Elvetianul Massimo Busacca ne arbitreaza cu Olanda

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 15 iunie 2008, 12:19 Sport - Stiri Euro 2008

UEFA a anuntat duminica numele arbitrilor care vor conduce jocurile din ultima zi a grupei C. Partida Romania - Olanda va fi condusa de Massimo Busacca (Elvetia), iar Franta - Italia il va avea la centru pe Lubos Michel (Slovacia).

La acest turneu final, Busacca a arbitrat meciul dintre Suedia si Grecia (2-0 pentru scandinavi).

In palmaresul sau figureaza finala Cupei UEFA 2007: in meciul dintre Sevilla si Espanol, l-a eliminat pe mijlocasul Moises Hurtado de la Espanol.

In preliminariile EURO 2008, Massimo Busacca a oficiat la centru o intalnire Spania - Danemarca; in minutul 20, l-a eliminat pe danezul Niklas Jensen, iar Spania a castigat cu 2-1.






















961 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    o fi bine? (Duminică, 15 iunie 2008, 12:53)

    egroeg [anonim]

    nu l-am vazut pe arbitrul acesta la lucru,dar numele lui are rezonanta italiana si poate ajuta Italia cu o eventuala pierdere a meciului nostru cu olandezii.
    Bine ar fi ca si Lubos sa dirijeze meciul catre un egal,mai ales ca ,mai demult, parca ne-a dezavantajat intr-o partida.
    • 0 (0 voturi)    
      räspuns (Luni, 16 iunie 2008, 10:51)

      H.E [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

      Indiferent cine va fi arbitru cei mai buni vor cistiga adicä olandejii pinä acum ei au dat dovada deplinä a unei prestante de campioni ai Europei
      • 0 (0 voturi)    
        olanda (Luni, 16 iunie 2008, 17:38)

        egroeg [anonim] i-a raspuns lui H.E

        jos palaria! ..fata de ce a aratat Olanda pana acum.Eu ma refeream insa la situatia in care, existand un echilibru ,arbitrul ar inclina balanta catre adversari cu scopul de a ajuta Italia si-ntr-o
        atare posibilitate ar face un pustiu de bine Lubos daca meciul s-ar termina egal.Altfel,chiar daca mai sunt derapaje,la asemenea meciuri mari ,mai toti vor sa fie arbitri mari.
  • 0 (0 voturi)    
    massimo musaca pare tot macaronar (Duminică, 15 iunie 2008, 15:23)

    horace [anonim]

    asta e daca nu am profitat pana acum...
  • 0 (0 voturi)    
    Arbitrul macaronar (Duminică, 15 iunie 2008, 19:16)

    Rrom [anonim]

    E macaronar si va tine cu Olanda. Nu ca ar fi nevoie de asta, sunt oricum mult mai buni decat noi.

    Pt. un macaronar elvetian, parca tot mai bine e sa se califice macaronarii originali si originari din Italia, decat niste amarati din Romania.
    Poate gandeste ca numele vine de la "tara celor de etnie rroma"?
    Hai sictir ...
  • 0 (0 voturi)    
    Scandalos! (Duminică, 15 iunie 2008, 21:26)

    DV [anonim]

    Probabil ca UEFA a facut aceasta delegare ca o compensatie la greseala norvegianului fata de italieni. Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Busacca este italian (Marţi, 17 iunie 2008, 14:05)

    alarm [anonim]

    Busacca elvetian ???? Parintii lui sunt Italieni ..!!! (Calabria)