Echipa de fotbal FC Viitorul Constanta a fost eliminata din Europa League, dupa ce a terminat la egalitate cu formatia belgiana KAA Gent, scor 0-0, joi seara, pe Stadionul Central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, in mansa a doua a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal, informeaza Agerpres.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Soarta calificarii era decisa din prima mansa, adjudecata de Gent cu 5-0.

Echipa belgiana nu a mai fortat la Ovidiu, menajand si o serie de piese de baza.

Meciul a fost unul fara miza pentru ambele echipe, care nu s-au batut cu prea multa tragere de inima pentru victorie.

Prima repriza a fost saraca in actiuni de poarta, fiind de consemnat doar un sut al lui Vlad Rusu (24) si o ocazie buna a oaspetilor, prin Kujovic (35), blocat in extremis in momentul sutului de Hodorogea.

FC Viitorul ar fi trebuit sa beneficieze de un penalty, in min. 10, cand Mitrovic a comis hent in propriul careu, insa arbitrul a facut semn ca jocul sa continue.

Echipa antrenata de Gheorghe Hagi a facut un joc ceva mai bun dupa pauza, dar nu a reusit sa se apropie periculos de poarta lui Thoelen.

Nimely (56) a avut un sut deviat pe langa poarta (56), dar cele mai bune oportunitati au fost irosite de Razvan Marin, al carui sut a fost respins de portar (72), si de Dumitrescu (81), care a finalizat cu un sut o frumoasa actiune personala, mingea fiind deviata in corner.

FC Viitorul, debutanta in cupele europene, a fost lipsita de sansa la tragerea la sorti, care i-a adus in fata o echipa foarte valoroasa, iar diferenta a fost sporita si de lipsa de experienta internationala a jucatorilor antrenati de Gica Hagi.