Chelsea - Barcelona 1-0/ "Stamford Bridge" viseaza frumos

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:37 Sport | Fotbal

Ziua perfecta a lui Drogba
Echipa engleza Chelsea Londra a invins pe FC Barcelona, in mansa-tur din a doua semifinala Champions League. Unicul gol al meciului a fost marcat de Didier Drogba in prelungirile primei reprize (45+2).

Catalanii au deschis jocul in stilul traditional, posesie prelungita, scenariu pe care Chelsea l-a acceptat, anuntand ca va miza exclusiv pe jocul aparare-contraatac. Barcelona a avut o bara (Alexis Sanchez), o solicitare de penalty (la Iniesta) si alte doua-trei situatii bune de a marca, dar a primit gol in ultima faza a primei reprize: Ramires a scapat de adversar, la marginea careului, si a centrat pentru Drogba, perfect demarcat in fata portii: 1-0, minutul 45+2.

Dupa pauza, Chelsea a coborat si mai mult liniile, aratand ca este dispusa sa suporte o repriza de dominatie catalana: englezii au rezistat, chiar daca au suferit in multe momente, punctul culminant producandu-se in ultimul minut (90+3) - Pedro a nimerit bara laterala, apoi Busquets a inaltat mingea peste poarta, din mijlocul careului!

Victoria lui Chelsea, la care au contribuit decisiv Drogba (in zi de gratie) si portarul Cech (inspirat si ocrotit de sansa), ofera suporterilor de pe "Stamford Bridge" dreptul de a visa la finala Champions League - calificarea se va juca marti, 24 aprilie, pe "Camp Nou", in Barcelona.

4103 vizualizari

• -2 (14 voturi)
    Forza Chelsea ! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:43)

cristian [anonim]

In sfarsit, s-a dus norocul Barcelonei... Cred ca era timpul ca Chelsea sa revina ! A fost un meci frumos, in care englezii au jucat foarte bine.
    • +5 (11 voturi)
      da, nu au avut noroc (Joi, 19 aprilie 2012, 0:06)

geo12 [utilizator] i-a raspuns lui cristian

Dar ca nu cred ca Chelsea va mai rezista in retur. Sa te aperi 85 de minute cu 9 jucatori in fata portii nu e chiar pe placul meu.Nu uita ca Barcelona a avut 2 bare si alte 3 ocazii foarte mari, dar le-au ratat din lipsa de concentrare. Asta nu se va ma intampla in retur, cand terenul mai lat le va permite sa desfaca autobuzul pus de Chelsea in fata portii.
      • -1 (1 vot)
        plus.. (Joi, 19 aprilie 2012, 10:19)

rochiri [anonim] i-a raspuns lui geo12

Barca a avut si un penalty la Inesta
  • +2 (14 voturi)
    Se poate si asa.. (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:58)

marius [anonim]

Din pacate a castigat o echipa care a jucat un fotbal urat (Chelsea),cred c-au avut si noroc chior ,sper sa nu se califice o asemenea echipa care la nivelul acesta joaca toata repriza a -doua cu Drogba fundas si o adevarata cazemata de 9 oameni in aparare.
    In asemenea conditii nici macar in offsaid nu putea intra Barcelona.
      ;) (Joi, 19 aprilie 2012, 0:04)

ampersand [utilizator] i-a raspuns lui marius

barcelona joacă cel mai frumos fotbal atunci când jucătorii echipei adverse stau aliniaţi de-a lungul tuşelor - flowing tikicaca, o formidabilă dresură de foci!
  • +2 (8 voturi)
    poate exista o sansa (Joi, 19 aprilie 2012, 0:08)

toto [anonim]

sa avem o finala intre doua cluburi corecte dpvd financiar, bayern si chelsea, fara trisorii spanioli care platesc salarii fabuloase acaparand cei mai tari jucatori dar nu mai au bani sa-si plateasca darile aferente acelor salarii si cer sa li se stearga datoriile de catre guvern, iar aia chiar fac asta.
    sau ma rog au facut-o pana acum, ca de cand i-a lovit criza in cap nu mai au de unde. dar au avut, ca si grecii, nesimtirea sa ceara de la altii ajutor in timp ce ei se pregateau sa stearga datorii interne.
    cred ca ar fi timpul ca si in fotbal sa inceapa sa dispara aceste bule, ca si in imobiliare, cladite pe bani care de fapt nu exista.
    eu cel putin asa sper.
      bine spus (Joi, 19 aprilie 2012, 1:34)

Sorin [anonim] i-a raspuns lui toto

si eu sper acelasi lucru desi nu prea le dau sanse in retur la nici una. Si Real si Barca sunt prea puternice in momentul asta.
    • -2 (4 voturi)
      Acaparare jucatori (Joi, 19 aprilie 2012, 9:00)

Diem [anonim] i-a raspuns lui toto

7 din titularii Barcelonei (+ 5 dintre rezerve) au fost produsi la scoala proprie. Cam cati a produs Chelsea ? :)
      Da, Abramovici nu a acaparat nimic si plateste salarii de mizerie :)
      • +3 (3 voturi)
        Unde gresesti tu (Joi, 19 aprilie 2012, 9:13)

Ozzy [anonim] i-a raspuns lui Diem

Abramovici poate sa plateasca ce salarii vrea el, atata timp cat Chelsea nu are datorii la stat. Real si Barca cumpara jucatori cu zeci de milioane, dar au impreuna peste un miliard datorat statului spaniol.
        • -2 (2 voturi)
          Unde gresesti tu (Joi, 19 aprilie 2012, 10:52)

Diem [anonim] i-a raspuns lui Ozzy

Ma refeream doar la partea cu acapararea de jucatori, nu la cea cu datoriile :)
        • 0 (2 voturi)
          Nostim (Joi, 19 aprilie 2012, 11:26)

sergiu [anonim] i-a raspuns lui Ozzy

Apropo tu de pe ce planeta vii ?, cred ca se numeste Roamania :) .... am stiut , de cind datoriile la banci is datoriile statului ..... :) mai documenteaza-te.......ca esti departe de Milky Way si planeta Terra....

• -1 (7 voturi)
    Barca, fara doar si poate (Joi, 19 aprilie 2012, 1:25)

nano2k [utilizator]

Prefer dribling-urile lui Messi.
    Saptamana viitoare sunteti din nou invitati la "ora Messi".
    Finala: Barca - Bayern.
      trebuia sa apari si tu... (Joi, 19 aprilie 2012, 9:34)

me [anonim] i-a raspuns lui nano2k

repede repede...
      messi e un jucato foarte bun dar mi se pare prea ridicat in slavi...
      barcelona la fel...
      evident dintre echipele care joaca aici as prefera barcelona in finala...
  • -1 (5 voturi)
    Hai BARCA 4EVER! (Joi, 19 aprilie 2012, 9:17)

rf98 [anonim]

M-am uitat la tot meciul si chelsea a avut un singur sut pe poarta(golul). Poate la ei acasa au mai scapat cum au scapat dar va garantez ca barca pe camp nou cu stadionul plin de suporteri catalani nu va mai trata meciul cu dispret si va transforma ocaziile in goluri. O cazii pe care le-a avut si ieri dar probabil tipetele disperate ale suporterilor londenezi i-au emotionat prea tare mai ales in minutele de prelungire cand au ratat cu poarta goala ... Cred ca Chelsea nu are nicio sansa in fata fotbalului total al barcei pe camp nou unde preconizez un 3 sau un 4 la 0 pt barca, luandu-ma dupa jocul de aseara mult prea defensiv al lui chelsea. Pentru ca acesta a fost si secretul. Barca a stat in permanenta in atac si Chelsea a profitat de o mica greseala a lui Messi care se resimtea dupa alunecarea lui. Au fost multe altele despre care nu vrea sa mai discut, spre exemplu penalty-ul la iniesta ... dar am incredere ca barca va practica nestingherita fotbalul ei total pe propriul teren . VAMOS BARCA!
      ok (Joi, 19 aprilie 2012, 13:14)

gechi [utilizator] i-a raspuns lui rf98

gata-mam linistit, daca garantezi tu pot in sfarsit sa dorm la noapte.
    dar daca va fi (Joi, 19 aprilie 2012, 9:43)

gogu [anonim]

real-chelsea?
    cate nimeresti la pariuri?
    barca (Joi, 19 aprilie 2012, 9:52)

konstantin [anonim]

parca era nationala romaniei, pe vremea lui angelo niculescu, tactica temporizarii.

musai sa se dezlantuie acasa.
    chelsea stie aparare si contratac.
    dogba, desi tavalit, a aratat ce inseamna un atacant periculos, periculos de bun.
    Chelsea penibilă!!! (Joi, 19 aprilie 2012, 10:13)

sorin [anonim]

Nu spun decât atât: Chelsea, o echipă penibilă! Să joci acasă şi să faci autobaza în propriul teren...posesie 20 si ceva la suta...trageri de timp, simulări la greu, antijoc, asta a fost Chelsea aseară...Nici Barca nu a fost în zi de gratie dar s-a vazut că îşi doresc să joace fotbal...Chiar si asa au avut 2 bare plus alte cateva ocazii foarte bune...Nu mai spun de un penalty clar neacordat la Iniesta în prima repriză...Dar ulciorul nu merge de multe ori la apă... Pe Nou Camp sper să le dea Barca 3-4 să le scoată fotbalul asta de doi lei din cap!!!
      sa nu exageram (Joi, 19 aprilie 2012, 12:26)

florin [anonim] i-a raspuns lui sorin

Chelsea a jucat ce trebuia contra Barcelonei. Aparare glomerata, dublaj si contra-atac. Daca s-ar fi deschis, si-ar fi luat 7, precum Leverkusen.
        sunt doi adversari (Joi, 19 aprilie 2012, 18:35)

ginel [anonim] i-a raspuns lui florin

cunoscuti, unul celuilalt.
        fiecare ar fi trebuit sa stie sa joace impotriva adversarului.
        de data asta, chelsea a stiut mai bine.
        a inchis jocul, a controlat sptiul din fata portii, a contra-atacat si a marcat.