VIDEO Olanda - Mexic 2-1/ Calificare intoarsa in sase minute

Luni, 30 iunie 2014, 9:22 Sport | Fotbal

Huntelaar a inscris golul calificarii Olandei in sferturile CM de fotbal
Olanda a salvat soarta calificarii in sferturi pe finalul partidei cu Mexic. Condusa cu 1-0 pana in minutul 88, "portocala mecanica" a revenit incredibil si s-a impus cu 2-1. In urmatorul meci, echipa pregatita de Louis Van Gaal se va duela cu Costa Rica.

Vezi aici rezumatul partidei Olanda - Costa Rica.

Echipe:

Olanda: Cillessen - Verhaegh (Depay '56), De Vrij, Vlaar, Blind - Kuyt, De Jong (Martins Indi '9) - Wijnaldum, Sneijder, Van Persie (Huntelaar '76), Robben. Selectioner: Louis van Gaal

Mexic: Ochoa - Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (Reyes '46), Layun - Herrera, Salcido, Guardado - Peralta (Hernandez '75), Dos Santos (Aquino '61). Selectioner: Miguel Herrera

Cartonase galbene: Aguilar '69, Marquez '90+2, Guardado '90+3

Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) - Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) - Carlos Vera (Ecuador).

2887 vizualizari

• -1 (9 voturi)
    ABJECT (Luni, 30 iunie 2014, 9:48)

jidanul [utilizator]

Calificarea Olandei a fost FURT TOTAL, o RUSINE. Penaltyul NU a existat, a spasm nervos in aer a lui Roben si arbitru a fost prezent la un alt meci si la o alta faza si a fluierat penaltyul.
    • +3 (5 voturi)
      ABJECT (Luni, 30 iunie 2014, 10:46)

un microbist onest [anonim] i-a raspuns lui jidanul

Ai uitat de penalty-ul neacordat Olandei de la sfarsitul primei reprize si de alte faulturi "nevazute" ?
      • +1 (3 voturi)
        penalty inexistent (Luni, 30 iunie 2014, 11:25)

dece [utilizator] i-a raspuns lui un microbist onest

in prima repriza a existat un varf de bocanc un capul mexicanului, se putea da 11 m.
        in a doua repriza, din cele doua plonjari in careu ale lui Roben, una a fost cu contact direct, chiar de doua ori in aceesi faza mexicanii au dat la cotoaie; se putea da 11 m.
        Insa, la singurul 11 m acordat, nu a fost contact, nu se impunea 11 m.
        Arbitrul cu intreaga brigada a gresit. Si nu doar o data, insa la penalty a influentat scorul.
        Roben merita galben pt simulari... insa, FIFA a hotarat de mult ca Brazilia si Olanda sa ajunga in semifinale!
          Roben a fost calcat pe varful pantofului (Luni, 30 iunie 2014, 11:41)

Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui dece

Puteti sa va uitati din nou, la penalty-ul acordat Roben a fost calcat pe varful pantofului. A existat contact, Roben a reusit foarte bine sa-l puna in evidenta :-))

Intr-adevar, acea intrare criminala a celor doi olandez la capul mexicanului trebuia sanctionata, joc periculos primul jucator + intrare cu talpa a celui de-al doilea jucator.

Arbitrajul nu a fost intr-o singura directie. Cu toate bune si rele, Mexic a jucat mai bine dar Olanda a fost mai practica si mai eficienta - din nou.
  • +2 (4 voturi)
    A fost penalty (Luni, 30 iunie 2014, 13:40)

CetateanLogat [utilizator]

Decizia arbitrului a fost una corecta. Daca priviti fotografiile de la link-ul de mai jos, veti vedea ca varful bocancului lui Robben (de culoare galben-deschis, in prima fotografie) se afla sub bocancul aparatorului mexican (nu se mai vede in ultima fotografie).

Cele trei fotografii au aceiasi rezolutie. In prima fotografie, bocancul lui Robben are lungimea de 7 diviziuni (este vizibil in totalitate). In fotografia a treia se mai vad doar 5 si 1/2 diviziuni, restul (partea de culoare galben-deschis a bocancului lui Robben) se afla sub bocancul aparatorului mexican.