Spania devine noua campioana a Europei, titlu primit de la Grecia, ultima detinatoare a prestigiosului trofeu. Ibericii redevin regii Batranului Continent dupa o pauza de 44 de ani (ultimul si primul succes a fost in anul 1964). Trupa lui Aragones termina fara infrangere turneul final european, victoria in fata Panzerului fiind una absolut meritata. Fotbalul spectacol practicat de Iniesa, Xavi, Torres, Silva si compania a fost rasplatit de sportul rege cu castigarea EURO 2008.

Cartonase rosii: 0-0

Roberto Rosetti fluiera finalul partidei, Spania invinge cu 1-0 Germania si devine noua campioana a Europei.

Si in ultimele clipe ale disputei Spania joaca tot deschis

Se arata trei minute de prelungire

S-a intrat in minutul 90

Min 87 Kuranyi primeste cartonas galben dupa un fault dur asupra lui Marco Senna

Finalul de meci ii gaseste pe germani in terenul spaniolilor, fara insa a pune in real pericol poarta lui Casillas

Min 81 Senna nu ajunge la un balon pe care scria 2-0 pentru Spania

Min 78 Fernando Torres este inlocuit cu Guiza

Min 75 Spania are o mare ocazie de gol, dar dubla centrare a lui Torres nu ajunge in fata portii lui Lehmann.

Min 73 Fernando Torres primeste cartonas galben

Germania incearca sa egaleze printr-un joc bazat pe lansari in adancime catre cele trei varfuri

Min 68 Iniesta suteaza puternic, dar Lehmann respinge

Min 66 intra Cazorla si iese Silva

Min 62 iese Fabregas si intra Xavi Alonso

Min 60 Ballack trece pe langa egalare

Min 59 Ramos centreaza, dar Torres nu ajunge la minge

Min 58 iese Hitzlsperger si intra Kevin Kuranyi, Germania are trei varfuri in acest moment pe teren

Min 54 Silva trece pe langa 2-0

Min 53 Xavi suteaza de la 16 metri, dar mingea trece putin pe langa poarta nemtilor

Min 52 Silva centreaza periculos, dar apararea germana respinge cu calm

Nemtii incep mai hotarati repriza secunda, dar spaniolii le raspund prin contraatacuri taioase

Min 43 Ballack si Casillas primesc cartonase galbene

Ballack se afla pe marginea terenului de mai multe minute, dupa ce si-a spart arcada intr-un duel cu fundasii spanioli. Mijlocasul celor de la Chelsea sangereaza puternic

Suporterii iberici domina fondul sonor al stadionului Ernst-Happel

Spania trece pe langa 2-0, dar sutul lui Silva seama mai degraba a transformare

Min 33 GOOOOOOOL Spania! Fernando Torres deschide scorul dupa o scarita superba! Germania - Spania 0-1

Ibericii au echilibrat disputa, iar sutul lui Fabregas este prins in doi timpi de Lehmann

Se joaca pe contre, cele doua echipe practicand un joc in viteza

Min 24 Ballack trage, dar Ramos se opune cu succes

Min 22 Fernando Torres trimite in bara dupa o superba lovitura de cap

Min 20 Torres trimite cu capul peste poarta nemtilor dupa o centrare a lui Xavi

Min 17 Xavi trimite din lovitura libera spre poarta Germaniei, dar Lehmann prinde fara emotii

Min 14 Spania este aproape sa deschida scorul, dar Lehmann scoate incredibil

Germanii domina primele 10 minute ale partidei, in timp ce ibericii se multumesc sa se apere

Min 7 Ballack centreaza periculos in fara portii lui Casillas, dar niciun jucator neamt nu ajunge la minge

Miza enorma isi pune amprenta asupra jocului prestat de cele doua echipei in startul partidei

Min 4 Primul off-side al partidei, Fernando Torres de la spanioli

Min 3 Klose ii fura o minge lui Sergio Ramos, dar nu poate fructifica ocazia avuta

Cele doua echipe se studiaza in debutul partidei, care este unul mai degraba tactic

Partida a inceput la ora 21.45

Germania: 1 Lehmann, 3 Friedrich, 7 Schweinsteiger, 8 Frings, 11 Klose, 13 Ballack (cpt), 15 Hitzlsperger, 16 Lahm, 17 Mertesacker, 20 Podolski, 21 Metzelder. Asezare tactica: 4-4-2. Antrenor Joachim Low

Spania: 1 Casillas, 4 Marchena, 5 Puyol, 6 Iniesta, 8 Xavi Hernandez, 9 Fernando Torres, 10 Fabregas, 11 Capdevilla, 15 Sergio Ramos, 19 Senna, 21 Silva. Asezare tactica: 4-1-4-1. Antrenor Luis Aragones.