Ionut Lupescu: Am primit un milion de euro de la UEFA, dar jucatorii nu vor fi recompensati pentru simpla participare

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 22 iunie 2008, 15:12 Sport - Stiri Euro 2008

Mutu si compania nu vor primi bani pentru EURO
Foto: Rompres
Oficialii FRF declarau in urma cu ceva timp ca 50% din banii incasati de la UEFA pentru parcursul din Grupa C al echipei nationale, 1 milion de euro pentru egalurile cu Franta si Italia, vor reveni fotbalistilor tricolori. Dupa partida mai putin reusita cu Olanda, Ionut Lupescu precizeaza ca Mutu si compania nu vor fi recompensati pentru simpla participare.
 
"Pentru cele doua puncte am primit de la UEFA 1 milion de euro. Jucatorii ar fi primit 50% din suma de la UEFA doar daca treceau de grupe. In acest caz, nu vor primi nimic. Ei au primit banii pentru calificarea la EURO si nu s-a prevazut nici o suma drept recompensa pentru simpla participare", a precizat Lupescu.

Echipa nationala a Romaniei a fost eliminata de la campionatul european dupa ce a pierdut cu Olanda, scor 2-0, in timp ce campioana mondiala Italia a dispus cu acelasi scor de Franta si s-a clasat pe pozitia a doua in Grupa Mortii, obtinand astfel calificarea in primele opt echipe de pe Batranul Continent.






















1702 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    dar tu Lupescule? (Duminică, 22 iunie 2008, 15:24)

    beckenbauer [anonim]

    dar tu si Mircea Sandu trebuie sa primiti ceva pentru simpla participare , nu-i asa? ca doar nu ati stat la hoteluri de lux si ati papat mocca, asa, degeaba?
    • 0 (2 voturi)    
      Dar tu (Lupescule&Nasu) (Duminică, 22 iunie 2008, 16:20)

      C. Vasu [anonim] i-a raspuns lui beckenbauer

      Hotiii!O sa-i mai convocati.Prosti sa fie sa mai vina.Sa ne mai faca odata de ras alaturi de Pitiurca care n-are a da socotealaca deja a uns pe unde trebuia.Rusine!Lasati-i pe altii dornici de afirmare
  • 0 (2 voturi)    
    nu este corect (Duminică, 22 iunie 2008, 16:21)

    ana [anonim]

    Nu este corect, ar trebui sa primeasca ceva bani, mai mult de atat nu au putut. Echipa Olandei este una dintre cele mai puternice din Europa, pe cand a noastra... Nu cred ca banii primiti de la UEFA vor fi investiti in baza sportive sau in alceva...
  • 0 (2 voturi)    
    Frumos (Duminică, 22 iunie 2008, 16:29)

    Lucian [anonim]

    Astfel s-a rezolvat si misterul de ce nu au jucat in meciul cu Olanda, pentru că oricum nu primeau niciun ban.
    • 0 (2 voturi)    
      MOTIVATIE = 0 (Duminică, 22 iunie 2008, 17:11)

      anton [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Posibil asta sa fie motivul lipsei de motivatie pe parcursul turneului. si noi stateam si sufeream in fata tv-ului.... mama ce prosti suntem....
    • +1 (1 vot)    
      E clar (Duminică, 22 iunie 2008, 18:13)

      au vandut meciul [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Primeau daca se calificau in sferturi.
      Italienii le-au oferit mai mult, de aceea au preferat sa piarda.
      Olanda s-a straduit sa-i lase sa castige, iar ei s-au straduit sa piarda.
      Sa le fie rusine !
      Nu merita sa joace la nationala.
      Piturca sa-si dea demisia.
  • 0 (2 voturi)    
    ce minciuna mare (Duminică, 22 iunie 2008, 17:20)

    Reshape [utilizator]

    Dupa cum scrie aici: http://en.euro2008.uefa.com/news/kind=1/newsid=630838.html

    ar trebui ca Romania sa primeasca:
    - 7.500.000 EUR pentru participare;
    - 500.000 EUR pentru egal cu Italia;
    - 500.000 EUR pentru egal cu Franta.
    Dupa calculele astuia, iese o lipsa de 7 milioane 500.000.
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Duminică, 22 iunie 2008, 19:07)

    alin_ [anonim]

    sadwank parca ai dreptate .. ia sa vedem daca se sesizeaza cineva
  • 0 (0 voturi)