Barcelona vs Real Madrid 1-2/ Sah mat

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 20:25 Sport | Fotbal

Sarbatoare galactica pe Camp Nou
Foto: AGERPRES
Real Madrid este cu titlul de campioana a Spaniei in buzunar dupa ce a reusit sa castige pe Camp Nou impotriva marii rivale FC Barcelona, scor 2-1. In urma acestui rezultat, ecartul dintre galactici si catalani este de sapte puncte, cu doar patru etape inainte de finalul sezonului din Primera Division.

Realul a dat lovitura pe terenul marii rivale dupa o pauza de cinci ani, echipa lui Jose Mourinho impunandu-se gratie unei tactici bazate pe jocul pe contraatac. Khedira a deschis scorul in minutul 17, dupa o greseala a lui Victor Valdes, iar la pauza s-a intrat cu 1-0 pentru oaspeti.

Reusita lui Alexis Sanchez (minutul 70 - de-abia intrat pe teren) a dat sperante unui stadion intreg, dar Cristiano Ronaldo a spulberat visele catalanilor (73') dupa un contraatac scoala (l-a executat pe Valdes dupa o faza in care si-a pus in evidenta viteza).

S-a terminat 2-1 pentru Real, iar Madridul este mai aproape de titlu ca niciodata (galacticii au 7 puncte avans cu doar patru etape inaine de finalul stagiunii).


Vezi desfasurarea Live Text a partidei Barcelona - Real Madrid:

Fluier final de partida, FC Barcelona - Real Madrid 1-2

90+4' Callejon rateaza din cativa metri, Realul putea marca golul cu numarul trei

90+3' Benzema este inlocuit de Higuain

S-au aratat 4 minute de prelungire

89' Callejon i-a luat locul lui Mesut Ozil

86' Mascherano primeste cartonasul galben

81' Tello este inlocuit de Fabregas

78' Este avertizat si Granero

77' Ozil primeste cartonasul galben pentru o tragere de timp

75' Granero i-a luat locul lui Di Maria

74' Adriano a fost inlocuit de Pedro

73' Cristiano Ronaldo inscrie dupa o faza scoala de contraatac a Realului

71' Alexis Sanchez inscrie din apropiere dupa o faza inventata de Messi. Barcelona - Real Madrid 1-1


69' A intrat pe teren Alexis in locul lui Xavi

68' Xavi trimite putin pe langa poarta din afara careului mare

Barcelona nu gaseste spatii, Realul se apara perfect pana in acest moment

54' Tello trimite in peluza dintr-o pozitie favorabila, actiune importanta ratata de Barcelona

52' Tello prefera un sut in locul unei centrari, actiunea ramane fara rezultat

Continua scenariul din prima repriza: Realul se apara cu aproape toata echipa, in timp ce Barcelona nu gaseste solutii pentru a inscrie

48' Xabi Alonso primeste cartonasul galben

A inceput repriza a doua

Pauza pe Camp Nou, Barcelona - Real Madrid 0-1

44' Ozil scapa pe dreapta, dar intarzie pasa, iar Mascherano il blocheaza

43' Pepe primeste cartonasul galben

42' Thiago, Messi si Dani Alves participa la o faza de atac a Barcelonei, actiunea ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

Fara actiuni de poarta in ultimele minute, se joaca mai mult la centrul terenului. Barcelona nu are viziune in actiuni, in timp ce Realul se apara organizat

27' Messi inventeaza o pasa de geniu, sutul lui Xavi trece insa putin pe langa bara. Ocazie imensa pentru Barcelona

Actiunile Barcelonei se opresc la 16 metri de poarta lui Casillas, mecanismul catalan nu pare sa functioneze la turatie maxima in aceasta seara

21' Tello suteaza pe langa poarta lui Casilllas

17' Victor Valdes iese gresit pe o centrare, iar Khedira inscrie din apropiere. Barcelona - Real Madrid 0-1


15' Busquets primeste cartonasul galben pentru un presupus fault la Cristiano Ronaldo

13' Casillas intervine perfect la un sut al lui Tello, jucatorul Barcelonei se afla insa in off-side

11' Benzema trimite de la distanta, fara probleme pentru Valdes

Madridul se apara bine, echipa lui Mourinho blocheaza spatiile la centrul terenului

6' Casillas iese dintre buturi si il blocheaza pe Dani Alves

5' Ozil centreaza perfect, iar lovitura de cap a lui Ronaldo este respinsa de sub transversala de Valdes

Barcelona domina steril primele minute

A inceput El Clasico

Atmosfera superba pe Camp Nou, sunt aproximativ 90.000 de spectatori

FC Barcelona:
Valdes - Alves, Mascherano, Puyol, Adriano (Pedro '74) - Thiago, Busquets, Xavi (Alexis '69) - Tello (Fabregas '81), Messi, Iniesta. Antrenor: Josep Guardiola.

Real Madrid:
Casillas - Arbeloa, Pepe, Ramos, Coentrao - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria (Granero '77), Özil (Callejon '89), Ronaldo - Benzema (Higuain '90+2). Antrenor: Jose Mourinho.

Au mai ramas de disputat:


Rayo Vallecano - Barcelona
Barcelona - Malaga
Barcelona - Espanyol
Betis Sevilla - Barcelona

Real Madrid - Sevilla
Bilbao - Real Madrid
Granada - Real Madrid
Real Madrid - Mallorca

Clasament:

1 Real Madrid 88 puncte
2 FC Barcelona 81.


Citeste mai multe despre   



















17382 vizualizari

  • -15 (15 voturi)    
    Real sta numai in aparare (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 21:57)

    axeladin [anonim]

    Real Murinho si Cristi sufera de ei si stau in aparare
    • +12 (18 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 22:09)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui axeladin

      Probabil golul l-a marcat Casillas, printr-un şut fulminant!
    • +8 (14 voturi)    
      serios? (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 23:21)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui axeladin

      realul a castigat datorita celor doua autogoluri ale barcelonei. n.ai vazut ca jucatorii realului n.au trecut de jumatatea terenului? tu, barcelona si steaua... cei mai tari!
    • -10 (12 voturi)    
      fotbal (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 23:23)

      liviutzubmf [anonim] i-a raspuns lui axeladin

      Asta e difernenta dintre Barca si Real...unii joaca fotbal si altii incearca sa distruga fotbalul...
      • +4 (10 voturi)    
        Fotbal? (Duminică, 22 aprilie 2012, 1:16)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui liviutzubmf

        Ce joacă Barcelona e fotbal? Fără goluri frumoase de la distanță, fără goluri cu capul, fără pase de 70 de metri? E un fotbal șchiop și eficient dintr-un singur motiv: vidul de putere. Nu se compară echipele și jucătorii de-acum cu ce era în anii '90 până la începutul anilor 2000. Un jucător precum C. Ronaldo n-ar fi fost nici pe departe atât de bine cotat în perioada aia și nici Messi n-ar fi fost considerat un zeu. E excepțional, dar îl ajută foarte mult și contextul. Nu cred că e cel mai bun din toate timpurile și nici Barcelona nu e.
        • 0 (6 voturi)    
          Esti amuzant :) (Duminică, 22 aprilie 2012, 9:09)

          sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Daca alcatuiesti un dreamteam al anului 2012 si o pui sa joace cu un dreamteam al anului 1990, ma indoiesc ca batraneii vor intelege ceva.
          • +2 (4 voturi)    
            daca eu... (Duminică, 22 aprilie 2012, 13:18)

            me [anonim] i-a raspuns lui sentenced

            care sunt praf in atac (imi placea pe vremuri sa joc portar)
            ma pui sa joc cu pele, sunt foarte sigur ca-l driblez de nu se vede.
            asta ma face un atacant mai bun ca el?
            ma indoiesc...
            e logic ca daa pui unu de 50 de ani sa joace cu unu de 25 o sa-l faca praf ultimu...
            nu inteleg absolut deloc unde bati

            este foarte greu sa compari generatii diferite de jucatori...
              #showComment()
          • 0 (0 voturi)    
            Așa e cum ziceți voi (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:00)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui sentenced

            E clar, nu e nicio diferență dacă încerci să treci de Koscielny sau cu Maldini. Și e tot aia să-l ții pe Berbatov cum era să-l ții pe Crespo sau pe Lopez sau pe Shevchenko sau pe van Nistelrooy. Voi chiar nu vedeți o diferență între Cristiano Ronaldo și Zidane? Între Ramos și Hierro? Nu spun că-s perfect comparabili, nici că joacă pe exact același post, nici că au același stil. Dar cred eu că se simte o diferență de clasă și nu e în favoarea celor de acum.

            E mai bine să fiu amuzant decât să mă mint singur. Am văzut sute de meciuri din diverse perioade. Sunt generații mai bune și mai puțin bune. Părerea mea e că Messi e cel mai bun jucător din deceniul ăsta și că performanțele lui nu sunt întâmplătoare. Dar ar trebui să vă gândiți contra cui joacă. Nu neapărat fundași sau mijlocași, ci echipe. Mi se par mult, mult mai subțiri decât în perioadele pe care le consider eu bune și care o să mai vină, nu s-a încheiat fotbalul aici. Ne uităm la ce-avem, fotbalul e frumos oricum, dar puțin realism nu strică.
      • +8 (14 voturi)    
        Clar (Duminică, 22 aprilie 2012, 1:47)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui liviutzubmf

        Ce fain ar fi fotbalul daca ar juca doua Barcelone, una cu cealalta... fiecare echipa ar avea posesia 70% din timp.
      • +8 (8 voturi)    
        uite ce zic unii (Duminică, 22 aprilie 2012, 3:07)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui liviutzubmf

        "They looked dangerous on the counter-attack, worked tirelessly throughout and brought the European champions to their knees in a way few have managed in recent years." Este ca suna fain la BBC?
  • +7 (15 voturi)    
    ba, da' mare inventator messi asta (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 23:30)

    zaboo [utilizator]

    pacat ca n-a inventat nimic la cupa mondiala, cand a pozat in nimeni si i-a iesit ca la carte... hala madrid!
  • -6 (6 voturi)    
    mai aveti mult (Duminică, 22 aprilie 2012, 0:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pina sa cistigati la pariuri, poate niciodata, ma refer la toti naivii de mai sus, ca sa nu zic altfel. Cert e e n-ati inteles nimic.
  • -7 (13 voturi)    
    this is the end (Duminică, 22 aprilie 2012, 0:21)

    ws [anonim]

    asta-i sfarsitul unieia dintre cele mai faine echipe ever. o sa ramana in istorie alaturi de ajax-ul anilor '70 si de milan-ul anilor '90. si nu, realul de acum nu cred ca o sa si-l mai iminteasca cineva in 3 ani.

    asta-i partea buna pentru cei care tin cu real. dupa ani de umilinte greu de inghitit, a venit sfarsitul.

    partea proasta e ca la masia produce in continuare. si probabil ca la anu' telllo nu o sa mai fie asa pleazna.

    well, we'll see.

    ws
    • +6 (10 voturi)    
      Cel mai slab pronostic (Duminică, 22 aprilie 2012, 0:35)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ws

      "realul de acum nu cred ca o sa si-l mai iminteasca cineva in 3 ani"

      Ştii care-i media de vârstă a jucătorilor Realului?
      • -5 (9 voturi)    
        we'll c (Duminică, 22 aprilie 2012, 1:04)

        ws [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        habar n-am, care-i "media de varsta" a realului, ca sa-ti folosesc limbajul de lemn.

        da'e irelevant. vorbeam de cu totul si cu totul altceva.

        vorbeam de istoria fotbalului.

        ws
        • +8 (12 voturi)    
          Propunere (Duminică, 22 aprilie 2012, 1:44)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ws

          Propun ca, de dragul istoriei fotbalului, pe teritoriul Romaniei sa se considere ca Barcelona a castigat, la masa verde, cu 3-0 si acest meci.
          E ok 3-0, sau mai adaugam?
        • +8 (8 voturi)    
          Istoria fotbalului si Barcelona (Duminică, 22 aprilie 2012, 10:07)

          ion [anonim] i-a raspuns lui ws

          Da, nene, e adevarat. Barcelona actuala o sa intre in istorie ca printre cele mai mari echipe de club.

          Dar, cu atat mai pacat este ca o echipa atat de mare a practicat un joc atat de muieratic si lipsit de fair-play.

          Aceasta echipa a transformat fotbalul in scrima: m-ai atins, am primit fault. Ai pus piciorul la o contra ceva mai tare, apoi bucura-te ca ai luat doar galben si ca nu ai luat rosu direct. Atatea simulari grosolane nu am mai vazut la o echipa mare. Iar arbitrii au intrat in jocul asta de fotbal-scrima.

          Eu am vazut Milanu de la sfarsitul anilor 80. Nu doar ca era o echipa mare, dar era si o echipa de un fair-play exceptional. Un Van Basten nu ar fi facut niciodata circul facut de Messi si compania.

          Din aceste motive pot sa recunosc la rece ca Barcelona actuala e cea mai buna echipa de club vazuta de mine in ultimii 15-20 ani (si ma uit la fotbal la nivel inalt de mai mult de 30 de ani - in anii comunismului priveam fotbal la greu la televiziunea sarbilor)

          Dar de inima mea nu o sa se lipeasca, rau imi pare.
          • +1 (1 vot)    
            mda... (Duminică, 22 aprilie 2012, 13:21)

            me [anonim] i-a raspuns lui ion

            aprob parte cu fair playu....
            numai la basket nu aveai voie nici sa atingi jucatoru ca se dadea fault....
            pacat... mai ales ca puteau fi o echipa la fel de mare si fara sa faca balet pe teren.

            in legatura cu cea mai buna echipa din ultimii 15-20 de ani nu ma pot pronunta pentru ca atunci era cam mic pentru fotbal
          • +1 (1 vot)    
            Au mai fost echipe bune (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:22)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui ion

            Eu zic că și Real între 1998 și 2002 a fost echipă bună, mai ales în Ch. League. Chiar și Barcelona în perioada aia era o echipă interesantă, dar cam naivă. Mi-a mai plăcut și AC Milan până prin 2004-2005. Nu mi se pare că Barcelona de acum se detașează net de astea, doar că e mai diluată competiția, cum am zis și mai sus.

            Mi se pare un românism în sensul rău obsesia că „rupe, frate” Barcelona de-acum. Sunt câteva echipe și o grămadă de jucători din ultimii 20 de ani care o să rămână cu certitudine în istorie.

            În legătură cu lipsa de fair-play sunt de aceeași părere, e o constantă a spaniolilor în ultimii ani, nu doar în fotbal. Nația asta de la Mediterana a avut campion de schi fond în istoria recentă, pe marele Johann Muehlegg.

            Oricum, n-am niciun parti-pris. Cam toate echipele actuale mi se par subțiri și lipsite de un anume tip de fair-play (nu ăla de loseri). Dar o să vină perioade mai bune și cu siguranță ce e bun la Barcelona o să fie parte din ADN-ul viitoarelor echipe mari.
              #showComment()
          • 0 (0 voturi)    
            :)) (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:43)

            Adrian [anonim] i-a raspuns lui ion

            acuzatia ta de lipsa de fair play si modul in care o motivezi "m-ai atins, am primit fault" denota ignoranta. iti recomand sa cauti o definitie pt fair play si mai putina liga lui mitica unde pentru convinge un arbitru ca ai fost obstructionat trebuie sa te rostogolesti de 5 ori de teren.
    • +5 (5 voturi)    
      istorie (Duminică, 22 aprilie 2012, 8:06)

      oi [anonim] i-a raspuns lui ws

      Realul actual a intrat aseara in istorie. Probabil ca definitiv:
      a devenit echipa cu cele mai multe goluri din istoria La Liga(campionatul Spaniei, in caz ca nici asta nu stii). Si mai sunt 4 etape. Probabil ca actuala echipa + Mourinho va ramane in istoria Spaniei ca cea mai ofensiva si/sau eficienta echipa(alege tu termenul).
      Daca unii insa nu vad decat 1-2 meciuri pe an...
  • -3 (5 voturi)    
    S-au molipsit... (Duminică, 22 aprilie 2012, 0:34)

    Andrei966 [utilizator]

    de la Totonero toti.. e foame si in Spania...
  • -1 (1 vot)    
    n-ai cu cine (Duminică, 22 aprilie 2012, 2:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e prosti da' multi...
  • -6 (6 voturi)    
    Minciuna (Duminică, 22 aprilie 2012, 2:13)

    Paul [anonim]

    Sper ca Rosell sa-si dea demisia, e prea tacut, e prea cuminte. S-au pierdut puncte grele sezonul asta din cauza arbitrajului iar Presedintele Barcelonei era primul care trebuia sa discute problema... a tacut. In acest moment, daca Real castiga 2-1 dar nu se furau puncte la drumul mare, Barcelona avea minim 3 puncte avantaj.
    Nu vreau sa zic cum la golul 1 al lui Real atat Sami cat si Ronaldo erau in offside, pai cum sa nu vezi asta frate? Acelasi lucru ca si golul Osasunei din iarna, doi in offside, arbitrul nu vede nimic, altcineva nu putea sa primeasca mingea aia. Mai da-o dracu, Spania e un fel de Romania mai rasarita la unele capitole, dar substratul e acelasi, numai inselaciuni, fraude, coruptie etc.
  • -6 (10 voturi)    
    Barcelona joaca fotbal (Duminică, 22 aprilie 2012, 2:27)

    axeladin [anonim]

    Pacat ca Real distruge jocul prin tacticizare si joc inofensiv,sa fie de ras alaturi de Murinho si inganfatul Cristi
    • +9 (9 voturi)    
      Pacat (Duminică, 22 aprilie 2012, 3:56)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui axeladin

      Pacat ca unii au trecut prin scoala ca rata prin balta.
      Inca nu e prea tarziu sa inveti limba romana.
  • +6 (6 voturi)    
    Cred ca eu am vazut alt meci decat cel comentat (Duminică, 22 aprilie 2012, 9:09)

    dlp [anonim]

    Eu am vazut fotbal, de clasa.
    Unii au fost mai atenti, mai disciplinati, mai determinati, si, ce sa vezi, a intrat si mingea in poarta adversarilor.
    Nu-mi place deloc Ronaldo, dar, aseara, a reusit sa deconteze milioanelele de euroi, pe care le ia.
    Si nu pot sa nu scot palaria in fata lui The Special One, care a facut ce a promis: sa bata Barca la ea acasa.
    Chapeau , Mr Mourinho !
    Tot pentru fotbal: nu-i mai jigniti pe spanioli cu comparatii deplasate cu ce se intampla cu Steaua si Dinamo sau CFR,astia sunt inca in Preistoric.
    • -2 (2 voturi)    
      :) (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:48)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui dlp

      Pai si eu pot sa bat Barca la ea acasa, daca imi dai 5 ani la dispozitie si Chelsea, Inter si Real ca sa incerc :)

      marketingul va mananca creierul. gandesc altii pt voi :)
      • +1 (1 vot)    
        Dupa razboi........ (Luni, 23 aprilie 2012, 10:45)

        grrrr [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Iti dau si 20 de ani....... si ......cate echipe vrei, dar , la inceput, o iei cu Chiajna, FC Juventus, castigi campionatul Romaniei (un fleac) si pe urna, vorbesc eu cu Abramovici si se rezolva frustrarea.
  • +6 (6 voturi)    
    ieri... (Duminică, 22 aprilie 2012, 10:09)

    me [anonim]

    cand am vazut articolul, chiar ma intrebam cand o sa apara fanii barcelonei cu scuze...
    cand bate barcelona: cei mai buni, mama ce echipa blabla
    cand pierde: arbitraju, adversarii au juact prost da au avut ghinion, s-au bagat cu fundu in poarta etc....
    voi realizati cat de penibili sunteti?!
  • -4 (6 voturi)    
    Bucurie indecenta (Duminică, 22 aprilie 2012, 10:17)

    Alex [anonim]

    Sa te bucuri de maniera asta, dupa ce ani de zile ai suportat umilinte istorice, ca scor si joc, e ridicol. Apropos, in tur pe Bernabeu a fost 3-1 pentru Barcelona, deci daca am privi lucurile strict din perspectiva unei duble europene, Barcelona ar fi in avantaj, nu? Oricum, prestatia Barcelonei din tur a fost net superioara celei a Realului din retur...

    Sunt multe de spus despre cauzele esecului Barcelonei din seara trecuta...o zi de odihna in plus pentru Real dupa Munchen, un lot destul de subtire pentru Barcelona, cu multi jucator necopti pentru a duce niste jocuri de asemea tensiune, improvizatiile lui Guardiola cu Tello si Thiago titulari (desi cred ca Fabregas si Alexis au avut probleme musculare dupa Londra) si Pique pe banca, gafele incredibile ale lui Valdes si ratarile monumentale ale lui Xavi si Tello.

    Oricum, Real a parut mult mai motivat in acest derby si din punctul asta de vedere meritau sa invinga. Se acumulase prea multa frustrare si umilinta...
    • +4 (4 voturi)    
      deci... (Duminică, 22 aprilie 2012, 13:29)

      me [anonim] i-a raspuns lui Alex

      1 - a cauta scuze dupa orice esec este aberant
      2 - realul s-a bucurat pentru ca au castigat un meci extrem de important in lupta pentru titlu si pe langa asta au batut barcelona dupa multicel la ei acasa , care barcelona e o mare rivala... si ma refer MARE ... la ei e mult mai mult decat o rivalitate sportiva cum e cam intre toate celelalte echipa dintr-o tara
      3 - comparatiile intre realu a jucat mai prost acum decat a facut-o barca in tur sunt ... sincer... penibile...
      invatati fratilor sa recunoasteti ca incepe lumea sa se prinda de jocul barcei, ca realul a fost mai bun si asta e ,,,, invatati sa pierdeti!!!
      un om adevarat este cel care stie sa piarda nu cel care stie sa castige...

      si in egatura cu oboseala... ce pot spune... decat ca le plangi de mila unora care castiga intr-un an cat altii in 1-100 de vieti... nu e putin aberant?!
  • 0 (0 voturi)    
    Barca (Duminică, 22 aprilie 2012, 11:19)

    Leon [anonim]

    Pt mine Barca a aratat obosita si sincer nu mi fac foarte mari probleme ca au pierdut aseara. Ce ma ingrijoreaza de altfel e meciul de Marti cu Chease si sincer sper sa gresesc dar s ar putea sa nu gasim nici una din echipe in finala Champions league si asta si datorita conducatoriilor din La liga care au ales foarte gresit ziua de desfasurare a meciului de aseara. In shimp pt mine Madrid nu a jucat perfect sau sah mat ( o prostie). Ei au jucat ca de obicei, aparandu se si pe contratac. Daca meciul se desfasura cu 2 saptamani mai devreme altfel erau datele problemei.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Duminică, 22 aprilie 2012, 13:19)

    Anca [anonim]

    Barca a pierdut in primul rand din cauza lui Pep Guardiola, prin faptul ca nu l-a titularizat pe Pique (motivul numai el il stie ) In al doilea rand, din cauza netitularizarii lui Alexis si Fabregas. Un singur om putea sa-l tina departe pe CR si sa-l intreaca in viteza si acesta era Pique. Pep si-a permis niste experimente tocmai cand nu era cazul s-o faca .. avea fomula necesara obtinerii cel putin unui egal dar a ales sa surprinda, in conditiile in care Thiago si Tello, nu sunt pregatiti psihic petru un astfel de meci. Probabil ca si-a inteles greselile. In rest fiecare echipa a incercat sa faca ce stie mai bine, in astfel de meciuri. Barcei nu i-a iesit aseara in schimb i-a iesit Real-ului. Realul a avut nevoie de o victorie si a stiut mai bine cum s-o obtina. Bravo lor !!! Visca Barca !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:01)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Anca

      dupa mine guardiola a ales sa joace cu thiago si tello pentru a mai prinde experienta si sa vada ce inseamna un meci cu real pe camp nou... :)
  • -1 (3 voturi)    
    Barca - Real (Duminică, 22 aprilie 2012, 14:47)

    geo12 [utilizator]

    Guardiola a gresit. Barca a jucat prost. S-a vazut si oboseala de dupa meciul cu Chelsea jucat pe furtuna.Insa Realul cu acest meci nu poate sterge 5 ani de umilinta. Mai au de castigat macar 2-3 dueluri cu Barca pt a echilibra lucrurile. In plus, mai ramane si CL de jucat.Sunt convins ca Barca isi va face implanturile necesare in aparare si va reveni anul viitor cu jocul incantator din ultimii ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Barcelona (Luni, 23 aprilie 2012, 0:21)

    sergiu [anonim]

    Interesantele discutiile de aici, sunt si putin caraghioase si nostime, nu sint fan Barca, sint fan Liverpool, desi imi pare rau sa il vad pe Tores in lutul lui Chelsea, dar totusi sa va reamintesc ca mai sint jocuri de jucat precum cele din Liga campionilor si finala dintre Barcelona vs Athletico Bilbao pt Cupa Regelui Spaniei, unde se vede ca real va lua doar un campionat se poate vedea ca Barca ar avea sansa de a lua doua cupe... amindoua echipe sint de calibru mare, totusi mai mult imi placea Real Madrid cu Raul, decit fara el, imi place cum a ajuns sa ridice pe Shalke04, de ce a trebuit sa il dea pe Gutti is Raul numai Mourinho poate sti asta...Congrats ralul pt La Liga....Succes Barca in Champions League si Cupa Spaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Luni, 23 aprilie 2012, 16:35)

      fly [anonim] i-a raspuns lui sergiu

      Poate dacă ai pune și "." din când în când, comentariul ar fi mai ușor de înțeles.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce e mai bine ? (Luni, 23 aprilie 2012, 12:28)

    Socrates [anonim]

    Sa castigi campionatul sau UCL ? P.G. i-a odihnit pe jucatori. In meciul tur a castigat usor echipa din B. R.M. castiga campionatul iar B. UCL si in felul asta inscriu o echipa in plus in UCL si asta va fi cea din Bilbao. Si UCL cu barca, real si athletic o sa fie macel. Adica o sa confiste cupa pe urm 5 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      ambele (Luni, 23 aprilie 2012, 17:00)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Socrates

      daca esti asa tare ;)