Liga Campionilor

FINAL CFR Cluj - Chelsea Londra 0-0 / Chelsea fara vlaga s-a pierdut in Transilvania

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:15 Sport | Fotbal

Atmosfera senzationala in Gruia
Foto: Hotnews
Pleiada de vedete a lui Chelsea s-a sufocat in taramul lui Dracula, ca sa ne exprimam asa cum le place englezilor, iubitori de geografie si istorie romaneasca. Clujul s-a pregatit de gala. Meciul cu Chelsea a fost testul de maturitate al unor jucatori straini intampinati in Romania cu multa ospitalitate: "Sunt de mana a doua, domnle!" Trombetta si ai sai sperie din nou Europa, fiind egalii lui Chelsea, o echipa care nu a putut sa arate nimic la Cluj din cauza gazdelor care si-au jucat sansa magistral.

CFR si Chelsea au terminat la egalitate si conduc grupa intai, londonezii avand insa avantajul golaverajului. Oaspetii au inceput prudent, speriati probabil de reputatia capatata de tinutul Transilvaniei prin ziarele de scandal ale Angliei. Prima repriza a apartinut lui CFR, sustinut frenetic de 20.000 de spectatori. Kone ('6), Trica ('27) si Perreira ('35) au avut sansa deschiderii scorului sub privirile lui Scolari care s-a agitat tot timpul. Pauza.

Chelsea incepe asediul in debutul reprizei secunde. Drogba se accidenteaza insa la un duel cu De Sousa si trebuie sa paraseasca terenul. Lampard incearca doua suturi de la distanta ('63, '73), insa Stancioiu a fost la post. Ballack trimite mingea cu capul pe langa poarta ('75) si cand presiunea englezilor crestea, CFR putea da lovitura la ocazia imensa ratata de Trica, sut putin pe langa vinclu de la marginea careului ('79). Finalul e de infarct. Lampard reuseste o pasa magistrala pentru Belleti, dar spaniolul suteaza puternic pe langa poarta ('85). Loveste si CFR, Perreira scapa de marcajul lui Bosingwa, insa Cech respinge incredibil in corner ('89).

De remarcat conditia fizica a clujenilor, Trombetta facand prima schimbare abia in minutul 89. De remarcat jocul inteligent si eficient al lui Kone, tupeul lui Trica, travaliul lui Tony si siguranta pe care a oferit-o axul central format din Cadu, De Sousa, Muresan si Dani. De remarcat ca avem o echipa: CFR!


'90+3 Final. CFR - Chelsea 0-0
'90 Lampard suteaza putin pe langa poarta
'87 Cech respinge incredibil sutul lui Perreira
'79 Kone protejeaza extraordinar o minge, ii paseaza lui Trica, mijlocasul se joaca cu fundasii lui Chelsea si suteaza putin pe langa vinclu
'75 Ballack a trimis mingea cu capul in plasa laterala
'73 Lampard il incearca din nou pe Stancioiu, portarul e la post
'63 Stancioiu retine sutul lui Lampard
'55 De Sousa respinge spectaculos din fata lui Drogba, care se afla in pozitie de a marca
'46 a inceput a doua repriza

'45 Pauza: CFR - Chelsea 0-0
'35 Actiune frumoasa a lui Perreira, sut putin pe langa poarta
'33 Trica trage pe langa poarta
'27 Combinatie intre Kone si Dubarbier, argentinianul ii paseaza lui Trica, insa acesta lufteaza in careu
'24 Stancioiu retine sutul trimis pe jos de Mikel
'16 Perreira paseaza gresit spre Stancioiu, Drogba e la un pas sa agate mingea, dar Stancioiu respinge
'13 Trica suteaza de la marginea careului peste poarta
'11 Trica il vede tarziu pe Dubarbier care era liber in careu, insa apararea lui Chelsea iese la offside si faza se incheie
'6 Kone incearca un lob, mingea se duce peste poarta
'5 combinatie Drogba - Kalou, ultimul suteaza modest, Stancioiu retine
'3 Cech iese in fata lui Dubarbier la marginea careului si respinge calm
'1 a inceput meciul


CFR Cluj joaca meciul existentei sale in aceasta seara. Cel mai important meci din istoria echipei din Ardeal va incepe de la ora 21:45. CFR - Chelsea este derbiul grupei intai. Tehnicianul Maurizio Trombetta are tot lotul valid si spera ca CFR sa produca in aceasta seara o noua surpriza.

21:09 Ambele echipe au iesit pe teren la incalzire

21:03

CFR:
Stancioiu - Tony, Cadu, De Sousa, Perreira - Dani, Muresan - Dubarbier, Trica ('89 Didi), Culio - Kone

Chelsea:
Cech - Bosingwa, Terry, Alex, Bridge - Mikel - Lampard, Ballack - Malouda (74 Di Santo), Kalou ('46 Anelka) - Drogba ('57 Belletti)

20:47 A inceput sa se intoneze imnul Ligii Campionilor
20:20 Oficialii UEFA au inspectat terenul pentru a se asigura ca nu exista nici un fel de problema
2 0:00 Jucatorii de rezerva ai lui Chelsea, insotiti de Felipe Scolari si restul bancii tehnice engleze au pasit pe gazon pentru a lua contact cu atmosfera din stadion. Jucatorii au fost primiti cu aplauze de spectatori
19:50 Suporterii au luat cu asalt stadionul inca de la ora 19:00. Accesul a fost permis incepand cu ora 18:30























18428 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Scor final 3-2 (Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:23)

    io [anonim]

    Batem 3-2
    • -12 (16 voturi)    
      Da da ... (Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:37)

      CuFuRe [anonim] i-a raspuns lui io

      ... Bateti.

      Va da Chelsea ploaie de goluri.
      • +4 (6 voturi)    
        unde? (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:38)

        SM [anonim] i-a raspuns lui CuFuRe

        unde ii ploaia?
      • +3 (5 voturi)    
        ..........tu nu mai taci??? (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:40)

        Ardelean [anonim] i-a raspuns lui CuFuRe

        halal suflet de roman.esti o lepra de om,bre!!!!
  • +5 (9 voturi)    
    sunt rapidist dar azi tin k CFR...!!!!!!!!! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:31)

    dany [anonim]

    ce tare ar fii sa castige CFR!!! waw....nu prea imi imaginez ce tare ar fii...!!! FORTZA CFR !!!!!!!!!!!!!!!
    • -3 (5 voturi)    
      Meciu (Miercuri, 1 octombrie 2008, 21:31)

      claudel [anonim] i-a raspuns lui dany

      ...la ce post va fi difuzat?
      ca astia nu vor sa imi spuna...
      vai dde el forum..!
  • +3 (7 voturi)    
    d (Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:50)

    alex [anonim]

    si io st tot rapidisst........dar astazi forza cfr
  • -1 (1 vot)    
    da meciu' ? (Miercuri, 1 octombrie 2008, 21:21)

    claudelul [anonim]

    da pe ce program e meciu?
    ca eu m-am trezit acu' juma de ora....
  • +6 (6 voturi)    
    Si Dinamo (Miercuri, 1 octombrie 2008, 21:32)

    Red Dog [anonim]

    azi e cu Clujul. Va tinem pumnii din Bucuresti si va rugam doar sa JUCATI
  • +6 (6 voturi)    
    :D (Miercuri, 1 octombrie 2008, 22:20)

    Keanutza [anonim]

    Si Steaua azi e cu Clujul! :D
  • +3 (5 voturi)    
    foarte bine! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 22:22)

    dj [utilizator]

    Nu stiu cum se va termina dar felicitari CFR pentru ca joaca fotbal intr-adevar!
  • +2 (4 voturi)    
    is ai nostri (Miercuri, 1 octombrie 2008, 22:41)

    haisan bogdan [anonim]

    hai cfr-ul! te saluta toti moldovenii din oslo(norvegia). cu respect, haisan--- pui de moldovean!
  • +3 (3 voturi)    
    Romania e cu CFR (Miercuri, 1 octombrie 2008, 22:41)

    viol [anonim]

    Bravo CFR,ne rumam pentru voi
    Sa va ajute D-zeu,sa faceti bucurie la romani.
  • +2 (2 voturi)    
    Hai CFR! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 22:45)

    tony [anonim]

    Sunt ardelean, stelist, tin si cu ”U” Cluj, dar astazi si in orice meci international al unei echipe romanesti tin pumnii echipei respective. Nu-mi ramane decat sa ma adaug si eu celor care striga; Hai CFR!
  • +2 (2 voturi)    
    Frumos (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:05)

    pamfletaru [utilizator]

    Ma bucur ca macar o echipa romaneasca joaca astfel.
    Foarte frumos meciul.
  • +1 (1 vot)    
    Chelsea (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:37)

    cititor [anonim]

    Fara a micsora cu nimic meritele CFR pentru rezultat,consider ca nu va fi de mirare sa o vedem pe Chelsea in UEFA, dupa cum joaca
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:42)

    flav [anonim]

    Bravo CFR!
  • +2 (2 voturi)    
    bravo cfr (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:47)

    liviu [anonim]

    un rezultat bun 0-0 cu chelsea e un rezultat bun... sa nu incepem acum cu hiperbolele, alea sunt penru semifinale, finale, cupe nu pentru acum

    dar e un rezultat bun pentru care cfr a muncit, si de la care au de invatat echipele care joaca maine in uefa pentru ca nu ne-ar strica de loc 3-4 echioe in grupele uefa
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:50)

    trica [anonim]

    Bravo baieti! Un egal cat o victorie!
    O victorie in unul din cele 2 meciuri cu Bordeaux si suntem in primavara europeana (CL sau UEFA..nu conteaza)...sunteti mari!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo CFR si bravo Steaua! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:52)

    Viorel [anonim]

    Bravo CFR si bravo Steaua!Succes echipelor romanesti maine!
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari CFR !!! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:56)

    007 a la Cluj [anonim]

    Felicitari baieti, chiar daca o victorie era o expresie mai buna a jocului care s-a petrecut, ati facut un meci mare.

    MORALU SUS, INCREDERE !!!
    ...........Si in viitor victoriile o sa apara.

    Merci,
    Marius
  • +2 (2 voturi)    
    avem o echipa? (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:59)

    Istvan [anonim]

    "De remarcat ca avem o echipa: CFR!" ...

    bine ca ati remarcat in fine.

    ma intreb ce ati fi scris daca aceste doua meciuri nu s-ar fi terminat asa cum s-au terminat.
  • 0 (0 voturi)    
    cum adica??? (Joi, 2 octombrie 2008, 0:23)

    nero [anonim]

    daca-s de mana a doua de ce nu i-am batut? Sau trebuie neaparat sa fim si noi de mana a doua?
  • +1 (1 vot)    
    super exprimare (Joi, 2 octombrie 2008, 0:28)

    Ben [anonim]

    "Pleiada de vedete a lui Chelsea s-a sufocat in taramul lui Dracula, ca sa ne exprimam asa cum le place englezilor, iubitori de geografie si istorie romaneasca..." - esti tare domnu Epurescu; mi-a placut.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Joi, 2 octombrie 2008, 0:28)

    Paganel [anonim]

    Felicitări CFR! Mergeţi înainte pe acest drum că este unul bun!
  • +1 (3 voturi)    
    MAMA EI DE GRAMATICA !!! (Joi, 2 octombrie 2008, 0:40)

    care este [anonim]

    "siguranta care a oferit-o axul central"
    "care este" bah nene vlad epurescu.
    da la ce sa iti trebuie gramatica atunci cind scrii despre fotbal ? nu de alta dar multi dintre aia care reprezinta audienta abia reusesc sa citeasca ... (evident, sunt si exceptii)

    PS: daca nu e clar unde e greseala, corect e:
    siguranta PE CARE a oferit-o ....
    • -2 (4 voturi)    
      taci (Joi, 2 octombrie 2008, 1:20)

      Hai CFR!!! [anonim] i-a raspuns lui care este

      intri si tu mare destept sa iti bati joc de suproteri afisandu-te tu mai cult ca ei facand observatii de domnisoara (ca sa nu zic p....) sclifosita. Bre , fotbalu' ii pt toata lumea nu doar ptr tine...n-ai stiut ce sa postezi si te-ai trezit sa faci observatii penibile la un articol unde o greseala minuscula ca aia abia e observata, tinandu-se cont de ce se prezinta in articol..cui ii pasa de asta cand avem un rezultat ca asta?!?....sau p tine nu t intereseaza meciul ci doar vrei sa faci remarci de femeie nef...ta?!
      • +3 (3 voturi)    
        .... (Joi, 2 octombrie 2008, 3:51)

        Vlad Epurescu [anonim] i-a raspuns lui Hai CFR!!!

        Intr-adevar, am gresit. Si am corectat imediat si multumesc ca mi s-a atras atentia. Dar ar fi interesant daca cititorul care a semnalat greseala ar veni la stadion sa faca un live de la fata locului. Este normal ca cititorii sa ne faca observatie atunci cand gresim, insa nu mi se pare normal ca tonul folosit sa fie unul batjocoritor.
        • 0 (0 voturi)    
          ei... (Joi, 2 octombrie 2008, 18:08)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui Vlad Epurescu

          ...cum nu ne-am intalnit noi ieri in gruia unpic sa-ti explic cum in presa din cluj nu se trunchiaza si scoate din context cum te taie capu! :)
          acum suntem oricum prea "in sfere inalte" pentru a mai acorda importanta :))
  • +1 (3 voturi)    
    CFR e peste Liga I (Joi, 2 octombrie 2008, 1:06)

    bogdan [anonim]

    Indiferent de locul pe care il ocupa in momentul de fata in Liga, CFR-ul a aratat azi ca este deasupra echipelor din Romania si ar avea un loc in prima linie din Anglia, Spania sau Germania.

    Legat de comentariile inutile si mizerabile:
    Gigi Becali a spus mai devreme ca daca juca Steaua cu Chelsea castigau. Aceeasi Steaua care a luat bataie rusinos cu un Bayern care a jucat in genul Olandei cu Romania in prima repriza din CE. Sa nu mai vorbim de egalul cu Fiorentina care n-a avut nicio ocazie de poarta.

    Steaua a ajuns o echipa iubita in Romania deoarece a aratat un fotbal frumos, mai ales in UEFA. CFR-ul face acelasi lucru acum in UCL si "militarii" tremura in chiloti ca o sa-si piarda titlul de cea mai iubita echipa. Pe buna dreptate, pentru ca CFR-ul ar merita sa fie blazonul campionatului din Romania.

    Iar Piturca a intarit faptul ca este un tampit, lingusindu-se pe langa Trica si Muresan. Piti, Romania este peste Italia in UCL datorita "romanilor" Tony, Semedo, Culio, Moreno si Zapata. Cu carpele internationale din nationala o sa ramanem tot de rasul curcilor. De ce nu-i vedem pe Trica, Muresan, Stancu si multi altii, nu de la echipele mari neaparat, in nationala?

    In rest, bafta Steaua in UCL, ca aveti nevoie, si mai mult curaj, DA, MAI MULT curaj CFR. S poate !
  • +1 (3 voturi)    
    FELICITARI (Joi, 2 octombrie 2008, 1:37)

    eu [anonim]

    am fost la meci,am trait,am vazut....merita fiecvare moment petrecut in tribuna,fiecare ban dat.
    Bravo CFR te iubim!

    si felicitari Steaua

    Bogdane...ai dreptate.
  • +3 (5 voturi)    
    remarci vesele si triste (Joi, 2 octombrie 2008, 1:53)

    calin jucan [anonim]

    in primul rand felicitari CFR-ului, un meci minunat, in al doilea rand as face cateva remarci. m-am uitat pe posturile tv romanesti care au dezbatut acest meci dupa incheierea lui. remarci destul de normale: "un meci foarte bun , un egal cat o victorie etc" dar ce m-a impresionat a fost atitudinea si declaratiile unor jucatori de la CFR, mai ales din cei straini, toti au vorbit cu modestie si cu respect fata de Chelsea, fata de joc in sine, fata de meritele lor si fata de meciurile care ii asteapta in Liga Campionilor, toti au vorbit cu respect si responsabilitate. nici unul nu a avut infatuarea imbecila si semioligofrena pe care o au multe "vedete" ale granzilor capitalei. modestia si respectul a fost numitorul comun, adica tocmai acele lucruri care lipsesc (pe langa talent si dorinta de joc) "vedetelor" lui piTURCA. si, din pacate si mai tragic, care ne lipsesc in mare masura si noua tuturor ca popor. poate ca asta a facut diferenta, poate ca asta a facut ca o adunatura de jucatori "de mana a doua" care de pe unde venit, sub comanda unui antrenor neroman, care nu stie ce e balbaiala agramata cu iz de pipera si vorbeste cu respect si responsabilitate, sa poata realiza ce a realizat echipa CFR.
    in al treilea rand mult succes celorlalte echipe romanesti care joaca joi in cupele europene
    • 0 (0 voturi)    
      bine punctat... (Joi, 2 octombrie 2008, 8:53)

      luci [anonim] i-a raspuns lui calin jucan

      asa cum a spus dinu, parca, suntem un popor care ne emotionam foarte usor..., cfr a facut un meci mare, dar nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece,... mai este mult pana cand cfr ar [putea avea un loc asigurat intr-un compionat din spania, italia, anglia, etc, cum spunea cineva mai sus..., cfr are si a avut probleme in campionatul intern, daca ara fi sa folosesc aceeasi logica, echipele care le-au luat punctele cfr-ului in campionat, ar avea locul asigurat...
      sa fie clar, sunt dinamovist, dar cfr m-a facut sa visez, atat prin joc dar mai ales prin atitudine, atat jucatorii cat si antrenorul, atitudine care si-a pus amprenta pe joc...
      poate mai invata si piturca cate ceva, ca sa dea din gura este bun, inaintea meciului, dar pe teren echipa are o atitudine de-ti vine sa plangi...apropo, roma a invins, poate ii spune cineva si lui piti ca roma nu este o echipa de mana a doua, in scadere de forma,etc., poate este bine pentru el sa se pune "bine" cu becali, dar sa nu ne indobitoceasca si pe noi...
      bravo cfr si succes dinamo si tuturor echipelor romanesti diseara!
  • 0 (0 voturi)    
    cfr (Joi, 2 octombrie 2008, 7:17)

    pappy [anonim]

    Felicitari pt CFR si STEAUA,azi tin pumnii celorlalte echipe romanesti din UEFA! Bfata maxima!
    Doresc sa remarc gestul de la Florenta in care echipa gazda a importat protocolul de la rugby in care invinsii fac culoar si aplauda invingatorii ,care automat prelungesc acest culoar sa-i aplaude pe invinsi! Este un gest de eleganta si civilizatie prin care se arata respect adversarului si de ce nu ,detensioneaza complet orice animozitate din timpul partidei.
    Cred ca FRF ar trebui de urgenta sa introduca obligativitatea ca la finalul oricarui meci de fotbal acest protocol sa fie respectat fara echivoc!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo CFR (Joi, 2 octombrie 2008, 7:32)

    admin [hotnews.ro]

    sunt tari baietii!
  • 0 (0 voturi)    
    Sincere felicitari! (Joi, 2 octombrie 2008, 7:51)

    lucs [utilizator]

    Nu sunt un impatimit al fotbalului, am renuntat in a fi un microbist de cand duelul in fotbal nu se mai da pe teren ci doar la nivel declarativ sau, si mai rau, cu valize, masini de lux, neveste-fotomodel, barfe si alte mizerii.
    CFR-ul a facut un meci mare si nu spun asta doar comparand valoarea de piata a lui Drogba cu cea a jucatorilor antrenati de Trombetta.
    CFR-ul a jucat fotbal cu aceeasi minge ca si Chelsea, tot 11 jucatori, acelasi teren. Diferenta a facut-o realismul si daruirea jucatorilor. Chiar daca pierdea in fata britanicilor (desi putea chiar sa-i invinga cu un nesperat 1-0), CFR-ul putea fi mandra c-a jucat fotbal, nu doar s-a aparat (tipica noncombat atitudine a echipelor noastre). Si meciul Stelei cu Fiorentina a fost unul bun, si Lacatus merita felicitari, dar trebuie sa renunte la complexul echipei cotata mai slab. Atitudinea pozitiva a jucatorilor, motivarea lor, pregatirea psihica este ceea ce ne lipseste si la nationala (Piturca are multe de invatat, poate acum s-a aprins si pentru el un beculet, desi declaratia lui privind evolutia lui Muresan lasa de dorit).
    Felicitari echipei si antrenorului, patronului/finantatorului si clujenilor!
  • 0 (2 voturi)    
    bravo (Joi, 2 octombrie 2008, 8:13)

    catalin [anonim]

    sunt stelist, dar... bravo cfr cluj!
  • +1 (3 voturi)    
    bravo lor! (Joi, 2 octombrie 2008, 9:15)

    dixit [utilizator]

    de la meciul steaua-middlesborough la englezi acasa, cine isi mai aminteste, m-am jurat ca nu o sa mai tin cu nici o echipa romaneasca, europenele mi-au sadit si mai adanc aceasta idee in cap, si acum CFR incearca sa mi-o scoata din cap! BRAVO LOR!!! sper sa nu isi franga gatul, ca au inceput prea frumos cu roma, continua frumos cu chelsea, hai deti mai baieti, aratati-le la romani cum se joaca fotbal cu jucatori straini......
  • 0 (2 voturi)    
    miticii plini de ciuda (Joi, 2 octombrie 2008, 9:48)

    floranul [anonim]

    ma al dracu pielea pe voi jurnalisti de carton ce sunteti.Cu oricine face rezultat bun cfr-ul nu e in forma, e lipsita de vlaga. Ma voi mitici plini de ciuda, daca va castiga cfr liga campionilor o sa ziceti ca toate echipele au fost lipsite de vlaga anu asta -din cauza asta a catigat cfr. Mucles si faceti plecaciuni ca voi de zeci de ani tot incercati si numa de telenovele va tineti si fotbal mai putin.hai pa.
  • 0 (2 voturi)    
    Doar, asa... (Joi, 2 octombrie 2008, 9:51)

    http://movvom.blogspot.com/ [anonim]

    ... ca sa stim o treaba. Chestiunea cu "jucatori straini intampinati in Romania cu multa ospitalitate..." e o ironie, nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Joi, 2 octombrie 2008, 15:18)

    Robert [anonim]

    Va felicit clujenilor,ati fost mandria Romaniei aseara si ati dat tot ce ati putut.Chiar daca nu ati castigat,important este ca nu ati luat gol de la Chelsea sunteti buni
    cand e vorba de apararea portii si merite si lui Stancioiu,a aparat mai bine cum nu se putea.Ati fost
    o adevarata echipa aseara,un egal cat o victorie.
    Tineti-o tot asa.
    HAI CFR!