Mircea Sandu, dupa ce a oferit bilete la meciul Romania - Ungaria familiei copilului ucis de caini: "Am incercat sa aduc mangaiere"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2013, 11:35 Sport | Fotbal

Mircea Sandu
Foto: AGERPRES
Criticat dupa ce a oferit bilete la meciul Romania - Ungaria familiei copilului de patru ani ucis de caini, Mircea Sandu a oferit un drept la replica pe site-ul oficial al FRF. "Am incercat doar sa aduc mangaiere. A fost, din partea mea, un gest spontan, pe care l-am considerat uman, un semn al faptului ca, in calitate de tata si bunic, sunt alaturi de familia greu incercata", a declarat presedintele FRF.

Iata comunicatul de presa al presedintelul Mircea Sandu:


"Dacă am jignit familia micuțului și regretatului Ionuț sau dacă am creat impresia de lipsă de sensibilitate, îmi cer scuze.

Când am lansat familiei îndoliate invitația de a asista la meciul România - Ungaria, niciun moment nu am considerat că pierderea unui copil poate fi înlocuită sau alinată. Cum aș fi putut crede așa ceva?

Numai niște minți bolnave, care au reacționat ca atare în spațiul public, pot face trimitere la asta. A fost, din partea mea, un gest spontan, pe care l-am considerat uman, un semn al faptului că, în calitate de tată și bunic, sunt alături de familia greu încercată și că încerc, atât cât se poate, să-i aduc mângâiere, dar și că Federația Română de Fotbal - care niciodată nu a făcut caz din acțiunile umanitare pe care le-a întreprins - încearcă să facă ceva.

Că am fost sau nu inspirat, asta e o cu totul altă chestiune. Oricum, nu am niciun interes, nici electoral, nici de altă natură.

Iar cei care au înfierat gestul unui om care încearcă să facă ceva și care a construit destule la viața sa nu sunt altceva decât oameni care dau din gură, critică și atât".

Mircea Sandu
Președintele FRF.

Partida Romania - Ungaria se va disputa vineri, de la ora 21:00, pe "Arena Nationala", urmand sa fie in direct pe Antena 1 si LiveText pe HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   























4787 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    da (Joi, 5 septembrie 2013, 11:42)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cred ca exact de meciul asta avea nevoie familia copilului ucis, altceva nu mai avea de facut. Populism imbecil fara margini, explaotarea fara scrupule a unui eveniment tragic, iats ceva care a devenit obisnuit deja in spatiul public.
  • +17 (17 voturi)    
    No comment (Joi, 5 septembrie 2013, 11:43)

    soundtrack [utilizator]

    Astia sunt ofiterii secu'!
  • +23 (23 voturi)    
    mai nene (Joi, 5 septembrie 2013, 11:44)

    moka [utilizator]

    de meci le arde la saracii oameni.
    puteai sa mai astepti si tu pana se mai linistesc apele sau macar daca nu faceai public acest lucru te credeam.
  • +26 (26 voturi)    
    alt idiot (Joi, 5 septembrie 2013, 11:45)

    sucaa [utilizator]

    pai bai mafiotule, tu crezi ca acelei familii ii mai arde de MECI in aceste zile, in urmatorii ani?
    daca tu esti insensibil si nesimtit nu inseamna ca toti sunt ca tine. acei oameni jelesc zilele acestea. acesti oameni trebuie sa aiba grija si de fratiorul ramas care s-ar putea sa aiba sechele toata viata pt asta. si tu le dai bilete gratuite la meci?
    trebuia sa te oferi tu, nu FRF-ul si nu numai tu si restul de politruci enervanti sa-i acordati urgent un ajutor acelei familii. fratiorul rams trimis la psiholog URGENT pe banii vostri nu ai statului. trebuie urgent sa vb cineva cu acel copil pana nu se inchide de tot in el.
    voi dati bilete la meci... cat de nesimtiti puteti sa fiti!!!
  • +22 (22 voturi)    
    Asta-i din putul gandirii (Joi, 5 septembrie 2013, 11:46)

    je [anonim]

    Uneori ma intreb daca exista unitate de masura pentru prostie.
    Se pare ca la noi nu prea.

    Aia is in doliu...si vai de capul lor.....si asta le da bilete la meci? Sa ce...sa urle hai "Dinamo"????
  • +22 (22 voturi)    
    Domnule Sandu! (Joi, 5 septembrie 2013, 11:50)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Dumneavoastra chiar a-ti crezut ca acei oameni se vor duce a doua zi dupa inmormantare la meci ca sa se distreze? Oricat de spontan ar fi gestul Dumneavoastra sa stiti ca ati facut o mare idiotenie pentru ca in loc sa ii alinati de fapt I-ati jignit!
  • +16 (16 voturi)    
    esti normal la cap ??!!.. (Joi, 5 septembrie 2013, 12:04)

    costica [anonim]

    De meci are nevoie familia acum ?!
    Rupt de realitate, ca si primarul Oprescu...
    Vai de noi cu asemenea oameni ajunsi in fruntea institutiilor statului roman..
    Vai de noi....
  • +12 (12 voturi)    
    politruc de 2 bani (Joi, 5 septembrie 2013, 12:05)

    Dan [anonim]

    Cand crezi ca prostia romaneasca nu te mai poate surprinde apare unu ca Mircea Sandu, seful fotbalul romanesc care nu a mai vazut cupa mondiala de 15 ani, nu am cuvine pentru cat de idiot poate sa fie acest politruc de 2 bani.
  • -14 (16 voturi)    
    mda (Joi, 5 septembrie 2013, 12:08)

    Xorciser [utilizator]

    Nu vad nimic rau in a oferi bilete gratis, nu inteleg de ce a fost criticat...
    • +14 (14 voturi)    
      evident (Joi, 5 septembrie 2013, 12:40)

      3CPO [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Nimic rau, chiar a fost inspirat nasu.
      Putea trimite si o minge semnata de echipa sa o puna in sicriu nu?
      Mama prostilor e mereu gravida...
  • +13 (13 voturi)    
    daca ai fi vrut sa faci ceva te duceai personal (Joi, 5 septembrie 2013, 12:09)

    mnicku [utilizator]

    la familia indoliata si ai transmiteai condoleante familiei oferindu-ti eventual sprijinul si ajutorul

    Ai fi putut sugera purtarea de banderola neagra a jucatorilor nationalei la meciul cu HU pt copilul ucis

    asa ti-ai dat palme singur ca prostul ca de fapt de multe ori pina acum
  • +15 (15 voturi)    
    Fabulos de extraordinar (Joi, 5 septembrie 2013, 12:14)

    muciflenduri [utilizator]

    Asta chiar ar pune capac la toate, sa vedem familia in doliu strigand 'afara cu ungurii din tara' si topaind de bucurie la un eventual gol.
    Mircea Sandu a imbatranit degeaba, daca are astfel de gesturi spontane.
    Bine ca nu i-a trimis o minge de fotbal (cu autograf) copilului ucis.
  • +11 (11 voturi)    
    HuuuuOooooo (Joi, 5 septembrie 2013, 12:38)

    sigi [utilizator]

    Nu te-am suportat si nu te voi suporta vreodata bai aratare vicleana.
  • +8 (8 voturi)    
    ce tampit! (Joi, 5 septembrie 2013, 13:24)

    ampersand [utilizator]

    Oamenii aia-s in doliu si tu le oferi bilete la meci, bravo, ma!
  • +4 (4 voturi)    
    exact ce vrei (Joi, 5 septembrie 2013, 14:18)

    sorin3 [utilizator]

    Ce ginduri poti avea dupa ce iti inmormintezi copilul?
    cred ca iti vine sa-i bagi pe gat aluia biletele la "marele meci"
  • +3 (3 voturi)    
    Mangaiere (Joi, 5 septembrie 2013, 14:44)

    huo [anonim]

    Ai putea sa ne alini si noua, celor multi, supararea. Cu DEMISIA. 20 de ani de furtisaguri. Ne ajunge. Iti ajunge.
  • +3 (3 voturi)    
    de necrezut (Joi, 5 septembrie 2013, 15:25)

    Yelenna [anonim]

    Cat de cretin sa fi sa oferi bilete la meci aceloromeni, dupa ce copilulle-a fostmancat de viu de caini?
    Mie tot nu-mi vine sa cred ca a zis ce-a zis Mircea Sandu. Cred ca am visat...
  • +2 (2 voturi)    
    Domnul Mircea Sandu (Joi, 5 septembrie 2013, 16:16)

    Leul in iarna [utilizator]

    considera ca sunt minti bolnave toti cei care au postat aici indignati de nesimtirea ofertei dumnealui catre niste parinti zdrobiti de durere. Oameni buni, in ce societate traim? Astia care ne conduc de 23 de ani sunt niste monstri.
  • +1 (1 vot)    
    Magarule (Joi, 5 septembrie 2013, 16:32)

    flavius [anonim]

    Ai construit multe ca ai furat de la stat ca altfel te chinuiai sa-ti iei un apartament prin prima casa daca ai fii un om cinstit . Esti o mizerie nu ti-e rusine magarule, trimite bani la familia aia ca ai furat destul
  • +1 (1 vot)    
    biet idiot ! (Joi, 5 septembrie 2013, 16:47)

    daniel [anonim]

    Asta da dovada de cretinism in stare pura !!!...

    Dealtfel am avut mereu impresia ca, cu exceptia catorva varfuri, lumea fotbalului e plina de cretini patentati (manelisti, barbugii, psihopati, etc.) si ca nu exista nici macar unul singur care sa nu aiba mentalitate de talhar...
    Prin gestul asta de o stralucita prostie individul dovedeste ca nu degeaba se gaseste in fruntea lor - e reprezentativ pentru specie !
    ...o adunatura de circari care se mira si ei cum de sunt atat de bine platiti...
  • -2 (2 voturi)    
    Identificare (Joi, 5 septembrie 2013, 17:33)

    Flav.And [anonim]

    Daca a simtit ca aceasta este maniera de a-si manifesta public empatia - ca alte persoane publice, Mircea Sandu asta a facut: a oferit bilete pentru <a href="http://www.rtv.net/mircea-sandu-imi-cer-scuze-daca-am-jignit-familia-regretatului-ionut_96595.html">meciul Romania-Ungaria LIVE </a>.
    Probabil ca este atat de legat emotional de fotbal, incat a devenit parte din el.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt curios . . . . (Joi, 5 septembrie 2013, 18:45)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . care sunt maretele realizari in numele si pentru patrie facute de Dvs. Domnule Sandu? A castigat fotbalul romanesc vreo cupa importanta sau macar sta la masa cu cei mai mari in materie? Stadionul nu l-ati facut Dvs. ci primaria asa ca nu...asta nu! Avere personala cred ca ati facut aici va dau dreptate dar sa stiti ca nici aia nu e viata stiindu-te mereu cu procuratura in coaste. Si aici aveti ceva realizari dupa cate tin eu minte. Asa ca nu va mai laudati ca nu aveti cu ce!
  • +2 (2 voturi)    
    Sandu a dat din șpaga luată... (Joi, 5 septembrie 2013, 19:42)

    visio [utilizator]

    el și ”tovarășii” lui din fotbalul romanesc...
  • +2 (2 voturi)    
    Durerea (Joi, 5 septembrie 2013, 20:14)

    7imist [utilizator]

    cel mai usor de suportat este durerea ... altuia, nu-i asa d-le Sandu ?
  • +1 (1 vot)    
    Imbecil? (Vineri, 6 septembrie 2013, 8:13)

    danbaloiu [utilizator]

    ...sau de o prostie fara margini?
    Pleaca odata de acolo impostorule!
  • 0 (0 voturi)    
    pai de ce (Duminică, 8 septembrie 2013, 19:05)

    jean barna [anonim]

    -atat pricepem atat facem e o lege universala-pai bine mai nea Mirceo nu te stim cu toti ce treaba aveai tu sa te umfli aiure-faceai naiba 5 custi pentru caini in cartier si toti te vedeau ca pe un erou-toti dam cadou ce nu ne trebuie sau ce nu ne costa nimic mai bine le luai flori -da trebuia sa le platesti-luai pe protocol