Blatter: Am fost martor la trageri la sorti trucate la nivel european. Bilele sunt puse in congelator

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2016, 12:59 Sport | Fotbal

Blatter: Tragerile la sorti pot fi masluite
Foto: Captura YouTube
Sepp Blatter, fostul presedinte FIFA, spune ca a fost martor la manipularea unei trageri la sorti pentru o competitie fotbalistica europeana, scrie The Guardian.

Blatter, intr-un interviu pentru ziarul argentinian La Nacion, nu a dat amanunte despre ce competitie a fost trucata, dar a spus ca a vazut o metoda prin care bilele ce contineau numele echipelor au fost racite pentru a putea fi identificate.  

Blatter a distantat FIFA - si pe el insusi - de orice implicare, sugerand insa ca s-ar fi intamplat sub jurisdictia UEFA. 

“Bineinteles ca este posibil sa fie insemnate, prin incalzirea sau racirea lor. Nu se intampla la FIFA, dar am fost martor la trageri la sorti la nivel european unde s-a intamplat, dar niciodata la FIFA”, a spus fostul sef al forului fotbalistic mondial.  

Blatter a explicat cum se trucheaza o extragere: “Bilele sunt puse in congelator inainte de tragere, la cea mai mica atingere se poate spune daca bilele sunt fierbinti sau reci. La atingere stii exact ce ai acolo”.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
17141 vizualizari
  • +29 (29 voturi)    
    Siiiigur (Marţi, 14 iunie 2016, 13:08)

    mitg [utilizator]

    "dar niciodata la FIFA"

    NICIODATA, ca doar ei sunt sfinti. ;)
    • +1 (1 vot)    
      a fost in pelerinaj la astenie moca. (Marţi, 14 iunie 2016, 15:47)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      .
    • +1 (1 vot)    
      Sfintii ar purta manusi... (Marţi, 14 iunie 2016, 19:28)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca sa nu existe dubii, cei care extrag ar trebui sa poarte manusi. Groase !

      Sau se poate face extragerea cu copii. Mici ! Care nu inteleg ce trebuie sa faca pentru a trisa...
  • +13 (15 voturi)    
    "normal", (Marţi, 14 iunie 2016, 13:10)

    victor L [utilizator]

    un mare blatist ii da in git pe ceilalti; dar poate fi credibil?
    • +13 (13 voturi)    
      da, poate fi crezut pe jumatate (Marţi, 14 iunie 2016, 13:22)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      adica atunci cand spune ca a vazut cum trucau alegerile cei de la uefa dar nu atunci cand spune ca aceleasi metode nu se aplicau si la fifa.
      • +6 (6 voturi)    
        FIFA nu prea are trageri la sorţi (Marţi, 14 iunie 2016, 14:13)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Competitţii anuale la nivel de cluburi nu are (în afară de campionatul mondial al cluburilor, unde oricum în final ajung pe valoare reprezentantele Europei şi Americii de Sud), cupa confederaţiilor (idem) şi preliminariile pentru mondiale plus turneul final.

        În schimb, UEFA gestionează Champions League, Europa League ... acolo e bătaia peştelui ...
    • +10 (10 voturi)    
      eu zic ca poate fi credibil (Marţi, 14 iunie 2016, 13:24)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      numai ca nu ii cine sa puna intrebarile in asa fel incat sa vina si raspunsurile corecte.

      Procuratura elvetiana si cea americana se pot sesiza si numai pentru aceste declaratii.

      Vor fi destui care sa mai dea din casa. Oricum ii pe tobogan.
  • +17 (17 voturi)    
    O mare minune (Marţi, 14 iunie 2016, 13:43)

    feisbuk [utilizator]

    Cine spunea ca inaintarea in varsta afecteaza memoria?
    Domnul Blatter isi aminteste din ce in ce mai multe.
  • +3 (3 voturi)    
    niciodata! (Marţi, 14 iunie 2016, 18:15)

    anonimicus [utilizator]

    FIFA nu le pune niciodata in congelator.
    FIFA le pune in cuptor.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum sa nu tina Nasu' cu Blatter ? (Marţi, 14 iunie 2016, 23:43)

    Susufler0 [utilizator]

    Doar ce-i auzea numele pomenit de careva in vreo discutie ca-l si napadeau pe data amintirile !

    PS. Blat...smen... o tempora !

    PPS Nu putea fii decat trup si suflet alaturi de batranul smenar.

    PPPS. Un singur regret cred ca-l incearca acum, acela ca daca pana la urma va face cumva, Doamne fereste, nitica parnaie, nu o va face impreuna cu fostul sau sef, asa, ca sa mai depene una, alta...ca intre fosti oficiali!