Liga Campionilor, Grupa H

VIDEO Steaua-Slavia 1-1. Adio, Europa!

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Marţi, 27 noiembrie 2007, 23:47 Sport | Fotbal

Steaua a obtinut primul punct in actuala editie a Ligii Campionilor, dar a ratat orice sansa de a continua in primavara europeana. Cu sanse doar teoretice de a obtine locul al treilea, si implicit accesul in Cupa UEFA, Steaua a inceput in forta ultimul joc european pe Ghencea in acest an, deschizand scorul prin Vali Badea, dupa doar 12 minute de joc. Cehii s-au aparat aproape toata partida, dar au reusit sa egaleze la o greseala stelista, Senkerik punctand in minutul 78.

Veniti la Bucuresti fara vedetele Vladimir Smicer si Stanislav Vlcek, praghezii s-au aparat inca din debutul partidei, permitand Stelei un control indelungat al balonului. Dupa sapte minute, Neaga a introdus balonul in plasa, golul fiind insa corect anulat pentru pozitia de ofsaid a stelistului.

Fotbalul te poate pedepsi. Cand iti creezi situatii multe de a marca si le irosesti, conduci, ai sansa sa te distantezi si nu o faci, Slavia reuseste sa egaleze la probabil singurul lor sut pe spatiul portii. Prima repriza a fost buna, dar probabil si pentru ca jucatorii au foarte multe meciuri si prospetimea nu este la cel mai bun nivel, iar jocul nu a mai fost apoi ca cel din prima repriza. Cred ca acel gol putea fi evitat.

Marius Lacatus - antrenor Steaua, pentru ProTV
Peste cinci minute insa tabela de marcaj a fost modificata, dupa o reusita ciudata a lui Vali Badea. Acesta a lovit involuntar mingea care s-a scurs in plasa portii lui Vaniak, si sperantele calificarii renasteau in Ghencea.

Ros-albastrii au continuat dominarea, dar rand pe rand Ovidiu Petre, Neaga si acelasi Badea rateaza desprinderea. La cealalta poarta, Zapata are o singura interventie in prima repriza, la sutul din lovitura libera al lui Volesak.

Nici dupa pauza cehii n-au indraznit mai mult, lasandu-se dominati, dar pastrandu-i insa pe stelisti la distanta de propria poarta, astfel ca jocul a fost mult mai sters decat in primul mitan.

In minutul 78, contrar cursului jocului, Slavia Praga a reusit egalarea. Krajcik a recuperat un balon pasat imprecis de Ovidiu Petre, l-a trimis lui Tavares, iar centrarea acestuia de pe partea dreapta a fost reluata in poarta de Zdenek Senkerik, cu o puternica lovitura de cap de la 8 metri. Senkerik, care reusise un gol si in partida tur, a scapat din marcajul fundasilor stelisti, iar Zapata nu s-a putut opune golului.

La fel ca in meciul de la Praga, Steaua si-a pierdut capul dupa ce a primit golul si nu a mai reusit sa se apropie de poarta adversa, doar Surdu mai trimitand un sut pe langa buturile lui Vaniak, in minutul 88.

Steaua ramane fara victorie in Champions League de 10 meciuri si incheie un nou sezon fara a castiga un meci pe teren propriu. Ultimul succes in Ghencea in Liga Campionilor a fost obtinut in 1996, in fata polonezilor de la Widzew Lodz.

123 vizualizari

• -3 (3 voturi)
    OK (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 0:23)

weather [anonim]

O mare performanta totusi sa obtii 1 pct. in CL avind o echipa de bruneti desculti pregatita de o panarama de antrenor.
  • 0 (2 voturi)
    De-ar putea juca D-zeu... (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 8:08)

Cipu [utilizator]

sau papusi de paie, cu dolari in loc de inimi. Macar asa, s-ar asemana, in primul caz, fatarniciei, in al doilea, &quot;marinimiei&quot; STAPANULUI.<br/><br/>Ne-o nenorocisi si pe asta, jupan jijii (ultimul i, in loc de accent). Basca mai trebuia prin PUE (parlamentul uniunii europene) sa ne ajungi... sa se vada ca, romanii, daca nu sunt tigani, put a branza, dar put.<br/><br/>Cip
    Poate voi ati vazut alt meci..... (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 8:56)

Popa Mihail Ioan [anonim]

Eu, aseara, am vazut o alta echipa, spre deosebire de ce a jucat Steaua pana acum.<br/><br/>Am vazut acele pase dintr-o bucata pe care nu le-am mai vazut de ani buni, am vazut pofta de joc, am vazut rautate pentru fiecare minge si dorinta de a invinge.<br/><br/>Poate ca sunt eu prea entuziasmat pentru ca au jucat execrabil de la inceput de sezon, dar nu trebuie sa fim exagerati si sa asteptam de la Steaua calificari in optimi si alte minuni. O calificare in UEFA era posibila insa nu sigura, de altfel asta a fost obiectivul echipei inca din primul meci in grupe.<br/><br/>Pur si simplu, aseara, au avut ghinion, in fata celei mai norocoase echipe din aceasta editie a CL.<br/><br/>Sa nu uitam ca s-au calificat in CL in ultimul min din calificari, printr-un gol inscris de propriul portar. Sa nu uitam ce minuni a facut aseara, din nou, acest portar al lor, ar fi trebuit sa fie 3, poate 4-0, pana la momentul golului, insa nu poti sa lupti cu ghinionul.<br/><br/>Steaua trebuie incurajata si Marius Lacatus lasat sa-si faca treaba, se vede ca echipa joaca cu totul altceva si incepe sa arate acel joc ofensiv si spectaculos care a facut-o celebra.
      rautate in joc (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 13:18)

george_valentin [utilizator] i-a raspuns lui Popa Mihail Ioan

rautate in joc..macar cu asta ne-am ales in actuala editie de CL.<br/><br/>ai grija de ei Lacatus!<br/><br/>PS: sper sa NU il mai vad pe surdu jucand! La 1minut dupa intrarea sa, desi nu din vina lui, slavia a marcat! si cum surdu mi se pare total pe alta planeta, si un fricos, consider ca el a adus ghinionul...sau poate..ca si ceilalti jucatori il desconsidera, si pt o secunda..frustrati de intrarea lui au gresit!
    fortza steau, hei! (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 21:27)