FIFA a dat unda verde purtarii valului islamic si a turbanului in fotbal

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 martie 2014, 15:51 Sport | Fotbal

FIFA
Foto: fifa.com
​​International Board (IFAB), organismul FIFA care se ocupa de regulile jocului, a aprobat, sambata, purtarea valului islamic si a turbanului de catre jucatoare, respectiv fotbalisti, sustine Mediafax.

IFAB a luat aceasta decizie dupa o perioada de proba de 20 de luni.

"S-a decis ca fotbalistele vor putea avea capul acoperit atunci cand joaca", a declarat secretarul general al FIFA, Jerome Valcke, care a precizat ca si fotbalistii vor avea posibilitatea de a evolua cu capul acoperit.

Valul si turbanul nu vor fi insa cele obisnuite, ci vor fi adaptate. Trebuie sa fie in concordanta cu echipamentul si sa nu constituie un pericol pentru persoanele care le poarta sau pentru altii.




















3423 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 1 martie 2014, 16:17)

    thebblack [utilizator]

    ce urmeaza? pauza de rugaciune? inlocuirea arbitrilor cu imami?
  • +13 (13 voturi)    
    cit de conservator (Sâmbătă, 1 martie 2014, 16:20)

    victor L [utilizator]

    s-a dovedit fotbalul, dar tot a fost dat peste cap de prostia corectitudinii politice multiculturaliste.
    Porcarie.
  • +11 (11 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 1 martie 2014, 16:41)

    x [anonim]

    Ii controleaza cineva pe fotbalisti la identitate?
    Daca in locul lui X e Y?
  • +12 (12 voturi)    
    circ ...asa va fi... (Sâmbătă, 1 martie 2014, 16:57)

    exilatul [anonim]

    niste bosorogi corupti de arabii din qatar si arabia saudita...adica exact de cei care nu respecta drepturile femeilor la ei, impun intrarea religiei in sport...
  • +11 (11 voturi)    
    Hahahahahahahaha (Sâmbătă, 1 martie 2014, 17:24)

    KostasP [utilizator]

    Aproape m-am inecat de ras. Or sa aiba o problema la loviturile de colt (corner) ca n-or sa poata lovi cu capul din cauza turbanului.
    • +9 (9 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 1 martie 2014, 18:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      vor avea probleme la dat cu capul, vor juca cu turbane de lemn, vor putea da cu capul inclusiv in ziduri daca vor dori, ceea ce multi fac deja, dar cu capul gol, asa a vrut alah.
  • +5 (5 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 1 martie 2014, 18:53)

    rochiri [anonim]

    Banu' e puterea!
  • +1 (1 vot)    
    :)))) (Sâmbătă, 1 martie 2014, 23:14)

    KV [anonim]

    cata prostie in lumea asta :))))
  • 0 (0 voturi)    
    FIFA (Luni, 3 martie 2014, 9:20)

    Dan Chicu [anonim]

    Oare cine a inventat fotbalul? Islamul? Daca vor sa joace fotbal, sunt bineveniti... dar dupa regulile fotbalului. Franta a interxis valul in scoli, dar le accepta pe teren? Nu-i obliga nimeni sa joace fotbal. La ei acasa pot juca si in gealabii...ar fi interesant!