VIDEO UPDATE Messi se retrage de la nationala. Argentina a pierdut finala Copa America, Leo a ratat un penalti. Romero a sugerat ca ar putea sa se razgandeasca

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2016, 7:42 Sport | Fotbal

Lionel Messi
Foto: Uefa.com
Jucatorul de fotbal Lionel Messi a anuntat ca se retrage de la echipa nationala, dupa ce Argentina a pierdut finala Copa America, transmite Reuters. 

Chile a castigat cea mai importanta competitie de pe continentul sud-american la penaltiuri, dupa ce in timpul regulamentar scorul fusese 0-0. 

La executarea loviturilor de departajare scorul a fost 4-2. 

Messi a batut primul penalti al nationalei Argentinei, dar a ratat.  



Argentina nu a mai castigat niciun trofeu major in ultimii 23 de ani.

Jucatorul Barcelonei a facut anuntul retragerii dupa meciul cu Chile. 

"Pentru mine s-a terminat cu echipa nationala, este a patra finala pe care o pierd, a treia consecutiva”, a spus starul argentinian de 29 de ani reporterilor, potrivit AFP.

“Este greu, nu este acum timpul pentru analiza. In vestiar m-am gandit ca acesta este sfarsitul pentru mine cu echipa nationala, nu este pentru mine. Am incercat atat de tare sa fiu campion cu Argentina, acum plec fara sa reusesc acest lucru”, a mai spus Messi, citat de Reuters.



Sergio Aguero, cel mai bun prieten a lui Messi din echipa, a spus ca nu a vazut niciodata o atmosfera atat de mohorata in vestiar, iar portarul Sergio Romero a sugerat ca ar putea sa se razgandeasca.  

“Cred ca Leo a vorbit sub impresia momentului pentru ca am ratat acea mare sansa”, a declarat Romero. 

Retragerea lui Messi a socat tara natala iar cotidianul de sport Ole din tara sa natala a lansat imediat o campanie pe retelele de socializare, #NotevayasLeo, “Nu pleca Leo”. 

S-ar putea ca Messi sa nu fie singurul jucator care paraseste echipa nationala, articole neconfirmate inca notand ca si Javier Mascherano renunta la meciurile internationale.

Vezi aici rezumatul finalei dintre Chile si Argentina:



Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
17507 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    Ah, toate se destrama zilele astea, (Luni, 27 iunie 2016, 7:55)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    nici Messi nu mai da gol...
  • -5 (7 voturi)    
    cine? (Luni, 27 iunie 2016, 8:10)

    victor L [utilizator]

    Ronaldo?!
    • +2 (2 voturi)    
      care? asta? (Luni, 27 iunie 2016, 13:00)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      http://okdiario.com/deportes/2016/06/09/maradona-arrea-zasca-leo-messi-rinde-cristiano-ronaldo-198591

      "Y lo mejor de las palabras de Maradona fue la parte en la que se refirió a quién sería la gran estrella de la Eurocopa. “Cristiano, sin duda”, contestó el argentino. “Es de esos jugadores que prácticamente por sí solos pueden meter a un equipo en la final. "

      vs

      "Sí, Messi es buena persona, pero no tiene personalidad. No tiene personalidad para ser un líder”.
  • -3 (15 voturi)    
    Ajunge ! (Luni, 27 iunie 2016, 10:22)

    IonescuAl [utilizator]

    Nu se poate. Brexit, iar acum Messxit. Se termina vestile proaste ?
    Iar daca Marea Britanie se crede cea mai mare si mai tare (dar nu e), Messi este, totusi, cel mai bun fotbalist din istorie.
    • 0 (16 voturi)    
      ... (Luni, 27 iunie 2016, 11:30)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui IonescuAl

      Nu e nici măcar cel mai bun din istoria Argentinei
      • +4 (6 voturi)    
        iarta-l (Luni, 27 iunie 2016, 14:24)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        ca nu stie. e prea mic.
  • +2 (6 voturi)    
    va avea 31 ani la mondialele din Rusia (Luni, 27 iunie 2016, 10:36)

    minos [utilizator]

    Ar trebui sa-si joace sansa pana la capat. Ar fi pacat ca asa un jucator sa nu ia un titlu si cu Nationala. Ba chiar ar mai merge si la 33 ani la Copa America.
  • +3 (5 voturi)    
    chilienii in 10 din min 29 (Luni, 27 iunie 2016, 10:41)

    minos [utilizator]

    nu?
    • +4 (8 voturi)    
      CHI-CHI-CHI-LE-LE-LE (Luni, 27 iunie 2016, 12:14)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui minos

      VIVA CHILE! iar a jucat messy cu aia mari si a plecat plangand acasa... zi-le Maradona!
  • -1 (5 voturi)    
    si Argentina in 10 din min 43 (Luni, 27 iunie 2016, 10:42)

    minos [utilizator]

    deci Chile in 9 din prelungiri
  • 0 (4 voturi)    
    portarul Bravo (Luni, 27 iunie 2016, 13:47)

    zaboo [utilizator]

    a fost eroul meciului si noi vorbim de un trist...

    Copa América
    Final Copa América 2016Mejor Jugador y Mejor Portero de la Copa respectivamente
    Alexis Sánchez, Balón de Oro; Claudio Bravo, Guante de Oro

    astea erau titlurile daca vorbeam de campioni!
  • -1 (1 vot)    
    ei (Marţi, 28 iunie 2016, 15:14)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Acum lasand bazaitul la o parte, cinste lui si lor. La ei e necajit enorm (plange) si isi da demisia dupa ce a luat argintul (locul 2) la Mondiale 2014, Copa America 2015 si Copa America 2016 Centenario. La noi luam bataie de la Albania, iesim cu un punct chinuit dupa 2 penaltiuri , apoi pastram "aceeasi formula" ptr urmatoarea calficare, ca deh, nu avem altii... Mai bine ca Messi de 10000 de ori!