Presa din Brazilia dupa ce Argentina s-a calificat in finala CM de fotbal: "Cosmarul continua"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 10 iulie 2014, 10:10 Sport | Fotbal

CM 2014, Brazilia
Foto: fifa.com
"Cosmarul continua", a scris presa braziliana dupa calificarea marii rivale Argentina in finala Cupei Mondiale, a doua zi de la eliminarea Braziliei de la competitia pe care o gazduieste, informeaza Mediafax.

"Cosmarul continua! Argentina invinge Olanda la penaltiuri si merge in finala. Dupa durerea braziliana, bucuria rivalilor. Argentina este in finala Cupei Mondiale si poate lua titlul pe Maracana. Pe langa faptul ca nu mai pot visa la un al saselea titlu mondial, brazilienii vor trebuie sa traiasca posibilitatea reala ca principala rivala sa castige titlul in templul fotbalului", a titrat cotidianul Rio O'Dia.

Sub titlul "Somos Todos Alemanha! (n.r. Toti suntem germani!"), site-ul cotidianului sportiv Lance! scrie: "Cosmarul german trait de milioane de brazilieni ar putea trece in plan secund duminica pentru ca Argentina este in finala Cupei Mondiale din Brazilia!".

"Maracana, la fel ca in 1950, va fi locul deciziei. Lumea va avea calaul german al Braziliei drept campioana sau o selecţionata alb-albastra", scrie si site-ul UOL, facand referindu-se si la echipa Uruguayului, care a privat Brazilia de titlul mondial in urma cu 64 de ani.

Reprezentativa Argentinei s-a calificat in finala Cupei Mondiale, dupa ce a invins, miercuri, la Sao Paulo, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, selecţionata Olandei, in semifinalele competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc si a celor doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru Argentina au transformat Messi, Garay, Aguero si Maxi Rodriguez. Pentru Olanda au inscris Robben si Kuyt, in timp ce Vlaar si Sneijder au ratat.

In finala Cupei Mondiale, Argentina va intalni Germania, iar Olanda va juca pentru locul trei in compania Braziliei.
























10112 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    presa mai bine s-ar uita la fotbal (Joi, 10 iulie 2014, 10:42)

    H0mbre [utilizator]

    Aproape toate echipele s-au prezentat lamentabil, exceptie poate doar 2-3 nationale gen Costa Rica.
    De calitate nu mai zic, Germania n-a fost extraordinara, pur si simplu brazilienii au jucat mai rau decat insulele feroe.
    Un alt fapt trist este patentarea la acest CM a sistemului cu 5 fundasi. Practic mai mult de jumatate din echipa are sarcina sa-si apere poarta. Si daca adversalrul greseste, speculam. Daca nu, dam cu zarul la 11m.
    Ce sa mai vezi la un meci de fotbal in conditiile astea?
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Joi, 10 iulie 2014, 11:31)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

      Asta o sa vedem si in finala. tot 5-4-1.
    • +5 (5 voturi)    
      aproape... (Joi, 10 iulie 2014, 14:01)

      K.V [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

      care aproape s-au prezentat lamentabil?
      echipele sud-americane s-au prezentat excelent la fel si din echipele africane,europene.acest campionat mondial a avut meciuri de calitate.te contrazic imi pare rau.brazilia mai rau decat insulele feroe ....da sunt de acord cu tine.au avut noroc ca au ajuns asa departe trebuia sa se termine din grupe
    • +1 (1 vot)    
      Unde-i logica? (Vineri, 11 iulie 2014, 9:52)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

      Spui că "poate doar 2-3 nationale gen Costa Rica" s-au prezentat bine, în vreme ce restul echipelor au apelat la 5 fundaşi, aşteptând greşeala adversarilor! Dar tocmai Costa Rica a fost cea care avea aliniaţi cel puţin cinci fundaşi, meci de meci, şi care a speculat (cu brio! şi bravo lor!) greşelile adversarilor!
      Ceilalţi "s-au prezentat lamentabil"?!? Care ceilalţi: Germania? Olanda? Chile? Argentina? Franţa? Ai mai văzut vreun CM la care să se alerge atât de mult, să se marcheze aşa de multe goluri? (Ai mai văzut vreun CM până acum... asta-i întrebarea, de fapt...) Brazilia - ca Insulele Feroe...? De dragul plasticităţii exprimării poţi spune şi aşa, doar că adevărul e în cu totul altă parte.
      • 0 (0 voturi)    
        sa ma explic (Vineri, 11 iulie 2014, 11:01)

        H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

        costa rica atata poate. Au jucat la maxim de potential. Nu am zis ca au jucat bine, ci ca au turat spre 100%.
        Germania poate cert mai mult decat a aratat cu Ghana sau Algeria. Meciul Argentinei cu Iran a fost de pomina. Brazilia s-a facut de ras cu Chile si nu numai. Olanda a avut destule meciuri proaste si doar din noroc a ajuns pana in semifinale.
        Franta a inceput bine si apoi a redus motroarele. Spania n-a aratat nimic. Portugalia, Italia sau Anglia au plecat acasa dupa faza grupelor, desi toate aceste echipe au jucatori valorosi care n-au jucat la potential maxim.

        De aia zic ca s-au prezentat lamentabil. Chiar si Grecia, daca juca la baraj cum a jucat in brazilia pai ii mancam de vii.

        Problema mea nu e costa rica, aia oricum se apara tot timpul. Treaba nasoala e ca echipe mari ca Argentina sau Olanda incep sa implementeze sistemul asta de catenaccio. Asta inseamna sfarsitul fotbalului.
  • +7 (7 voturi)    
    Se pare ca e valabil..... (Joi, 10 iulie 2014, 11:13)

    conul [anonim]

    ....... si la ei proverbul cu " ...sa moara si capra vecinului."
  • -1 (11 voturi)    
    Stai sa vezi pe naiba: Argentina va fi campioana! (Joi, 10 iulie 2014, 11:39)

    Metec [utilizator]

    S-ar parea ca "zeul fotbal" vrea sa-i pedepseasca crunt pe brazilieni, pentru ca l-au tradat si n-au vrut sa organizeze marea sarbatoare a Mondialului, la ei acasa. Eu ma astept ca Argentina sa iasa invingatoare cu Germania, pentru ca si-a economisit cu intelepciune fortele si a pastrat stralucirea pentru finala. Pe de alta parte, ambitia lui Messi de a castiga un titlu cu nationala tarii sale, singurul trofeu care ii lipseste din vitrina, este evidenta. Ma astept ca germanii sa intre ingamfati in teren, siguri ca Argentina va fi urmatoarea lor victima sigura, dupa Brazilia.Si ingamfarea ii va pierde!
    • +1 (7 voturi)    
      asa (Joi, 10 iulie 2014, 12:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      perfect de acord cu ceea ce ziceti, dle Erasm, sa speram ca asa va fi. Altfel, complexatii v-au dat minisuri, in adinca lor frustrare.
    • +3 (9 voturi)    
      Te înșeli amarnic (Joi, 10 iulie 2014, 12:31)

      Ionut P. [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Germania va intra în teren ca până acum... cu toți oamenii, nu ca alte echipe-om: Brazilia-Neymar, Olanda-Robben și Argentina-Messi.

      Poți scoate un singur jucător din echipa Germaniei și să le scazi șansele 50%?
      Mă îndoiesc.
  • +1 (11 voturi)    
    Se stie (Joi, 10 iulie 2014, 12:10)

    Ion Fufa [anonim]

    Germania va atasa inca o steluta de castigare a noului C.M. doamne ajuta
  • +1 (1 vot)    
    capra noastra a murit, capra vecinului prospera! (Vineri, 11 iulie 2014, 0:52)

    toubib [utilizator]

    cu adevarat, mare tragedie!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e vorba de capra aici! (Vineri, 11 iulie 2014, 10:55)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui toubib

      Este vorba de o rivalitate istorica. Gandeste-te ca Romania ar juca o finala la Budapesta, cum crezi ca s-ar simti ungurii?
      Intre alti vecini, Honduras si El Salvador, a avut loc si un razboi de 4 zile, numit "razboiul fotbalului", au murit 3000 oameni, soldati si civili. Se intampla in 1969 dupa meciurile de calificare dintre cele doua tari, la CM 1970.
      Pana aici se poate ajunge.