Dupa ce a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2018, echipa nationala de fotbal a Romaniei a inceput pregatirile pentru campania Euro 2020 (competitie in cadrul careia Bucurestiul va gazdui patru partide) cu un succes in fata reprezentativei Turciei, echipa antrenata de Mircea Lucescu, scor 2-0. Gheorghe Grozav (Karabukspor) a fost omul partidei de pe stadionul "Dr. Constantin Radulescu" din Cluj-Napoca, reusind prima "dubla" in tricoul nationalei (in minutele 42' si 69').

Nationala condusa de Mircea Lucescu n-a contat in joc in prima repriza, "tricolorii" au avut tot timpul initiativa, si-au creat cateva ocazii si au reusit sa deschida scorul cu trei minute inainte de pauza. Grozav a inscris cu un sut din interiorul careului, la capatul unui contraatac inceput de la o recupare a lui Pintilii la mijlocul terenului.

Acelasi Grozav a stabilit scorul final in mintul 69. Budescu a trimis cu calcaiul la marginea careului pentru Pintilii, iar jucatorul celor de la FCSB a pasat decisiv pentru a doua reusita a decarului Romaniei. Turcii au avut cea mai mare ocazie in minutul 88, cand Tosun a ratat incredibil in incercarea de a trimite mingea cu capul.

Gheorghe Grozav a ajuns astfel la 5 reusite in tricoul nationalei, in 22 de selectii.

Pe 14 noiembrie, de la ora 21:00, pe Arena Nationala, tricolorii vor juca impotriva Olandei.

Nationala Romaniei va disputa urmatoarele jocuri oficiale in septembrie 2018, odata cu debutul noii competitii Liga Natiunilor UEFA. Tragerea la sorti a grupelor va avea loc pe 24 ianuarie 2018.

Ce a spus selectionerul Cosmin Contra:

"Sunt foarte multumit, in primul rand de atitudine, mi-am dorit sa aiba agresivitate, sa ii tinem cat mai departe de partea noastra. Ne mai lipseste un pic linistea cand ajungem la centrari sau ultimul pas. Nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece, suntem pe drumul cel bun, putem sa avem atitudine, agresivitate, spirit de sacrifiu si ma bucur ca baietii au inteles ca fara aceste lucruri nu putem avea victorii la nationala. Primul obiectiv al meu a fost ca jucatorii sa vina de placere la nationala, sa-si asume responsabilitatea ca poarta tricoul echipei. Incerc sa fac atmosfera buna, sa ii fac sa inteleaga cat mai bine ideile mele. Toata lumea a avut atitudine, a alergat, s-a batut. Ne-a parut rau ca nu a marcat Alibec, baietii incearca sa-l ajute, isi va reveni cat mai curand. Mereu am fost buni la meciurile amicale, am fi fost la multe campionate mondiale daca s-ar fi pus meciurile amicale. Cu aceasta atitudine putem castiga orice meci", a declarat Contra la Pro X, potrivit News.ro.

Lucescu: "Meciul nu a fost un test important, eu vreau sa reconstruiesc nationala Turciei"

"Atmosfera a fost execelenta. Pentru un meci amical, un meci de pregatire, publicul a fost fantastic, creind o presiune asupra celor doua echipe pentru un fotbal mai bun. Romania a fost mai buna. Au inceput mult mai bine jocul, se vede ca e o echipa mult mai omogena decat a mea. Sunt o multime de jucatori noi, stranierii sunt titulari. Au mai fost ceilalti pe care i-am intalnit prima oara acum doua zile si azi au fost in teren. Nu ma asteptam foarte mult de la ei. Dar cred ca a doua repriza a fost buna. Mi-a placut atitudinea jucatorilor romani, modul cum ei au avordat aceasta partida, presingul pe care l-au facut. Au combinat frumos. Meciul de azi nu a constituit un test foarte important pentru ca diferenta de medie de varsta era importanta. Noi eram la 24 , eu incerc sa reconstruiesc o echipa care avea destui jucatori peste 32 de ani. E nevoie de timp. Din pacate in fotbalul european nu mai e timp de asa ceva pentru ca nu mai sunt amicale. Am vrut sa profit de acest joc sa vad anumiti jucatori si atunci am riscat putin", a declarat Lucescu la ProX, conform News.ro.

Referindu-se la Cosmin Contra, Lucescu a spus ca Romania se afla pe un drum bun si ca ar trebui sa faca acelasi meci bun si cu selectionata Olandei: "Sa dea Dumnezeu sa reuseasca Contra, are nevoie de indarjire profesionala. Are un avantaj ca poate sa comunicece cu jucatorii direct, spre deosebire de mine. Dar eu cred ca echipa Romaniei e pe un drum bun. Si Olanda trece printr-o perioada de reconstructie, dar numele este nume. Ar trebui sa profite de meciul cu Olanda si sa faca acelasi meci bun si sa castige".

Grozav: "Este poate una dintre cele mai frumoase seri din cariera mea"

"Ma bucur ca am reusit sa castigam, ca am reusit sa marchez, este poate una dintre cele mai frumoase seri din cariera mea. Insa ne asteapta un meci la fel de greu cu Olanda si trebuie sa fim concentrati la maximum. Petrecem putin acum, ne bucuram, dar de maine trebuie sa ne revenim si speram sa facem un meci bun cu Olanda la Bucuresti. Sper sa facem un joc la fel de bun cu Olanda", a spus Grozav la Pro X, conform News.ro.

El a precizat, referitor ca a purtat tricoul cu numarul 10, ca pentru el a existat o presiune in plus. "Am incercat sa iau presiunea asta de pe mine, aveam o presiune in plus pentru ca purtam acest tricou. E o seara grozava si suntem foarte bucurosi. Nu conteaza numarul de pe tricou, ci cat de bine iti faci treaba in teren, si in aceasta seara am demonstrat toata echipa ca ne-am facut treaba cat mai bine", a afirmat Grozav.

Desfasurarea livetext a partidei:

Final de meci. Romania - Turcia 2-0

90' Alibec suteaza din intoarcere, dar il ia la tinta pe portarul oaspetilor si rateaza sansa de a duce scorul la 3-0

88' Ocazie Turcia! Turan centreaza in fata portii, insa Tosun rateaza incredibil in incercarea de a trimite mingea cu capul

81' Alibec a incercat sa profite de iesirea din poarta a lui Tekin si a sutat de la jumatatea terenului, dar Soyuncu s-a repliat la timp si a blocat cu pieptul

78' Contra efectueaza inca o schimbare: Alibec a intrat in locul lui Stanciu

76' Ocazie Romania! Torje a tras putin pe langa poarta de la marginea careului, dupa o pasa primita de la Grozav. Faza vine la doar cateva secunde dupa ce Grigore a scos de pe linia portii o minge care intra in plasa

75' Inca o schimbare facuta de Contra. Balasa a intrat in locul lui Sapunaru

72' Schimbare in echipa Romaniei: Budescu ii lasa locul lui Bicfalvi

71' Cosmin Contra ii ofera debutul la nationala lui Florin Nita. Portarul de la FCSB a intrat in locul lui Pantilimon

69' Gool Romania! Gicu Grozav reuseste "dubla", dupa o faza construita frumos de "tricolori". Grozav primeste o pasa in centrul careului de la Pintilii, dribleaza un adversar si marcheaza cu un sut la coltul lung. Romania - Turcia 2-0

66' Contra il trimite in teren pe Florin Andone. Iese Keseru

65' Schimbare in echipa Turciei: Calhanoglu, jucatorul lui AC Milan, este inlocuit de Karaman

61' Prima schimbare in echipa Romaniei. Torje a intrat in locul lui Deac

53' Budescu il lanseaza perfect in careu pe Grozav, decarul nationalei trimite din lateral pe sub portarul Turciei, dar Soyuncu indeparteaza pericolul din fata portii. La faza imediat urmatoare, Keseru a sutat pe centrul portii, iar Tekin a retinut.

49' Tosun suteaza puternic din interiorul careului, dar mingea se duce mult peste poarta aparata de Pantilimon. A fost primul sut al turcilor spre poarta Romaniei

46' A inceput repriza secunda. Nicio schimbare in echipa tricolorilor. Mircea Lucescu a efectuat doua schimbari: Malli l-a inlocuit pe Yazici, iar Under i-a luat locul lui Inan

S-a incheiat prima repriza. Romania - Turcia 1-0

42' Gool Romania! Pintilii recupereaza o minge la mijlocul terenului, balonul ajunge la Budescu, iar acesta paseaza in partea dreapta spre Deac. Jucatorul celor de la CFR Cluj centreaza in careu, iar Grozav deschide scorul. Este al patrulea gol al lui Grozav in tricoul nationalei. Romania - Turcia 1-0

30' Romania a avut initiativa in primele 30 de minute ale meciului, dar ocaziile importante se lasa asteptate. Niciun sut pe poarta pana in acest moment. Posesia: 57% vs 43%

22' Budescu reuseste o noua faza personala de geniu. Keseru nu profita insa de neintelegerile dintre fundasii echipei pregatite de Mircea Lucescu

20' Sutul de la distanta al lui Budescu trece mult pe langa poarta lui Tekin

19' Portarul turcilor iese din poarta si respinge din plonjon cu capul o minge care ajungea la Budescu

11' Budescu trimite o pasa cu exteriorul pentru Grozav, dar jucatorul lui Karabukspor rateaza preluarea la marginea careului

5' Budescu reia in forta dupa o centrare de pe partea stanga a lui Tosca, insa fundasii oaspetilor isi fac din nou datoria. Inceput foarte bun pentru echipa lui Cosmin Contra

4' Budescu a executat o lovitura libera din lateral, insa centrarea sa a fost respinsa de apararea turcilor.

1' A inceput meciul de la Cluj. Oaspetii au avut lovitura de start

Inainte de fluierul de start, Razvan Burleanu, presedintele FRF, i-a daruit lui Mircea Lucescu un tricou al Romaniei, inscriptionat cu numarul 11, cel pe care l-a purtat ca jucator al primei reprezentative.Lucescu a imbracat tricoul nationalei de 70 de ori, in perioada 1966-1979, reusind sa inscrie noua goluri.

Se intoneaza cele doua imnuri.

Echipele de start:

Romania: Pantilimon - Sapunaru, Chiriches (cpt.), Grigore, Tosca - Pintilii, Stanciu - Deac, Budescu, Grozav - Keseru. Antrenor: Cosmin Contra

Rezerve: Tatarusanu, Nita - Bancu, Moti, Hoban, Chipciu, Andone, Torje, Bicfalvi, Tucudean, Hanca, Ganea, Baluta, Balasa, Tanase, Alibec

Turcia: Tekin - Tufan, Aziz, Soyuncu, Turan - Inan, Yokuslu - Yazici, Ozyakup, Calhanoglu - Tosun. Antrenor: Mircea Lucescu

Rezerve: Babacan, Kocuk - Koybasi, Demirok, Unal, Under, Turuc, Malli, Akbaba, Toprak, Karaman, Alkan, Yardimci

Meciul va fi arbitrat de portughezul Tiago Bruno Lopes Martins. Arbitri asistenti au fost delegati Ricardo Jorge Ferreira Santos si Luis Andre Ferreira Pinto Campos, iar arbitru de rezerva va fi clujeanul Horatiu Fesnic.

La fel ca Romania, Turcia a ratat calificarea la Campionatul Mondial din Rusia, desi a schimbat selectionerul cu patru etape inainte de finalul preliminariilor, cand inca mai existau sanse. Venirea lui Mircea Lucescu n-a adus rezultatele asteptate, tehnicianul roman debutand cu un esec in Ucraina, scor 0-2. A urmat succesul in fata Croatiei, scor 1-0, insa turcii au pierdut calificarea dupa infrangerea de pe teren propriu, scor 0-3 cu Islanda. In ultimul meci din preliminarii, Turcia a incheiat la egalitate cu Finlanda, scor 2-2.

De partea cealalta, Cosmin Contra i-a luat locul pe banca germanului Christoph Daum, insa intr-un moment in care tricolorii nu mai aveau nicio sansa de calificare la turneul final din Rusia. Sub comanda lui Contra, nationala Romaniei a inregistrat doua rezultate pozitive: 3-1 cu Kazahstan si 1-1 cu Danemarca.

In preliminariile pentru CM 2018, Romania a acumulat 13 puncte, marcand 12 goluri si primind 10, in vreme ce turcii au acumulat 15 puncte, reusind 14 goluri si incasand 13. Ambele echipe au terminat pe pozitia a patra in grupe.

Romania vs Turcia, intalniri directe

Istoricul intalnirilor dintre Romania si Turcia este unul extrem de bogat, cele doua reprezentative duelandu-se de 25 de ori pana in prezent. Bilantul general este unul favorabil Romaniei, "tricolorii" trecandu-si in cont 13 victorii, turcii doar 5, iar restul de sapte partide s-au incheiat nedecis.

17 dintre cele 25 de partide au fost amicale. Romania a inregistrat opt victorii, Turcia a castigat de doua ori, iar sapte meciuri s-au terminat la egalitate.

Ultimele confruntari cu Turcia au avut loc in 2012 (1-0 la Istanbul), respectiv 2013 (0-2 la Bucuresti), in preliminariile Campionatului Mondial din 2014.