Austria si Polonia pastreaza doar sanse teoretice de promovare in faza eliminatorie dupa ce au remizat in meciul direct. Brazilianul naturalizat Roger Guerreiro a deschis scorul pentru Polonia insa din ofsaid, iar Ivica Vastic a transformat in prelungiri un penalti acordat usor de centralul englez Howard Webb. Dupa acest rezultat, singura certitudine a grupei B este calificarea Croatiei in sferturi.

Austria a inceput mai bine si trece de doua ori pe langa gol prin Ivanschitz care in minutul 6 suteaza pe langa poarta, iar in minutul 8 trimite din lovitura libera pe spatiul portii, dar Boruc retine.

Minutul 10: Ratare imensa a austriecilor! Harnik profita de o eroare a apararii poloneze si ramane singur cu Boruc, suteaza, dar portarul polonez reuseste sa devieze suficient mingea incat aceasta sa paraseasca terenul.

Martin Harnik se intrece in ratari din pozitii excelente. Atacantul austriac mai trece o data pe langa gol in minutul 14, ratand incredibil din fata portii. Ivanschitz a pasat din stanga si Harnik, de la 8 metri, a sutat in Boruc.

Incredibil!!! Seria ocaziilor imense continua in minutul 16 - Leitgeb scapa singur cu Boruc si rateaza ca si coechipierii sai.

0-1 - minutul 30: Ocaziile se razbuna si Polonia deschide scorul prin brazilianul naturalizat Roger Guerreiro, aflat insa in pozitie de ofsaid. Saganowski primeste o minge pe partea dreapta si suteaza spre poarta, un fundas austriac deviaza mingea insa numai pana la atacantul Legiei Varsovia care reuseste primul gol la echipa nationala la doar a patra selectie.

Stelistul Golanski este trimis in teren imediat dupa pauza, in locul lui Jop, si ocupa din nou flancul stang al apararii poloneze.

Repriza secunda incepe cu o noua ratare uriasa, dar de aceasta data pentru polonezi. In minutul 50, Smolarek scapa singur cu Macho, dar portarul austriac respinge sutul atacantului de la Racing Santander.

Minutul 63: E randul lui Macho sa faca minuni intre buturile Austriei. Portarul gazdelor a blocat in aceeasi faza suturile lui Bak si Lewandowski.

Austria nu reuseste sa se apropie clar de poarta lui Boruc. Saumel suteaza peste poarta dupa o lovitura de colt, in minutul 82, iar Prodl trimite alaturi peste doua minute, tot din pozitie favorabila.

Minutul 86: Krzynowek trimite o bomba de la 18 metri, dar Macho reuseste sa respinga in fata si niciun polonez nu e pe faza pentru a recupera balonul.

1-1 - minutul 90+3:Austria reuseste sa egaleze in prelungirile partidei dintr-un penalti acordat pentru un fault in careu al lui Wasilewski asupra lui Prodl. Ivica Vastic a transformat impecabil.

Austria: Macho - Garics, Prodl, Stranzl, Pogatetz - Leitgeb, Aufhauser (74' Saumel), Ivanschitz ('64 Vastic), Korkmaz - Harnik, Linz (64' Kienast). Antrenor: Josef Hickersberger.

Polonia: Boruc - Wasilewski, Jop (46' Golanski), Bak, Zewlakow - Dudka, Lewandowski, Krzynowek - Saganowski, Guerreiro (85' Murawski), Smolarek. Antrenor: Leo Beenhakker.

Arbitru: Howard Webb (Anglia)

Stadion: Ernst Happel, Viena