Într-un nou episod din Derby della Madonnina, Inter a câștigat la limită în fața campioanei AC Milan (1-0), în urma unui meci dominat autoritar de către elevii lui Simone Inzaghi.

Jucatorii echipei Inter MilanoFoto: Insidefoto / ddp USA / Profimedia

AC Milan a ajuns la 3 înfrângeri consecutive în Serie A - Inter își consolidează locul secund

Cu Ciprian Tătărușanu titular, AC Milan aproape că nu a existat în prima repriză. Inter a presat continuu în jumătatea adversă, iar Lautaro Martinez a deschis scorul (min 34) din pasa lui Calhanoglu.

Meciul a continuat pe același registru și în a doua repriză, iar campioana Italiei nu a reușit să trimită niciun șut pe spațiul porții.

Pentru Milan a fost al treilea eșec la rând în campionatul Italiei și al doilea consecutiv în fața rivalei Inter.