Cea mai slaba echipa de fotbal din lume a castigat primul meci din istoria sa

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2011, 9:15 Sport | Fotbal

Echipa de fotbal din Samoa Americana, dupa prima victorie din istorie
Foto: Agerpres/AP
Echipa de fotbal din Samoa Americana, clasata ca cea mai slaba din lume la nivel international, a reusit sa castige primul meci din istoria sa, informeaza BBC. Protectoratul SUA, aflat in sudul Pacificului, a reusit sa invinga cu 2-1 echipa din Tonga, dupa 30 de meciuri consecutive pierdute in aproape 20 de ani.

Jucatorii si antrenorul au sarbatorit aceasta victorie ca si cum ar fi castigat un campionat important.

In 2001, Samoa Americana a suferit cea mai usturatoare infrangere din istoria fotbalului international - 31-0 in fata Australiei.

Samoa Americana se afla pe ultimul loc in clasamentul FIFA - 204 - cu 0 puncte, alaturi de Andorra, Montserrat, statul vecin Samoa si San Marino.

Antrenorul Thomas Rongen a declarat ca victoria va face parte din istoria fotbalului. "Poate ca avem sansa sa facem ceva special, dincolo de acest joc, dar deocamdata sa ne bucuram de aceasta", a spus el.


Citeste mai multe despre   























4061 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    cea mai slaba echipa nationala (Joi, 24 noiembrie 2011, 9:38)

    epaminonda [utilizator]

    nu mai incurcati borcanele. aia vorbesc despre cea mai slaba echipa NATIONALA!

    cea mai slaba echipa din istorie este Steaua.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai mare dreptate! (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:25)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui epaminonda

      Steaua e ca mai slaba echipa din istorie. Doar stie toata lumea - si-au furat-o de la Knattspyrnufelag Reykjavik, 17 Nentori Tirana, Elfsborg, Vorskla Poltava samd.
      • +5 (5 voturi)    
        17 Nentori (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:59)

        opiniatorul [anonim] i-a raspuns lui if0014

        Asta cu 17 Nentori nu era Dinamo? Nu ca ar conta, ambele sunt cele mai slabe.
      • 0 (0 voturi)    
        daca ati gandi putin... (Joi, 24 noiembrie 2011, 13:35)

        me [anonim] i-a raspuns lui if0014

        v-ati da seama ca TOATE echipele (incluzand real, barca, manchester, bayern etc) au astfel de rezultate pe parcursrul istoriei

        toate au pierdut rusinos cu o echipa cu 15 clase sub ea...

        nu contraperformantele fac o echipa ci performantele...
        • +4 (4 voturi)    
          completari (Joi, 24 noiembrie 2011, 13:58)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui me

          1. era o ironie, acelea sunt echipe cu care a pierdut Dinamo, nu Steaua.
          2. asa e - toate au pierdut rusinos cu o echipa cu 15 clase sub ea... dar Dinamo a pierdut cu vreo duzina, nu cu una
  • +3 (7 voturi)    
    aaaaa (Joi, 24 noiembrie 2011, 10:00)

    nicu [anonim]

    In curand vom vedea derby-uri Romania - Ramoa Americana. Deja ne batem de la egal la egal cu San Marino!
  • +4 (4 voturi)    
    inca nu au jucat cu... (Joi, 24 noiembrie 2011, 11:50)

    egroeg [anonim]

    nationala lui Piturca,asa ca nu putem spune ca este cea mai slaba...
  • +2 (2 voturi)    
    Ha (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:23)

    Jowe [anonim]

    Banele, nu esti ma tu?
  • +1 (1 vot)    
    bine (Joi, 24 noiembrie 2011, 14:14)

    mika [anonim]

    macar astia sunt simpatici :)
  • 0 (0 voturi)    
    Dezamăgire (Joi, 24 noiembrie 2011, 17:19)

    Mitică [anonim]

    Ha! Pentru o clipă am crezut că a câştigat şi naţionala noastră un meci...
  • 0 (0 voturi)