VIDEO Incidente intre suporterii Universitatii Craiova si jandarmi in Piata Victoriei: 40 de persoane au fost retinute

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 martie 2012, 17:36 Sport | Fotbal

Protest in Piata Victoriei din Bucuresti: "Stiinta nu moare!"
Foto: HotNews / DP
Mai multi suporteri ai Universitatii Craiova s-au luat la bataie cu jandarmii prezenti in Piata Victoriei, incidentele petrecandu-se in cursul zilei de sambata, cu ocazia protestului "Stiinta nu moare", organizat de sustinatorii echipei din Banie, conform gsp.
 
Aproximativ 1000 de suporteri au venit, sambata, in Piata Victoriei pentru a demonstra impotriva lui Mircea Sandu (presedintele FRF) si a lui Dumitru Dragomir (presedintele LPF). Dintre acestia, 700 au venit de la Craiova, in timp ce restul au fost suporteri ai Stelei si ai lui Dinamo. Protestul a degenerat insa, iar mai multi fani olteni au fost retinuti de fortele de ordine.

Varianta Jandarmeriei


"In spatele grupului de protestatari au fost gasite persoane care consumau bauturi alcoolice. Colegii mei le-au cerut sa nu mai consume, moment in care au devenit recalcitranti. Ceilalti suporteri au inceput sa adreseze injurii, iar fortele de ordine au fost nevoite sa intervina pentru ca se aruncau bannere si sticle de apa" - Cozmin Pana, reprezentant al Jandarmeriei, pentru Antena 3.

40 de persoane au fost retinute


"Au fost persoane sub influenta bauturilor alcoolice. Au scandat injurii la adresa fortelor de ordine, au devenit violenti si n-au ascultat de avertismentele verbale. S-a aruncat cu sticle, pahare si a trebuit sa intervenim pentru a restabili ordinea. Avem aproximativ 40 de persoane retinute la sectie" - Florin Hulea, purtator de cuvant al Jandarmeriei (gsptv).

Varianta fanilor

Andrei Florin, membru al Asociatiei Suporterilor Romani din partea echipei Dinamo Bucuresti, are insa o alta varianta pentru incidentele din Piata Victoriei: scandalul ar fi inceput in momentul in care suporterii ar fi strigat "Pleaca, Traiane!", cu trimitere directa catre presedintele Traian Basescu. Printre cei retinuti de jandarmi se afla si Vlad Neagoe, fiul ofiterului de presa al echipei Universitatea Craiova.
 
"Acum sunt la sectia 2. Ma pregateam sa plec, dar jandarmii au dat cu gaze lacrimogene si l-am vazut pe fiul meu incoltit de 4-5 jandarmi care il bateau si l-au umplut de sange. Au tabarat pe el si l-au batut cu bestialitate. Fiul meu de 17 ani este batut, este plin de sange. Le-am spus ca e minor si au inceput sa dea mai tare. M-au luat si pe mine, m-au lovit" - Vicentiu Neagoe, ofiter de presa U Craiova, la gsptv.

Dragomir: "Jandarmeria si-a facut datoria"

"Trebuia sa fie o manifestatie pasnica, nu una cu derbedei, narcomani si drogati. Pana cand nu vor fi interzisi, nu se va face liniste. Craiova este infundata definitiv dupa acest incident. Acum o sa vada si UEFA, o sa vada si FIFA... Acesti oameni nu vor sa vina la stadion sa vada fotbal, ci sa se bata. Daca dau cu pietre, cu caramizi, cum sa nu fie batuti? Bietii oameni isi fac doar datoria" - Dumitru Dragomir, presedintele LPF, la gsptv.

In urma incidentelor, nu mai putin de 25 de persoane au fost duse la sectia de politie, informatia fiind confirmata de Jandarmerie.
 

Protestul fanilor olteni a durat mai putin de o ora, suporterii fiind trimisi inapoi la Craiova dupa cele intamplate in Piata Victoriei. 



Citeste mai multe despre   



















4157 vizualizari

  • -7 (23 voturi)    
    ce e aia? (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:03)

    Nicky [anonim]

    Ce e aia Universitatea Craiova? Ce sunt aia suporterii ai..unei echipe care nu exista? Poate niste cetateni certati cu legea din Craiova s-au certat cu Jandarmeriei ..dar suporteri..ai unei echipe inexistente....? Mai greu!
    • +3 (7 voturi)    
      nu provoca (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:28)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Nicky

      Este foarte puerila provocarea ta.
      Stim foarte bine ce s-a intamplat cu Craiova si Timisoara; singurele echipe care s-au luat in gura cu FRF-ul si LPF-ul. Craiova exista.
    • +1 (7 voturi)    
      uau (Sâmbătă, 24 martie 2012, 19:13)

      Ozzy [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Ai surprins exact esentialul din toata povestea. Cred ca esti mandru de tine si pe buna dreptate, asemenea inteligenta mai rar.
  • +12 (24 voturi)    
    derbedei (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:07)

    sebastian grecu [anonim]

    Sunt niste derbedei drogati care nu au ce cauta in orase! locul lor e in padure sau la puscarie!
    am trecut cu scuterul pe acolo si au sarit in mijlocul strazii sa ma darame, dupa care au aruncat cu pietre inspre jandarmi. Opreau masinile si se luau de toata lumea. Nu au ce cauta pe strazi, pe stadion si in locuri unde se afla alta lume!
    • -3 (9 voturi)    
      Dupa cum scrii (Sâmbătă, 24 martie 2012, 19:15)

      Ozzy [anonim] i-a raspuns lui sebastian grecu

      Cred ca te-au si daramat, nu doar au incercat. Si n-aveai nici casca pe cap...
    • -2 (2 voturi)    
      @sebastian grecu (Duminică, 25 martie 2012, 14:33)

      alma [anonim] i-a raspuns lui sebastian grecu

      Cine v-a spalat, ma , pe creieri, de scrieti "derbedei" la cea mai mica manifestare de revolta? Derbedeii sunt gangsterii astia care au pus stapanire pe fotbal, fraierilor, nu va duce capul sa vedeti asta?
      Stie toata lumea ca suporterii nu sunt fete de pesnsion, dar daca n-ar fi nici ei, cine mai cere socoteala ticalosilor care fac manevrele? Cumva sutele de mii de locuitori "pasnici" ai Craiovei, care n-au miscat un deget pentru echipa care le-a scos orasul in Europa?
      Auzi la licheaua de Dragomir, " Craiova este infundata definitiv dupa acest incident" (?!). E infundata ca ati ingropat-o voi, PENALILOR, tu si cu Sandu, ce legatura are infundarea echipei cu incidentul asta??? Nu v-ati batut joc doar de tampitul de Mititelu cu faza asta, ci de vreun milion si mai bine de oameni care aveau in suflet echipa asta...
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:10)

    Zummm [utilizator]

    Ah am pierdut evenimentul
    • +1 (1 vot)    
      daa (Sâmbătă, 24 martie 2012, 19:26)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Zummm

      :)) intrasem la Antipa cu cateva minute inainte sa inceapa, se auzea di-nauntru :)
      • 0 (0 voturi)    
        Di-nauntru (Duminică, 25 martie 2012, 15:01)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        Uf, bine ca nu se auzea tri-nauntru :D!
        • 0 (0 voturi)    
          :)) (Duminică, 25 martie 2012, 20:01)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Clop

          eram doar doi:p
  • +1 (11 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:22)

    Bernstein [anonim]

    @sebastian grecu

    Si dragonii zburau pe un cer apocaliptic? Pe ei sa-i dam azi afara din orase si maine sa continuam cu scuteristii pentru ca polueaza atmosfera si rup oglinzile masinilor, si peste alte cateva zile pe orice om care nu merge pe jos si nu poarta cravata?

    Un paradox al secolului XXI este ca sunt sosele mai largi (Sa mergi cu scuterul pe ele) si minti mai inguste ;).

    Jandarmeria au intervenit intr-un mod foarte brutal pentru ca niste indivizi consumau alcool inspre muzeul Antipa (apropo Romania este una din putinele tari europene care nu permite consumul alcoolului in locuri publice - un alt exemplu de democratie). Au intervenit fara sa discute cu organizatorii protestului ca acestia sa gestioneze singuri situatia, si de aici s-a ajung la o noua stire tv in care purtatorul de cuvant al Jandarmeriei spune ca ei au aparat legea si ordinea.

    Cu drag
  • +2 (6 voturi)    
    E trist ce se intampla. (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:26)

    diu1so [utilizator]

    Orice manifestatie a celor de la Craiova e reprimata rapid si mereu se zice ca au devenit violenti. Vezi ce ziceau cei de la FRF la Romania - Uruguay cand exista dovezi clare ca totul era pasnic, doar ca s-a atacat FRF printr-un banner si atunci fortele de ordine au devenit violente.

    E o minciuna si dezinformare enorma. Nu cred ca au venit 700 oameni de la Craiova intr-o zi de sambata pentru a se bate cu jandarmii.

    Tactici profund comuniste prin care se reprima toata manifestatiile care nu convin anumitor persoane. Traim in democratie pana ne revoltam impotriva abuzurilor. Atunci, oricine esti un pulan peste spate si esti trimis acasa.
  • +2 (4 voturi)    
    Stiinta nu moare (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:56)

    Vizitiul [utilizator]

    Din pacate nici prostia nu moare :)
  • +2 (6 voturi)    
    varianta jandarmeriei (Sâmbătă, 24 martie 2012, 19:18)

    Mazeta [utilizator]

    La un moment dat suporterii au inceput sa strige: „Pleaca, Traiane!”, or legea nu ne permite agresarea cainilor comunitari, si a trebuit sa intervenim!.
  • +4 (6 voturi)    
    Moguliziunile sunt în silenzio stampa. (Sâmbătă, 24 martie 2012, 19:43)

    ro [anonim]

    Aţi observat cum moguliziunile ocolesc scandalurile iscate de fani/suporteri/galerii?

    Au care de reportaje pentru orice accident şi reporteri care să sară şi în... apă, dar pentru previzibilele violenţe ale armatelor de asalt microbiste - actualii mineri ai Facebook-ului - nu găsesc nici măcar un pixel-doi...
    • +2 (6 voturi)    
      corect (Duminică, 25 martie 2012, 1:42)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ro

      la fel si despre Rosia Montana.. se fac ca ploua...
  • +3 (9 voturi)    
    da (Sâmbătă, 24 martie 2012, 20:03)

    obiectiv [anonim]

    Cum isi permite cetateanul Dragomir sa spuna despre 1000 de alti cetateni ca sunt derbedei, narcomani si drogati? Cu comentariile lui de smecher increzut, risca sa scoata in strada la Craiova zeci de mii de oameni...
    Ne-am cam saturat !
  • +2 (10 voturi)    
    Stat jandarmeresc (Sâmbătă, 24 martie 2012, 20:19)

    Frankie [utilizator]

    tara lui lae
  • 0 (2 voturi)    
    Constiinta (Sâmbătă, 24 martie 2012, 22:30)

    1_utilizator [anonim]

    (null)
  • 0 (10 voturi)    
    jandarmi=huligani in uniforma (Sâmbătă, 24 martie 2012, 23:14)

    alliens [anonim]

    ce dreaq sa e astepti dela niste huligani? ca doar asta sunt jandarmii, niste huligani in uniforma, o istitutie care ar trebui desfiintata pur si simplu iar batausii angajati aoclo tirmisi sa sape santuri, sa vada ce inseamna munca....ne-am saturat sa oplatim din taxele noastre niste batausi fara pic de creier si constiinta...oare o sa ajungem vreodata in tara asta sa vedem un purtator d epulan bagat la duba pentru comportamentul sau?sa vedem daca dupa gratii mai are tupeul si nesimtirea care o arata pe strada stiind ca e protejat de niste sefi corupti si incompetenti....de fiecare data cabd vad un jandarm am ajuns sa scuip in fata lui si o voi si de acum incolo, doar atat merita din partea noastra, ne iau banii ca sa nebata cand si cum vor, in dispretul oricarei legi, cu complicitatea justitiei
  • 0 (6 voturi)    
    Bravo lor !Bravo suporterilor! (Duminică, 25 martie 2012, 10:17)

    inna [anonim]

    Bravo lor !Bravo suporterilor!
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo Jandarmeria! (Duminică, 25 martie 2012, 19:47)

    bors cu miere [utilizator]

    La mai mare! Resursa de drogati e consistenta, aveti unde sa va tociti bastoanele. Incepeti cu echipele mari, comuniste: Steaua si Dinamo.
  • -1 (1 vot)    
    Acolo nu au fost suporterii adevarati, ci huligani (Luni, 26 martie 2012, 15:36)

    Metec [utilizator]

    Din cauza tuturor derbedeilor de pe stadioane, lumea decenta a ajuns sa ocoleasca fotbalul, preferand fotoliul sigur de acasa, din fata televizorului. La fel acest miting, care avea o cauza dreapta, a fost deturnat de cativa nebuni. Nici eu nu sunt de acord cu dezafilierea Craiovei, insa Mititelu trebuie sa castige in justitie, nu pe strada. As fi mers, totusi, la miting, daca n-as fi stiut ce poame vin acolo... Mai bine ca mi-am vazut de treaba.