Dinamo s-a impus categoric in fata Stelei si in returul semifinalelor Cupei Ligii, scor 3-1, si s-a calificat in ultimul act al competitiei cu scorul general de 7-2. Echipa antrenata de Cosmin Contra a obtinut a treia victorie la rand in fata marii rivale si se afla la al zecelea meci consecutiv fara infrangere, cea mai lunga serie pozitiva a "cainilor" in istoria duelurilor directe cu ros-albastrii.

Steaua vs DinamoFoto: steauafc.com

Primul derby al Romaniei din 2017 a inceput intr-o usoara nota de dominatie a ros-albastilor, insa Dinamo a fost cea care a deschis scorul. Nistor a marcat primul gol al partidei in minutul 37, profitand de o eroare imensa comisa Nita. Ovidiu Popescu a balbait o minge in fata propriului careu, a pasat la Nita, iar portarul Stelei a trimis direct in piciorul lui Hanca. Mijlocasul dinamovist a pasat din prima pentru Nistor, care a preluat in careu si a sutat din intoarcere, fara sperante pentru Nita.

Alibec a restabilit egalitatea in minutul 63, dupa ce a transformat o lovitura de la 11 metri obtinuta de Florin Tanase. La doar doua minute de la intrarea pe teren, Patrick Petre a fructificat centrarea foarte buna trimisa de Romera si i-a adus pe "caini" in avantaj in minutul 73.

Tot Petre (81') a scos pe final de meci un penalty, dupa un duel cu Balasa. Hanca a inscris de la punctul cu var, stabilind scorul final.

In ultimul act al competitiei, Dinamo se va duela cu ACS Poli Timisoara, pe 20 mai.

La meci au asistat 18.031 spectatori.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Steaua - Dinamo 1-3

82' Gool Dinamo! Hanca transforma lovitura de la 11, cu un sut in partea dreapta a lui Nita. Portarul Stelei a ghicit coltul, dar nu a reusit sa ajunga la minge. Steaua - Dinamo 1-3

81' Patrick Petre cade in careu dupa un duel cu Balasa, iar arbitrul acorda penalty pentru echipa lui Cosmin Contra

74' Gool Dinamo! Patrick Petre inscrie la doar doua minute dupa ce a intrat pe teren, cu un sut din voleu din interiorul careului, dupa o centrare trimisa de pe partea dreapta de Romera. Steaua - Dinamo 1-2

63' Gool Steaua! Denis Alibec transforma fara emotii lovitura de pedeapsa. Steaua - Dinamo 1-1

62' Florin Tanse cade in careu dupa un duel cu Filip, iar Alexandu Tudor dicteaza lovitura de la 11 metripentru Steaua

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Steaua - Dinamo 0-1. Echipa lui Laurentiu Reghecampf trebuie sa marcheze patru goluri doar pentru a duce partida in prelungiri

37' Gool Dinamo! Dan Nistor deschide scorul dupa o greseala imensa comisa de portarul Stelei. Nita paseaza direct la Hanca, aflat la marginea careului de 16 metri. Mijlocasul dinamovist trimite din prima pentru Nistor, care a preluat in careu si a sutat din intoarcere, fara nicio sansa pentru Nita. Steaua - Dinamo 0-1

30' Tamas executa puternic o lovitura libera de la 20 metri, mingea trece pe langa vinclul portii lui Penedo

23' Mahlangu s-a accidentat, iar Cosmin Contra este nevoit sa efectueze prima schimbare. Palic intra in locul sud-africanului

20' Achim il gaseste foarte bine pe Enache la marginea careului, insa mingea nu prinde spatiul portii

16' Denis Alibec suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri

11' Niciuna dintre cele doua echipe nu a avut vreo ocazie de marca in primele zece minute, jocul se desfasoara mai mult la mijlocul terenului. Ovidiu Popescu a incercat un sut de la distanta, insa a trimis peste poarta aparata de Penedo

1' A inceput meciul de pe Arena Nationala. Dinamo a avut lovitura de start

Au evoluat echipele:

FC Steaua: Fl. Nita - Tamas, Balasa, Moke, Momcilovici - Ov. Popescu, Pintilii (Boldrin '54) - Enache, Vl. Achim (Tanase '46), De Amorim (Gnohere '60) - Alibec. Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Dinamo: Penedo - Romera Navarro, Nedelcearu, Marici, St. Filip - Busuladzici, D. Nistor - Hanca, Mahlangu (Palici '24), M. Oliva (P. Petre '72) - D. Popa (Rivaldinho '59). Antrenor: Cosmin Contra

Cartonase galbene: Momcilovici '35, Tamas '36, Balasa '51 / M. Oliva '4, Hanca '90+2

Meciul a fost condus la centru de Alexandru Tudor. Asistenti au fost Istvan Nagy si Marius Nicoara, in timp ce arbitru de rezerva a fost Florin Chivulete. Observatorul partidei a fost Aron Huzu.

In acest an, FC Steaua a disputat patru meciuri in Liga 1 si a obtinut trei rezultate de egalitate si o victorie. De partea cealalta, Dinamo a inregistrat doua victorii si doua infrangeri. Echipa lui Laurentiu Reghecampf vine dupa un rezultat dezamagitor la Medias, scor 1-1, in timp ce "cainii" se afla la a doua victorie sub comanda noului antrenor Cosmin Contra (2-1 cu CS U Craiova). Tehnicianul gruparii din "Stefan cel Mare" se afla la primul sau derby ca antrenor.