Valentin Jucan, membru CNA: "Contest exclusivitatea difuzarii Euro 2016 la Dolcesport"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2015, 15:26 Sport | Fotbal

Valentin-Alexandru Jucan
Foto: Facebook
Dolcesport a anuntat, luni, ca va transmite Euro 2016. La putin timp dupa aceasta veste, Valentin Alexandru Jucan (membru CNA) a precizat ca va contesta exclusivitatea difuzarii turneului final european de postul detinut de Telekom.

"În calitate de membru al Consiliului Național al Audiovizualului, garant al interesului public, constat faptul că exclusivitatea difuzării Campionatului european de fotbal din 2016 va afecta majoritatea publicului din România prin faptul că acesta nu va avea acces la transmisiunea meciurilor.

În fapt, postul de televiziune Dolce Sport, prin rețeaua Telekom, nu poate asigura difuzarea campionatului către minim 70% din populația recenzată a României, conform Hotărârii Guvernului României numărul 47 din 2003.

Legea audiovizualului numărul 504 din 2002, articolul 21 prevede faptul că "evenimentele de importanță majoră pot fi difuzate în exclusivitate numai dacă difuzarea nu privează o parte importantă a publicului din România de posibilitatea de a le urmări în direct sau în transmisiune decalată în cadrul unui serviciu de programe cu acces liber". De asemenea, același articol prevede faptul că "lista evenimentelor considerate de importanță majoră se stabilește prin hotărâre de Guvern". Campionatul european de fotbal este parte a acestei liste stabilită prin Hotărârea Guvernului României numărul 47 din 2003.

Faptul că postul public de televiziune - TVR, sub conducerea lui Stelian Tănase, a înregistrat un nou eșec în respectarea obligațiilor pe care le are față de populație, prin pierderea drepturilor de difuzare a Euro2016, nu este o noutate.

Îi solicit public domnului Stelian Tănase să conteste, la rându-i, legalitatea exclusivității difuzării campionatului, ținând cont de prevederile legale enunțate. De asemenea îi solicit să ceară sprijin Guvernului României în vederea respectării interesului public de către TVR, acesta fiind singurul post de televiziune care poate să acopere procentul de populație stabilit prin Lege" - Valentin-Alexandru Jucan, intr-un comunicat remis redactiei HotNews.ro.
























4060 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Nu-i nimic! (Luni, 30 martie 2015, 15:31)

    HChifteluta [utilizator]

    Ne uitam la Bulgari. Hmmm! Parca am mai trecut prin asta. De-aia au murit oameni la revolutie, sa ajungem dupa 25 de ani sa ne uitam iar la Bulgari.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu-i bai! (Luni, 30 martie 2015, 16:47)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      nu mai pierdem vremea!
    • +2 (2 voturi)    
      este adevarat (Luni, 30 martie 2015, 20:29)

      john [anonim] i-a raspuns lui HChifteluta

      dar am si o veste buna...inainte sa vina cablistii sa faca legaturile, am instalat o antena de camera pt cateva zile si surpriza: bulgarii aveau vreo 14-15 posturi care se prindeau perfect,la o scanare pe digital( si cu un televizor full hd). Bulgarii au inceput sa emita digital, posturile se prind perfect :)
  • +4 (4 voturi)    
    Finala Indian Wells (Luni, 30 martie 2015, 15:37)

    geodor [anonim]

    Dar meciul din Finala al Simonei nu era de interes national? Juca o romanca, totusi! Intr-un sport care are tot mai multi fani si practicanti. Pentru meciul ei nu s-a mai depus nicio contestatie... Iar noi, prostii de romani am cautat streaminguri pe net de ne-am batatorit degetele... De-aia platim...

    Intr-o Romanie in care sistemul de valori a luat-o razna, considerati ca exemplul unui roman care, prin forte proprii si fara niciun ajutor din partea nimanui, a pus Romania intr-o lumina buna in mai bine de jumatate din mapamond, este neinteresant?
    • +2 (2 voturi)    
      tenis si fotbal (Luni, 30 martie 2015, 16:46)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui geodor

      Iti impartasesc frustrarea legata de finala Simonei Halep, insa competitiile fotbalistice de anvergura europeana sau mondiala inca atrag un numar mult mai semnificativ de vizionari in comparatie cu orice alt sport, cu Halep sau nu in prim plan. Pe scurt, cererea este mult mai mare, si nu doar punctuala , pentru 2 ore intr-o anumita zi, cum e la tenis. Nu e vorba de "interesant" sau eu stiu ce alte considerente politice, de moment. Cererea , respectiva audienta dicteaza oportunitatea comerciala!
  • +1 (1 vot)    
    DNA (Luni, 30 martie 2015, 19:59)

    verid [utilizator]

    Cred ca problema tine de DNA,care ar putea cerceta cine de la TVR a luat spaga pentru a se retrage din competitie.
  • -3 (3 voturi)    
    70% (Luni, 30 martie 2015, 21:08)

    thebblack [utilizator]

    aia 70% traiesc sub pamant de nu pot sa isi puna o farfurie pe casa?
    • +3 (3 voturi)    
      Avea Dem Radulescu o replica intr-o sceneta: (Marţi, 31 martie 2015, 8:23)

      geodor [anonim] i-a raspuns lui thebblack

      Esti idiot amice! Daca am abonament la alta companie de cablu care ma satisface mult mai mult decat cacatul de Telekom, de ce sa schimb providerul?

      Ca sa nu mai spunem de Telekom care, desi a fost preluat de nemti, are tot angajatii vechi ai Romtelecomului? Problema nu este ca nu a schimbat angajatii, ci ca nu a schimbat mentalitatea! Internetul de la Telekom este o adevarata aventura. Serviciile online sunt de tot kk si orice reclamatie se rezolva NUMAI daca dai mail catre Telekom Germania. Si nici asa, daca esti un utilizator casnic nu se garanteaza rezolvarea problemei. Firma la care lucrez are Telekom si nu, multumesc, acasa nu vreau sa ma enervez!

      Poate te refereai la un receiver satelit? Adica platesc serviciul de televiziune si sa mai dau si o carutza de bani pe o farfurie? Si atunci de ce mai platesc serviciile lor? Sa nu mai spunem ca trebuie sa ai spatiu sa pui o farfurie. Unde s-o pui intr-un apartament la bloc? La balcon, sa te injure vecinul ca-i obturezi peisajul?

      Mai gandeste-te!
      • -1 (1 vot)    
        dem radulescu (Marţi, 31 martie 2015, 15:11)

        thebblack [anonim] i-a raspuns lui geodor

        in ce priveste replica marelui actor roman, cred ca ar fi cazul sa te abtii.

        mai citeste o data ce a zis jucan. "...nu poate asigura difuzarea campionatului către minim 70%".
        ba poate.
        ca sa urmaresti dolce tv e suficient sa iti faci un abonament tv la telekom si ei iti vor prezenta o solutie tehnica pentru receptia postului. aceste solutii tehnice sunt disponibile probabil pentru peste 99% din populatia tarii.
        faptul ca cei 70% (ca si tine) nu vor sa plateasca abonament la telekom, indiferent de motiv (ca sunt nemultumiti de serviciile lor, ca sunt abonati deja la alt furnizor, ca li se par mari preturile, ca le sunt antipatici nemtii in general sau poate chiar ca nu le place rozul), pentru vizionarea campionatului e cu totul alta poveste si nu are cna-ul nici o atributie acolo.

        exact aceeasi situatie era si daca difuzarea acestui campionat o castigau rcs-ul sau upc-ul.
        • +1 (1 vot)    
          Tocmai de-aia (Marţi, 31 martie 2015, 15:17)

          geodor [anonim] i-a raspuns lui thebblack

          TVR ar trebui sa difuzeze orice meci de acest gen (fie el fotbal, basket, tenis, polo, rugby, gimnastica sau altele). Ca vrea si Dolce sau Digi sa difuzeze... OK. Dar nu consider normal sa schimb un abonament numai pentru a receptiona un meci...

          Pai daca lucrurile stau asa cum ai spus tu, o sa ne facem abonamente si la UPS, si la Digi si la Telekom ca sa fim siguri ca prindem toate emisiunile, nu? Dupa mintea ta asa ar trebui sa sta lucrurile? Daca da, atunci replica marelui actor a fost pusa perfect in context!
          • 0 (2 voturi)    
            vezi ca nu intelegi? (Marţi, 31 martie 2015, 19:08)

            thebblack [utilizator] i-a raspuns lui geodor

            respectivele transmisii sunt produse care se comrecializeaza exact la fel cu orice alt produs.

            nu toti comerciantii au toate produsele de la toti producatorii. tu iti alegi produse pe care le vrei de la producatorii preferati. in functie de asta iti alegi magazinele in care intri. magazinele care au o oferta gresita, vor fi ocolite si fie isi vor schimba oferta, fie se vor inchide. producatorii care vad ca produsul lor nu se vinde intr-un anumit magazin, vor renunta la el sau isi asuma pierderile.

            chestiile astea insa le decide doar piata, adica noi.

            in ce priveste tvr-ul, nu, nu ar trebui sa difuzeze nimic din ceea ce nu isi permite.sunt de acord sa platesc o suma modica lunara pentru tvr in schimbul unor minime obligatii din partea lor cum ar fi un serviciu de urgenta. restul trebuie sa provina insa din performanta economica.

            ce propui tu, in mod practic inseamna cam asa. pe langa banii de abonament lunar (oricumobligatoriu), pentru ca ei lucreaza ricum in pierdere, sa le mai dam bani de la buget (adica din taxele si impozitele platite tot de noi) pentru a achizitiona drepturile de transmisie, sa le mai marim si incasarile din publicitate (pentru ca audienta va creste, noi fiind practic obligati prin lege sa fim consumatori captivi), care incasari se vor duce tot in gaura neagra in care se duc si ceilalti bani. facem pariu ca daca aduni toate sumele astea, s-ar putea sa fie mai mari decat un abonament la telekom si rcs?
            • +1 (1 vot)    
              Normalitate (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:44)

              geodor [anonim] i-a raspuns lui thebblack

              Si ti se pare normal sa imi schimb abonamentul pentru a vedea meciul Simonei apoi sa renunt la el sa trec pe Digi pentru ca imi place canalul lor de stiri? Bine. OK, sa zicem ca trec pe Dolce. Dolce decide sa nu mai transmita meciul Simonei. Ce fac atunci?

              Nu ma intelege gresit, sunt si eu un jucator pe piata capitalista si stiu ce inseamna cerere si oferta. Numai ca aici nu discutam despre detergenti sau salam. Aici discutam de evenimente de interes national. Nu ma intereseaza campionatul de formula 1 sau NASCAR, Da. Daca as fi fan NASCAR m-as abona la firma care-mi ofera transmisiuni de la aceste evenimente. Dar cand este vorba de o romanca sau despre o echipa romaneasca capabile sa ne faca mandri ca suntem romani, atunci nu cred ca e loc de negociere.

              Ti-am spus, daca Dolce sau Digi doreste la randul ei sa preia transmisiunea, atunci ar trebui sa o faca atat de atractiva dpdv comercial astfel incat sa renunt sa ma uit la meci pe TVR in favoarea lor... Eu stiu, sa puna subtitrare, sa invite un comentator absolut genial si respectat in domeniul sportului respectiv, nu stiu si oricum asta nu este meseria mea, pentru asta exista studii de piata.

              In plus, nu stiu sa existe alt sport/canal pe care sa-l transmita Dolce si sa nu-l transmita si celelalte canale (exceptand canalele proprietare Dolce). Si pentru un singur meci, sa trec la Dolce? Sa-mi dea emisiuni interesante, sa ma faca sa doresc sa trec la ei si nu neaparat prin pret. Pentru ca am invatat in timp ca primesti exact de platesti. Platesti putin, primesti putin. Sa-mi ofere servicii complete si de calitate completate de un suport tehnic competent si trec la ei. Dar in conditiile in care experientele pe care le am zi de zi cu Telekomul la servici sunt de-a dreptul exasperante...
              • 0 (0 voturi)    
                "sa ma faca sa doresc sa trec la ei" (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:43)

                thebblack [utilizator] i-a raspuns lui geodor

                poate asta e primul pas.

                ce te faci daca pe langa CE2016 dolce ia tot tenisul, aduce comentatori geniali si pune subtitrari? vei fi cam greu incercat sa alegi intre ce ai acum si telekom-ul dezamagitor.

                nici un imperiu nu s-a construit intr-o zi si multe au dat chix pe drum.

                si mai priveste-o intr-un fel. barul meu preferat are berea mea preferata dar nu pizza mea preferata. o alegere grea. poate ar fi utila o lege care sa ii oblige sa le aiva pe amandoua. oh, dar eu nu sunt interes national, nu? dar cateva meciuri sunt? odata cu transmisia lor la nivel national se va termina coruptia? se va termina evaziunea? vor dispare clanurile interlope? vor inflori parcurile si padurile in locul betoanelor? va creste pe bune media la bac? medicii te vor trata corect si fara spaga?
  • 0 (2 voturi)    
    comunicat valentin jucan (Marţi, 31 martie 2015, 8:22)

    sorin [anonim]

    cand a fost vorba sa transmita rcs-rds campionatul din liga 1 nu s-a mai opus domnul jucan,acum de ce o face?atunci nu era vorba de interes national.
    • +1 (1 vot)    
      exista o explicatie (Marţi, 31 martie 2015, 10:13)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Telekom Romania TV (Dolce) are o piata/acoperire a populatiei romane de aprox 16% pe cand RCS-RDS se apropie de 50%
      • 0 (2 voturi)    
        jucan (Marţi, 31 martie 2015, 11:46)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        daca vreti sa vedeti campionatul european de fotbal mutati-va la dolce,asa cum si noua ni s-a propus sa trecem la digi daca vrem sa vedem liga1.
  • 0 (2 voturi)    
    Ma uit la Jucan imbracat mire si ma minunez (Marţi, 31 martie 2015, 21:16)

    Nea Gogu [anonim]

    De unde sa scoata Tanase banii pentru contract ? A preluat TVR adusa in stare de faliment de tot felul de neaveniti baieti buni pentru toata lumea ca doar nu dadeau de la ei ci de la buget, care in loc sa stea acum la mititica o duc bine mersii . Ma refer in special la unu cu nume de oras in care latra cainii care acum are ifose de mare regizor. Acum vine cu idei intelepte acest Jucan care il someaza pe Tanase sa conteste ce ? Ce sa contesti cand tu n-ai bani sa participi la licitatie ?
  • 0 (0 voturi)    
    transmisii preferentiale (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:23)

    Vasile Matei [anonim]

    ....trebuie sa fie lege ( o puteti pune si ca HG). Orice meci care implica echipe sau jucatori care reprezinta aceasta tara sa fie transmise de televiziunea publica pentru care vrem nu vrem contribuim cu totii.