VIDEO HOTNEWS.RO

VIDEO Fanii romani fac spectacol la Euro / Arrivederci, Italia arrivederci!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 15 iunie 2008, 18:40 Sport - Stiri Euro 2008

Romanii sunt la inaltime la Euro
Foto: DailyMotion.com
Italia - Romania. 11.000 de romani in tribune. Toti, imbracati in galben. Canta tot meciul si domina fondul sonor. Nu l-au huiduit pe Mutu la penalty-ul ratat, nu au injurat la golul lui Panucci. Si-au incurajat echipa. Civilizat.

Suporterii romani au iesit in evidenta la Euro. Ca niciodata, nationala noastra este incurajata la un turneu final de o multime de oameni. Pentru acesti suporteri, nationala merita sa mearga mai departe.

Urmariti mai jos imagini filmate din timpul partidei Romania - Italia!

VIDEO: Reactia suporterilor la penalty-ul ratat de Mutu...




VIDEO: Reactia suporterilor dupa golul lui Mutu si la reusita lui Panucci




VIDEO: Arrivederci, Italia arrivederci...






VIDEO: Fanii romani isi incurajeaza favoritii
































5806 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Asa da suporteri (Duminică, 15 iunie 2008, 19:11)

    Cometa [anonim]

    11 de romani in teren, 11.000 in tribune. Suporteri cum rar sau chiar deloc vezi pe stadionanele din Romania. A trebuit sa ajungem la Euro sa vedem ca se poate sustine echipa si civilizat. Ca nu trebuie injurati jucatorii adversi, nu trebuie injurat cel ce rateaza o ocazie... ci trebuie sa canti pentru echipa de la imn pana la fluierul final si chiar sa aplauzi jucatorii atat propri cat si adversi pentru efortul depus. E un semn incurajator sa nu mai vad injuraturi... ci doar buna dispozitie... speranta. Poate ca aceste imagini trebuie difuzate la TV, la stiri... sa incercam sa cultivam aceasta imagine.. pentru ca pana acum doar batai, injuraturi, scuipaturi am vazut ca se aratau la jurnalele sportive si nu numai. Iata o imagine ce trebuie aratata englezilor, elvetienilor, spanililor chiar si italienilor... sa vada si ei ca incet incet ne civilizam... mai bine mai tarziu decat niciodata.
    • +2 (4 voturi)    
      re: suporteri (Duminică, 15 iunie 2008, 21:17)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Cometa

      Daca si in romania ar fi 70 de euro biltele la meciuri, alta lume s-ar duce la stadion...
      • +1 (1 vot)    
        Daca si cu parca (Luni, 16 iunie 2008, 10:43)

        Horia [anonim] i-a raspuns lui marius

        Daca si cei de pe teren ar juca fotbal de 70 de euro, as mai da si io din cand in cand acesti bani sa mai vad un meci fain.
  • -1 (1 vot)    
    frumos (Duminică, 15 iunie 2008, 20:00)

    Reshape [utilizator]

    Intr-adevar, frumos, dar nu chiar fara injuraturi. La un moment dat s-a auzit clar: "pe ei, pe ei, pe ei pe mama lor".
    • +4 (4 voturi)    
      Asta nu se pune (Duminică, 15 iunie 2008, 20:11)

      Cometa [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Intradevar... s-a auzit chiar de foarte multe ori in meci... insa nu prea se pune ca injuratura.. cel putin nu se poate compara cu ce se aude pe giulesti, ghencea , stefan cel mare, unde se baga si se scoate ceva la fiecare faza de joc.. asa ca se poate spune ca e un progres
    • +1 (1 vot)    
      Aia nu e injuratura (Duminică, 15 iunie 2008, 20:18)

      dbcooper [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      E strigat la lupta.
      • -1 (1 vot)    
        ce legatura... (Duminică, 15 iunie 2008, 20:52)

        alex [anonim] i-a raspuns lui dbcooper

        are mama lor cu lupta? Just teasing :)
        • +1 (1 vot)    
          :))))) (Duminică, 15 iunie 2008, 21:31)

          alex [anonim] i-a raspuns lui alex

          buna gluma!
  • +2 (2 voturi)    
    Mandu ca sunt roman (Duminică, 15 iunie 2008, 21:51)

    marius [anonim]

    Cel mai mult mi-a placut in fata macaronarilor MANDRU CA SUNT ROMAN!!
    Suporterii au fost de nota 10+. Si asta vazut din randul 1 din peluza.
  • -3 (3 voturi)    
    Wow... (Duminică, 15 iunie 2008, 22:40)

    Marius [anonim]

    Suntem niste deosebiti. Suntem superiori, ii fluieram, alea alea... Dar ce ne plac noua banii lor, asa-i? Le-am invadat tara, remember??? Penibil.


    Plus ca...ei ne-au civilizat...fara ei, poate si acum purtam opinci.
  • +4 (4 voturi)    
    asa e (Duminică, 15 iunie 2008, 23:10)

    ovidiu [anonim]

    ai dreptate in cele de mai jos. Poate daca si in Romania ar fi oameni civilizati pe stadione m-as duce si eu sa imi sustin echipa favorita la toate meciurile. Din pacate cei care au mers sa sustina echipa nationala la Euro fac parte din alta categorie decat cei prezenti la noi pe stadioane.
  • +1 (1 vot)    
    Suporteri civilizati (Luni, 16 iunie 2008, 9:23)

    Radu, Zurich [anonim]

    Am fost la meci iar apoi seara prin Zurich. Ziarele elvetiene subliniaza comportamentul deosebit de civilizat al suporterilor romani. Ei au aplaudat imnul italian atunci cind ceilalti au fluierat imnul roman. Nu prea multi dar oricum. La galeria romana se aplauda si se incuraja, la galeria italiana se scanda: tiganii, tiganii. Presa italiana se leaga de anumite intimplari nefericite de dupa meci fara sa specifice ca faptasii erau de fapt ...elvetieni beti.
  • +3 (3 voturi)    
    Aia sunt romani, nu tigani, de aia:) (Luni, 16 iunie 2008, 9:53)

    Romanescu [anonim]

    Dupa ce am vazut toate echipele de la Euro, e clar ca Romania merita din plin sa intre in primele 8 si performanta va fi cu atat mai mare cu cat trecem de "grupa mortii", de vice-campioana si campioana mondiala, nu de Cehia sau Elvetia :))

    Olanda isi va odihni majoritatea titularilor si e normal, are un sfert de finala eliminatoriu, vrea sa ajunga in semi-finala si cred ca i-ar conveni mult mai mult sa ajunga cu Romania (care va invinge Spania) decat cu Italia sau Franta :))

    Romania va invinge Olanda si va intra in sferturi cu Spania, un super-meci in perspectiva :))

    Hai Romania !

    PS pt. anti-romanii si masochistii stupizi de pe forum: abia acolo vedeti romanii adevarati, cei care stiu sa munceasca, care stiu sa incurajeze o echipa, care se poarta mai civilizat decat "civilizatii" vestului, cei care duc tara mai departe cu 8%/an. Va lasati impresionati de prostia manipulatoare din ziarele romanesti, de stirile de la ora5 si de faptul divers din presa italiana.
    Si asa ajungeti sa credeti ca e plin de tigani, prostituate, politicieni analfabeti, etc.
    Nu, astia nu sunt majoritari in Romania, insa ei sunt doar cei mai nesimtiti si ies in fata ca paduchii, sunt minoritari.
    Milioane de romani adevarati sunt oameni extraordinari, muncitori, corecti, cu suflet, prietenosi si razbatatori in viata, le doresc numai bine si viata lunga.
    Daca nu i-ati intalnit inseamna ca locuiti in stuful de pe langa Balaton sau intr-un catun din Harghita :))
    • 0 (0 voturi)    
      ei uite ca te'ai inselat (Miercuri, 18 iunie 2008, 8:53)

      viomobil [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      ...din pacate...cu o asa echipa de labili psihic si de ghete descleiate si cu un antrenor care nici macar in al 12-lea ceas nu a fost in stare sa'i invete altceva de cat sa se apere (in cazul de fata foarte prost) pe cei 11 gorobeti nu prea cred ca meritam sa ne calificam in sferturi...asta ne e soarta, de vesnici kkciosi...pacat de suporterii care au crezut in ei...si se mira de ce nu se duce lumea la meciuri.