Lucian Bute: Va multumesc ca v-ati trezit special pentru mine! 

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 29 noiembrie 2009, 7:08 Sport | Alte sporturi

Lucian Bute
Foto: AGERPRES
Lucian Bute a avut nevoie de doar patru reprize pentru a-si dovedi suprematia in fata lui Librado Andrade, mexicanul fiind doborat de un upercut de stanga la ficat al romanului. "S-a vazut ca eu sunt adevaratul campion. Ma bucur enorm ca am reusit sa fac lumea fericita", a declarat galateanul dupa partida castigata la Quebec.

"Buna dimineata, dragi romani! Va multumesc tuturor celor care v-ati trezit in aceasta dimineata special pentru mine. Nu va puteti imagina cum ma simt in aceste momente A fost o seara exceptionala. Dupa prima partida cu Andrade am intrat in sala numai cu gandul la victorie. S-a vazut ca eu sunt adevaratul campion si ca primul meci a fost doar un accident. Sper ca pe viitor sa boxez numai pe HBO, mi s-au deschis multe usi prin aceasta transmisie in toata America. Lennox Lewis m-a felicitat personal si mi-a spus ca daca sunt relaxat in ring pot sa inving pe oricine. Prima partida cu Andrade nu a fost transmisa si lumea nu a inteles mare lucru din victoria mea. Le multumesc din suflet tuturor romanilor care au fost alaturi de mine! De-abia astept sa revin in tara!", a declarat Lucian Bute (pentru TVR1) dupa disputa cu Andrade.

Romanul a bifat in Canada a 25-a victorie din cariera de profesionist, Lucian reusind 20 de succese prin KO. Bute si-a aparat cu brio pentru a patra oara titlul mondial IBF de la categoria supermijlocie.

Lucian Bute a devenit campion mondial pe 19 octombrie 2007, atunci cand l-a invins prin KO in repriza a-11-a pe columbianul Alejandro Berrio. Dupa acest moment, "Mister KO" si-a aparat centura in patru randuri: pe 29 februarie 2008 l-a batut pe americanul William Joppy (KO tehnic in repriza a-10-a), pe 24 octombrie a trecut de Librado Andrade (dupa o partida controversata, romanul a castigat la puncte), pe 13 martie 2009 a castigat prin KO tehnic in fata lui Fulgencio Zuniga, in timp ce pe 29 noiembrie s-a impus categoric prin KO (in repriza a patra) impotriva lui Librado Andrade.


Citeste mai multe despre   























5077 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 29 noiembrie 2009, 7:24)

    samurai [utilizator]

    din toata inima.Te-am urmarit impreuna cu toata familia si ne-am simtit mindri ca sintem Romani!
    Ai luptat minunat ! Multumim !
  • +7 (7 voturi)    
    victorie (Duminică, 29 noiembrie 2009, 7:36)

    clemansa [anonim]

    Te felicit si iti doresc puterea de a ramane acolo, sus, unde iti este locul! Suntem mandri de tine! Numai bine!
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 7:46)

    Trojan.H [utilizator]

    Bute meseriasul!
    Credeam ca dupa meci o sa mai dorm vreo ora-doua, dar acum imi fac de lucru un un alt campion, Hotnews.ro!
    Victorie!
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo ! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 7:48)

    Floxy [utilizator]

    Felicitari ! Tine-o tot asa ! Suntem mandri de tine !
  • +2 (4 voturi)    
    Lucian Bute no 1! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 8:01)

    cata [anonim]

    Felicitari de pe coasta de vest!Bute forever!
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 29 noiembrie 2009, 8:27)

    mistydo [utilizator]

    Din toata inima : FELICITARI ! Romanii sunt langa tine, langa sportivul roman al anului !
    Sa ne traiesti ! Sa ne mai aduci bucurii !
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari,Lucian Bute! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 9:38)

    Claudiu Dumitrescu [anonim]

    Suntem mandrii de tine,ne-ai facut fericiti!!!Esti un exemplu pt.noi toti!!!Felicitari si bafta in continuare!!! Claudiu Dumitrescu-Dr.Tr.Severin.
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI (Duminică, 29 noiembrie 2009, 10:00)

    un fan [anonim]

    Felicitari Lucian, ai spus in ring ce ai avut de spus (si inca cum).
  • +2 (2 voturi)    
    Campionul nostru! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 11:22)

    Tavi [anonim]

    Un adevarat campion, un om minunat!
    Bucurie mare ai adus in sufletele a milioane de romani si ne-ai facut sa ne simtim mandri de natia noastra.
    Ramai ca om asa cum esti acum!
    Te iubim!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Duminică, 29 noiembrie 2009, 12:06)

    nelu [anonim]

    Ma bucur nespus de mult ca ai aratat boxului profesionist cine e campionul si iti doresc incontinuare aceeasi putere si sa continui tot asa multa BAFTA
  • +2 (2 voturi)    
    CINSTE TIE (Duminică, 29 noiembrie 2009, 12:07)

    RICY [anonim]

    LAMULTI ANI ROMANIA SI LUCIAN BUTE
  • +1 (1 vot)    
    x (Duminică, 29 noiembrie 2009, 12:07)

    vs 79 val [anonim]

    Cand 2 se cearta ( in politica) al treilea castiga (in sport). Multumim pentru mandria adusa.
  • +1 (1 vot)    
    Bute (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:27)

    Georgeta [anonim]

    Multumim ca ne-ai facut o dimineata placuta.
    Sa fii sanatos si sa ai cat mai multe victorii.
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:40)

    superior [utilizator]

    domnule, esti cu adevarat "fantastic"..felicitari pentru toata munca si dedicatia, ai ajuns si ramai in varf!
  • 0 (0 voturi)    
    __ (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:10)

    rares gaby [anonim]

    bravo Lucian esti mandria noastra bravo felicitari pt toata munca si pt rezultat sunt mandru ca sunt galatean