VIDEO Euro 2016: Islanda-Austria 2-1/ Calificare istorica in optimi pentru islandezi

Miercuri, 22 iunie 2016, 23:21 Sport | Fotbal

Bucuria islandezilor, dupa meciul cu Austria
Islanda s-a impus in fata Austriei, scor 2-1, pe Stade de France si s-a calificat de pe locul 2, cu 5 puncte, in optimile Euro 2016. Bodvarsson a deschis scorul pentru islandezi (18'), Schopf a restabilit egalitatea in minutul 60, iar Traustasson a marcat golul victoriei in prelungirile meciului (90+4'). Austriecii au ratat un penalty prin Dragovici (37') si au fost eliminati de la Euro, dupa ce au terminat pe ultimul loc in Grupa F, cu un singur punct.

Adversara Islandei din optimi va fi nationala Angliei. Meciul se va disputa pe 27 iunie, de la ora 22:00, pe Stade de Nice.