VIDEO Silviu Lung, implicat intr-un accident mortal la Radovan (Dolj) - Din primele constatari, masina fostului portar circula pe contrasens

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:23 Sport | Fotbal

Cele doua masini implicate in accidentul de la Radovan
Foto: Gazeta de Sud
Fostul portar Silviu Lung a fost implicat, miercuri, intr-un accident rutier mortal pe raza localitatii Radovan, din Dolj, informeaza Gazeta de Sud. Conform reprezentantilor politiei, o persoana a decedat si alte trei au fost ranite in urma acestui accident in care au fost implicate doua masini.

UPDATE 9:
"Silviu Lung a vorbit cu mine, este constient. Avea lovituri pe maini, la cap. Acum il duceau la tomograf. Stie ca a murit un om si repeta mereu acest lucru" - Sorin Cartu la Sport.ro.

UPDATE 8: Posibilele cauze ale accidentului: 1) Silviu Lung s-a angajat intr-o depasire neregulamentara; 2) A pierdut controlul directiei din cauza vitezei neadaptate la conditiile de drum, respectiv ceata si carosabil umed (Gazeta de Sud).

UPDATE 7:
Silviu Lung este constient, stabil hemodinamic. Celelalte doua persoane ranite sunt o fata si un baiat, de 17 si respectiv 15 ani. Baiatul este constient, stabil hemodinamic, iar fata se afla in stare de "constienta alterata", dupa cum au precizat medicii. Ambii raniti sunt supusi investigatiilor si monitorizaţi de personalul medical. Barbatul care a murit in urma accidentului este tatal celor doi copii, un barbat de 41 de ani (Constantin Nitu, din Motatei), informeaza Gazeta de Sud.

UPDATE 6:
"Silviu Lung are mai multe lovituri la cap, nasul spart, dar este constient, chiar daca este un pic confuz" - Cristina Georgmaneanu, purtator de cuvant al spitalului.

UPDATE 5:
"Pe fondul vizibilitatii reduse, unul dintre soferi a intrat pe contrasens unde se afla si o curba, si o linie continua. Se va deschide un dosar pentru ucidere din culpa si vatamare corporala. Din primele constatari, masina Mercedes circula pe contrasens" - Alina Apostol, purtatorul de cuvant al Politiei Dolj, la B1tv.

UPDATE 4: "Familia a ajuns la spital. Din primele informatii, Silviu Lung are rani in zona capului, nasul spart si se afla in continuare in camera de resuscitare, dar este constient" - corespondentul gsp.ro la Craiova.

UPDATE 3: "Este ranit la cap. Am vorbit cu el acum 30 de minute, era in salvare in drum spre Craiova. Mi-a spus ca are mari dureri, nici nu putea sa vorbeasca bine. Era singur in masina" - Gheorghita Geolgau, fost coechipier al lui Silviu Lung, pentru Fanatik.

UPDATE 2: "Accidentul a avut loc in zona unei paduri, pe Drumul European 79, intre Craiova si Calafat. O persoana aflata intr-un automobil Renault a decedat, iar alte trei persoane au fost ranite, printre care si Silviu Lung, care era la volanul unui autoturism Mercedes. Cercetarile sunt in derulare", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Rutiere Dolj pentru Prosport.

UPDATE 1: Politistii doljeni au comunicat ca Silviu Lung se afla singur in masina, iar deocamdata nu se stie exact in ce stare se afla acesta, daca a fost ranit grav sau usor.

Unde s-a petrecut accidentul

Accidentul a avut loc miercuri, jurul orei 15.00, pe drumul european E 79, ce leaga Craiova de Calafat, in localitatea Radovani.

In varsta de 57 de ani, Silviu Lung e antrenor cu portarii la CSU Craiova, iar de-a lungul timpului a adunat 77 de selectii la prima reprezentativa de fotbal a Romaniei.

Cine este Silviu Lung


Nascut pe 9 septembrie 1956, portarul Silviu Lung a debutat in prima divizie a tarii la Universitatea Craiova, acolo unde a evoluat timp de 14 sezoane. A cucerit doua titluri de campion al tarii in tricoul Stiintei (1979-1980 si 1980-1981).

A ajuns la Steaua in anul 1988, echipa alaturi de care a ajuns pana in finala Cupei Campionilor Europeni: pierduta in 1989 cu un categoric 4-0 in fata celor de la AC Milan.

In afara tarii a jucat pentru Logroño (Spania), in stagiunea 1992-1993. In anul 1994 s-a retras din activitate.





















19264 vizualizari

  • -27 (41 voturi)    
    cine e? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:28)

    dum_i [utilizator]

    cine e silviu lung?
    • +28 (36 voturi)    
      un fost mare portar (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:37)

      goto [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      probabil esti invatat cu paiatele din jungla din ziua de azi. Silviu Lung este un mare (fost) fotbalist, mai exact portar, pina pe la inceputul anilor 90. Om serios, nu politician sau vedeta din cluburile (si nu ma refer la cele sportive) din ziua de azi.

      Pacat.
      • +9 (9 voturi)    
        CORECT! (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:48)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui goto

        Probabil ca este vinovat de accident, dar a fost si ramane o adevarata glorie a sportului roamesc.
        Asa cum spui, Nu s-a bagat in polictica, si nu s-a facut cunoscut prin scandaluri si fitze!
    • -3 (27 voturi)    
      o mare glorie a sportului romanesc (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:59)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      tu? sa-ti fie rusine!
      • -1 (39 voturi)    
        pfff (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:13)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Mama ce reactie virulenta. Am intrebat pentru ca in varianta originala a articolului nu scria nimic despre cine este individul.

        Putina civilizatie in exprimare nu strica, cetatene!
        • 0 (18 voturi)    
          si ce nu e civilizat in ce am scris??? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:49)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

          da copy/paste sa vedem!
          • 0 (10 voturi)    
            De ce si de cine sa-i fie rusine? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:42)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Nu cred ca-i o rusine sa nu stii ceva si sa intrebi.Este rusinos sa nu stii,dar sa te dai destept,distragand discutia spre teme care le cunosti.Este o obisnuinta in spatiul media romanesc,plecata de la politicieni,care nu-i asa,sunt priceputi in toate.Nu tuturor le place fotbalul,ca sa stie ce fotbalisti au fost buni.Pe multi din actualii ii face media zei cu toate ca nu merita.
            • 0 (8 voturi)    
              scrie clar in articol cine e Lung (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 20:19)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mircea

              mahnitul care comenta stia foarte bine cine e, nuanta era alta - dar nu pari dispus sa o sesizezi asa ca nu accept mustruluieli de la un naiv ca tine!
              • +3 (7 voturi)    
                corectie (Joi, 9 ianuarie 2014, 10:53)

                Humpty Dumpty [anonim] i-a raspuns lui zaboo

                @zaboo: articolul e in a doua varianta, prima nu avea detalii cine e Silviu Lungu.
                Mirarea e fireasca, omul e cvasi-necunoscut publicului general, asta daca nu esti unul care sta toata ziua sugand din bere pe Sport.ro si alte alea si e la curent cu toate vedetele.
                Hai sa fim seriosi!

                Am observat sa Hotnews recent se indreapta spre specificul unui publicatii de scandal, a se vedea atentia acordata unor evenimente care s-au petrcut cam in acelasi timp: Paul Walker vs. Mandela, Shumacher vs. atentatele sinucigase din Rusia, atentia incredibila pe care o acorda fiecarei debitari a lui Nastase pe twitter, etc.
                ...ma opresc aici, is deja off topic.

                Sincere condoleante celor doi copilasi lasati fara tata de un alt rege al soselelor.
                • +1 (3 voturi)    
                  "omul e cvasi-necunoscut" (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:54)

                  zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Humpty Dumpty

                  serios? m-am lamurit acu'
                  • -1 (3 voturi)    
                    da (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:37)

                    Humpty Dumpty [anonim] i-a raspuns lui zaboo

                    poate pt tine jucatorii de fotbal sunt celebritati, pt mine nu's.

                    si nu e vina lui, pur si simplu fotbalul nu e e subiect de maxim interes pentru toti... (ohhhh the blasphemy! accept that!)
                    • +2 (4 voturi)    
                      pesemne ca si Dobrin (Joi, 9 ianuarie 2014, 16:29)

                      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Humpty Dumpty

                      si altii ca el sunt la fel de "necunoscuti"... noroc ca-l cunosti pe alde Becali - nu te screme sa imi demonstrezi ca nu!
      • -4 (8 voturi)    
        si daca nu sunt iubitor de sport (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:27)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        trebuie sa stiu trecutul tuturor criminalilor de pe soselele Romaniei ?
  • +7 (33 voturi)    
    ma doare undeva de Silviu lung (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:10)

    dan [anonim]

    ca sa subliniez ---ma doare undeva de Silviu Lung si de starea lui....toate stirea este despre Silviu Lung in sus si in jos....dar nu se zice nimik despre victime... Bai ziaristi de doi bani, oamenii mor si voi il saltati in slavi pe Silviu Lung
  • +16 (22 voturi)    
    Pacat, dreptul de mertan loveste din nou... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:26)

    CetateanulRoman [anonim]

    Da, un foarte mare fotbalist! Unul dintre cei mai mari portari ai lumii!
    Se pare insa ca a fost greseala lui, era pe contrasens. E pacat sa iasa din scena cu un omor ...... Karma...........
    • +12 (14 voturi)    
      Nu karma, nesimtirea. (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:11)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      !
    • +5 (5 voturi)    
      efectul Huidu este de vina! (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:53)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Silviu a fost si va ramane un mare portar.
      Cit despre accident, madam Paunescu omoara trei oameni si nu pateste nimic, Huidu ucide trei oameni si primeste cu suspendare, iar Mircea badea ii sare in aparare, altii de ce sa fie mai fraieri?
      Caidn eram eu mic, porunca era "sa nu ucizi", dar acum paradigma s-a schimbat, pina la trei oameni poti omori in deplin impunitate!
      De ce sa fie portarul Lung mai fraier?!
      • 0 (2 voturi)    
        Probabil (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:43)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Probabil erai pe sosea si ai asistat la intreaga scena, de esti atat de sigur.
        Sunt destui necunoscuti care depasesc ca tampitii pe ceata. Nu-s decat doua saptamani de cand a trebuit sa opresc masina pentru ca doi boi (la interval de 10 minute) veneau ca zmeii, din contrasens, pe banda mea.
        Ma gandesc ca nu am dat peste doua vedete, ci erau niste flacai care si-ar putea petrece timpul pe Hotnews, injurandu-i pe altii.
        Nu Huidu e de vina pentru ca unii se cred nemuritori. Nu pleaca nicaieri la drum gandindu-se 'daca omor 2 oameni, nu e bai, ca nu fac puscarie'.
  • +7 (21 voturi)    
    tara pe invers (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:56)

    dum_i [utilizator]

    Huidu a omorat 3 oameni si are inca peste 100000 de likeuri pe facebook, scrie pe blog si publica poze cu vacante la ski.

    Lungu asta, de care nu auzisem niciodata inainte, omoara un om si cititi si voi ce reactii au concetatenii nostrii.

    O tara pe invers, o tara de corupti de la cel mai mic pana la cel mai mare.
    • +8 (14 voturi)    
      nostrii??? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:17)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      pune pe lista aia cu "o tara de..." si prosti, ca sunt multi ca tine, Mareane!
  • +9 (13 voturi)    
    oricine ar fi (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:04)

    cetatean [anonim]

    Dar a lasat doi copii orfani de tata, la vazul acestora. Viitorul lor se va schimba cu siguranta, in rau din pacate.
    Tocmai pentru asta am cumparat o masina de 5 stele ENCAP, are peste 1,7 t (greutatea conteaza, se vede asta, desii calitatea constructiei are un cuvant de spus) dar cu consum redus. Sa ma fereasca pe mine si familia de soferii inconstienti pe care le intalnesc pe tot drumul.
    In rest, doresc sa-se vindece toti trei cat mai repede
    • 0 (0 voturi)    
      cetatean (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 19:51)

      oricine ar fi [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      a lasat 3 copii orfani de tata :(
  • +11 (15 voturi)    
    nu conteaza ce a fost,conteaza ce a facut acum ! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:19)

    gica43 [utilizator]

    Daca este vina lui,sper sa ajunga acolo unde ar trebui sa ajunga toate jigodiile de acest fel,dar parca vad ca se va repeta cazul huidu.
  • +2 (2 voturi)    
    5 stele (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:31)

    Adrian [anonim]

    Si renault are 4 sau 5 stele ... nu stiu ce renault aveau oamenii astia dar daca era o masina de 2 lei la impact frontal cum cred ca a fost se faceau pulbere ... asa 2 dintre ei au rani aparent minore daca ne gandim relativ la impactul care a fost ... din poza masinile sunt cam distruse in partea din fata. La huidu cand in fata a fost o dacie i-a facut piftie ...
  • +9 (9 voturi)    
    Dura lex sed lex! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:02)

    Azra [utilizator]

    Daca s-au incalcat prevederile codului rutier, cei vinovati trebuie sa suporte rigorile legii, fara exceptie, indiferent de rezonanta numelui pe care il poarta. Asa trebuie sa se intample intr-un stat de drept! Daca nu se va intampla asa, vom avea tot timpul morti nevinovati pe sosele.
    • +1 (1 vot)    
      stat de drept? (Joi, 9 ianuarie 2014, 11:39)

      ako [anonim] i-a raspuns lui Azra

      Poftim? Unde te crezi? Cine ne conduce, un guvern cinstit? Daca la nivel superior a disparut fara urma ideea unui stat de drept, nici mai jos nu se va respecta om pe om. Aici tine doar de cel care a gresit daca are intentii bune sau nu, daca are cei 7 ani de acasa si mila fata de familia vaduvita.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns pentru ako (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:59)

        Azra [utilizator] i-a raspuns lui ako

        Orice guvern ar fi, intr-un stat de drept trebuie sa asigure respectarea si plicarea intocmai a legii,de catre toti, pentru ca nimeni nu este mai presus de lege- si asta este valabil si la noi, pentru a suntem o tara membra a UE. Fara aceasta nu s-ar mai putea vorbi decat de o lege a junglei, pentru ca foarte putini romani se bazeaza pe educatia celor 7 ani de acasa !De aceea revin la adaugiul:DURA LEX SED LEX!
  • +5 (7 voturi)    
    drumurile patriei (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 20:00)

    liviusmaximus [utilizator]

    este inca o zona in care sunt mai multe cruci pe marginea soselei decat semne de circulatie... asa ca, mai usor cu acuzele catre lung...inca nu s-a confirmat ca a depasit neregulamentar, iar comparatia cu huidu, nu-si are locul inca. omul asta nu-i un pusti teribilist si nu-i o vedeta de can-can. e un barbat de 50-60 de ani, care nu a dovedit vreodata ca ar fi iresponsabil. nici cand era copil, cu atat mai mult acum. vom afla ce s-a intamplat acolo, dar in nici-un caz nu a intrat intentionat in masina victimei. in plus, pe drumul ala, daca depasesti 60km/h sari pe aratura, atat de bine intretinut este...
    • +7 (9 voturi)    
      criminalii inconstienti (Joi, 9 ianuarie 2014, 1:25)

      corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      Bai tata.. Era pe contrasens si a facut praf un renault. De ce naiba mai incercam sa-i cautam scuze. Iar incepem cu mortu e de vine, ba ceata, ba drumu, ba semnele de circulatie dar niciodata smecheru cu mertan. El e un domn onorabil de 60 ani..hai sictir!! A gresit sa plateasca. Punct
      • 0 (0 voturi)    
        Silviu Lung (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:14)

        NICOLETA [anonim] i-a raspuns lui corbul109

        Ai dreptate,sa plateasca!Dar atat timp cat au bani,relatii si naivi care cred tot ce li se spune,cei bogati vor scapa mereu!Coruptia este mare,toti au pretul lor!
    • 0 (0 voturi)    
      in apropiere de padurea radovan? (Joi, 9 ianuarie 2014, 11:19)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      am citit ceva... cu paranormal...
  • +7 (11 voturi)    
    silviu lung (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 20:22)

    george [anonim]

    oricat de mare sportiv a fost...eu vad acum ca doi copii au ramas fara tata
  • +2 (6 voturi)    
    A omorat un om, ei si...? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 20:47)

    Piciu' [anonim]

    ...ce credeti ca o sa faca puscarie? Sunt exemple garla, de smecheri care au omorat mai multi oameni, nu unu'. Pacat ca a murit un tata, avand si cei doi copii in masina, nu vrea-u sa-mi inchipui prin ce trece aceasta familie... Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 21:48)

    Xorciser [utilizator]

    Din poze reiese ca Silviu Lung conducea un Mercedes E class cu tractiune integrala. E destul de greu sa scoti de pe sosea o asemenea masina, doar daca viteza e foarte mare comparat cu conditiile de drum. Sau daca masina avea o problema tehnica (directie etc).

    Mare pacat pentru cariera lui de fotbalist sa fie patata de un asemenea accident. Nu cred ca o sa faca inchisoare pentru ca de obicei in cazuri din-astea pedeapsa e cu suspendare.
    • +1 (1 vot)    
      hm (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:44)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Am revazut niste poze mai bine facute si reiese ca era un E-class 200 Kompressor cu tractiune pe spate. Deci mai usor de derapat.
  • +12 (12 voturi)    
    Accident Silviu Lung (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:04)

    Ctin [anonim]

    Problema e ca astazi era o ceata infernala prin Dolj, iar toata lumea circula cu 30/h.
    Din poza se observa forta mare a impactului, foarte distrugator.
    Am fost si eu pe sosea azi (in afara Craiovei). Trebuie sa fii nemernic (fata de ceilalti participanti la trafic si fata de familia ta ) ca sa circuli cu viteza (sau viteza normala, de ...60) pe ceata asta. Or nebun, or prea retard = nu trebuia sa ai carnet de sofer.
    Nu se vedea la 30 de metri si totusi am intalnit cativa care circulau fara faruri (ca e zi si ei vad = jeguri) si-ti apareau in fata intr-o secunda.
    Nu ar fi murit nimeni, daca viteza era mica (30 minute in plus pierdute=vieti salvate). Cel putin unul din ei avea viteza.
    Dumnezeu sa-i ierte pe soferi si sa-i aiba in paza pe bietii copii.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm, interesanta observatie (Joi, 9 ianuarie 2014, 16:42)

      Laur006 [anonim] i-a raspuns lui Ctin

      Chiar, daca soferul decedat circula fara luminile aprinse, Iar Silviu Lung a depasit o masina? Cam amandoi ar fi vinovati, nu?

      P.S. Cred ca, inainte de a acuza, injura, presupune diverse chestii, ar trebui sa asteptam concluziile anchetei, totusi...
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:54)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Laur006

        Cand efectuezi o depasire trebuie sa o faci in deplina siguranta. In locul unei masini fara faruri poate fi o caruta, sau un copac cazut sau orice altceva.
        Am mers doua ore in spatele unuia care abia se tara pe sosea si nu l-am depasit pentru ca nu vedeam suficient de departe incat sa risc depasirea.
        • 0 (0 voturi)    
          Te inteleg, dar... (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:30)

          Laur006 [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          ... vrei sa punem pariu ca si ala care merge fara lumini pe timp de ceata este vinovat? :)
  • +1 (1 vot)    
    a fost un ghinion (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:31)

    alina macri [anonim]

    Silviu Lung trebuie sa fie acitat si lasat liber sa circule in continuare pe sosele
    A murit un om si au fost nenorociti trei copii -si care este problema.Ceasul rau.Se poate intimpla oricui
    Soferul care a murit e de vina pentru ca circula normal pe sensul de mers,