Echipa nationala a Romaniei a incheiat anul cu o victorie, tricolorii invingand, scor 2-1, Belgia, intr-o partida amicala. Echipa lui Victor Piturca a dezamagit in prima repriza (de retinut doar golul superb al lui Maxim 32'), dar schimbarile efectuate la pauza (au intrat Lazar, Torje, Tanase, Goian, Bourceanu si Bogdan Stancu) au schimbat cursul jocului, iar Torje (67' penalti) a marcat golul victoriei.

Romania, victorie de moral cu Belgia Foto: AGERPRES

Vezi desfasurarea partidei Romania - Belgia:

Final de partida, Romania - Belgia 2-1

90+2' Balbaiala in careul Romaniei, Radu Stefan degajeaza in Lukaku - mingea se duce putin peste poarta. Belgia a avut trei ocazii mari in prelungirile partidei

90+1' Tatarusanu iese gresit pe o centrare, iar Tanase reuseste sa indeparteze pericolul

90' Goian intervine prompt si il blocheaza pe Lukaku. Belgia a fost aproape de egalare

79' Lukaku scapa singur cu Tatarusanu, din fericire sutul acestuia se duce putin pe langa poarta. Belgia a ratat o ocazie imensa

77' Vertonghen trimite foarte aproape de poarta lui Tatarusanu, ocazie importanta pentru belgieni

69' Radu Stefan ii ia locul lui Latovlevici

67' Torje transforma cu siguranta penaltiul, Romania - Belgia 2-1

65' Centralul dicteaza penalti pentru un hent al lui Verthongen

63' Tanase il gaseste bine pe Bogdan Stancu, dar sutul acestuia este blocat de apararea belgiana

61' Luchin ii ia locul lui Chiriches

60' Mignolet retine sutul lui Marica, din unghi

59' Sutul lui Torje este deviat, ocazie mare pentru Romania

Schimbarile efectuate la pauza isi fac efectul - Romania domina inceputul reprizei secunde

50' Torje centreaza perfect pentru Marica, dar atacantul nu poate trimite in poarta din apropiere

Au parasit terenul Nistor, Maxim, Gaman, Pintilii, Chipciu si Grozav

Victor Piturca a efectuat mai multe schimbari - au intrat pe teren Costin Lazar, Torje, Tanase, Goian, Bourceanu si Bogdan Stancu

A inceput repriza a doua

Pauza pe "Arena Nationala", Romania - Belgia 1-1, dupa o prima repriza in care belgienii au dominat

S-a aratat un minut de prelungire

44' Tatarusanu boxeaza o minge periculoasa, Belgia forteaza marcarea golului doi

35' Mertens trimite peste poarta din apropiere, Belgia rateaza inca o faza importanta

Tricolorii au egalat contrar cursului jocului

32' Maxim inscrie cu un sut perfect, cu stangul, la coltul lung, de la marginea careului mare. Romania - Belgia 1-1, executie splendida a jucatorului celor de la Targu-Jiiu

29' Witsel trece pe sub minge dupa o lovitura de colt, oaspetii au trecut pe langa golul doi

Oaspetii domina categoric in aceste momente, tricolorii nu reusesc sa iasa cu mingea din propria jumatate de teren

Belgia a aratat, cel putin pana in acest moment, ca este echipa mai buna

23' Gardos respinge gresit cu capul, mingea ajunge la Benteke, iar acesta inscrie cu un sut pe coltul scurt. Romania - Belgia 0-1

17' Mertens trimite cu mult efect, de la 16 metri, balonul loveste bara portii lui Tatarusanu

Belgia domina la capitolul posesie, linia de mijloc a oaspetilor este superioara

14' Marica patrunde pe dreapta, intoarce un adversar, dar centrarea nu ajunge la niciun coechipier

Fotbal sarac in realizari in primele minute, momentan meciul este unul plicitisitor...

8' Prima faza mai importanta a Romaniei: Grozav patrunde pe dreapta, centreaza in fata portii, dar Mignolet retine fara emotii

5' De Bruyne, neasteptat de liber in careul nostru, trimite din unghi, Tatarusanu respinge cu piciorul

4' Chipciu ii trimite o pasa la intalnire lui Grozav, dar apararea belgiana intervine