VIDEO Otelul - Steaua 0-1. Al zecelea pas perfect

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 17:00 Sport | Fotbal

Minunea lui Lacatus continua
Nici Otelul Galati nu a putut intrerupe seria incredibila de victorii ale Stelei care ramane pe prima pozitie dupa al zecelea succes consecutiv. Mihaita Plesan a adus cele trei puncte pentru bucuresteni in minutul 83, cu o lovitura de cap dupa o faza fixa - un corner executat de Neaga, si ros-albastrii mai bifeaza un meci in cursa spre titlu. Au mai ramas doar patru.

Steaua a ratat primele ocazii de gol, tot din faze fixe, dar Otelul a avut marile sanse. Mai intai Szekely a scapat singur pe stanga si a sutat peste, apoi si Jula, tot singur cu Zapata, a trimis alaturi din centrul careului stelist. Pentru Steaua, Banel Nicolita a fost aproape de gol in minutul 40, sutul sau din cinci metri fiind blocat la sacrificiu de un fundas galatean.

Si in repriza secunda, ocaziile mai mari au venit pentru galateni, Jula si Paraschiv fiind blocati excelent de columbianul Zapata. In minutul 60, celalalt portar, bulgarul Kolev a fost aproape de un autogol, scapand din brate mingea trimisa de Mendoza, dar tot galateanul a revenit si a prins balonul in fata liniei portii.

Mihaita Plesan a marcat unicul gol al intalnirii in minutul 83 dupa un corner. Neaga a executat lovitura de colt, Goian a retrimis in fata portii, iar Plesan a impins balonul in plasa.

Steaua obtine doar a doua victorie din ultimii sase ani pe stadionul Otelului. In turul campionatului, pe Ghencea, Steaua castigase cu 3-1 in meciul in care Marius Lacatus a debutat pe banca bucurestenilor.

2806 vizualizari

• 0 (2 voturi)
    asteptam reactia (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 19:26)

scharke [utilizator]

Muresan sa vina sa spuna de ce nu a stat nici unul de la Otelul la bara la cornerul de la gol... :)
  • -1 (3 voturi)
    x (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 19:47)

x [anonim]

Otelul - Steaua 0-1. Al zecelea furt perfect !
    Al zecelea pas perfect (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 20:18)

arnold [anonim]

Minus 3 puncte facute cadou.
    SOS! Oierul nu mai butoneaza? (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 21:08)

jiji [anonim]

Hahalerele de arbitri sunt iar impotrva noastra!!! Faza cand Fabiani a marcat al 3-lea gol a fost AUTOFAULT clar! S-a vazut de la muntele Athos cum a marcat cu dreptul dupa ce s-a autofaultat la stangul!!! Pe langa faptul ca nu s-a anulat golul nu s-a dat nici cartonas Vedeti cite i se trec cu vederea ungurului Fabiani? Ati vazut ce meci grozav a facut Steaua la Galati si ce penibili au fost CFRistii la Arad? Ma fura astia la fotbal mai ceva ca armata la terenuri !!! Ca sa fim siguri de titlu organizam o licitatie publica pentru achizitii de brichete care-si ating tinta pentru mrcul cu Dinamo! JOS CORUPTIA DIN FOTBAL!!!
      Ce sa zici si tu... (Duminică, 20 aprilie 2008, 13:37)

Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui jiji

Cu cine a jucat Steaua si cu cine a jucat echipa aceia portugheza cu sediul in Cluj? Clujenii daca sunt asa buni sa alinieze si ei o echipa cu 7-8 jucatori autohtoni sa-i formeze pentru nationala nu sa alerge numai dupa mercenari. Buni si aia, dar nu mai mult de trei patru intr-o echipa!
    Becali (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 21:08)

dan [anonim]

Valentin Ceusescu se rasuceste in mormant de invidie.
    Becali, nu ne dezamagi, comedia inca nu s-a terminat!
      valentin ceausescu traieste (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 22:31)

rrapidistul [anonim] i-a raspuns lui dan

asa ca nu vad cum s-ar rasuci in mormant.
    @Becail (#5) (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 22:02)

Leon [anonim]

Becali tata, desi ai intentii bune, te-ai molipsit de la personajul de la care ti-ai luat numele. Valentin e singurul din stralucita familie care nici nu se rasuceste nici nu se odihneste in mormint. O sa ne rasucim noi mai curind cind vom afla ca isi recupereaza "averea familiei" pe care au strins-o generatii de Ceausescu.
    eu zic..... (Duminică, 20 aprilie 2008, 0:00)

cristi [anonim]

ca in ultimul meci din campionat Nicolita Banel o sa dea autogolul cu care Steaua va pierde locul 1 :)))))))))))))))))))))))
    Forza Steaua!! (Duminică, 20 aprilie 2008, 0:22)

rochiri [anonim]

Suntem buni! Cand CFR a furat in tur nu a mai strigat nimeni!
    Europa Steaua!Romania Steaua!
    O sa iesi si la anul in Piata !!!!!
  • -1 (1 vot)
    perfect? (Duminică, 20 aprilie 2008, 7:58)

nedumeritu [anonim]

Deci, sa inteleg ca meciul cu Rapid a fost aranjat perfect? acolo nu a fost victorie...1-0 pt rapid, dar slugile sTELEI au influentat perfect cursul clasamentului
    Mai mult ca perfectul (Duminică, 20 aprilie 2008, 9:10)

ghita [anonim]

Inafara primei reprize cu CFR tot ce a aratat Steaua a fost NEPUTINTA Ce a jucat acasa cu UTA? Dar afara cu Pandurii sau Otelul? Cum a castigat cu CFR? Cu doua penaltiuri neacordate clujenilor! Dar cu Unirea? Tot cu daua penaltiuri neacordate adversarilor si cu un fault la Stelea la faza golului Un singur pas perfect in ultimele 8 etape: Cel din meciul cu Rapid cand jucatorii stelisti au facut presiuni asupra arbitrului{un fost junior stelist!!!} sa opreasca meciul Si-o fi varit coada si marinarul cel de sus? Se vede ca toate butoanele sunt in functiune Ne asteapta o campioana merituaosa!!! Cum care? Arbitrii +presedintia!!! Si sa nu-l uitam pe Dumnezeul ce de sus dar si cel de jos:JIJI!!!
    Hai sa fim seriosi (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:35)

Iorg [anonim]

Hai sa fim seriosi Lacatus nu este antrenor caci unde a fost nu a facut nimic sa nu spuneti caci Steaua are lot totul este Butoanele cu oeru un antrenor bun face o echipa fara valori uitativa la Petrescu cu Urziceni asta mare antrenor bravo lui .Practic cred caci este singura echipa care nu a aranjat nici un meci si ar merita CAMPIONATUL pe drept .