Boloni: Vin cu sufletul deschis la echipa nationala

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 11:52 Sport - Stiri Euro 2008

Boloni se gandeste la nationala
Foto: Rompres
Ladislau Boloni spune ca ar veni oricand la echipa nationala, numai daca Victor Piturca va parasi banca tehnica a echipei reprezentative. Boloni a mai antrenat nationala Romaniei in perioada 2000-2001 si a lasat-o pe locul 2, dupa o infrangere cu Italia la Bucuresti, 0-2.

"As veni in orice moment, insa nu vreau sa fiu un contracandidat pentru Piturca. Pot discuta de­spre reintoarcerea mea doar in clipa in care Piti nu mai este se­lec­tioner. Si atunci cand am fost prima data numit am spus clar ca pentru mine banii nu conteaza si voi veni mereu cu sufletul deschis la echipa na­tio­na­la", a spus Boloni in GSP.
























2165 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    lasa-ne boloni (Joi, 26 iunie 2008, 12:10)

    anonim [anonim]

    Las-o moarta Boloni, n-ai tu ce cauta la nationala.Dupa ce te-ai câcat pe tine cu Rapidu' acuma faci pe jmecheru' cu nationala?
    • +4 (6 voturi)    
      bai prietene, esti idiot (Joi, 26 iunie 2008, 13:41)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui anonim

      n-a mers la rapid din cauza conducerii de acolo, care nu e prea invatata cu politetea. nu poti sa il condamni pentru ca evita sa fie umilit de niste oameni care nu sunt intr-o pozitie in care sa-si permita asta.
  • +5 (11 voturi)    
    D-le Boloni te asteptam! (Joi, 26 iunie 2008, 12:28)

    Neculai [anonim]

    Avem nevoie de un antrenor corect cu experienta internationala care sa nu poate fi influentat de nimeni. Boloni ar fi o alternativa buna si pentru faptul ca nu cere bani asa ca M.Sandu nu poate motiva ca este prea scump.Deoarece atit M.Sandu cit si toata clica de la FRF are acum o imagine extrem de negativa s-ar putea ca sa salveze sa-l sacrifice pe Piturca.
    Doanme ajuta! Poate asa scapam de acesta nulitate de antrenor.
  • -3 (9 voturi)    
    Esti sigur, Boloni? (Joi, 26 iunie 2008, 12:31)

    Teo [anonim]

    Sau faci aceleasi figuri ca la Rapid? Eu zic sa stai acolo unde esti, ai fost un mare fass cat ai fost antrenor la nationala. Nu ca Piturca ar fi exceptional, dar e mai bun ca tine.
    • +2 (2 voturi)    
      am mai auzit una (Joi, 26 iunie 2008, 16:13)

      me [anonim] i-a raspuns lui Teo

      Esti varza prietene. Tu ai vazut cum juca echipa sub Boloni si cum joaca acum???
      • +1 (1 vot)    
        Boloni (Vineri, 27 iunie 2008, 10:37)

        johny [anonim] i-a raspuns lui me

        Mie Boloni mi se pare un antrenor foarte bun si ar fi potrivit pentru nationala... totusi dupa ce ne-a facut data trecuta nu as mai avea garantia ca ar putea asigura stabilitate la echipa.... e imprevizibil, ne putem trezi fara antrenor la jumatatea drumului ceea ce ar fi mai rau...
  • -3 (9 voturi)    
    Lasa mai Bolony, ramai unde esti.. (Joi, 26 iunie 2008, 12:41)

    romanescu [anonim]

    L-au dat afara de pe la alte cluburi din Franta si Portugalia, nu-l mai vrea nimeni pe acolo, pt. ca e psiho-rigid.
    Vrea sa-si refaca o carte de vizita "internationala", asta dupa ce a luat in bashcalie echipa Romaniei si a criticat "strugurii acri" dupa ce Rapidul a luat un antrenor portughez in loc sa-i dea lui 1 milion.

    Nu are decat sa incerce cu nationala Ungariei, ca tot nu reuseste sa se califice decat la turnee "internationale" pe Balaton :)))
  • +6 (8 voturi)    
    stie meseria si e serios (Joi, 26 iunie 2008, 13:02)

    are rezultate [anonim]

    Intre bancurile lui Copos - care i-a mai "dat" si lui Razvan Lucescu - si Boloni, am incredere oricand in Boloni. La nationala a pus in primul "11" un Codrea si a mai dat curaj si altor tineri, selectionand pe criteriul formei de moment. S-a impus si in fata Ganezului, cu accesul acestuia de furie ca a ramas rezerva. A promovat talente peste tot pe unde a antrenat, a facut echipe din grupuri fara vedete. Ma tem doar ca e prea serios si profesionist pentru Romania. Si prea sincer! Poate aflam si adevarul despre asa zisele propuneri de la Rapid...
    • -2 (6 voturi)    
      Ce sa spun! (Joi, 26 iunie 2008, 14:06)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui are rezultate

      mare jucator Codrea asta!

      sa ne lase-n pace cu figurile lui de 'frantuz"
      • +3 (3 voturi)    
        da, ba (Joi, 26 iunie 2008, 16:15)

        io [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Da, bre, nu ne vindem tzara ! Ce-i cu figurile astea de frantuzit, mai bine stam la noi in cartier si roadem o samantza. Re-ati ai naibii cu melcii vostri!
  • +4 (6 voturi)    
    Seriozitate (Joi, 26 iunie 2008, 13:26)

    korellus [utilizator]

    Ani de zile am crezut ca dl. Boloni e un tip serios.
    Ca jucator a fost (sau a parut) un exemplu de seriozitate, daruire, munca, de unde au aparut si rezultatele.
    M'am bucurat cind s'a apucat de antrenoriat.
    Parea ca si aici e serios.
    Poate E serios ... da', cind vine vorba de Rominia, in ultimu' timp, parca il "streseaza" ceva.
    In ultimu' timp s'a remarcat prin atitudini confuze, pe care NU le'a clarificat ULTERIOR, lasindu'ne impresia (pe moment e DOAR impresie, da' se poate tranforma in CONVINGERE!) ca ar avea "ceva" impotriva a ceea ce e rominesc.
    Daca doreste, ne poate schimba impresia ...
    Oricum, timpu' NU va lucra in favoarea lui, daca nu'si clarifica (in mod credibil) atitudinea.
    • +3 (3 voturi)    
      Ceva concret referitor la "ceva" ai ? (Joi, 26 iunie 2008, 21:06)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui korellus

      Judecati oameni punindu-va in pielea lor .
      Ce imi plac romanii neaosi cum isi umfla ei pieptul si urla plini de patriotism ca sunt romani .
      Pacat ca o fac doar atunci cind il judeca pe Boloni , pe Marko Bela , pe Toekes iar cind ies afara din tara fac ciocul mic si de dau la fund ca le este rusine de tara din care provin .
      Cind o sa invatam sa ne recunoastem greselile si slabiciunile atunci in mod sigur ii vom judeca si pe ceilalti cu mai multa obiectivitate .
      Citi dintre cei care il judeca pe Boloni ca ungur,nu ca om, daca ar fi avut parinti de origine germana ar fi spus ca sunt romani inainte de a spune ca sunt germani ?
      Asa ne place noua sa fim patimasi .
      Daca recitim declaratiile lui Boloni date inainte de Campionatul European vom vedea cit de bine a caracterizat atitudinea fotbalistilor romani din meciul cu Olanda .
      In conditiile astea cine greseste , noi sau el ?
      Patriotismul nu iseamna ridicare in slavi fara discernamant a natiei din care faci parte .
      Istoria ne dovedeste ca cei care au facut asta au adus cele mai mari prejudici tari de care apartineau .
      Cei care mai si critica din cind in cind dau dovada de realism . Pacat ca oamenilor nu le prea place sa fie criticati chiar daca este justificat acest lucru .
      • 0 (0 voturi)    
        Aici. . . (Luni, 30 iunie 2008, 8:44)

        Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui eugenrc

        . . . nu e vorba de critica a tot ce emaghiar.Daca esti asa de bun de ce nu pui umarul in a schimba ceva. Bunele lui intentii sunt dublate deobicei de pretentii financiare care nu pot fi onorate. Si atunci gata scuza. Eu am vrut dar voi nu m-ati vrut! Smecheria nu este nici noua nici originala. Asa de-ale lui Boloni suntem satui!
  • +2 (6 voturi)    
    Boloni (Joi, 26 iunie 2008, 14:37)

    Sinoda [utilizator]

    Oare nu e aceeasi persoana care a lasat nationala cu ochii-n soare ca sa plece sa antreneze nu stiu ce echipa obscura din Franta? Nu este tot cel care a incasat banii pe tot contractul in avans si apoi nu mai voia sa-i dea inapoi?
    • 0 (0 voturi)    
      boloni (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 11:38)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Sinoda

      a plecat la Sporting Lisabona cu care a castigat titlul in Portugalia (unde se joaca corect nu pac-pac becali)si l-a descoperit pe Cristiano Ronaldo.
  • +4 (4 voturi)    
    nar fi rau (Joi, 26 iunie 2008, 14:54)

    liviu [anonim]

    sa vina boloni...
    dar cine sa-l aduca?
    orice antrenor care cere peste 50.000 euro/an e scump pentru nationala...
  • -2 (6 voturi)    
    Mai bine sa stea acasa (Joi, 26 iunie 2008, 15:05)

    x [anonim]

    Mai bine sa stea acasa ca e lipsit de caracter. Si in plus nici nu e un antrenor bun - altfel nu ar fi pe bara acum. Nici cu Pitzi nu ne laudam dar e mai bine.
  • -3 (5 voturi)    
    Nu am incredere in Boloni (Joi, 26 iunie 2008, 15:38)

    Dan [anonim]

    Nu simt nevoia sa ma justific pentru parerea mea,
    dar am serioase indoieli privind sinceritatea sa,si apoi nu vad de ce trebuie schimbat Piturca.
    • +2 (2 voturi)    
      / (Joi, 26 iunie 2008, 16:17)

      A [anonim] i-a raspuns lui Dan

      ... cand nationala joaca asa frumos, nu?
      Esti Mircea Sandu sub acoperire cumva??
    • +2 (2 voturi)    
      nu iti cer sa justifici indoielile ref Boloni (Joi, 26 iunie 2008, 17:50)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      dar chiar nu inteleg cum de nu ti-e clar ce dezastru a fost, din pacate, Piturca.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa ma justific... (Joi, 26 iunie 2008, 22:57)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        Stimate domn cred ca Piturca a facut greseli din exces de personalitate,neapropiindu-si suficient jucatorii pentru a-i intelege ideile. Adoptand un stil pragmatic el a adaptat posibilitatile jucatorilor la cerintele meciurilor sustinute si raman la convingerea ca jucatorii n-au putut mai mult.Oricum rezultatele obtinute de cand a fost numit antrenor sunt remarcabile chiar daca spectacolul a avut de suferit.
  • 0 (2 voturi)    
    Boloni stai acolo unde esti (Joi, 26 iunie 2008, 20:56)

    eugenrc [utilizator]

    Te mananca romanii de viu daca vi sa antrenezi in Romania .
    Nu trebuia sa pleci atunci cind ai lasat echipa nationala in fata unui meci de baraj doar pentru ca nu au prelungit contractul cei de la federatie .

    Daca te dadeau ei afara aveai simpatia noastra dar pentru ca nu ai vrut sa fi o victima atunci acum in mod sigur vei deveni o victima inainte sa-ti demonstrezi calitatile .
  • +2 (2 voturi)    
    ar fi ok (Joi, 26 iunie 2008, 22:01)

    cata [anonim]

    decat piti clar ar fi un castig...macar stie ce se joaca prin alta parte...nu doar la 0-0.....ca ,,italienii,,
  • 0 (2 voturi)    
    ce motive are asta sa se creada mare antrenor (Vineri, 27 iunie 2008, 10:29)

    Alex Stancu [anonim]

    Vreau si eu sa stiu unde a facut Boloni performanta ca antrenor. Ce sa caute el la nationala? ... sa dispara la primul contract mai consistent. Sunt 100% de acord ca Piturca trebuie sa dispara, dar daca vrem o schimbare avem nevoie de Mircea Lucescu sau de Dan Petrescu. Boloni nu e in nici un caz o solutie din punctul meu de vedere. Un antrenor infumurat, cu pretentii, dar fara rezultate deosebite.
    • 0 (0 voturi)    
      Latex (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 16:54)

      Ronaldo [anonim] i-a raspuns lui Alex Stancu

      Gandeste-te la Chivu pe care el l-a promovat la statut de vedete adica i-a acordat banderola , Codrea si altii de la noi ... Poate ai auzit de Renn ori Nanci din franta ori poate chiar de Sporting Lisabona ori de Quaresma ori Cristiano Ronaldo . Daca nu , inseamna ca nu te priveste subiectul Boloni !
    • 0 (0 voturi)    
      antrenori (Luni, 30 iunie 2008, 17:01)

      A [anonim] i-a raspuns lui Alex Stancu

      Bai, hai s-o lasam cu Mircea Lucescu. Il respect ca antrenor, dar e un antrenor de echipe mici-medii, cel mult. La Inter s-a facut de ras si n-ar face mare lucru nici la nationala. Ca si Piturca, e cam defensiv, iar Boloni e mult mai tare in a descoperi jucatori noi, ceea ce e exact ce are nevoie o nationala - selectia e de baza. Vezi scurta perioada cat a antrenat nationala, cand i-a promovat pe Marius Niculae si altii sau perioada de la Sporting. E o parere proprie, dar Boloni mi se pare mai bun decat Lucescu, sau cel putin mai potrivit la stilul nationalei Romaniei, unde m-am cam saturat sa vad aparare si pragmatism, mai vreau si spectacol, cum se juca in 94-2000. Cat despre Dan Petrescu, n-are experienta. Am face ca atunci cand l-am adus pe Hagi, ar fi un mare fas.
  • -1 (1 vot)    
    intrebarea este... (Vineri, 27 iunie 2008, 16:06)

    Razvan [anonim]

    ... cat de repede s-ar cara de la nationala?
    A mai fost o data si a plecat pentru niste verzisori in plus...
  • 0 (0 voturi)    
    "lasa-o bah la punctul mort" (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 13:50)

    Synaptic [utilizator]

    Asta meritam , suntem prosti dam bani in plus . Scurt! Boloni e bun si Lucestii la fel.
  • 0 (0 voturi)    
    oha (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 15:14)

    pilula [anonim]

    Cine stie ce inseamna "mumbojumbo", sa stie ca asta e parerea mea despre declaratie/intentie.

    Vreau fapte, nu vorbe.
  • 0 (0 voturi)    
    ba jmechere (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 15:23)

    haHA [anonim]

    dupa declaratiile tale despre Romani, frei sa vii sa-i antrenezi? hai, ca sa te umplem de scuipat
    • 0 (0 voturi)