux, mais... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 19:57)

S [anonim]

Eu traiesc la Paris, de vre-o 20 de ani. O parte din familia mea franceza vine din zona Bordeaux-ului, o mare parte din Marseille si o alta din Lorena. Iubesc Bordeaux-ul pentru cultura sa, oras patrimoniu UNESCO, pentru vin si mai ales sutele de "minunatii" culinare. Imi place si echipa de fotbal de la epoca Zidane, Dugary, Lizarazu, niste pusti care au ajuns in finala UEFA.
    Dar astazi sunt clujean asa cum maine voi fi Lyonnais.
    Hai Cluj ! 3-2 pentru spectacol. Intreaga Franta va respecta si va admira !
    • -3 (3 voturi)
      mdeah (Marţi, 4 noiembrie 2008, 21:42)

francezule [anonim] i-a raspuns lui S

familia ta franceza vorbeste la fel de bine romana ca tine? sau tu esti cumva adoptat?
      maine vei fi Lyonnais .. bravo stimabile sa nu tii cu echipele romanesti.
      de altfel mentalitate de roman: familia e din bordeaux dar tii cu clujul, dar maine vei fi cocos si vei cotcodaci pt Lyo cu care n-ai nicio legatura.
      decat asa familie mai bine printre straini.
        stupid bastard (Marţi, 4 noiembrie 2008, 23:57)

un roman [anonim] i-a raspuns lui francezule

da prost mai esti, mai!

"S" a scris frumos, asa cum intelege el nostalgia generata de "genele" lui "romanesti". Ce ai tu cu el, mitocanule?

Pai cineva ca S ne face mai multa cinste decat faci tu umbra pamantului. Tu esti un "strain" pentru mine, nu "S".

draga S, imi cer scuze pentru animalu cu "mdeah". Majoritatea din Romania nu sunt ca el! Insa padure fara uscaturi nu exista!
          romanule (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 9:40)

revin [anonim] i-a raspuns lui un roman

nu tin minte sa ma fi tras de sireturi cu tine ca sa iti permiti sa ma faci bastard sau animal. hai du-te la mamica poate te primeste inapoi...
          intrebarea mea era simpla dar poate nu ai reusit sa o intelegi: de ce nu tine si cu cealalta echipa romaneasca ci va fi lyonnais?
          ce ti se pare asa de stupid in asta?
          avem 2 echipe romanesti in cupele europene si romanii tin cu una singura, fie cu cfr fie cu steaua dar nu cu amandoua.
          desi sunt din cluj azi voi tine cu steaua, nu voi fi lyonnais.
          si imi mentin parerea ca decat printre romani muuuult mai bine printre straini.
            pentru mdeah/revin (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 10:51)

sile [anonim] i-a raspuns lui revin

Mai nene:

Primul lucru pe care il scrii este o jignire de rude aduse omului ala din Franta:
            "familia ta franceza vorbeste la fel de bine romana ca tine? sau tu esti cumva adoptat?...decat asa familie mai bine printre straini. "

Apoi te umfli ca un cocos: da' ne cunoastem de undeva? cum iti permit sa ma faci tu pe mine mitocan si bastard..

Pai e simplu: ce dai aia primesti, ori poate te asteptai sa iti vorbeasca cineva cu "dumneavoastra" dupa mizeriile pe care le scrii acolo..
              Precizari (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:35)

S [anonim] i-a raspuns lui sile

Sotia mea e frantuzoaica si familia ei e si a mea. Copii nostri un fost "clujeni" ieri sera.
              Cand e un meci intre o echipa romaneasca si una franceza, citesc comentariile din presa si tin cu echipa mai putin infatuata. Nu e cazul Stelei.
              A fost un meci frumos ieri sera. Clujenii au jucat excelent dar s-a simtit oboseala acumulata. Ar fi meritat totusi un egal.
              Clujul e o echipa venita de nicaieri, cladita de oameni profesionisti si alcatuita din profesionisti care in plus isi adora tricoul. Au toata stima microbistilor francezi si comentariile de ieri seara au fost elogioase. Bravo!
    MINUNILE TIN 3 ZILE (Marţi, 4 noiembrie 2008, 20:34)