Dosar penal in rem deschis in cazul mortii fotablistului Patrick Ekeng: Martorii sustin ca medicul ambulantei se afla in tribune, iar ambulanta nu era dotata cu defibrilator

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2016, 10:19 Sport | Fotbal

Patrick Ekeng
Foto: Captura Digi sport
Autoritatile au deschis dosar penal in rem in cazul mortii Patrick Ekeng (26 de ani), fotbalistul camerunez de la Dinamo care s-a prabusit vineri seara pe teren. Patrick Ekeng a intrat in stop cardio-respirator in timpul meciului Dinamo - Viitorul Constanta, la 7 minute dupa ce intrase pe teren. Medicii au incercat zeci de minute sa il resusciteze, insa exista controverse in privinta modului in care s-a intervenit. "In primele minute nu i s-au dat interventiile necesare in astfel de cazuri. Salvarea a venit dupa 3 minute, a scos o targa si n-am vazut nicio masca pentru a i se pune pe fata", a declarat vineri seara Cornel Dinu, administratorul lui Dinamo, la Dolce Sport. Ofiterii Serviciului Omoruri din Politia Capitalei investigheaza conditiile in care a murit fotbalistul, sambata fiind chemate la audieri mai multe persoane, anunta Digi 24.

Politistii au ridicat, vineri noaptea, mai multe documente de la sediul Serviciului Puls, care a asigurat ambulanta la meciul Dinamo-Viitorul, si de la sediul clubului Dinamo, potrivit Mediafax.

Ministerul Sănătăţii şi Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă au anuntat ca au facut un control la serviciul privat de ambulanţă Puls.

In cadrul anchetei urmeaza sa fie audiati medicul de pe ambulanta privata, soferul ambulantei, staff-ul medical al echipei si alti reprezentantii ai clubului.

Politistii vor stabili de ce ambulanta a intrat abia dupa trei minute pe teren pentru a incepe manevrele de resuscitare. Martorii spun ca ambulanta nu ar fi fost dotata cu defibrilator.

Potrivit DigiSport, doctorul care ar fi trebuit sa fie in ambulanta s-ar fi aflat in tribune. De altfel, medicul echipei Dinamo spune ca el a fost cel care a incercat sa-l resusciteze pe fotbalist.

Patrick Ekeng avea 26 de ani si era la primul sezon la Dinamo. Era casatorit si avea o fetita de doi ani.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
6963 vizualizari
  • +6 (18 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 7 mai 2016, 10:27)

    Mazeta [utilizator]

    Numele unei ambulanțe de stat este menționat direct în titlu, în schimb numele unei ambulanțe particulare nu este menționat nici măcar în textul știrii. Oare corupția privată nu ucide?
    • -6 (12 voturi)    
      Ineptie (Sâmbătă, 7 mai 2016, 11:51)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dupa cum vezi prostia privata nu ucide in cazul tau.

      Scumpule, nici macar sistemul impus de Putinelul vostru in iubita voastra tara Rusia nu se mai poate numi de stat. Ce rost mai are propaganda comunistoida?
    • +6 (8 voturi)    
      Ba da (Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:28)

      Havel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si in sectorul public si in sectorul privat exista acelasi dispret fata de lege, reguli, responsabilitate...La modul general mentalitatea "las-o ma ca merge si-asa" ucide. Coruptia este doar bomboana de pe coliva.
    • +2 (2 voturi)    
      informatia este in text (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:28)

      paul22 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Politistii au ridicat, vineri noaptea, mai multe documente de la sediul Serviciului Puls, care a asigurat ambulanta la meciul Dinamo-Viitorul
  • +4 (8 voturi)    
    Run for your life (Sâmbătă, 7 mai 2016, 11:17)

    Trojan.H [utilizator]

    Nu le putem reprosa nimic celor care isi iau familiile si se duc vazind cu ochii. Intr-o tara putred de corupta ca Romania sansa de supravietuire este infinit mai mica decit intr-o tara necorupta cu atentate teroriste chiar si la fiecare 30 de zile.
  • +5 (9 voturi)    
    Nu vorbeste nimeni de doctorul celor de la Dinamo? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:03)

    cristidxb [utilizator]

    Inainte de a da vina pe cei de la Salvare, nimeni nu observa faptul ca primii la fata locului au fost cei din echipa medicala a echipei? Ma tot uit pe videoclip si nu-mi vine sa cred ca medicul echipei nu a fost cel care sa inceapa manevrele de resuscitare...Echipa medicala a ajuns la jucator dupa doar 9 secunde!

    Ce doctor este acela care constata ca cineva nu respira si/sau nu are activitate cardiaca si tot ce face este sa-l intoarca pe-o parte (recovery position?) si sa-i umble in gura pentru urmatoarele minute pana a sosit ambulanta...

    Nici nu mai conteaza daca acea ambulanta avea sau nu defibrilator. Medicul echipei trebuia sa inceapa imediat procedurile de resuscitare si sa continue impreuna cu echipa de pe ambulanta pana ajungeau la spital. Doar asa Patrick Ekeng ar fi avut o sansa.

    P.S. Vorbesc din pozitia unui fost cabin crew cu pregatire in domeniul primului ajutor si care am trecut prin experienta efectuarii de CPR.
  • 0 (8 voturi)    
    Ambulanta privată... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:14)

    Gustav555 [utilizator]

    Medic mâncător de semințe in tribune, lipsa defibrilator... 3 minute pentru a ajunge de la marginea terenului...
    Nu cumva numele firmei private începe cu B si are 3 litere?
  • +1 (5 voturi)    
    din ce in ce mai des (Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:45)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    se arata dovezile incompetentei care ne inconjoara, faptul ca mediocrii sunt peste tot iar cum votantul este un mediocru care va vota mereu unul de-al lor atunci asta-i viitorul Romaniei, o tara condusa de mediocri si incompetenti, in curand vom stinge lumina.
  • -1 (1 vot)    
    mda (Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:24)

    The Saker [utilizator]

    facem pariu ca nimeni nu va pati nimic, nu va fi pedepsit? ne auzim peste un an si ceva...
  • +1 (3 voturi)    
    PULS, AMBULANTA PULS (Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:27)

    Mircea21 [utilizator]

    Da e vorba de PULS, firma privata si nu are treaba cu Arafat sau sistemul de stat.
    Jos Arafat ! imi place..:) sunt platit bine de Soros
  • +1 (1 vot)    
    Subiect tabu (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:07)

    zanzzara [utilizator]

    Minciuni...criminalistii ar trebui sa le deschida dosare penale lui Negoita, Rednic, Danciulescu si medicului echipei cu injectiile...prieteniii stiu de ce.