CE Milano / Fara medalie pentru gimnastele romance la individual compus

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 17:07 Sport | Alte sporturi

Romancele Anamaria Tamirjan si Diana Chelaru nu au putut aduce Romaniei nicio medalie de aur in prima finala de la Campionatul European de Gimnastica din Milano, proba individual compus. Desi a fost a doua la calificari, Tamarjan a obtinut doar locul al cincilea, iar Chelaru a ocupat pozitia a 14-a. Medalia de aur la individual compus i-a revenit rusoaicei Ksenia Semyonova.

Rusoaicele nu au obtinut nicio medalie la JO de la Beijing, dar si-au revenit la CE. Ksenia Semyonova (58.175) a castigat sambata medalia de aur la individual compus in cadrul Campionatului European de gimnastica de la Milano. Rusoaica a devansat-o pe compatrioata sa, Ksenia Afanasyeva (57.600). Locul trei a fost adjudecat de elvetianca Ariella Kaslin (57.275). Favorita publicului, Vanessa Ferrari a ratat o aterizare si s-a clasat abia pe locul al noualea.

Anamaria Tamirjan, a doua la calificari, a avut o evolutie slaba la sol si a terminat abia pe locul 5, in spatele gimnastei spaniole Ana Maria Izurieta. Nici Diana Chelaru nu a avut prea mult noroc, desi la sol a avut o evolutie buna. Chelaru a ocupat pozitia a 14-a.